- Téměř dokonalý design
- Brilantní displej s uzoučkými rámečky
- Špičkový výkon
- Ekosystém pro vzájemnou synergii Apple produktů
- 5-6 let podpory aktualizací
- Velmi dobrá výdrž baterie
- Spousta možností pro osobitý look fotografie
- Pro spoustu lidí už půjde o moc rozměrný telefon
- Apple stále nedokázal schovat senzory FaceID pod displej
- Apple Intelligence oficiálně nefunguje a u nás se jí ani dlouho nedočkáme
- Nové tlačítko foťáku přináší spíš smíšené pocity
- Nejpomalejší nabíjení mezi vlajkami
- U fotoaparátů už na špičku konkurence nestačí
Letošní sázka na 2 karty: Apple Intelligence a lepší fotoaparát se speciálním tlačítkem
Asi se všichni shodneme, že Apple je asi nejvíce specifický produkt a pro některé uživatele je absolutně zbytečné jej porovnávat s jakoukoli konkurencí mimo tento uzavřený rybníček. Jednoduše, kdo chce iOS, nezajímá jej, jestli udělal Samsung, Vivo, či Xiaomi mnohem lepší telefon a zajímá jej jen, jestli má cenu přecházet ze staršího iPhonu či ne. Existuje pak ale i druhá a překvapivě velká skupina uživatelů, kterým nedělá problém migrovat mezi oběma hlavními operačními systémy, a tak dnešní recenze se bude snažit mluvit k oběma skupinám současně a pochopitelně pro tu druhou i konkurenci zmiňovat. Co je tedy letos tak nového, aby to stálo za to? Veskrze 2 hlavní upgrady. Prvním je konečně přítomnost umělé inteligence, kde si výrobce šikovně přivlastnil obecnou zkratku AI jako Apple Intelligence a druhým zlepšením by pak měly být fotoaparáty a jejich ovládání. A hned u toho prvního jde o čistý náraz do zdi. Apple Intelligence totiž nefunguje zatím nikde na světě vůbec, v USA nebo lépe řečeno s americkým AppleID funguje jen v beta verzi iOS a poté, co se uvolní do oficiální verze, zatím u nás ani tak fungovat nebude. Pokud totiž následně dojde k jeho uvolnění pro EU, ani tak se letos a ani příští rok nepočítá s češtinou a tím pádem funkce navázané na jazyk jako online překladač, sumarizace poznámek atd, na to bych jistojistě nesázel. Koneckonců jedno známé rčení je, že kupujte si telefon podle toho, co umí teď, a ne podle toho, co vám výrobce slibuje někdy v budoucnu, že umět bude.
To ovšem neznamená, že byste si AI neužili vůbec, ono totiž je ve vašich iPhonech už docela dlouho, jen o tom nevíte, protože pracuje na pozadí. Jedna část AI je totiž tzv Machine learning nebo-li strojové učení, které sleduje vaše návyky při využívání telefonu a tak vám třeba dobije baterii na 100% těsně před tím než zazvoní budík nebo obvykle vstáváte. Druhé vám zas šikovně projíždí fotogalerii, snaží se rozpoznat obličeje, ty pak přiřazovat ke jménům do společné skupiny nebo i pochopit co vůbec na fotografii je. Až tedy budete hledat jak místo nebo klidně i věc na fotce, stačí zadat to, co hledáte v aplikaci fotografie a s velkou pravděpodobností to najdete. Takovými drobnostmi pracujícími už dlouho na pozadí a letos vylepšenými je v iPhonu už dávno spousta, jen prostě chybí ta část, která by dělala interakci s uživatelem a kde Apple plánuje vytěžit co nejvíc ze spolupráce s ChatGPT jen s tím rozdílem oproti standardní aplikaci, že spousta věcí se uděje přímo na zařízení bez přístupu ke vzdáleným serverům a tam, kde přístup bude potřeba, půjde o typickou anonymizaci dat a maximální ochranu tak, jak už je u Applu mnoho let zvykem. Momentálně tak ovšem jsme odkázáni u nás a ještě asi dlouho budeme na ChatGPT, který si šikovně můžete namapovat na ActionButton, protože jeho výchozí funkci z předchozích generací letos šikovně využívá nové tlačítko pro ovládání fotoaparátu.
