Nový Xiaomi 11T Pro je proklatě žhavým želízkem v ohni. A nebojte, není to žádný skrytý fórek na často se hřející Qualcomm Snapdragon 888. Dnešní Xiaomi 11T Pro opravdu stojí za přečtení recenze.
DESIGN
Podzimní trh často přináší odlehčené modely jarních vlajkových lodí, a ne jinak je tomu i u Xiaomi 11T Pro. Záměrně neříkám Mi, protože pokud náhodou nesledujete pravidelně víkendový pořad na YouTube Huránews, možná vám uniklo, že Xiaomi z názvu svých telefonů vypustilo slovíčko Mi, tím pádem proto se dnes bavíme o Xiaomi 11T Pro. A když se budeme bavit o odlehčených podzimních vlajkových lodích, Xiaomi 11T nebo Xiaomi 11T Pro dokonce získávají tak trochu nechtěně na atraktivitě i tím, že OnePlus se letos rozhodl svůj 9T nevydat a Samsung naopak musel kvůli nedostatku dílů Galaxy S20 FE zrušit a tak nové Xiaomi 11T a Xiaomi 11T Pro budou tak trochu sami na svém vlastním večírku a o to víc ještě vyniknou. Teď už ale k designu, což je klasický ověřený sendvič z kovu a skla, který jste mohli vidět už na nespočet telefonech. Z přední strany je displej krytý Corning® Gorilla® Glass Victus®, to znamená ochranou, kterou se pyšní prémiové vlajky a na zadní straně jen trochu škoda, že se Xiaomi rozhodlo pro lesklou variantu zad připomínající leštěnou ocel. Design je skvělý, jen kvůli tomu pak telefon dost klouže v ruce a poměrně snadno se zapatlá. Na druhou stranu, v balení najdete už tradičně přibalené pouzdro, který problém spolehlivě vyřeší. To, co ale v balení také najdete a čím je telefon unikátní, je 120W nabíječka a musím říct, že 5000mAh baterku nabíjí opravdu raketovou rychlostí. Xiaomi sice uvádí plné nabití za nějakých 17 minut, ale to jen, pokud nabíjíte od 5% do 100% a v optimálních podmínkách. V praxi to je spíš nějakých zhruba 22-25 minut, ale i tak je to famózní. Kdybyste náhodou chtěli vědět, jak taková věc funguje, tak Xiaomi rozdělilo uvnitř baterku na dvě a nabíjí jí tedy dvěma kanály po 60W, což ve výsledku tedy znamená 120W. A teď vás asi samozřejmě napadne, jak takové rychlé nabíjení zatěžuje životnost baterie. Podle Xiaomi by to mělo být zhruba 800 nabíjecích cyklů, což je při denním nabíjení asi 2 roky a asi chápete, že toto těžko ověřím, a proto nezbývá nic jiného, než Xiaomi věřit. U výdrže 5000mAh baterky se telefon drží v rámci průměru. 2 dny nedáte určitě. Já večer končil někde se zbývajícími 20% a to jsem telefon celkem intenzivně využíval.
DISPLEJ
Samozřejmě u výdrže hodně záleží na způsobu použití, co s telefonem děláte a jedním z největších žroutů je u každého telefonu bezesporu displej. A tady musím říct, že 6.67“ OLED s rychlou čtečkou otisků prstů na boku je skvělý a i když nepodporuje technologii LTPO, jako třeba u dražších Samsungů, OnePlus nebo telefonů iPhone, je skvělý. 120Hz se využije přesně když je potřeba, jinak spadne na 60Hz pro šetření baterky, ale co je super, tak podpora HDR10+ s Dolby Vision, což je doménou daleko dražších telefonů. Telefon na rozdíl od mnoha konkurentů podporujících HDR10+ má hned od startu všechny potřebné certifikáty, a tak přehrávání videí v těchto formátech, ať už na YouTube nebo na Netflixu, běhá naprosto bez problému. Skvělá je i čitelnost na sluníčku. Tady musím udělit Xiaomi jasnou pochvalu. Samozřejmě QHD rozlišení nebo už zmiňované LTPO tu není, ale zase je potřeba si uvědomit, že jsme v kategorii telefonů 10 000 Kč – 15 000 Kč a tak za mě rozhodně displej získává velký palec nahoru.
VÝKON
Z dospělé Xiaomi Mi 11 si telefon nevypůjčil jen designovou linku, ale i velmi dobře hrající reproduktory Herman Kardon nebo procesor Qualcomm Snapdragon 888. Xiaomi vsadilo na Vapor Chambers neboli chlazení pomocí odpařovací komory, které používá třeba herní ROG Phone a tak i při delším hraní si pořád Xiaomi 11T Pro drží stabilní výkon i v tak náročných hrách jako je třeba Genshin Impact a to jsem vlastně ani nezmínil brutální 480Hz odezvu na dotyk. Pokud hrajete střílečky nebo nějaké akčnější hry, určitě je to něco, co v telefonu oceníte. V superlativech se dá samozřejmě pokračovat ještě chvilku, to znamená rychlé DDR5 paměti, super rychlé úložiště UFS 3.1 a tak abych nastolil alespoň nějakou rovnováhu ve vesmíru, chybí zde Jack na 3,5mm, slot na microSD kartu, USB je jen pomalejší 2.0 a voděodolnost IP68 z dospělé Mi 11 byla vyměněna za pouhou IP53, což ve skutečnosti znamená jen postříkání nebo volání v lehkém deštíku. Po softwarové stránce pak trochu zamrzí, že telefon nevyšel o něco později, když u by byl venku Android 12 a tak tady je stále ještě Android 11 verze s hodně předinstalovanými aplikacemi, která ale jdou naštěstí odstranit. Taková příjemná třešnička na dortu je, že Xiaomi počínaje 11T sérií rozšiřuje podporu na 3 roky velkých aktualizací a 4 roky bezpečnostních záplat, což znamená, že dostanete ještě Android 14, pokud se tak bude samozřejmě jmenovat.
