- Tradiční design tentokrát inspirovaný retro Leica
- Fotokit navíc dokáže dost zvednout celkový požitek
- Parádní displej s HDR10+ a Dolby Vision
- Snapdragon 8 Elite a UFS 4.1 slibují nekompromisní výkon
- Famózní fotografická výbava v čele s 1" senzorem
- IP68 by se už dalo upgradovat na IP69 po vzoru konkurence
- Svítivost displeje by mohla být lepší
- Při delším hraní by se hodilo lepší chlazení procesoru
- HyperOS 2.0 je prolezlý reklamou
- Video by se mohlo zlepšit
Xiaomi 15 Ultra je dost dobře možná asi nejlepší fotomobil letošního roku. Já vím, ambiciózní tvrzení, ale v době, kdy se všechny zásadní vlajky už představily, je tohle minimálně papírově nejžhavější želízko v ohni letošního roku. No a jestli jste zvědaví, na to jaký tento telefon je, tak se pohodlně usaďte, recenze Xiaomi 15 Ultra právě začíná.
Než se ale dostanu k foťákům, řeknu vám tradičně co je nebo spíš není obsahem balení, protože i Xiaomi 15 Ultra přichází letos s mezigenerační změnou v podobě absence nabíječky. V balení tak dostanete pouze mobilní telefon, datový kabel, jehlu na vyndání sim karty a celkem nevábně vypadající polykarbonátové pouzdro. No a právě speciálně pro tento případ přichází na řadu startovní nabídka, kterou si sice rozebereme až při finálním zhodnocení, ale už teď vám musím říct aspoň, že stejně jako vloni máte šanci v rámci předobjednávek získat unikátní fotokit zdarma.
Jak vybrat správnou nabíječku k telefonu Xiaomi?

Správná nabíječka je zásadní pro rychlé a bezpečné nabíjení vašeho telefonu či tabletu. Moderní zařízení...
A to se rozhodně vyplatí, protože, jak už jsem říkal v úvodu, jedná se o mobil speciálně dedikovaný na fotky a videa a pokud to bude stejně jako vloni, kdy fotokit byl jen k předobjednávkám a ne v přímém prodeji, byla by škoda jej v této akci nezískat. Bohužel vám jej nemůžu zhodnotit jako vloni, protože výrobce je doveze teprve v březnu, ale tutově bude hlavní výhodou opět možnost krásného krytu, kde letos vsadilo Xiaomi na kombinaci černé s akcentovanými červenými prvky, který je základním stavebním kamenem celého fotokitu. Na kryt totiž můžete nasadit grip s tlačítky pro focení, natáčení, závitem na stativ a navíc funkcí powerbanky, ale a to je podstatné, prstýnek na krytu slouží také jako závit pro namontování různých druhů filtrů.
Podívejte se na detailní zkušenosti s fotokitem u loňského modelu
Recenze Xiaomi 14 Ultra: Nekompromisní fotomobil roku?

Na výběr tak máte širokou paletu od mist filtrů, přes polarizační zabraňující odleskům nebo hlavně také variabilní ND filtry, které zásadním způsobem rozšiřují možnosti tohoto telefonu. Primárním důvodem může být ve fotografii třeba focení delších expozic, kdy třeba kreativně zjemníte pohybující se vodu nebo právě delší expozicí vám zmizí z fotky pohybující se lidi no a u videa dosáhnete pro změnu optimální expozice s ohledem na přirozené rozostření pohybu.
