Dnes recenzovaná Y70 se sice řadí někam směrem k levnějším áčkovým Samsungům, ale do budoucna se doufám dočkáme v Česku i plnohodnotných vlajek. Vivo je totiž, podobně jako Samsung průkopníkem a inovátorem. Třeba Vivo bylo jedním z prvních výrobců, který použil čtečku otisků prstů v displeji nebo úplně prvním u loňské X50 kdo do foťáku přinesl gimbalovou stabilizací. Rozhodně je tedy na co se těšit. Teď už ale nebudu dýl zdržovat vysvětlováním a jdeme na Y70.
Jak už jsem říkal, jsme v kategorii levnějších Samsungových áček a tak nikoho nepřekvapí, že v ruce držím celoplasťák s docela pěknými gradientními modrobílými zády. Po dlouhé době musím říct, že telefon docela netypicky hezky padne do ruky a navíc jej s jeho pouhými 170g v ruce prakticky necítíte. Dokonce je i nezvykle tenký a fakt překvapí, že i při necelých 8 mm se podařilo Vivu téměř zapustit foťáky. K tomu úplnému zapuštění už samozřejmě můžete použít přibalené pouzdro.
Malá tloušťka má i druhý důvod a tím je baterie pouze o kapacitě 4100mAh, což už je na dnešek trochu podprůměrná hodnota, ale na druhou stranu, kdo nechce 200g telefon, tomu to vůbec vadit nebude. Výdrž telefonu je i tak dostatečná, s přehledem jsem dal jeden celý den a ještě se vracel domů s nějakými 30% k dobru. Tím pádem dvoudenní telefon to není, ale třeba 1,5 dne byste měli dát bez problému. Menší baterku pak naopak vyváží rychlé 33W dobíjení s nabíječkou přímo v balení. Za 30 minut jste schopní nabít telefon zhruba na 70% a za 45 minut do plna.
Jestli máte rádi krásně živé podání barev, pak se vám bude zaručeně líbit 6,44“ displej Vivo Y70 a jde opravdu o jeden z nejpěknějších Amoledů ve své cenové kategorii. Komu by barvy připadaly až moc živé, ten si je v klidu může si je v klidu přepnout ze standardního režimu do profesionálního. Pohrát si pak doporučuju s nastavením vyvážení bílé, protože ve výchozím nastavení je displej až moc studený. Samozřejmě jsme v levnější kategorii, takže najít se dá i pár nedostatků. Jednak 60Hz frekvence v dnešní době 90 nebo 120Hz displejů, dobře, odpouštím kvůli samotnému Amoledu.
Co už ovšem je vyložená slabina je celková svítivost displeje, která není bůhví jak zázračná. Na přímém slunečním světle by to prostě chtělo trochu přidat. U čtečky otisků prstů v displeji vás pak úplně nenadchne rychlost a hlavně její umístění až moc vespodu, což není úplně nejergonomičtější. Na druhou stranu, aspoň je celkem spolehlivá.
Když se posunu dál na střeva telefonu, uvnitř najdete 2 roky starý Snapdragon 665. Tím pádem asi chápete, že Porsche mezi telefony to není a s necelými 200 tisíci v Antutu jde tak o rychlost třeba nedávno recenzované Motoroly G30 nebo loňského Samsungu A51. V porovnání s těmito telefony je to tedy naprosto v pořádku, ale pokud to porovnáte s Poco X3 NFC, jde zhruba o o třetinu slabší telefon. Na druhou stranu, což musím vyloženě pochválit už na instalovaném Androidu 11 oproti právě třeba levným Pocům je krásně čistý operační systém. Nenajdete tady žádných 50 předinstalovaných her, žádných 5 obchodů typu Aliexpress atd.
Navíc tu byl ze startu snad jen Tiktok, ale ten můžete v klidu smazat a jste v pohodě. Nadstavba operačního systému se u Viva jmenuje Fun Touch a minimalně barevným podáním mi připomíná Color OS nebo dneska už Realme OS právě od sestrerského Realme. Najdete tady ale i pár odlišností od konkurence. Třeba takové dynamické efekty, které si můžete nastavit na příchozí zprávy, příchozí hovory a další notifikace.
Jde o různé světelné efekty na displeji, podle kterých poznáte druh notifikace ještě dřív, než si jí vůbec přečtete. Celkově jsem měl z používání telefonu hodně dobrý pocit. Prostředí je krásně plynulé, nic se neseká a není divu, když v základu dostanete hned 8GB operační paměti. To už pak jen doplňuje 128GB úložiště navíc ještě rozšiřitelné paměťovou kartou v kompletním šuplíčku. Procesorem to tedy není herní stroj, ale pro ty, kteří budou v telefonu mít uloženou spoustu muziky nebo fotek je to naprosto v pohodě.
Na poslouchání je k dispozici pouze jeden repráček s ne úplně skvělou kvalitou, ale můžete připojit sluchátka, které už Vivo poměrně netypicky na dnešní dobu přihodilo do balení. S kvalitou jsou na tom ovšem podobně, ale co, darovanému koni na zuby nekoukej. Samozřejmě alternativně můžete použít svoje vlastní sluchátka nebo přes Bluetooth připojit jakákoli bezdrátová.
Když si kupujete telefon kolem 5 tisíc, vždycky je to mix něco za něco a na rovinu říkám tu slabší chvilku si Vivo vybralo u foťáku. K dispozici jsou totiž 3. Hlavní 48MP a pak už jen typické 2MP makro a 2MP pro rozostření pozadí. Tentokrát tedy ani není moc co hodnotit. Když bych měl zavřít obě dvě oči a pak i ty vaše, tak bych asi řekl, že je foťák průměrný. Pak je ale společně otevřeme a vidíte sami.
Za denního světla jsou fotky strašně přesaturované a pokud fotíte v protisvětle, třeba jako já při západu slunce na Náplavce, nejde si nevšimnout těch podivností na obloze, kde máte pocit, že spíš fotíte polární záři někde v Norsku než docela hezký západ slunce u nás v Praze. A to nemluvím i o tuně artefaktů po automatickém HDRku. Občas se to sice zlepší když fotíte po slunci, ale hlavní foťák spíš zklamal, než aby potěšil.
Samozřejmě, když to není ideální ve dne, večer už je vám asi jasné, jak to dopadne. Ať už fotíte s nočním režimem nebo bez něj, výsledkem je maximálně o trochu světlejší fotka. U videa je pak k dispozici 4K30 nebo FHD také při 30 snímcích, 60 nevytáhnete z žádného režimu a upřímně, video kvalitou kopíruje foťák, to znamená nic moc. Aspoň jedna malá výhoda, že ve FHD se zapne elektronická stabilizace.
Komu tedy Y70 doporučit? Rozhodně ne těm, kteří hledají nějaký herní telefon nebo budget fotomobil, eventuelně těm, kteří by hledali FM rádio – to tady oproti parametrům uváděným na českých eshopech také nehledejte. Naopak, pokud hledáte skvělého denního parťáka s krásným Amoled displejem, příjemnou váhou, dostatečnou pamětí, budete naprosto v pohodě.
Vivo Y70 se dá momentálně koupit kolem 5 tisíc korun a opravdu, když pominu ne moc kvalitní foťák, asi si dokážu představit spoustu uživatelů, pro které by takový telefon mohl být celkem fajn a nemusel by se jim zadýchávat ani za pár měsíců. Já osobně se stejně těším až dorazí vlajková Viva.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.