Extra tlačítko pro fotoaparát měl už legendární Sony K750i
Tím se tak pomalu dostávám k celkovému designu zařízení, kde opravdu nejviditelnější změnou, kromě větších displejů, je právě ono, na rámu nové, tlačítko. Pro ty z vás, kdo žijí v rajské zahradě od narození, jen předesílám, že Apple nevymyslel nic nového a třeba takové Sony používá tlačítko fotoaparátu už od K750i, to znamená ještě o 2 roky dříve, než Apple vůbec v roce 2007 uvedl svůj první telefon. Co se týká toho u Applu nejvíc hejtů asi tlačítko sklízí za své umístění moc vysoko, nebo moc daleko od okraje telefonu, protože když telefon držíte horizontálně, zkrátka na něj ukazovákem jen obtížně dosáhnete.
Tady se ovšem musím výrobce zastat. Zkuste se totiž zamyslet, na jaké platformy se dnes primárně vytváří obsah? Ještě před 10 roky by si každý oprávněně klepal na hlavu proč fotíte či natáčíte vertikálně, když pak takový obsah pustíte na televizi a tam jsou po stranách maximálně černé pruhy? Dnes se ovšem drtivá většina obsahu konzumuje právě na mobilních telefonech a v aplikacích jako Instagram, Tiktok a koneckonců i na YouTube jsou shorts vytvořené právě pro vertikální obsah. Ať chcete nebo ne, více rychlého obsahu dnes vzniká vertikálně a tomu tlačítko bylo zkrátka uzpůsobeno, protože být ještě o kousek níž, bylo by pro vertikál absolutně nepoužitelné. Dokonce, pokud by mělo jít pouze o použití ve vertikálu, klidně bych jej pro lepší úchop posunul ještě výš. Na toto téma jsem každopádně udělal hodně obsáhlý post na Twitteru už před týdnem, což je taková lehká pozvánka, abyste mne sledovali i tam, pokud chcete vědět aktuální postřehy z testování, jako třeba rychlost nabíjení nebo právě rychlé postřehy o tlačítku.
Každopádně, shrnu to tak, že umístění kvituju, na jeho přítomnost si musíte zvyknout, má skvělou haptickou odezvu, s mokrýma nebo mastnýma rukama má problém a obecně jde asi o nejrychlejší přístup do foťáku, kdy můžete spouštět fotoaplikaci už ve chvíli, kdy vyndáváte telefon z kapsy. Kolikrát je totiž skvělá fotka či video, jako první krůčky vašeho dítěte, jen otázkou okamžiku, který se prostě nedá už opakovat. Ne, že by nešlo využít v tomto případě i akčního tlačítka, ale tady jde zkrátka o tlačítko, které je větší, není poblíž ovládání hlasitosti, je dostatečně velké atd. Zkrátka a dobře, není esenciální kvůli němu přecházet na nový telefon, ale je to takové to příjemné plus. Moje kritika se ovšem snese spíš na jeho další funkce, které prostě nejsou úplně tak dobře uchopené.
Pověstná preciznost Steva Jobse se tak nějak vytrácí, protože letošní iPhone toho tak zatím víc slibuje, než reálně dodává.
Ta hlavní je, že vzhledem k tomu, že tlačítko umí registrovat i sílu stisku včetně namáčknutí a následného domáčknutí, nelze tuto funkčnost využít podobně, jako u klasických fotoaparátů. To znamená, že někam namíříte foťák, na to zaostříte, pohnete telefonem pro lepší kompozici a domáčknete. To Apple slíbil někdy v budoucích aktualizacích, momentálně to chybí a místo toho jsou zde jiné funkce, které prostě mnohem rychleji zvládnete ovládat tapem na displej. Asi by se dalo argumentovat třeba použitím v zimě v rukavicích, ovšem chyba lávky. Stačí překrýt prst silnější látkou, než je třeba tričko a funkce swipování doleva i doprava přestane fungovat. Zatím mám tedy z tlačítka takové spíš rozporuplné pocity, kde k těm pozitivním jasně patří rychlost použití, podržení pro natáčení, krátké tapy pro focení a k těm negativním nemožnost naostřit a vyfotit, věci zanořené v menu rychleji zvládnu tapem na displeji na konkrétní funkci a poslední využití mimo fotoaplikaci na obdobu Circle to Search alá Samsung je zde také plánováno, ale momentálně chybí. Obecně to tak skoro vypadá, jak kdyby se Apple probudil někdy v dubnu a řekl ejhle, my jsme zapomněli na nový iPhone. Tak pojďme to nějak rychle poskládat a co do představení nestihneme, to naslibujeme. Pověstná preciznost Steva Jobse se tak nějak vytrácí, protože letošní iPhone toho tak zatím víc slibuje, než reálně dodává.
