- Ideální velikost mezi kompaktním telefonem a pádlem
- Certifikace IP68 do 1,5m hloubky po dobu 30 minut
- Silikonové pouzdro a nabíječka v balení
- LTPO 1-120Hz
- Hardware, který nejde utahat
- Výdrž baterie vyrazí dech
- Fotoaparáty s kalibrací Leica Vibrant nebo Leica Authentic
- Zelené provedení zad neskutečně klouže
- Procesor dokáže tělo rozpálit až k nepříjemným teplotám na držení
- Fotoaparáty jsou až moc překvapivý průměr
- Jas displeje na sluníčku úplně neohromí
- Při hraní her se umí pěkně zahřát
Xiaomi 14
Xiaomi 13
Design
Xiaomi 14 by mohlo být naprosto identickým dvojčetem loňského Xiaomi 13, kdyby se teda nevykrmilo o 2 milimetry a nepřibralo 3 gramy. Víc rozdílů v konstrukci, kromě většího modulu fotoaparátů tu skutečně na první pohled nehledejte. Pořád tak jde o telefon, který sedí rozměrově někde na úrovni Galaxy S23 FE, to znamená mezi malou Galaxy S24 a větším Galaxy S24+. A je to tak i váhově, oproti prvnímu jmenovanému je sice o 20 g těžší, ale oproti druhému zase o 10 g lehčí. Designově se Xiaomi 14 „chlubí, hliníkovým tělem, což je sice standard, ale fajn standard. Titan je na takové tělo drahý a obávám se, že v rámci odvodu tepla by to asi ničemu extra nepomohlo. Já jsem pak dostal na test zelené provedení, ale řeknu vám, že lesklé je jak psí kulky a zapatlané za chvíli jak malé dítě od přesnídávky. Také je ale extrémně kluzké. Už jen třeba jeho položení takhle na pouzdro nebo kamkoli jinam a telefon má tendenci sklouzávat pryč. Řešení je ale prosté. Stačí vzít z krabice černé silikonové pouzdro, které nevím proč je z vnitřní strany nepochopitelně hezčí než z té vnější a nasadit jej na telefon. Nebo vzít alternativně druhou barvu – tu z černého matu, která působí mnohem méně pouťovějším a více luxusním dojmem.
Nebýt OnePlus 12, asi bych už ani nezmiňoval voděodolnost, protože to v této kategorii beru jako takovou samozřejmost, ale holt musím. Takže IP68 do 1,5m hloubky po dobu 30 minut tu je, ale stejně tak musím zmínit, že uplatnění záruky na poškození vnikem kapaliny je asi tak stejně spolehlivé, jako sliby politiků před volbami. A ještě jednu věc musím říct, a to můj osobní pocit, když totiž Xiaomi 14 poprvé vezmete do ruky, ucítíte opravdu, jako kdybyste byli uprostřed dvou světů. Z toho kompaktního telefon ještě pořád padne dobře do ruky tak, že psaní na klávesnici se dá zvládnout jednou rukou a z toho druhého, že displej už je tak velký, že už je na něm něco vidět, a právě při psaní na klávesnici už nedochází k překlepům, jako na menších telefonech. Skoro bych tak řekl, ideální velikost.Displej
Displej už jsem tak lehce nakousnul před chvílí. Je lepší než vloni, je skvělý a je radost se na něj dívat. Perfektní barvy, decentní rámečky, Dolby Vision fungující v Netflixu, LTPO s pádem obnovovací frekvence ze 120Hz až na 1, prostě paráda. Možná byste si říkali, že co si více přát, když už tady máte skoro všechno. A přece jen výsledek ještě trochu pocukruju. Svítivost 3000 nitů v peaku – to je víc než vloni, to je víc než u Galaxy S24. Jasně, žere to baterku, když se rozsvítí, jak Strahovský stadion na koncertu bratří Nedvědů, ale když je potřeba extra svítivost, je k dispozici - jenže čistě jen papírově. V praxi už to taková hitparáda není a občas jsem měl i s čitelností na sluníčku problém a to i přesto, že jsem použil režim "boost". Každopádně tohle je jednoduše jeden z nejlepších displejů v telefonu pod 6.5" a věřím, že víc asi není potřeba dodávat.
