Samozřejmě Mi 11 Lite 5G vychází z kompletní designové linky Mi 11 řady, takže určitě tento vzhled foťáků nevidíte poprvé, ale jinak jde o úplně jiný telefon. Hlavně ty krásně ploché záda z matného skla, které bylo doposud vyhrazeno primárně dražším telefonům vypadá po čertech dobře. A jasně, určitě jej stejně zakryjete přibaleným pouzdrem, ale i tak vypadají fakt famózně a to jsem vám ani neřekl, že navíc je telefon i neskutečně tenký a lehký. 159g se už začíná blížit pomalu váze iPhonu 12 Mini, který je sice ještě o nějakých 20g lehčí, ale vemte si, že běžně dneska telefony váží kolem 200-220g a tak jakmile vezmete Mi 11 Lite do ruky, okamžitě tu nízkou váhu fakt poznáte.
Kord teď v létě, když si vezmete jen tak lehký kraťasy, kolikrát se mi stalo, že mi těžký telefon vytáhl kapsu i z nohavice ven. Samozřejmě, aby se docílilo tak nízké váhy, navíc když je na zádech použité sklo, muselo se odlehčit jinde. Jednak rámeček telefonu je plastový a pak při tloušťce pouhých 6,8mm se samozřejmě musela ztenčit i baterie. Pořád má ovšem celkem solidních 4250mAh a i když to není už téměř dnešní typická pěti tisícovka, pořád je výdrž celkem slušná. Den a kousek na pohodu stačí a když jsem měl opravdu náročný den, kdy jsem fakt hodně koukal na videa, celý den fotil, pořád jsem do nějakých 10 hodin do večera vydržel.
S tím se pak pojí i jedna zajímavá věc. I když má telefon 6,5“ Amoled displej, který by napovídal, že Always on by tu měl být, tak tu je i není. Xiaomi asi moc dobře ví, že pořád zapnutý displej by byl slušný zásek do výdrže a tak ono Always On na vás vykoukne vždycky jen tak na 10s když na displej zaklepete. To dá celkem rozum, pak ale nevím, proč se tomu říká Aktivní displej a proč vám telefon falešně nabízí tuto volbu změnit, když to fakticky ani nejde. I tak je displej velmi dobrý, slušně čitelný na sluníčku a s 90Hz obnovovací frekvencí krásně plynulý.
A když už jsem u toho systému, rovnou vám řeknu, že MIUI je asi jeden z mých nejméně oblíbených systémů. Asi nejvíc mi vadí to cirkusové barevné podání v nastavení a celková neuspořádanost. Třeba proč zvuky a vibrace jsou v sekci displej, proč Heslo a zabezpečení má fialovou ikonu, když o pár řádků výš má Stav zabezpečení ikonu zelenou. Vím, že to je tady už dlouho a že obvykle se až do detailu tak nerozčiluju, ale nový MIUI 13 se má představit už 25. června a pokud by se mělo něco upravovat, jsem všema deseti za to, aby se konečně předělalo nastavení.
Také by se mohlo už za standardní považovat ovládání gesty nebo nový způsob notifikačního a ovládacího centra, což je hodně šikovný způsob ovládání, ovšem u každého nového telefonu Xiaomi si jej musíte sami nastavit. Spousta uživatelů, kteří tak vybalí telefon z krabice jsou o novou funkčnost ochuzeni a k čemu pak přinášet nové funkce, když je nechcete uživatelům ani zapnout a většina uživatelů, kteří navštíví nastavení telefonu opravdu sporadicky pak o těchto novinkách ani neví. Chápu, všechno můžete změnit, koneckonců i ty reklamy v systému se dají odstranit, ale z pohledu komfortu pro uživatele mi to připadá přinejmenším trochu divné.
U hardwarové výbavy se ovšem Xiaomi zase řádně vyřádilo. Sice tu není Snapdragon 870 jako u Poco F3, ale zbrusu nová 780G, neboli nejrychlejší procesor sedmičkové řady, která je postavená už na 5nm výrobním procesu, což je výkonově ekvivalent předloňského nejlepšího procesoru od Qualcommu. Tím pádem výkon jak třeba v Galaxy S10, Xiaomi Mi 9 atd a tím pádem opravdu dostatek absolutně na všechno – pokud nepočítám třeba Genshin Impact – který se sem tam škubne. Výhodou ovšem je, že stejný výkon dostanete s podprou sítí 5. generace a zhruba s o 20% menší spotřebou baterky a to se zase, kord u tohoto telefonu, zase počítá.
A komu by baterka přece jen nestačila, s rychlým dobíjením jste schopni z nuly na sto vrátit telefonu zpátky 50% kapacity za nějakých 30 minut. Spousta z vás pak třeba u nedávné recenze Poco F3 zatracovala chybějící microSD slot. Ten naštěstí u Mi 11 Lite 5G najdete společně se 128 nebo 256GB podle konfigurace, ale připravte se na to, že je interní úložiště už není tak rychlé jako u Poca. Pokud tedy hledáte telefon na brutální výkon, určitě šáhněte spíš po Poco F3, ale jak říkám, drtivé většině uživatelů bude Mi 11 Lite 5G po stránce výkonu v pohodě stačit. U stereo repráků jsou na tom pak oba telefony dost podobně.