Parádní 6,3" a 6,9" displeje s ještě tenčími rámečky
V rámci zbytku designu tady zkrátka nic nového a zásadního nehledejte. Pořád se jedná o ten stejný design představený už u iPhonu 12 a musím říct, že mně osobně to nevadí. Nechci se vrátit k zaobleným bokům nebo ostrým rohům jako má S24 Ultra. Tohle je za mne v momentální konstrukci asi finální a hotový produkt. To, co byste ovšem měli vědět, je vzhledem k větším, 6,3“ v Pro a 6,9“ displejům v Pro Max jsou oba telefony nepatrně větší a tak žádná pouzdra ze starších iPhonů prostě na ty nové nedáte, což je o důvod víc, proč si koupit nové. Já třeba osobně používám značku Peak Design už dlouho od svého batohu až právě po kryt na mobil. Peak Design má totiž naprosto jedinečný ekosystém krytů a následně příslušenství kompatibilních s MagSafe a QI2, jako třeba tuto geniální nabíječku se stojánkem na pracovní stůl nebo noční stolek, což se hodí přesně ve chvíli, kdy Apple na iPhonech zprovoznil speciální režim, kdy telefon ve stojánku a na bezdrátové nabíječce je schopen fungovat podobně jako klasické radiobudíky u postele. Jinou změnu ve vnějším designu opravdu nehledejte.
Na iPhone 16 Pro i Pro Max budete letos potřebovat opět nová pouzdra
Nicméně displeje jsou letos asi mnohem větší diverzifikací, než si myslíte. Ony 0,2“ možná papírově nehrají nějakou zásadnější roli, ale při opravdovém pohledu je to u Pro Max opravdu znát a aspoň mně to absolutně vyhovuje. Oba telefony tím navíc získávají kromě 120Hz další diverzifikaci oproti klasickým 16 a 16 Plus. A tady si dovolím, ba musím, jen tak lehkou poznámku. Prosím vás, až vám někdo bude tvrdit, že 120Hz nepotřebujete a 60Hz dává smysl, tak mu nevěřte. Je to asi tak, jako kdyby vám někdo tvrdil, že barevnou televizi nepotřebujete, když jste zažili jenom černobílou nebo že používat výhradně koně při přesunu na dlouhé vzdálenosti místo auta, autobusu, vlaku či letadla dává smysl, protože když jste zažili jen koně, nebude vám moderní dopravní prostředek chybět. Prosím vás, jediný chytrý mainstreamový telefon klasické konstrukce nad 4 tisíce korun, který má 60Hz displej je Xperia 10 VI. Nikdo jiný než Apple nebo Sony tento jeden kousek nemá nad 4 tisíce korun. Tak si nenechte věšet bulíky na nos, cokoli nad 60Hz rozhodně není žádný nadstandard.
Pokud budete uvažovat o krytu, rozhodně doporučuji ten z ekosystému Peak Design
No a co se týká aktuální kauzy o 120Hz nebo spíš 80Hz, které údajně používá Apple pro obnovovací frekvenci u Pro variant, je potřeba se na to dívat tak, že displeje iPhonů, stejně jako konkurence v podobné cenové hladině používají panely s proměnlivou obnovovací frekvencí. To znamená, že displej, pokud jej někde u konkurence manuálně nezapnete na 120Hz, fungují vždy takovou obnovovací frekvencí, která je potřeba pro plynulý zážitek. Neznamená to tedy, že displej pojede vždy na 120Hz, ale s ohledem na šetření baterie klidně spadne i na míň. Třeba v Always On režimu je pak žádoucí i 1Hz. To znamená jedno obnovení za 1 vteřinu, což pro zobrazení hodin či notifikací stačí a pro šetření baterky je nejefektivnější.
V tuto chvíli Apple hlavně v rámci scrollování tak využívá kombinaci různých obnovovacích frekvencí tak, aby byl zážitek jednak plynulý a jednak šetřil baterku, aniž byste to zaznamenali. Dobře pozorovatelný rozdíl právě vůbec mezi iPhonem 16 a verzemi Pro, tedy mezi 60 a 120Hz si tak všimnete hlavně při onom scrollování nebo při rychlejších animacích jako je otvírání či zavírání aplikací.
