- Modrá varianta nad ostatními vyniká
- Prvotřídní displej se skvělou čitelností na sluníčku
- HDR10+ i Dolby Vision funguje i v Netflixu
- Bezkonkurenční HW výbava na úrovni vlajkových telefonů
- Nabití na 100% už do půl hodiny
- Velmi slušný hlavní objektiv
- Skvělá startovní nabídka s dárky v hodnotě cca 5 500 Kč
- Odolnost IP68
- Černé provedení je magnetem na otisky
- Nepoporuje LTPO - pád obnovovací frekvence
- Chybí podpora eSIM
- Širokoúhlý senzor bez podpory AF (Makro)
- U Xiaomi 13T Pro zbytečně vysoká cena
Design
Pokud považujete za nesmyslné utrácet za vlajkové telefony 30 tisíc korun, pak jsou přesně pro vás určené jejich odlehčené vlajkové lodě za kolikrát poloviční cenu. Často se totiž odlehčí v úplně nejprémiovějších funkcích, které ovšem jde oželet a ty zásadní a důležité vlastnosti z vlajek zůstanou. Občas ale bývá tato řada i taková trochu experimentální a ukáže i nějakou libůstku z domácí stáje, která doposud k vidění nebyla. Premiéru si tak v minulých generacích odbylo 120W nabíjení nebo 200Mpx senzory fotoaparátů. V letošním roce se sice žádná taková novinka neobjevuje, ale pořád toho dnešní dvojice telefonů má co nabídnout, a hlavně opět za velmi atraktivní cenu, která je klasicky na start ještě vyšperkovaná pořádným bundlem s dárky navíc. Jelikož jsou smartphony, až na 3 parametry, totožné, přináším tentokrát recenzi pro Xiaomi 13T a Xiaomi 13T Pro zároveň.
Vrhnu se na barevná provedení, která jsou totožná. Oba telefony jsou nabízeny ve třech barvách. Černá a zelená je se skleněnými zády a modrá s designem veganské kůže. To vše je zasazené hezky v hliníkovém rámu s rovnými boky, rovným displejem a pouze hrany na zadní straně jsou trochu zakřivené, aby telefon tak neřezal v ruce. Mobil se drží vcelku příjemně a pochopitelně v onom modrém koženkovém provedení je to ještě o chlup sympatičtější. Za modré provedení se přimlouvám nejvíce, protože černé provedení není matné, ale lesklé, a to znamená jediné. Neskutečný magnet na jakýkoli prach, a hlavně otisky prstů. A to myslím smrtelně vážně, protože černou bych jistojistě nebral. V balení je sice gumové lesklé pouzdro, ale výsledek je opět podobný. Takže tentokrát velím, šup do modré, Xiaomi totiž za ní nechce příplatek.
Displej
Displeje jsou u obou telefonů totožné a naprosto skvělé. Xiaomi se vůbec v roce 2023 blýsklo u řady 13 skvělými displeji. Uznejte sami. 144Hz na 6.67" FHD+ panelu s poměrem stran 20:9, podporou současně HDR10+ i Dolby Vision – fungující mimochodem i v Netflixu, 480Hz odezvou na dotyk a maximální svítivostí až 2600 nitů v peaku. To je ještě vyšší maximální hodnota než na vlajkových modelech Xiaomi 13 Pro. Pochopitelně by to šlo ještě lépe, mohlo by být vyšší rozlišení, mohlo by jít o displej s LTPO technologií s pádem obnovovací frekvence, ale ne, není tu a minimálně u Xiaomi 13T mi to vůbec nevadí. Použití je skvělé a nebylo by si ani na co stěžovat, nebýt jedné věci. Nedávno jsem testoval nový smartphone Motorola Edge 40 Neo a u něj bylo vyřešeno přepínání mezi obnovovacími frekvencemi mnohem lépe. Motorola se totiž uměla přepínat mezi 60Hz, 90Hz a 120Hz dle potřeby a když jsem porovnal s Xiaomi, to zvládlo pouze 60Hz nebo 120Hz, což je škoda, protože třeba takové scrollování v YouTube bylo na Motorola Edge 40 Neo mnohem plynulejší.
