Nevýhoda nás Čechů je, že jsme poměrně slušné konzervy, a tak dřív, než se k nějaké změně rozhoupeme, musí nás to současné řešení hodně štvát. Není divu, že pak se u nás všechno točí primárně kolem Apple, Samsungu či Xiaomi a než se dokáže nějaká značka trochu víc prosadit, trvá to v poměru k zahraničí hodně dlouho. Já dneska držím v ruce zbrusu nové vlajkové vivo X100 Pro 5G a řeknu vám, že jestli už se u současné trojice tak trochu nudíte a pošilháváte po tom, co zakusit dalšího, rozhodně do svého hledáčku zařaďte nové vivo X100 Pro 5G.
Plusy a mínusy
- Voděodolnost IP68
- Skvěllý displej s vysokou svítivostí
- Brutální výkon procesoru
- Perfektní trio fotoaparátů v čele s jednopalcovým senzorem
- ZEISS optika s nanocoatingem proti odleskům
- Vysoce nadprůměrné fotografie
- Nadprůměrná kapacita baterie
- Zařízení klouže v ruce
- Průměrná selfie kamera
- FunTouch OS moc nenadchne
Design
Začal jsem dneska hodně pozitivně, ale protože vy už za ta léta víte, že se nebojím říct pro i proti, začnu vlastně možná jednou jedinou věcí, která mi na novém vivu vadí, ať se ta rovnováha ve vesmíru tak nějak vyrovná. Za ta léta, co testuju vivo X80, vivo X90 a teď nové X100 Pro musím říct, že nejsem úplně fanoušek stále stejného designu. Asi chápete, že tato výtka je vlastně můj subjektivní pocit a vy to můžete mít úplně jinak, takže jestli zrovna tuto věc nevidíme stejně, nic se neděje. Moje výtka míří k form factoru zaobleného displeje se zaoblenými zády a boky v době, kdy já jsem osobně spíš příznivcem „boxy“ designu. Má to totiž několik výhod. Na rovném displeji je více místa, lépe se vám ovládá třeba postranní lišta na Instagramu, telefon je malinko silnější, takže modul fotoaparátů trochu méně vystupuje z těla a takový telefon se mnohem lépe drží. Vivo X100 Pro je za mě taková kluzká zaoblená mrška, která sice vypadá úžasně, ale po praktické stránce bych si přece jen přál víc hranatější provedení. Naštěstí onu kluzkost zad můžete alespoň vyřešit přibaleným gumovým pouzdrem u kterého oceňuju, že jde opravdu o pěkné, černé měkké texturované pouzdro s logem viva a ne takové to hnusné průhledné pouzdro, které znáte od spousty jiných telefonů, co za 2 měsíce zežloutne.
Po konstrukční stránce se pochopitelně jedná o naprosto prémiové zpracování s kovovým tělem, ochranou proti vodě a prachu IP68 a protože vidíte tenhle obří modul foťáků na zádech, je vám asi jasné, že nové vivo X100 Pro je hodně o kamerách. A kde je pořádná optika, je jasné, že váha nebude rozhodně malá. 221g byste možná ani nečekali, protože třeba oproti nové Galaxy S24 Ultra je vivo X100 Pro trochu užším telefonem, a tak vám jeho mohutnost vlastně nakonec ani jinak zvlášť vyšší nepřijde. Vlastně, ona má ta váha ještě jedno své důležité opodstatnění. U X100 Pro je totiž o dost větší baterka než u konkurence. Konkrétně 5400mAh a klobouk dolů, že se taková kapacita podařila dostat do těla, kam zase konkurence nejčastěji dává 5000mAh baterky. Tuhle parádu pak dobijete lehce naddimenzovanou 120W nabíječkou, z které telefon využívá zhruba 100W a tak se ve finále je schopen dobít na 50% za 15 minut a plného nabití dostáhne za půl hodinky. Každopádně velikost baterie je znát i na výdrži, která je pochopitelně proměnlivá podle toho, co na telefonu děláte, ale já jsem se dostával průměrně na 7 hodin zapnutého displeje na jedno nabití, a to je za mě celkem solidní výsledek. A málem bych zapomněl, telefon podporuje i 50W bezdrátové nabíjení, ovšem této rychlosti dosáhnete pouze s proprietální vivo dokoupitelnou nabíječkou. Aspoň ale to standardní QI, v případě že jí nemáte, funguje bez problému.
Displej
Pochopitelně u výdrže hodně záleží na 2 věcech. Jaké máte nastavené rozlišení displeje a jestli máte aktivovanou funkci Always-On. Já se na tyto hodnoty dostával s automatickou obnovovací frekvencí, vyšším rozlišením s 1260 vertikálními řádky, ale vypnutým Always-On. Přece jen trochu škoda, že tato funkce nevyužívá gyroskop a světelný senzor, aby se i Always-On displej vypnul třeba ve chvíli, kdy telefon máte v kabelce nebo kapse a šetřil tak baterku. Nastavení totiž zahrnuje jen vypnuto stále, zapnuto stále anebo časově ohraničené zapnutí. Jinak jde ale o parádní displej s přesnými barvami, až neuvěřitelnými 3000 nity v peaku, takže na sluníčku není sebemenší problém, pádem obnovovací frekvence až na 1Hz a podporou HDR10+ fungující naštěstí i třeba v Netflixu. Snad malá výtka je jen na čtečku otisků prstů. Funguje velmi dobře, ale na můj vkus by mohla být umístěna o trochu výš. A ano, bohužel, stejně jako vloni to není ta úžasná z vivo X80 Pro fungujíci snad pomalu přes třetinu spodní obrazovky. Jsme u klasické optické, jako vloni, ale aspoň, že funguje fakt spolehlivě.