Hardware
Já vím, že možná teď až moc chválím, ale ještě u té chvály chvilku zůstanu. Asi se všichni shodneme, že šoupnout do telefonu nejlepší procesor není žádné umění. Konkrétně v Xiaomi 14 tepe pochopitelně Snapdragon 8 generace 3. Vezměte si ale, že máte relativně kompaktnější zařízení nebo rozhodně kompaktnější oproti klasickým 6.7" telefonům a máte v takovém telefonu předvést slušný výkon, a ještě jej k tomu uchladit. V menším telefonu se totiž vzduch šíří hůř, u stejně velkého a výkonného procesoru je méně místa na chladič, takže chápete, že nic z toho nehraje Xiaomi do karet. No jo, ale co když vám řeknu, že ve výkonu i stabilitě procesoru poseká tenhle malý David takové Goliáše, jako jsou OnePlus 12, vivo X100 Pro nebo i třeba Samsung Galaxy S24 Ultra? Nechápu sice, jak se to Xiaomi povedlo, ale tohle je pro mě „nový benchmark“. Nebo ano, chápu, tou daní je pravděpodobně vyšší tolerance maximálních teplot, protože telefon dokáže v ruce topit jako prase. Občas rozhodně i tak, že není úplně příjemné jej udržet. Docela my mě v takovém případě zajímalo v dlouhodobém horizontu, jak moc budou vyšší teploty svědčit baterce, ale těžko říct.
Na druhou stranu nově se také navýšila rychlost nabíjení na 90 W drátově a 50 W bezdrátově, což už samo o sobě je docela generátorem tepla, a tak Xiaomi má, aspoň doufám, tuhle část podchycenou. Ostatně v rychlém nabíjení není oproti Samsungu žádným nováčkem a u minulých generací se chlubil grafy, že i po tolika nabíjecích cyklech jako je zhruba u 3 roky starého telefonu nedegraduje baterie víc než u konkurence. Já pochopitelně 10denní testování na nějaké 2-3 roky používání asi moc neakceleruju, a tak nezbývá, než jen doufat nebo věřit.Abyste se ale dostali na maximální hodnoty benchmarků, alias plný výkon primárně ve hrách samozřejmě, je potřeba buď aktivovat v menu baterky režim vysokého výkonu nebo si to přizpůsobí telefon v detekovaných aplikacích sám, eventuelně si můžete tento profil zvolit na vyskakovacím herním widgetu. Ten slouží v rámci nově operačního systému HyperOS také k potlačení notifikací z různých druhů aplikací, sledování vytížení systému atd. Game boost pak detekuje nainstalované hry, pro které si můžete zvolit jednotlivé profily. Pro šachy nebo miny asi stačí režim nízké spotřeby, ale pro World of Tanks, COD, Asfalt atd asi chcete režim výkonu vyšší. Hry každopádně běží i na vysoké detaily bez problému, bez sekání, jen v náročnějších hrách počítejte v ruce s dost topícím telefonem. Pochválit pak musím i teoretický bonbónek v podobě podpory Wifi 7 slibující mnohem rychlejší datové přenosy a nižší latenci. Jen se pochopitelně musíte dovybavit i patřičným routerem. Asi ne úplně hned, protože jejich cena je pomalu tak vysoká, jak cena tohoto Xiaomi, ale spíš to berte jako takovou investici do budoucna, že jste ready. Na Wifi 6 jsem ovšem z nějaké extra rychlosti odvařený nebyl a aplikace se stahovaly i z Google Play nebývale dlouho. Stejně tak signál, občas podivně kolísal. Ne, že by vypadávaly hovory, ale rozhodně čárky signálu mi občas připomínaly víc audio bar v Premieře než monitor signálu.
Drátem nabijete kompletně 4610mAh baterku za krásnou půl hodinku a výdrž mě osobně vyrazila dech.
Baterie
Drátem nabijete kompletně 4610mAh baterku za krásnou půl hodinku a výdrž mě osobně vyrazila dech.