Je pravda, že trénované oko pozná, že občas je Apple až zbytečně moc agresivní a moc brzo snižuje obnovovací frekvenci ze 120Hz směrem k 80Hz, což malé množství lidí může poznat a osobně bych byl radši, kdyby ze své agresivity trochu ubral. Čistě fakticky je ale z pohledu plynulosti vidět mnohem větší rozdíl mezi 60Hz a 80Hz než mezi 80Hz a 120Hz a na to Apple zjevně vsází, aby docílil co nejúžasnější výdrže na jedno nabití. Momentálně je tak vlastně asi jediná škoda absence přepínače na neustálých 120Hz třeba s dodatečnou informací, že v takovém případě znamená aktivace třeba 15% mínus ve výdrži a nebo je také dost dobře možné, že až všude po světě vyjdou recenze na nové telefony, Apple lehce povolí uzdu displeje a nebude se snižováním tak agresivní. Koneckonců nebylo by to poprvé. Třeba nedávno se nepatrně softwarově snížil výkon procesorů, jindy se dělají úpravy u foťáků a to není jen případ Applu, ale i spousty výrobců. Suma sumárum kromě změny velikosti ale jde o ty stejné displeje se stejnou svítivostí a bohužel se škrábou naprosto stejně šíleně, jako vloni. I když jsem si tedy dával extrémní pozor, abych telefon nepokládal na stole displejem dolů, nosil jsem jej v kapse vždy bez čehokoli dalšího, už teď mám na displeji po 10 dnech vlásečnicové škrábance.
Rychlejší procesor dostal konečně lepší chlazení
U výkonu se asi zastavím paradoxně velmi krátce z jednoho jediného důvodu. Výkonu mají poslední dobou vlajkové telefony na rozdávání a problémem tak bývá spíš, jak takový výkon uchladit. Loňský největší problém iPhonů 15 Pro a Pro Max bylo enormní zahřívání, kdy Apple na jednu stranu eliminoval ocelový rámeček, který přispíval k odvodu tepla a na tu druhou nenasadil žádné pořádné chlazení zahřívajícího se procesoru. Výsledkem tak bylo časté pohasínání displeje při náročnějších úkonech, aby se telefon uchladil, což zrovna když editujete na telefonu fotky či video, kde záleží na korektní úpravě nejen expozice, ale i barev atd je dost k ničemu. Obzvlášť, když si přímo kvůli tomu kupujete produkt na takovou funkčnost určený a přímo k tomu prezentovaný. Musím říct, že letošní grafenové chlazení procesoru se vyplatilo a osobně jsem žádný problém, který se mi stal vloni, ani jednou nezaznamenal, a to je pro mne, jako pro tvůrce, naprosto esenciální.
Jak si stojí Apple iPhone 16 Pro Max v benchmarcích?
Rychlost nabíjení je letos opět zklamáním
Baterie a nabíjení ve mne vyvolávají zase takové rozporuplné pocity. Pozitivní v tom, že oproti 15 Pro Max je výdrž opravdu krapánek o nějakých cca 10% lepší a horší v tom, že je rok 2024 a Apple dokáže stále nabíjet telefon pouze 25W ať už drátově nebo bezdrátově. Nezměnila na tom nic ani čínská certifikace pro 45W dobíjení a z tohoto ohledu je Apple momentálně asi nejhorší vlajkovou lodí na trhu. Ať už se díváte na Xiaomi, Vivo, Samsung a další, minimální hodnotu 45W nabízí Samsungu S24 Ultra a všichni jsou mnohem dál až někam ke 120W. Častým argumentem, který jsem používal i já, tak bývá, že pomalejší nabíjení je ve prospěch delší životnosti baterie, ovšem na mém starém iPhone 15 Pro Max mám po roce používání 89% a to je mnohem rychlejší úbytek kapacity, než bylo v minulosti zvykem. Na vině je údajně bezdrátové nabíjení, které zahřívá telefon víc, vlivem čeho baterie degraduje rychleji. Osobně jsem zvědavý, jak na tom bude životnost letos. Baterie dostala nové chlazení kovovým plátem a i když se nabíjení nezrychlilo, snad aspoň tento upgrade pomůže k celkově delší životnosti.