Designově se od předchůdce zásadně neliší
Teď už ale jdu na samotný design telefonu, kde po stránce rozměrů se nezměnilo vůbec nic, pokud neberete do úvahy 0,1mm nebo 1g rozdílu, což nemáte šanci poznat. Xiaomi totiž po vzoru Applu nebo Samsungu nepřesedlalo na titanový materiál a tak se stále díváte na klasický sendvič z kovu a skla s rovnými boky, zaoblenými rohy a téměř rovným displejem. Říkám záměrně téměř rovným, protože zaoblení tu je, ale naprosto minimální a vlastně naprosto stejné jako vloni. Pokud byste tak oba telefony položili vedle sebe na stůl, jediný rozeznávací prvek je vypuštění mřížky vrchního reproduktoru, což ale nebylo asi úplně šťastné řešení, protože teď je pro reprodukci stereo zvuku využíváno hlasité sluchátko a celkové kvalitě výstupu to úplně neprospělo. Jednoduše řečeno třeba při basových skladbách AC/DC jsou na loňském telefonu všechny nástroje mnohem rozeznatelnější, lepší a vokály mnohem čistší.
Jak se novinka liší oproti předchůdci?
Xiaomi 15 Ultra

Xiaomi 14 Ultra

Pokud chcete lepší foťáky, musíte akceptovat holt o trochu větší modul
Druhým prvkem jak mezigeneračně poznat rozdíl mezi oběma telefony je pochopitelně zadní strana s masivnějším modulem fotoaparátů. Já vím, že někdo bude možná něco namítat, ale zkrátka tohle je hodně o fyzice a pokud chcete lepší foťáky, musíte akceptovat holt o trochu větší modul. Není to nic úplně zásadního, ale zkrátka nový teleobjektiv se zbrusu novou optikou 100mm zoomu sekundující 1“ senzoru hlavního fotoaparátu potřebuje svůj prostor. Komu to vadí, pak zjevně nehledá fotomobil a spokojí se bez problému třeba s hůř fotící S25 Ultra. Možnosti tu jsou. Co se týká variant telefonů, k dispozici je ve třech barvách – černá, bílá a pak v designu legendárních fotoaparátů Leica. To je ta barva, kterou já právě držím v ruce. Všechny tři jsou pak k dostání za jednotnou cenu 34 990 Kč v jedné jediné konfiguraci 16GB operační paměti a 512GB úložiště.
Parádnímu displeji chybí snad už jen větší svítivost
U displeje nedošlo k žádným změnám. Pořád se tak díváte na ten stejný 6.73“ panel s až 3200 horizontálními řádky, což značí WQHD+ rozlišení, díky čemuž telefon dosahuje jemnosti až 521 bodů na palec. Jen pozor, musíte si takové rozlišení sami aktivovat, protože ve výchozím nastavení je zapnuté pouze FHD+. Telefon také podporuje 68 miliard barev, 120Hz obnovovací frekvenci s LTPO a možností pádu až na 1Hz a také HDR10+ nebo Dolby Vision. Snad jediné, co by se dalo v této třídě vytknout je svítivost, kde výrobce sice deklaruje až 3200 nitů svítivosti, ale to je v tzv. peak režimu, kdy nesvítí celá plocha displeje. Toto se mi opravdu podařilo naměřit, ale současně upozorňuji, že mnohem lépe je měřit v režimu vysoké svítivosti na celé ploše a tam jsem se dostal na 1320 nitů, což není zrovna excelentní číslo na 35tisícový telefon, ale prakticky je to asi jediná věc, kterou mohu displeji vytknout. Na druhou stranu nemusíte mít obavy, že byste něco na sluníčku neviděli. Já s tím za celých 14 dní testování neměl problém.
Hardwarová výbava je nekompromisní
Ani u hardwaru nenajdete v novém Xiaomi 15 Ultra moc kompromisů. Snapdragon 8 Elite je momentálně to nejlepší, co lze v mobilním telefonu dostat. K tomu jsem pak už zmiňoval jedinou konfiguraci 16GB operační paměti navíc s nejrychlejším možným 512GB úložištěm typu UFS 4.1. Potud prakticky nejde udělat lepší telefon. Škoda jen, že v těch ohromných rozpočtech, které Xiaomi celkově do propagace své značky lije chybí taková ta pověstná třešnička na dortu, aby se v tom celkovém „feelingu“ mohli vyrovnat Applu nebo Samsungu a hned vysvětlím, co tím myslím. Ono jde o takové ty malé detaily, které zas tolik nestojí, ale dokázaly by konečně i 15 Ultru katapultovat na stejný level prémiovosti, jako je iPhone 16 Pro Max nebo S25 Ultra.
