Nemohu začít ničím jiným než designem, což je pochopitelně strašně subjektivní záležitost a pokud se v tomto ohledu neshodneme, je to absolutně v pořádku. Koneckonců, někdo má rád blondýny a jiný zase brunetky. V tomto ohledu jsou oba telefony trochu jako jing a jang. Zatímco vivo X90 Pro je spíeš užší, ale vyšší telefon, Galaxy S23+ je naopak širší a nižší. U viva uvidíte při vertikálním scrollování třeba na Instagramu více obsahu a lépe padne do menší dlaně, kdežto na Samsungu sice uvidíte obsahu méně, ale zase je větší šance, že při ovládání jednou rukou dosáhnete po větší ploše telefonu. Samsung také podobně, jako třeba Apple vychází z designu rovných hran s rovným displejem, kdežto vivo se stále drží zaoblených tvarů včetně mírně zakřiveného displeje lehce přetékajícím přes boky. Výsledkem jsou pak pochopitelně tenčí a na oko příjemnější boční rámečky na vivu.
Pozornosti ovšem neujdou ani záda s pochopitelně diametrálně odlišným přístupem k čočkám fotoaparátů. Samsung jde cestou minimalismu, kdy každá ze tří čoček vystupuje samostatně, zatímco vivo vsadilo na jeden obrovský a trochu více vystupující modul všech foťáků a důvod je jasný. Jde totiž zatím spolu s Xiaomi 13 Pro o jedinou dvojici telefonů na našem trhu s 1" senzorem IMX989 od SONY. A čím větší senzor, tím více místa a tím navazující optiky také zabere.
V balení viva ovšem najdete i přibalené silikonové pouzdro, které více vystupující foťák trochu kompenzuje. Otázkou ovšem zůstává, jestli to není škoda. X90 Pro se totiž může pochlubit ojedinělými zády z veganské kůže oproti matnému sklu na Galaxy S23+. Pochopitelně sice záleží na vkusu, ale na druhou stranu já osobně kožená záda cením víc ze dvou důvodů. Jednak telefon mnohem méně klouže v ruce, ale také při případném pádu je kůže pochopitelně mnohem odolnější než sklo.
Tam, kde mělo v designu navrch vivo, u displeje asi nikoho nepřekvapí, že to bude Samsung. Alespoň, co se týká maximální svítivosti na přímém sluníčku, kdy se krátkodobě dokáže Samsung dostat až na 1750 nitů, zatímco vivo na nějakých 1300. I bez vybičování ovšem mají oba telefony dostatečnou svítivost a ani s jedním jsem nezažil problém, že bych na sluníčku něco nepřečetl.
Kde ovšem se nedá Samsungu upřít prvenství je LTPO, kdy dokáže snížit při statickém obraze obnovovací frekvenci až na 24Hz a tím pádem šetřit baterku. Vivo se umí přepínat pouze mezi 120Hz a 60Hz a přes to nejeden vlak. Naopak tím, že vivo spolupracuje se světoznámým výrobcem fototechniky ZEISS, což už poznáte podle drobného loga na zádech telefonu, můžete si mimo jiné změnit i kalibraci barev displeje podle ZEISS a tím tak vidět v ideálních barvách fotky, které telefon zachytil.
Z pohledu hardwaru se překvapivě prohodily role u procesorů. Tam, kde jsem vloni vivo adoroval za procesor od Qualcommu oproti Exynosu v Samsungu, v roce 2023 je to jiné. Samsung vsadil na skvělý Snapdragon 8 Generace 2 a vivo se pro změnu přestěhovalo k pořád velmi dobrému Mediateku a pro pohon svého telefonu si vybralo procesor Mediatek Dimensity 9200. V praxi ovšem nemáte šanci při běžném použití poznat rozdíl tak, jak to bylo patrné vloni, kdy se Samsung s vlastním Exynosem přece jen sem tam škubal. Tady běží vše jak na drátkách, a i když má Dimensity v benchmarkách o něco slabší výkon, nemáte šanci si toho všimnout. A to navíc ještě záleží na metrikách.