Jen skokově se ještě vrátím k baterii, kde rychlosti dobíjení jsem říkal a snad jen doplním, že drátem nabijete kompletně 4610mAh baterku za krásnou půl hodinku a výdrž mě osobně teda vyrazila dech. Až doposud jsem hodnotil Zenfone 10 jako nejlepší kompaktní telefon na výdrž baterie. Jasně, jsme u 5.9" displeje, s většími rámečky tím pádem rozměrově ekvivalent 6.2" Galaxy S24 a pokud jen trochu zavřete oči a zapasujete Xiaomi 14 pořád mezi kompaktnější telefony, budete z výdrže nadšení. Bez problému jsem dával i 2 dny provozu a ve výdrži jsem neměl problém porazit ani Galaxy S24 Ultra. Opravdu Xiaomi, za výdrž smekám.
Smekám ovšem i za další výbavu, kde snad kromě absence zdířky na 3,5mm Jack nebo infraportu nechybí vůbec nic. Wifi 7 už jsem zmiňoval, ale také zde najdete velmi dobře a nahlas hrající reproduktory, už jen jeden typ nejrychlejšího UFS 4.0 úložiště začínající na 256GB kapacitě, paměti typu LPDDR5X a konečně také USB 3.2. Jo a taky spoustu audio HiRes kodeků jako aptX HD, aptX Adaptive, ale ty už zde byli vloni, takže tohle spíš opáčko. Osobně mě ale vlastně ani nenapadá, co by v Xiaomi 14 z hardwarové výbavy mohlo chybět. Možná snad jedině když přeskočím na balení, tak ona 50W proprietární bezdrátová nabíječka, ale to nedává do balení žádný z výrobců. Alespoň pro někoho je tu ona drátová a bezdrátovou může kolem tisícovky dokoupit.Fotoaparáty
Z pohledu megapixelů – jednoduché. Všechny tři – šíro, hlavní i 3,2x zoom jsou 50MP snímače. Jen pochopitelně jinak velké a podle toho každý produkuje jinak kvalitní fotky. Než se k nim dostanu, jen zopakuji dvorní spolupráci Xiaomi a Leica, která přináší do prémiových Xiaomi telefonů jednu unikátnost – a to že si můžete zvolit výchozí profil pro výsledné fotky. Ty jsou dva s názvy Leica Vibrant a Leica Authentic a jak už název napovídá, první se spíš soustředí na živější barvy, zatímco ten druhý je spíš autentický, syrovější, kontrastnější. Jednoduše – ten kdo si stěžuje, že fotky jsou barevně vyblité, zvolí vibrant a ten, kdo nadává na přesaturované fotky zase zvolí authentic a všichni jsou tak nějak v rámci možností spokojení. Jen mějte na paměti, že tohle nastavení je ignorováno ve speciálních režimech jako focení na plných 50MP, superměsíc a podobně, ale předpokládám, že to jsou tak marginálně používané funkce, že to asi nikomu vadit nebude.
Velmi dobrý je portrétní režim, kde můžete využít jak hlavního, tak 3,2násobného zoomu s krásnou pleťovkou a pěknou separací. Selfie kamerka je pak takový průměr, hlavně co se ne moc dobrého dynamického rozsahu a úrovně detailů. Koneckonců, mrkněte z ní i na video v recenzi na YouTube. Oproti tomu je video ve 4K na hlavní fotoaparát hezké, čisté, ve 4K60 na všech objektivech, opravdu fajn. Abych kapitolu o foťácích aspoň zakončil pozitivní myšlenkou, podívejte se na nádherně osvětlenou židovskou synagogu v Praze a jak krásně se zrovna tady podařilo na všech 3 ohniscích + jednom dvojnásobném výřezu z hlavního pěkně konzistentně nafotit celou scénu. A ty jemně akcentované barvy, to se mi fakt hodně líbí.
Xiaomi 14 Ultra
Komu by pak Xiaomi 14 nestačilo, ve stejnou chvíli se představuje také Xiaomi 14 Ultra, kterou jsem měl mimochodem na den půjčenou na natočení také, ale jednalo se pouze o vzorek s hodně před-produkčním softwarem, a tak vám z nové Xiaomi 14 Ultra mohu ukázat pouze záda s pořádně vystouplým modulem fotoaparátů. Vlastně takový ekvivalent hodně podobný vivo X100 Pro.