Samsung Galaxy S25 Ultra Recenze: Nejlepší S všech dob!

Řekněme si upřímně, že geniální telefon neexistuje. Vždy totiž najdete něco, co se dá telefonu vytknout....
První důvod je: Přivezte i tu nejvyšší kapacitu úložiště. Jasně, prodáte takových telefonů jen zlomek z celkového počtu série, ale ukažte, že to umíte. Poznámka po vydání této recenze: "Po vydání této recenze Xiaomi nakonec přivezlo i 1TB variantu". Druhá věc: Přivezte ekosystém příslušenství. Podívejte se, kolik druhů originálních pouzder a krytů můžete sehnat na S25 Ultra nebo iPhone 16 Pro Max. Nemluvě o tom, že kdo prošvihne na začátku Camera-kit, ten už jej pak asi nekoupí. Třetí důvod: Spolupracujte s výrobci dalšího příslušenství jako Pitaka či Peak Design, protože někdo chce ultra-tenká pouzdra dalších výrobců a jiný zase potřebuje, obzvláště pokud jde o nástroj pro tvůrce další ekosystém příslušenství. A konečně čtvrtý důvod: Mějte 15 Ultra dostupný celý rok a ne, že svůj vlajkový telefon doprodáte v srpnu nebo září a kdo si chce na podzim koupit vlajkové Xiaomi, nebude si kupovat odlehčené téčko nebo čekat do jara půl roku na novou generaci. Tohle je zkrátka takových 5 bolístek Xiaomi, které někomu mohou vadit a jinému ne. A že jsem neřekl onu pátou? Inu, tou je software, ale to už asi jinak nebude. HyperOS 2 na Androidu 15 se 4 roky podpory a o 1 rok delší podporou záplat je prostě takový, jaký je. Všechno pochopitelně funguje, běhá jak na drátkách bez sebemenšího záseku, ale po designové stránce je to prostě celé takové čínské, občas kostrbatě ovladatelné, občas někde nedotažené a Xiaomi na tom tak nějak postupem času dělá, ale Samsung je zkrátka s nadstavbou o kilometr úplně někde jinde.
Prohlédněte si výsledky benchmarků a prostředí HyperOS 2.0
Dám takové 2 příklady, kdy za pozitivní hodnotím, že konečně už třeba v ovládacím centru u nastavení displeje se dá konečně podržet prst na slideru a vyskočí kontextový widget, ale to je úplné minimum. Jinak se úrovní možností přizpůsobení se ovládací centrum nemůže ani Applu nebo Samsungu rovnat vůbec. Krkolomná a neintuitivní je ale i nová aplikace fotoaparátu. Třeba natáčení do logového formátu jsem hledal dobrých 15 minut. Zmizela totiž kontextová nabídka více a místo ní musíte potáhnout spodní šuplíček nahoru a ano vím, že se to dá přenastavit, ale tam zase chybí najednou mobilní režisér. Ten se nově stal součástí režimu Pro, ale to je režim jak pro profesionální fotky, tak video místo toho, aby to bylo třeba odděleně jako dřív. V Pro režimu se musíte přepnout malou ikonkou do Pro Videa a tam naopak z vrchní kontextové nabídky teprve zvolit log. No než na tohle přijdete, dost se zapotíte. Já si původně myslel, že avizovaný log přijde aktualizací a nedalo mi to a nakonec jsem to našel. Do logu pak nemáte šanci mimo tento režim natáčet, což asi i dává smysl, ale třeba u Samsungu to jde.