V Antutu 9 je ten rozdíl kolem 9%, v Geekbenchi nějaká 4% a tak snad jediné, kde to uživatelsky poznáte je přece jen z pohledu výdrže baterie trochu úspornější procesor na Samsungu. Ač je totiž vivo vybaveno 4870mAh baterií oproti 4700mAh u Samsungu, výdrž je u korejského výrobce přece jen o malinko vyšší. 6,5 hodiny zapnutého displeje na vivu tak předčí nějakých 7-7,5 hodiny na Samsungu. No jo, jenže pak je tu i ona rychlost nabíjení, kde má zase navrch vivo se svými 120 W. 50% kapacity dosáhnete už po 8 minutách oproti 30 minutám na Samsungu. Ano, v noci je nám to všem jedno, ale vezměte si, že si zapomenete v noci právě na tu nabíječku připnout a všimnete si toho ráno až těsně před odchodem do práce. Pak stačí zakousnout o rohlík navíc a rázem máte za chvíli nabito. A nabíječku v balení pak hledejte pouze u viva, u Samsungu si za ní musíte doplatit.
vivo X90 Pro
Zpět k hardwaru, kde zmíním, že oba telefony mají už nejrychlejší UFS 4.0, jen u operační paměti má vivo navrch s 12GB oproti 8GB u Samsungu. V paměti tak telefon udrží daleko více aplikací, a tak přepínání mezi nimi je rychlejší.
Tím se dostávám už k softwaru, kde pochopitelně na obou telefonech běží Android 13, ovšem na každém už pak jeho vlastní nadstavba. Osobně preferuji více prostředí OneUi u Samsungu. Připadá mi jednodušší, čistší a uživatelsky přívětivější, což ale zase vy můžete mít úplně obráceně. Jistý je ovšem fakt, že u Samsungu dostanete o jednu velkou aktualizaci navíc.
Samsung Galaxy S23+
U foťáků bude pochopitelně rozdílů nejvíce a bude hodně záležet na tom, jestli chcete absolutního premianta v jedné disciplíně nebo spíše se spokojíte s tím, kde ani jedna z vlastností extra nevyčnívá, ale zato podává slušný výkon ve všech disciplínách. Něco jako když byste si porovnali nejlepšího běžce na 100m překážek vs desetibojaře. Asi už tušíte, o čem mluvím. Vivo vsadilo všechno na jednu kartu a tím je hlavní foťák. Je skvělý, úžasný, famózní a opravdu se vivo povedl. Není divu, 1" senzor Sony IMX 989 je znát a vivo z něj vymáčklo hodně dobrou muziku. Samsung poráží na plné čáře, ať už se jedná o barevné podání, dynamický rozsah, jedno z nejlepších HDR na trhu, ostrost. Zkrátka na co si vzpomenete, tam je vivo na hlavním foťáku lepší. Koneckonců před nějakým týdnem vyhrálo i v porovnání u vás a to je co říct, protože spousta lidí v takových porovnávačkách přece jen má tendenci hlasovat pro svůj vlastní telefon a o rozšířenosti Samsungu vs viva asi nemá cenu úplně spekulovat.
Schválně se pokochejte pár denními fotkami a pomalu přejdeme na ty večerní. Tady je velkou slabinou Samsungu až přílišně velké sebevědomí při práci s nočním režimem. Zatímco vivo se nebojí zapnout noční režim mnohem dříve, čímž dodá výrazně lepší fotku na tom mnohem lepším senzoru, Samsung si tvrdošíjně jede bez nočního režimu a výsledek je o poznání horší. Krásně je to vidět na mém oblíbeném spotu u Churchilla, kde je vidět i silnější postprocessing viva, ale přesně do takového toho sweetspotu aby se pořád ještě dalo říct, že je to hezká a uvěřitelná fotka bez „doostřování“ a „přeHDRkování“. Tohle je za mě v rámci nočního režimu téměř ideál.
Skvěle si vede vivo oproti Samsungu i za umělého osvětlení. Ve fotogaleriividíte fotku z Masarykova nádraží a podívejte se, jak HDR viva stáhlo expozici na lampách, kde vidíte na vivu strukturu šestiúhelníku, oproti jedné přezářené kouli na Samsungu. Abych ještě dokončil hlavní foťák, završím portétní fotkou, kterou jsem vám nabídnul na Facebooku k porovnání. Podívejte se, jak na vivu je výsledek daleko přirozenější oproti až moc velkému processingu u Samsungu. Ten se obecně snaží dost často doostřovat víc, než by bylo potřeba. Někdy je to ku škodě, někdy je to pro změnu ku prospěchu.
Dost ovšem bylo onoho hlavního foťáku a vrhnu se teď na výsledek širokoúhlého a teleobjektivu. Minimálně na širokoúhlém musím naopak chválit Samsung. Jednak má objektiv mnohem větší šířku záběru, ale ve většině případů je mnohem ostřejší než vivo, což se pochopitelně projeví hlavně večer a zase – mrkněte na ostrost dlažebních kostek na Samsungu vs na vivu a vítěze vidíte hned. Pak je tu ještě jedna vlastnost a to, že širokoúhlý objektiv můžete na vivu použít i na focení makra, protože disponuje autofokusem. No jo, je to sice na jednu stranu hezký, ale na druhou stranu Samsung má tak skvělou minimální ostřící vzdálenost na svém trojnásobném teleobjektivu, že ve finále se se Samsungem dostanete na mnohem větší detail. Pokud by někoho iritoval prach na klávesnici, je to záměr, abyste viděli úroveň detailů, na který jste schopni jít.