Výsledný look fotek závisí jen na vás
Konečně největším upgradem fotoaparátů je letos širokoúhlý fotoaparát, který dostal nový 48MP větší senzor a jeho rozdíly byste měli teoreticky poznat primárně u noční fotografie. Hlavní i teleobjektiv jsou potom stejné, jako vloni. A jak jsou na tom foťáky? Upřímně, mezigeneračně je v hrubé kvalitě posun velmi minimální. Schválně se podívejte na pár denních fotek z iPhonu 15 Pro Max vs 16 Pro Max. Rozdíly prakticky nepoznáte ani u jednoho z objektivů.
Občas se dokonce stane, že loňský telefon dokáže scénu exponovat i lépe. U širokoúhlého senzoru tak vidíte hlavní rozdíl večer ve větší redukci šumu, obloha je často vyhlazenější, ale zase jsou schopné se ztratit detaily. Rozdíl je tak často spíš v jiné pipeline – to znamená k trochu jinému přístupu při zpracování fotky. Rozhodně kritika se dá i nadále aplikovat na nechtěné odrazy. Tady se chlubil Apple již vloni použitím lepších čoček a redukcí odrazů, ale nezměnilo se nic ani vloni a ani letos. Krásně to můžete vidět třeba nad Hlavním nádražím, kde se nápis zrcadlí i do oblohy.
Z technického pohledu tedy opravdu dostanete téměř stejné telefony jako vloni a kvůli fotoaparátům bych rozhodně neupgradoval. Jen tak pro zajímavost, podívejte se jak diametrální rozdíl je mezi fotkou z hlavních objektivů iPhone 16 Pro Max a Vivo X100 Pro. Jasně, Vivo je třeba až moc agresivní v postprocessingu a barvách, ale technický rozdíl fotky je naprosto o třídu jinde.
Problém je, že to není jen na hlavním, ale podobně dopadl i třeba teleobjektiv. Zkrátka v technické kvalitě Apple zaostává, ovšem dohání to softwarovými fíčurkami, na které je schopen namotat velkou spoustu lidí. Záměrně už vám totiž teď neříkám nic o kontrastu, vyvážení bílé, podání barev atd, protože ač nejde o novinku, teď víc, než kdy jindy se akcentovaly staronové filtry a výsledný look fotografie je tak čistě na vás. K celkovým pěti původním se přidaly nově další filtry a typicky je to takové Apple softwarové šméčko, které dostanete jen v 16 a ne v 15 family. Asi něco jako noční režim před pár lety. Není totiž jediný jiný důvod, proč filtry nejsou ve starších iPhonech než chamtivost Applu nebo téměř nulová absence hardwarových inovací u nových modelů a tak je potřeba telefony odlišit aspoň softwarově. Pak ovšem trochu postrádá logiku 5-6 letá podpora aktualizací Applu, když ony klíčové věci v updatech pro starší telefony nedostanete a pověstná Apple podpora se tak smrskává jen na pár UI aktualizací prostředí, změny vynucené legislativou a bezpečnostní záplaty. A rozšířená práce s filtry opravdu může být pro některé lidí klíčová. Neříkám, že pro většinu, protože si myslím, že víc než zhruba 15% lidí si je nikdy nenastaví, ale kromě 4k120 u videa je to jeden z hlavních prodejních argumentů, díky kterému si vlastně můžete udělat z výstupů fotek svůj originální „look“ a odlišit se tak od drtivé většiny uživatelů iPhonu.
Nejde totiž, jako vloni pouze o 5 přednastavených filtrů a hotovo. Teď si můžete hrát u každého filtru i v rámci osy X a Y s intenzitou barev a kontrastu, a navíc i nastavit intenzitu filtru. Tím pádem množství použitých kombinací je tak oproti loňsku obrovský. Pokud tedy ve výchozím nastavení letos iPhone 16 Pro exponuje všechny fotky mnohem světlejší a méně kontrastnější, tím pádem ploše, význam je jasný – zachovat co nejvíce detailů a poskytnout co nejvíce prostoru pro následnou úpravu skrz filtry. Stačí ovšem pár kliků a pokud vám vyhovoval kontrastnější styl fotek z iPhone 15 Pro Max, není nic jednoduššího, než si upravit právě výchozí standardní filtr k obrazu svému a ten už pak používat i na dalších fotkách. Stejně tak si můžete fotky v rámci filtrů upravit i dodatečně, takže pokud se vám po čase nebude look dané fotky líbit, upravíte jej stejně jako třeba doposud dodatečné rozostření. Celkově lze tedy o foťáku říct, že z technického pohledu rozdíl nepoznáte mezigeneračně žádný a jediné změny se udály na softwaru aplikace. Dost podobně je to i s videem, kdy Apple přináší aktualizaci v možnosti natáčet videa až ve 4k120fps, což by určitě zvládl i předchozí procesor, ale zkrátka je potřeba udělat alespoň nějakou inovaci. Výsledek je ovšem hodně fajn, o tom žádná a Apple pořád dlouhodobě platí za jednoho z absolutní špičky v rámci natáčení videí na mobilní telefon, k čemuž patří i pochopitelně dobrý zvuk.