U foťáků je na tom Mi 11 Lite 5G pro změnu zase líp než Poco F3. K hlavnímu 64MP senzoru se přidává ještě z Poca kombinace 2 dalších objektivů, základní 8MP širokoúhlý objektiv a 5MP makro s ostřením. Za denního světla musím říct, že se mi na hlavním objektivu fotky vesměs líbí, i když foťák umí občas udělat taky celkem dost slušnou paseku. Hrozně mi ten tvar bokeh připomíná staré objektivy ze zrcadlovek, kterými dnes občas někdo fotí právě s tímto jasným záměrem. Pokud ovšem takový kreativní záměr nemáte, je výsledek spíš na škodu.
Když totiž fotíte nějaký objekt s hodně sytými barvami, pak se vám všechno tak trochu slije. U ostatních fotek je všechno naprosto bez problému, je tu dostatek dynamického rozsahu, pěkná ostrost atd. Pokud ale není na fotce nic extra barevně výrazného, podobně jako u Poco F3, má hlavní foťák tendenci pro změnu barvy trochu potlačit. Zkrátka abyste mi rozuměli, tady řešíme už takovou vyšší dívčí, s kterou je ale potřeba počítat a rozhodně Mi 11 Lite 5G bez problému v kvalitě fotek předčí Poco F3.
U širokoúhlého foťáku už je to poměrně jasný. Tady jde o relativní základ, takže i když je barevné podání celkem věrné, dynamický rozsah relativně ujde, pořád počítetejte s tím, že fotkám chybí dostatečná ostrost a s ubývajícím světlem se to všechno pochopitelně ještě násobí. Večer už pak na šíro úplně zapomeňte a soustřeďte se primárně na hlavní objektiv, který když navíc přepnete na noční režim, budete na svou cenovku relativně spokojeni. Rozhodně teda ne na tisk na billboard, ale třeba na Instagramu byste se za takovou fotku rozhodně stydět nemuseli.
A komu by chyběl teleobjektiv, ten se musí spolehnout na dvojnásobný výřez z hlavního, který je zase na Instagram úplně v pohodě. Poslední je 5MP makro, které by fotilo fajn nebýt asi největšího problému, který mám obecně s aplikací foťáku. Pominu teď nelogičnost, kdy si musíte pro spuštění makra šáhnout úplně jinam než je spodní lišta, ale víte co mi vadilo nejvíc? To zpoždění po stisku tlačítka spouště kdy aplikace zareaguje až po vteřině. U makra, kdy třeba počkáte až se uklidní vítr, v tu chvíli zmáčknete spoušť a fotka se exponuje po vteřině, kdy vítr zase začne foukat, mě neskutečně rozčilovala.
Na hlavním foťáku to není tak zásadní, ale jestli budete fotit často, rozhodně vám to po chvíli začne vadit stejně jako mě. U videa počítejte maximálně s 4k rozlišením při 30 snímcích a rozhodně můžu pochválit hodně dobrou elektronickou stabilizaci, ovšem pochopitelně, jak už to u Xiaomi bývá, v tomto ohledu bych se asi dokázal porozhlédnout u videa i po něčem lepším.
Až budete přemýšlet, jestli do Mi 11 Lite 5G jít nebo ne, alfa a omega bude rozhodně design a tady nastává ten obrovský paradox. Zatímco dřív bylo tesáno do kamene, že telefony Samsung si kupujete kvůli značce a designu a musíte oželet výkon, teď se karty obrátily. Největším konkurentem pro Mi 11 Lite 5G, teda kromě asi 5 telefonů z vlastní stáje, je tak právě paradoxně Samsung Galaxy A52 5G.
Ten nabídne lepší foťák s optickou stabilizací, daleko lepší prostředí, 3 letou podporu, voděodolnost IP68 a pravda, trochu slabší procesor. Xiaomi Mi 11 Lite si tak budete kupovat primárně kvůli tomu nádhernému designu z Mi 11, třeba právě kvůli kanárkově žluté nebo vážně ultra-lehkému provedení. Pokud už budete chtít zůstat ve stáji Xiaomi, alternativou je rozhodně výkonnější Poco F3, které jsem často zmiňoval. To je ovšem mnohem těžší, i výkonnější s delší výdrží na 1 nabití, ale o trochu horšími foťáky.
Ve finale bych se pak ještě zamyslel i nad tou podporou, která doposud byla u Xiaomi celkem příkladná, ovšem poslední dobou se docela horší. Třeba nové MiUI 13 už nedostanou ani 2 roky staré telefony jako Mi 9, Mi 9 SE, série Note 8 a v dobách, kdy ostatní naopak ohlašují 3 roky podpory je to prostě cesta opačným směrem. Tak či tak je Mi 11 Lite 5G velmi dobrý telefon, který se až na těch pár nedostatků nezdráhám komukoli doporučit.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.