Skvěle rychlá a neskutečně přesná je i čtečka otisků prstů vestavěná v displeji. Pouze škoda, že je posazená zbytečně moc dolů, takže to chce trochu prstové gymnastiky a jste tam. Plus, že dokáže prst přečíst, i když není 100% zakrytá a nevadí ji, když prst přiložíte trochu nepřímo zboku.Hardware
Po hardwarové stránce je Xiaomi opravdu těžký kalibr a to bezezbytku. Bavím se tedy sice o Xiaomi 13T Pro s výkonem přes 1,3 milionu bodů v Antutu, ale zahanbit se nenechá ani základní Xiaomi 13T, které se dostalo přes 850 tisíc bodů v Antutu. Mohou za to dva nejnovější procesory z dílny MediaTeku pod názvy Dimensity 8200 Ultra u Xiaomi 13T a Dimensity 9200+ u Xiaomi 13T Pro. Ten jen mimochodem svým papírovým výkonem překonává i vlajkový model Xiaomi 13 Pro z letošního jara. Není divu, že všechno běhá absolutně jak na drátkách a animace prostředí jsou přímo ukázkové.
Když se přesunu na hry, i tady běhá vše na maximální detaily. Ať už hrajete Genshin Impact, Black Desert Mobile, Asphalt 9 nebo Shadowgun Legends. Tradičně je také velmi dobře zvládnuté chlazení, což značí, že i po půlhodince hraní jsem neměl pocit, že by se telefon kvůli přehřívání nepříjemně držel v ruce nebo že by dokonce kvůli přehřívání snižoval výkon tak, že bych to, byť i v náročné hře, poznal. Po této stránce je to jednoznačně v pořádku. Pokud ovšem chcete z telefonu vymáčknout to nejvíc při hrách, určitě se hodí volit verzi Xiaomi 13T Pro a to nejen kvůli vyššímu výkonu, ale i možnosti budoucího přechodu na WiFi 7, protože pak budete mít jednak rychlejší přenos, ale hlavně, co je důležité pro hry, i nižší latenci.
Baterie
Druhý rozdíl mezi oběma telefony je pak nabíjení, kdy základní Xiaomi 13T disponuje 67W turbo nabíjením schopných za 42 minut nabít telefon do plna a Xiomi 13T Pro pak disponuje rovnou 120W schopných to samé zvládnout už za 19 minut. Kdyby náhodou chtěl někdo tento čas stopovat, tak berte v úvahu, že se jedná o hodnoty, které udává Xiaomi z 5% baterky na 100%. Já jsem se z nuly dostal na nějakých 25 minut u Xiaomi 13T Pro, ale i to je hodně slušný výkon.
Jak je na tom výdrž? Ta se od loňska moc nezměnila. Oba telefony jsou vybaveny 5000mAh baterií a ač jsem čekal lehce vyšší výdrž u Xiaomi 13T, jako telefonu se slabším a teoreticky úspornějším procesorem, ve finále opak byl pravdou. Nejedná se ovšem o nic dramatického. V podstatě jsem se dostával s Xiaomi 13T na kombinovanou výdrž 6-6,5h a u Xiaomi 13T Pro o půl hodinky více. Pochopitelně při hraní her jste schopni výdrž hodně zkrátit, ale pak zase pomůže ono rychlé nabíjení. Obecně nejste schopni dělat exaktně stejné věci na 2 telefonech zároveň a abych si své dojmy ověřil, na pomoc jsem si vzal test baterie v PCMarku. Při 20% zbývající baterie u Xiaomi 13T mělo pak Xiaomi 13T Pro ještě 27%, takže asi chápete, že nic zásadně dramatického. Pochválit musím mimochodem velmi dobrou haptickou odezvu na obou telefonech, jen motůrek Xiaomi 13T je malinko hlasitější a u stereo repráčků se jedná o průměr. Rozhodně nadprůměrně hlasité, ale právě při vyšší hlasitosti dost zahuhlané.