Xiaomi 15 Ultra rozhodně není letos prvním vlajkovým telefonem se Snapdragonem 8 Elite, který poskytuje nižší výpočetní výkon než minulá generace
Každopádně ještě zpátky k výkonu, ať to dokončím a rovnou vám řeknu, že osobně jsem zvědavý, jestli se tohle ještě nějak upraví, protože Xiaomi 15 Ultra rozhodně není letos prvním vlajkovým telefonem se Snapdragonem 8 Elite, který poskytuje nižší výpočetní výkon než minulá generace. A to i přesto, že se opět vylepšovala odpařovací komora. Holt Elite je prostě topič. Na druhou stranu aspoň se to nepřehřívá a necrashuje při testech jak Honor Magic7 Pro. Abych ale kritiku lehce zmírnil, dobrou zprávu mám pro vás u baterky, kde se zvedla kapacita na 5410mAh a při výdrži je to konečně hodně znát. Mezigenerační zlepšení odhaduju zhruba na nějakých 20-25%. Ne, že by byla teď ultra maratonec na výdrž, ale spíš se dokáže udržet konečně v rámci konkurence jako S25 Ultra, Vivo X200 Pro atd. V průměru jsem se tak dostával na 8h zapnutého displeje na 1 nabití, což je právě oproti 6,5-7 hodinám maximálně vloni citelné zlepšení a je to přesně takový ten "sweet spot", kdy i při náročnějším použití byste nemuseli nutně přes den dobíjet. A kdyby náhodou ano, připravených je 90W drátově a hlavně také 80W bezdrátově a pozor – to není jen nějaké hausnumero jak u spousty čínské konkurence. Tady totiž dostanete ve startovní akci opravdu reálnou bezdrátovou nabíječku v podobě stojánku s 80W nabíjením. Nezkoušel jsem, neměřil jsem, nedostal jsem, takže reálné časy vám neřeknu, ale počítal bych, že pod hodinku byste měli být schopni nabít telefon i bezdrátově.
Fotoaparáty je něco, proč byste tento telefon měli chtít
Teď už se konečně dostávám ke královské sestavě fotoaparátů v čele s 50MP hlavním senzorem o velikosti 1“. Ten doplňuje ještě 50MP teleobjektiv s 3násobným přiblížením a korunu celé sestavě dává ještě zbrusu nový 200MP senzor HP9 s 4,3násobným periskopickým objektivem, který najdete letos také ve Vivo X200 Pro. Posledním senzorem je pak také 50MP senzor ultraširokoúhlého fotoaparátu se 115 stupni záběru. Tolik nativní objektivy, protože jinak je v aplikaci dostupné ještě 2násobné přiblížení, ale tady se jedná pouze o výřez z hlavního senzoru. Dřív než se dostanu ke kvalitě samotných fotek ale musím ještě už dopředu odpovědět na jednu častou otázku a to je chrastění v objektivech a jestli je to vada. Není, ono chrastění je ve spoustě telefonů a jde o optickou stabilizaci fotoaparátů. V naší videorecenzi na YouTube vám ukážeme i rozdíl chrastění mezi více telefony. Někdy je to míň, někdy víc a jde jen o to, že když se daný objektiv nepoužívá, stabilizační motorky jsou vypnuté a při prudkém pohybu mohou chrastit. Klidně si na svém telefonu vyzkoušejte zapnout aplikaci fotoaparátu, ideálně se ještě přepněte na teleobjektiv a uvidíte, že chrastění přestane. A teď už ke kvalitě samotných fotek, které jsou jednoduše famózní a stejně jako u Vivo X200 Pro nebo loňské 14 Ultra až na širokoúhlý senzor. Ten je prostě jen takový do počtu a ztrácí o to víc, když vidíte jak skvělé fotky lezou ze zbylých objektivů. Za dne to ujde a zásadních problémů si ani nevšimnete, večer je to ale na 35tisícový telefon už slabší, hlavně co se týká ostrosti nebo dynamického rozsahu.
