Představte si, že je ranní špička, vy stojíte někde na nádraží v Tokyu a najednou na vás šáhnou cizí ruce. Ne, to není žádný úchyl, to jsou tzv „train pushers“, zaměstnanci místních drah, kteří mají za úkol natlačit do každého totálně přeplněného vagonu co nejvíce cestujících. Vy tam tak nějak stojíte, nervózně se rozhlížíte a hlavně se snažíte, aby vás dav neušlapal. No a nakonec, nakonec do toho vlaku konečně nastoupíte a odjedete. To, proč to říkám, že vlastně takhle dost podobně vnímám ve střední třídě značku vivo. Ve střední třídě, kde je totálně nabito a kde už ve zmíněném vlaku celkem pohodlně sedí Samsung společně s Xiaomi, kteří nevystupují pro jistotu ani na konečné a kolem nich se tak střídají další cestující. Jedním z nich je dnešní vivo V29 Lite, které by se hrozně rádo propracovalo někam, kde by si našlo svoje pohodlné místečko k sezení. No a já vám dneska hezky povím, jestli se mu to podařilo. Tak se pohodlně usaďte a začínáme.
Design je pro vivo osobitý
To, že jedete do práce vlakem a ne v Porsche, ještě neznamená, že nemůžete patřit do vytříbené společnosti, kde si potrpí na slušné vychování a vytříbený vkus v oblékání. A zrovna v této disciplíně vivo vždycky vcelku vyniká. Za všech okolností vysoký a téměř dokonalý elegán s jemně zahnutými boky, štíhlé atletické postavy a s váhou pouhých 177g i při 5000mAh baterii. K tomu si domyslete masivní modul fotoaparátů s akcentovanou dvojicí velkých „čoček“, ale zase ne moc vystupující z těla a komu by nesedělo zrovna toto tmavší provedení a cítí potřebu se trochu odvázat, tomu přijde vhod možná i nádherná zlatá barva. Vivo zkrátka design umí a ne nadarmo si je vybrala třeba i Táňa Makarenko jako partnera pro Českou Miss. Spojení krásných žen a viva jde opravdu vcelku dohromady.
6,78" displej s maximální svítivostí 1300 nitů je nadstandard
Nebojte, pořád jsme u recenze, takže pár negativ se tu najde, ale teď přece jen budu ještě chvilku chválit. Teda za předpokladu, že vám vyhovují zahnuté displeje, jejichž největší výhoda je, že se tak eliminují postranní rámečky. Ony ale i ty vrchní a spodní nejsou vůbec velké. K tomu si přidejte 120Hz a hlavně 1300 nitů svítivosti a zjistíte, že na cenovku pod 10 tisíc korun máte velmi dobrý 6,78“ displej, který se v této třídě jen tak nevidí. Škoda jen obligátní chybějící podpory HDR – tedy aplikace Device Info hlásí, že HDRko tu je, ale když už se nenabízí HDR v YouTube, natož v NetFlixu, spíš to připisuju chybě v Device Infu. Čtečka otisků prstů je pak spíš takový průměr kategorie. Neurazí a ani nenadchne.
Hardware, který by se hodil spíš do levnějších telefonů
A takhle můžu postupovat také k hardwaru. Snapdragon 695 sice není vůbec špatný procesor, ale přece jen, jsme u ceny 8 500 Kč, kde už najdete spoustu konkurence s mnohem lepšími procesory. Třeba i Samsung, který byl vždycky brán v poměru horších procesorů za vyšší cenu je třeba u Galaxy A34 vybavený výkonnějším Dimensity 1080. A to už ani nezmiňuju Nord 2T s Dimensity 1300 nebo spoustu telefonů se Snapdragonem 778G – zkrátka za 8,5 tisíce korun není letos Snapdragon 695 ve vivu V29 Lite nějaká kdovíjaká výhra. Vivo sice umí velmi dobře vytěžit z tohoto procesoru maximum, takže v drtivé většině případů je telefon naprosto plynulý, ale občas na nějaký zásek přece jen narazíte. Aspoň pochválit můžu to, že na rozdíl od Honoru Magic 5 Lite, pro který je tento telefon přímým konkurentem, je zde aspoň Android 13 a vzhledem k tomu, že oba výrobci nabízejí pouze 2 roky podpory, je přece jen V29 Lite větší sázka na jistotu. Zbytek hardwarové výbavy snad až jen na přítomnost eSim nebo zdířky na 3,5mm jack je takový so-so. Vivo poměrně často láká ve svých telefonech na vyšší operační paměť oproti konkurenci, takže 8GB je fajn, ovšem s pomalejším procesorem oproti konkurenci se ona výhoda vždycky zase tak trochu maže. 128GB úložiště je v této kategorii standard, stejně tak jako jeho typ UFS 2.1. Reprák je jen jeden mono a v rámci konstrukce jsem možná ještě zapomněl na IP54, ale to je asi tak, jako když vás cestou do přeplněného vlaku chytne lehké mrholení a vy si stejně popoběhnete někam rychle pod střechu. Větší odolnost fakt nečekejte.
vivo V29 Lite 5G
HONOR Magic5 lite
Je lepší jeden pořádný foťák nebo 2 obyčejné?