A ten si zas nově můžete přizpůsobit i dodatečně, pokud chcete odrušit zvuky díky přítomnosti více mikrofonů. Výsledek může být někdy lepší, někdy horší, ale často dokáže při citlivém nastavení zachránit i jinak vcelku špatný zvuk a odrušit tak třeba okolní hluk od zdroje, který chcete izolovat. Rozhodně fajn funkce, za kterou tleskám.
Kompletní fotogalerie pořízená na Apple iPhone 16 Pro Max
Apple iPhone 16 Pro Max je k dostání v těchto konfiguracích
iPhone 16 Pro Max je skvělý telefon, ale na druhou stranu asi také nejzbytečnější upgrade v historii Applu ever
Jak nízko je potřeba ještě laťku posunout?
A jak tedy finálně telefon zhodnotit? Trochu si drbu hlavu, protože se ve mně mísí strašně moc pocitů. Ten nejzásadnější je asi, že přesně takhle měl hardwarově iPhone 16 Pro Max vypadat vloni. Užší rámečky, rovnou 2 tlačítka navíc, rychlejší procesor, pár softwarových vychytávek a plnohodnotná podpora AI, dal bych 15 Pro Max jedničku s hvězdičkou. Vloni ovšem přišel telefon s hodně nepovedeným chlazením a letos jde vlastně jen o opravený polotovar loňského modelu, kde, aby se udála vůbec nějaká změna, musel se zvětšit displej, přidat pár softwarových funkcí, a záměrně je nedat do generací minulých. Neberte to, že iPhone 16 Pro Max nějak haním, vlastně se jedná o skvělý telefon, ale na druhou stranu asi také o nejzbytečnější upgrade v historii Applu ever. Jasně, najde se spousta těch, kdo budou 16 Pro Max vynášet do nebes a koneckonců opravdu a upřímně říkám, že je to skvělý telefon, jen u něj vidím, čím dál tím vypočítavější chování a čím dál tím větší zdvižený prostředníček uživatelům a hlavně věrným Apple fanouškům. Řekněte si sami upřímně Apple fanoušci: „Opravdu si myslíte, že by Steve Jobs dovolil vypustit produkt, který sám o sobě moc inovací nepřináší a ještě víc inovací do budoucna slibuje, než je schopen dodat při jeho uvedení“? Myslím si, že ne a že by v Applu vyletěla hezká řádka zaměstnanců. Applu to v krátkodobém horizontu rozhodně neublíží, jeho postavení je pevné, ale pokud tento trend, započatý někde u iPhonu 12, bude trvat ještě pár let, hrozí výrobci možná větší problém, než si aktuálně připouští. Začíná to nejdřív ochladnutím zájmu o nové produkty, později obecnou apatií a co by obzvláště Apple bolelo, je ztráta kulturního statusu. Schválně se podívejte kolem sebe a řekněte si, kolik jste viděli nadšenců, kteří museli mít nový iPhone X a kolik jich vidíte teď u iPhonu 16 Pro Max?
Nebaví tě číst články? Podívej se na naší recenzi přímo na YouTube
Aspoň v mém okolí je jich o poznání méně. Zkrátka ne každý už potřebuje mít nový iPhone každý rok a čím dál tím více lidí v mém okruhu už se o nový iPhone ani nezajímá z pohledu toho, co je nového a zkrátka si koupí svůj další, opět, iPhone až ve chvíli, kdy ten původní doslouží. Dnes už tak není statusovou záležitostí a téměř povinností nejnovější iPhone, ale i podle předsedkyně naší sněmovny, jenom iPhone. Inu, žádná sláva není holt věčná. O tom by mohla třeba taková Nokia vyprávět. A tím bych asi dnešní povídání a filosofické okénko ukončil.