Všechny 4 nativní ohniska z pražské Masaryčky
Prakticky ať fotíte kterýmkoliv objektivem, dostanete vždycky stejné vyvážení bílé a opravdu až na ono šíro fantastické snímky
Ostatní objektivy jsou ale opravdu famózní a je radost pohledět i na jejich krásné barevné sladění. Prakticky ať fotíte kterýmkoliv objektivem, dostanete vždycky stejné vyvážení bílé a opravdu až na ono šíro fantastické snímky. Bohužel jsme ale zrovna v ročním období, které nepřeje těm nejhezčím snímkům, ale i na někdy pochmurnou Prahu v oparu jsou tohle opravdu velmi podařené fotografie. A je prakticky jedno, jestli fotíte přes den nebo večer či v noci, dostanete opravdu skvělý výstup. Tradičně si pak můžete vybrat jedno ze 2 barevných podání Leica Vibrant pro saturovanější snímky nebo Leica Authentic pro ty méně saturované, ale kontrastnější. Velmi dobré jsou pak i portrétní fotografie a je jedno jestli jste zvolili přední nebo zadní fotoaparát, zkrátka na výstup se můžete spolehnout. V tomto místě snad jedině opravdu škoda, že Xiaomi nedodalo na recenzi současně i fotokit, abych vám ukázal, o co víc se dá z telefonu vymáčknout právě s použitím filtrů ať už při fotkách nebo videu. A jednu specialitku jsem si ještě nechal na konec v rámci speciální povrchové krycí vrstvy všech objektivů. Ta je totiž vyrobena ze speciálního 24vrstveného skla nejen snižujícího dramaticky nechtěné odlesky protisvětel, ale také s vysokou odolností proti poškrábání. To znamená ze skla, které můžete znát ze spolupráce značek Zeiss a Vivo přinášející velmi dobrou eliminaci nechtěných odlesků, která tak často můžete vidět na fotografiích pořízených telefony Apple iPhone. A jak vypadají video záběry se opět můžete podívat v naší plnohodnotné recenzi na YouTube.
Prohlédněte si kompletní fotogalerii pořízenou na Xiaomi 15 Ultra
Vyplatí se Xiaomi 15 Ultra nebo je lepší porozhlédnout se jinde?
Kdybych tedy měl nové Xiaomi 15 Ultra zhodnotit, jednoduše jde o skvělý telefon a naprosto plnohodnotného konkurenta pro Galaxy S25 Ultra nebo Vivo X200 Pro. Pochopitelně, protože dokonalý telefon ovšem neexistuje, každý vyniká v něčem jiném. Samsung je rozhodně nejvšestrannější telefon ve většině sledovaných parametrech. Má titanové tělo, brilantní sklo displeje proti odleskům, stejný hardware jako Xiaomi, asi nejlepší softwarovou nadstavbu na Androidu s Knox zabezpečením, stylus navíc, ale průměrný na svou cenu je na poli fotografie. A to je zase dominantou ať už Vivo X200 Pro nebo právě tohoto Xiaomi 15 Ultra, které bude dost pravděpodobně asi takovým etalonem na poli fotografie v roce 2025.
Aktuálně je Xiaomi 15 Ultra dostupný v těchto konfiguracích
Nabízí totiž neskutečné combo 200MP teleobjektivu s hlavním obřím 1“ senzorem. Se senzorem, kterého se vzdalo Vivo u nového X200 Pro. Celá fotovýbava je pak korunovaná ještě fotografickým kitem, který můžete dostat za registraci objednávky. Xiaomi vám sice dává na výběr, jestli tento fotokit nebo robotický vysavač S20, ale já bych bral fotokit, protože ten dost pravděpodobně nebudete moci jinak samostatně sehnat, zatímco vysavač si koupíte jakýkoli jiný. A když už jsem u dárků, za vyplnění recenze dostanete po registraci 80W bezdrátový stojánek s nabíjením, za nákup ještě 3 měsíce YT premium, 4 měsíce Spotify Premium, během prvních 6 měsíců po zakoupení jednu bezplatnou opravu displeje, výkupní bonus 3 500 Kč.