Špatný dojem z makrofotoaparátu si rychle spravíte velmi dobrým 64MP hlavním objektivem
Jak fotí hlavní fotoaparát?
Na noční režim na dvojnásobném výřezu zapomeňte. Abyste si to ovšem vynahradili, na klasickém foťáku naopak noční režim zase vypnout nejde a pořád fotíte v rámci tohoto režimu. K čemu to pak zase u silnějšího HDRka vede jen hádejte? Ano, pokud jste někde v tmavším prostředí kolem pouličních lamp, až nebezpečně se výsledek blíží legendární přeHDRkované scéně z dávných telefonů Motorola. Tohle je ale nicméně zase jeden z případů ve specifickém druhu osvětlení. V jiném je naopak fajn s velmi dobrými detaily a snad jen škoda, že kdyby šel ten noční režim vypnout, či se hodně zlepšila automatika, vlastně bych za 8,5 tisíce klidně řekl, že je to na svou cenu jeden z top fotících telefonů. Úplně nadšený jsem ovšem nebyl z přední kamery. Úroveň detailů je možná trochu lepší, ale spíš jen za ideálního osvětlení někde venku. Jakmile jste uvnitř nebo za umělého osvětlení, letí kvalita rapidně dolů a potěší vás aspoň krásné barvy a pěkný kontrast z hlavního senzoru. No a taková perlička, kterou jsem dával o víkendu na Instagram a Twitter, je portrétní focení v režimu držení těla. Telefon vám ukáže ideální pózy a naviguje vás, jak se máte naštelovat, abyste vypadali jak model na fotce, a že já ten ideální vzorek nejsem, vidíte sami. Třeba někomu z vás by to ale mohlo přijít vhod. Video jsem si nechal záměrně na konec, protože tady budu hodně kritický. Hlavní 64MP foťák by totiž měl být vybaven optickou stabilizací, ale upřímně to tak vůbec nevypadá. O to je to mrzutější, že vivo, jako je pionýrem v telefonech s gimbalovou stabilizací, což ostatně můžete vidět v naší videorecenzi na YouTube. Ať jsem se snažil o sebeplynulejší pohyb rukama, ty seky musíte vidět i vy. To vše pochopitelně maximálně pouze ve fullHD.
Celodenní výdrž nebude žádný problém
Abych ale nekončil pesimisticky, pochválit musím V29 Lite za příkladnou výdrž baterie. Celkem lehká nadstavba s 5000mAh baterkou si opravdu z baterky neužírá nic zásadního a tak nemáte problém se dostat někam k 6,5 hodinám zapnutého displeje na 1 nabití, což je dostatek pro celodenní výdrž i při náročnějším použití. Komu by však ani tohle nestačilo, k dispozici je i 44W drátové nabíjení a adaptér naleznete společně s pouzdrem v balení.
vivo V29 Lite 5G
- Krásný a osobitý design
- Displej se svítivostí až 1300 nitů
- Velmi slušný hlavní fotoaparát
- Velmi dobrá výdrž na 1 nabití
- Chybí podpora HDR
- Slabší procesor na svou kategorii
- Pouze 1 plnohodnotný fotoaparát
Finální verdikt
Co tedy říct závěrem? Dostalo se vivo v29 v přeplněném vlaku k nějakému hezkému místu k sezení? No, spíš mi to připadá, jak kdyby byla všechna místa obsazená a protože V29 není žádná stařenka o holi, nikdo ze sedících jí svoje místo nepřenechá. Ano, mluvil jsem dneska hodně v metaforách, ale V29 Lite je takový telefon, který si určitě své místo na slunci zaslouží – koneckonců jeho displej je na sluníčku čitelný velmi dobře, design má krásný, výdrž velmi dobrá, foťák slušný, ale to má i spousta jiných telefonů ve své kategorii a tak zkrátka vivo nevyniká ničím zásadním, že byste si museli říct, jo, tak tenhle telefon vážně musím mít. To si bezpochyby řekne pouze fanoušek viva, kterých je ovšem u nás zatím rozhodně méně než těch od Samsungu či Xiaomi. No schválně mi napište dolů pod video do komentářů, co na tento telefon říkáte vy a jestli se vám to dneska se mnou líbilo, nezapomeňte ani na like. Díky hrozně moc za sledování, mějte se krásně a zase čau u dalšího videa!