Fotoaparáty
Jak se sluší na odlehčené vlajky vyšší kategorie, kam řadím mimo recenzovaných telefonů třeba legendární Samsung Galaxy S20 FE nebo Galaxy S21 FE, i zde naleznete kompletní svatou trojici senzorů širokoúhlého, hlavního a teleobjektivu. Nečekejte ovšem fotosoustavu jarního Xiaomi 13 Pro. Všechny 3 objektivy jsou totiž odlišné a širokoúhlý senzor postrádá AF, takže jej nelze využít na makro. Xiaomi 13 Pro je za mě pořád momentálně nejlépe fotící telefon na trhu, čehož docílil kombinací 1" senzoru a také mimochodem procesoru Snapdragon.
Tolik jen na úvod k foťákům, abych možná trochu zchladil přehnaná očekávání. Neznamená ovšem, že by fotky byly špatné, ba naopak. Jen, i když jsou všechny 3 foťáky na chlup stejné jak u Xiaomi 13T, tak u Xiaomi 13T Pro, procesor střední třídy 8200 vs 9200+ jako vlajkový procesor také pochopitelně znamenají rozdíl v kvalitě. Proč? Na výsledné kvalitě fotky se kromě jejího hrubého stavu značně podílí procesor, který skládá z několika snímků výslednou fotku a čím silnější procesor, tím náročnější výpočty dokáže za stejný čas provést a tím lepší může být výsledná fotka.
Fotogalerie Xiaomi 13T
Fotogalerie Xiaomi 13T Pro
V podvečer se situace obrátí a Xiaomi 13T dokáže udělat hezčí a kontrastnější fotku a večer za téměř tmy si zase vezme Xiaomi 13T Pro žezlo zpátky díky své ostrosti. Scény na hlavním objektivu vesměs kopírují to, co jsem řekl o širokoúhlém. Oba objektivy fotí velmi dobře, jen 13T má stále tendenci scénu až zbytečně moc přeexponovat, což vede k přepalům. To ovšem připisuji úvodním verzím software, kdy na téčku už je novější verze MIUI 14.0.7, kdežto na Pro variantě ještě MIUI 14.0.6. Předpokládám tak, že chyby v expozici se ještě opraví.
Třetí 2násobný zoom často pořídí až nadprůměrně hezké fotky, akorát k jejich expozici přistupuje Xiaomi celkem šalamounsky. Když je světla opravdu nedostatek, ani si nevšimnete při přepnutí na tento teleobjektiv, že ve skutečnosti k jeho použití nedojde a telefon místo toho použije kombinaci expozice hlavního objektivu s výřezem a výsledek? Posuďte sami ve fotogalerii. Na teleobjektiv velmi slušné.
Pokud oba telefony za foto část shrnu, očekávejte jen o chlup horší snímky v rámci ostrosti u širokoúhlého senzoru Xiaomi 13T, jinak jak hlavní, tak teleobjektiv budou na obou telefonech podávat shodný výsledek. Jediný papírový rozdíl tak nastává u videa, kde 13T nepodporuje záznam 8k videa, což 13T Pro ano. Má vás to ale trápit? Určitě ne. Jednak je takové video dnes v amatérské rovině naprosto k ničemu, jednak zabírá na telefonu bez slotu na paměťovku zbytečné místo a pokud tomu aspoň trochu rozumíte, okamžitě narazíte na limit, že takové video lze natáčet jen do 24 snímků. K samotné kvalitě už pak musím prozradit, že na svou cenovou třídu bez problému odpovídá konkurenci. Fajn je, že video nepřeostřuje ani při pohybu a stabilizace hlavního foťáku funguje na jedničku.