FOTOAPARÁT
Samozřejmě když má být vlajková loď odlehčená, logicky ono odlehčení musí někde přijít. Vzpomeňte si na loňské 10T, které byly téměř ve všem super a pak to tak trochu zabil IPS displej. Letos jsem při prvním pohledu na parametry trochu znejistěl u senzoru hlavního foťáku, protože ISOCELL HM3 je ten stejný, který je použitý třeba v Redmi Note 10 Pro anebo také v Motorola Edge 20, která to za foťák v recenzi docela schytala. Na druhou stranu, minimálně 50% foťáku dělá software a postprocessing a vzhledem k tomu, jak dobře si Xiaomi poslední roky vede ve zpracování fotek a že přece jen Qualcomm Snapdragon 888 dokáže trochu víc než Qualcomm Snapdragon 778G, očekával jsem dramaticky lepší výsledky než u Motorola. A naštěstí se tak i stalo. Samozřejmě ale jen na hlavním foťáku. Za denního světla jsou tak fotky na velmi slušné úrovni, dynamický rozsah je dostatečný, barvy jsou věrné a ty sytě modré dveře opravdu v reálu takhle vypadaly. Jedinou výtku mám snad k barevné konzistenci foťáků a vzhledem k tomu, že telefon je vybaven ve skutečnosti jen hlavním foťákem a širokoúhlým fotoaparátem, mohlo si dát Xiaomi trochu víc záležet, aby výstupy z obou foťáků sladilo. Na druhou stranu širokoúhlý senzor je jen obyčejný 8MP vytažený až na teoretické maximum, protože oproti stejným 8MP senzorům Xiaomi opět pozitivně překvapilo. Mezi podobnými 8MP senzory je model rozhodně nadprůměr. Večer už pak pochopitelně ztrácí, ovšem když zapojíte noční režim, fotografie nejsou zase tak špatné. To hlavní fotoaparát je večer jiná liga. Jen je potřeba se tak úplně nespoléhat na automatický noční režim a je lepší si pro něj šáhnout ručně. Pak se vám podaří udělat i opravdu hezkou fotku. Trochu horší už je to u přední 16MP selfie kamerky, která mě moc neoslovila. Dynamický rozsah je sice celkem slušný, ale jinak jsou fotky vcelku měkké.
VIDEO
Naopak musím pochválit video. V 8K30 jsem netočil – jednak to má daleko horší stabilizaci, jednak je to upscalované 6K a jednak to zabírá zbytečně moc místa a kdybyste náhodou chtěli i přesto točit v 8K, počítejte, že záznam je omezený maximálně na 6 minut. Daleko radši jsem točil ve 4K60, kde obraz vypadá velmi dobře. Prakticky na jedinou věc, na kterou je potřeba si dát pozor je focus hunting neboli při pohybující se kameře poměrně častá snaha o přeostřování. Buď je tím pádem potřeba točit staticky nebo si ostření zamknout. Každopádně, jestli chcete vždycky už dopředu vidět nějaké první testovací fotky nebo fotografie z natáčení, určitě nás odebírejte i na Instagramu, kde jsem vás mám celou řadu fotografií.
ZÁVĚREČNÝ VERDIKT
Teď přichází závěrečné rozuzlení celého telefonu, který si letos nechá Xiaomi pořádně zaplatit. Za Xiaomi 11T Pro totiž dáte letos poměrně neuvěřitelných 15 990 Kč, ale naštěstí si pro vás připravilo Xiaomi hodně zajímavou akci na start, která tento telefon dostává do hodně rozumné hladiny. Od 5. října 2021 máte možnost získat Xiaomi 11T Pro v rámci předobjednávek navíc s vysavačem Mi Robot Vacuum Mop Essential v hodnotě 4 000 Kč zdarma a tak vás vyjde Xiaomi 11T Pro na příjemných necelých 13 000 Kč. No a pokud oželíte 120W nabíjení a Qualcomm Snapdragon 888, hodně zajímavě pak vypadá klasické Xiaomi 11T za startovních 12 990 Kč. Dostanete totiž pořád velmi slušné 67W nabíjení a pohonnou jednotku v podobě Dimensity 1200U, což je o malinko vylepšený procesor oproti OnePlus Nord 2. Pořád ale dostanete i k tomuto telefonu ten stejný vysavač od Xiaomi a tím pádem vás vyjde fungl nové 11T na 9 000 Kč a to už je hodně slušná cena. No a až startovní akce po týdnu skončí, už to ale tak dobrá volba nebude, protože za podobné peníze jako Xiaomi 11T Pro pak bude třeba jarní OnePlus 9 s přece jen lepším foťákem. Hodně tedy bude záležet na vás, jaký telefon nebo spíš jaké vlastnosti preferujete a jak už jsem říkal v úvodu, Xiaomi má letos velké štěstí, že ani OnePlus ani Samsung své odlehčené vlajky na podzim nepředstaví.