Asi nejvyrovnanější partie je u teleobjektivu. Samsung rozhodně vede tím, že do telefonu implementoval svůj trojnásobný zoom, což je pochopitelně lepší za dne a třeba dokáže i bez portrétního režimu při focení detailů lépe odpíchnout popředí od pozadí, ale zase na druhou stranu trochu ztrácí večer. I když mají oba objektivy optickou stabilizaci, přece jen světelnější objektiv u viva znamená ostřejší fotky při horším osvětlení.
Sluší se ještě u viva vzpomenout na 2 další důležité „fíčurky“ navíc, které jsou zde díky spolupráci s ZEISS. Jednou je možnost focení s různými filtry, třeba podobně jako u Xiaomi s Leicou a rozhodně to stojí za to vyzkoušet, včetně třeba profilu ZEISS, který dodá věrnější a střízlivější podání barev a druhou důležitou vlastností je T* coating. Jedná se o speciální patentovanou vrstvu od výrobce Zeiss na všech objektivech, která zajistí, abyste na fotkách neměli nechtěné odlesky způsobené focením v protisvětle nebo různé artefakty v podobě zelených teček na fotkách z iPhonů.
Asi nejslabší je na vivu oproti Samsungu pak selfie foťák, ten je vyloženě slabší a musím říct, že od vlajkového telefonu bych čekal více. Video je na obou telefonech velmi dobré. Natáčet můžete na obou telefonech až do 8K, kdy sice na Samsungu můžete využít konečně oněch 30FPS, ale v praxi vám spíš doporučuju na obou telefonech se držet 4K do maximálně 60 snímků. Tam se kromě optické stabilizace zapojí na obou telefonech i ta elektronická a na poměry obou telefonů se jedná o velmi dobré video jako co se týká právě stabilizace, tak hlavně velmi dobrého dynamického rozsahu, a to i při natáčení v protisvětle.
Drobnosti, které jsem u obou telefonů ještě nezmínil je IP68 – to je shodné. Čtečka otisků prstů je u Samsungu ultrazvuková oproti optické na vivu, kde se mi zdá nepatrně rychlejší, ale „no big deal“. Naopak zvukové podání je mnohem lepší ze Samsungu. Holt v rozpočtu viva sice zbylo na stereo repráčky, ovšem mnohem nižší kvality. Poslední výhodou Samsungu je pak desktopové prostředí zvané Dex, kdy telefon můžete využívat při připojení k monitoru jako náhradu počítače, což ale osloví jen opravdu málo uživatelů. Nyní to nejdůležitější a tím je celkové shrnutí a cena. Za vivo X90 Pro zaplatíte momentálně 26 489 Kč (cena ke dni 25.4.2023), zatímco Samsung Galaxy S23+ vás vyjde na 29 989 Kč (cena ke dni 25.4.2023), což je na první pohled velký rozdíl, ale na ten druhý je potřeba počítat s různými akcemi, které se v čase mění. Třeba momentálně u Samsungu dostanete vyšší 512GB kapacitu úložiště za cenu 256GB a 3000Kč výkupní bonus ke svému starému telefonu. Suma sumárum tedy z pohledu ceny se oba telefony tak nějak rovnají, a tak nezbývá rozhodnout, který z nich momentálně vybrat? Za design to u mne vyhrává jednoznačně vivo, u hardwaru má vivo sice druhý nejsilnější procesor, ale zase více operační paměti, výdrž trochu slabší, ale rychlejší nabíjení a ve foťácích já osobně kladu větší důraz na hlavní foťák než třeba na lepší šíro a nativní delší ohnisko na teleobjektivu. Když bych si tedy já osobně vybíral mezi těmito dvěma telefony, právě protože hodně fotím a natáčím, byl by pro mě tím jazýčkem na vahách mnohem lepší hlavní foťák na vivu X90 Pro. A upřímně musím říci, že to, že máte 2 vlajkové telefony, u kterých víte, že velmi dobře fotí, není nic lepšího, než je vzít ve stejnou chvíli na stejné místo a vidět ten rozdíl. No schválně mi napište, jak to vidíte vy, na co kladete při výběru telefonu důraz a který z uvedených telefonů byste volili vy.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.