Xiaomi 14 Ultra 16GB/512GB Ne Paměťová karta 512 GB Uživatelská paměť Android Operační systém 5300 mAh Kapacita baterie 5G; 4G; 3G; 2G Datové služby nanoSIM Typ SIM 6.73" Úhlopříčka displeje 50 + 50 + 32 Mpx Fotoaparát vivo X100 Pro 16GB/512GB 225 g Hmotnost 164,05 x 75,28 x 8,91 mm Rozměry telefonu (vxšxh) Ne Paměťová karta 512 GB Uživatelská paměť Android Operační systém 5400 mAh Kapacita baterie 5G; 4G; 3G; 2G Datové služby nanoSIM; eSIM Typ SIM 6.78" Úhlopříčka displeje 50 + 50 + 32 Mpx Fotoaparát
Finální verdikt
Nyní přejděme na ceny a finální verdikt. Základní varianta Xiaomi 14 v barvách black, white a green vyjde ve variantě 12GB/256GB na 21 999 Kč, což je hodně sympatické, ale minimálně na začátku jí určitě nedoporučuju kupovat. Je tu totiž early bird nabídka na variantu 12GB/512GB, která sice běžně bude stát 24 499 Kč, ale právě nyní na startu jí dostanete za cenu nižší verze. To znamená od teď do 18. března 2024 za 21 999 Kč, a ještě pokud vyplníte třeba na Heuréce recenzi, dostanete jako dárek Redmi Buds 5 Pro nebo Xiaomi Band 8 Pro jako dárek.
Dnes ale také začíná předprodej na Xiaomi 14 Ultra – u té dostanete Photography kit v hodnotě 5 000 Kč, což je speciální kryt s možností montáže 67mm filtrů, takže polarizák, mist, ND – fotografové určitě znají, dále grip s tlačítkem pro spoušť foťáku, natáčení videa, zoom kamer a 1500mAh powerbankou, šnůrka na nošení atd. Pokud vyplníte opět recenzi, dostanete navíc 80W bezdrátovou nabíječku. Xiaomi 14 Ultra se bude prodávat za cenu 34 999 Kč ve variantě 16GB/512GB a kdybych si mohl osobně tipnout, pokud se pro Ultru rozhodnete, jednejte teď ze začátku. Xiaomi totiž jede u svých vlajek často jinou politiku než třeba Samsung. Místo, aby své telefony totiž v průběhu roku až do dalšího modelu zlevňoval, jednoduše doprodá to, co tady je a další telefony už nepřiveze. Klidně se tak může stát, že Xiaomi 14 Ultra se do léta doprodá, pak přijde na podzim Xiaomi 14T a další Xiaomi 14 Ultra pak až zase na jaře.
Mluvím ze zkušenosti, jak to bylo u loňských modelu Xiaomi 13 Pro. Anebo pochopitelně počkejte na recenzi, věřím, že se mi telefon dostane do rukou dříve než 18. března 2024 skončí oficiální předprodej. Bližší info pochopitelně na Threads, X, či Instagramu ve stories.Nyní zpátky k Xioami 14 a konkurenci? Ta je pochopitelně v malé Galaxy S24, větší Galaxy S24+, které letos hodně limituje Exynos a v podstatě je lepší spíš brát loňské Galaxy S23 a pak je tu OnePlus 12 a vivo X100 Pro. OnePlus se bude hodně blížit k HyperOS kvalitou své softwarové nadstavby. Délka podpory 4 roky aktualizací a 5 let záplat je stejná jako u Xiaomi a vivo X100 Pro bude patrně fotit lépe, ale jeho software je zase horší a podpora o rok kratší. Všechno to jsou ovšem, až na Galaxy S24, větší telefony, a tak primární rozhodování myslím bude hodně o velikosti telefonu. Já jsem byl každopádně s Xiaomi 14 až na ty drobné výtky u foťáků hodně spokojený, nejvíc asi právě s kompaktnějším provedením, skvělým displejem, neskutečně dlouhou výdrží a nezbývá než jen doufat, že ty drobné chyby ve foťácích se nakonec přece jen odstraní. Po zkušenosti se Samsungem ovšem recenzuji to, co teď vidím.