Hardware
Po hardwarové stránce by možná někoho mohla zarazit absence Snapdragonu a naopak přítomnost Mediateku 9300, ale víte co? Ono to opravdu nevadí. Tento procesor totiž nabízí tak enormní výkon, že jej nemáte šanci v drtivé většině času využít. Dokonce jsem byl překvapený, že vivo velmi dobře zapracovalo na chlazení procesoru, protože ten si i po 20 minutách zátěžového testu dokáže udržet pořád velmi slušný výkon. Pravda, čistě u grafiky neboli GPU testu v 3D marku už to taková hitparáda není a X100 Pro se drží jak výkonem, tak stabilitou třeba pod letošní S24Ultra. Naopak ve výpočetním výkonu jí ale se svými 2,1 miliony bodů v Antutu zase hravě překonává, takže taková trochu plichta.
Skvělý hardware ovšem musí doplňovat i skvělý software a tady to bude zase hodně otázkou osobních preferencí. Jednak je potřeba říct, že FunTouchOS, jak se nadstavba jmenuje, spíš patří do rodiny čistějších operačních systémů z pohledu doprovodných aplikací, kterých tady naštěstí moc navíc nenajdete. Na druhou stranu customizací v rámci vzhledu je tu spousta. Třeba si můžete vybrat mezi dlaždicemi či karuselem v rámci přepínání mezi aplikacemi, nastavit si můžete různé animace pro nabíjení, rozpoznání čtečky atd, opravdu je toho spousta až třeba na speciální herní režim, který znáte z herních telefonů. Ten se sice kromě monitoringu výkonu spíš soustředí na potlačení notifikací či hovorů, ale obsahuje jednu zajímavou funkci a to, že můžete aktuální hru nechat běžet na pozadí a věnovat se něčemu jinému – což se hodí přesně pro takové ty typické hry, kde po vás chce hra hodně dlouho na něco čekat, aby vás donutila si koupit pár zrychlujících bonusů. Takhle si hezky pročekáte na pozadí. Snad jediné 2 věci, které jsem ještě v rámci software a hardware nezmínil jsou na vlajku slušně hrající reproduktory a pak také informace o software. X100 Pro přichází na Androidu 14 se 3 roky aktualizací a 3 roky bezpečnostních záplat.Fotoaparáty
Vy už ale asi stejně čekáte na to nejdůležitější – a to jsou foťáky. A ano, musím říct hned na začátku, že jsou famózní. Ono to ani nemá cenu nijak skrývat, protože celou dobu, kdy jsem byl v USA jsem vás krmil na Instagramu nádhernými fotkami ze všech třech 50MP objektivů. Konkrétně tedy šíra s ostřením, které jde tím pádem využít na makro, hlavního foťáku s optickou stabilizací a pak 4,3x násobného periskopického teleobjektivu, pochopitelně také s optickou stabilizací. Co je důležité podotknout, že stejně jako u minulých generací, vivo spolupracuje s firmou Zeiss na speciálním coatingu čoček, díky kterému se minimalizují nechtěné odlesky v protisvětle. A je to krásně vidět třeba proti takovému iPhone 15 Pro Max, který sice jistý coating má od letoška také, ale hnusných zelených teček, těch se asi holt nikdy nezbavíme. Zeiss je holt jiná liga.
Opravdu musím říct, že vivo X100 Pro dokáže produkovat v rámci benchmarků mezi jednotlivými objektivy jedny z nejlepších snímků, které jsem kdy v mobilním telefonu vůbec viděl.
Fotogalerie
Neméně skvěle si vede telefon i v typicky problematické době, kdy, již je slunce za obzorem a spousta telefonů už má problém s nedostatkem světla, nezapne noční režim, ale na ten denní zvýší ISO tak, že fotka je zrnitá. Podívejte se, jak skvěle dokázal telefon zachytit Santa Monica Pier v Los Angeles – na jedné straně odlesky zapadajícího slunce, molo není utopené v totální černé a na obloze už je vidět vycházející měsíc – ten dynamický rozsah a práce s ISEM je opravdu úžasná. Stydět se v takovou dobu ovšem nemusí ani zbylé 2 objektivy – podívejte se, že i šíro je na tom nadprůměrně skvěle a 4,3x násobný zoom také, a to dokonce i 10x násobný výřez, jak skvěle zachytává strukturu dvou lamp na molu. Na molu jsem opravdu hodně vyřádil s focením a mrkněte, že jedna fotka je zde opravdu lepší než druhá. Pár dalších mrakodrapů z New York New York si můžete prohlédnout i ze známého Las Vegas a kdybyste přece jen chtěli vidět snímky ze známějšího prostředí, teď se můžete dívat průběžně na fotky ze Staroměstského náměstí či Národního muzea.
Opravdu musím říct, že vivo X100 Pro dokáže produkovat v rámci benchmarků mezi jednotlivými objektivy jedny z nejlepších snímků, které jsem kdy v mobilním telefonu vůbec viděl. Jen pro úplnost ještě dodávám a vlastně jsem to už zmínil, že šíro dokáže ostřit a takto vypadají makrofotky přímo ze širokoúhlého senzoru. Neméně fajn je poté portrétní režim využitelný přes 5 ohnisek a jediné, co mě vlastně neposadilo na zadek jsou selfíčka přední kamerou – ty spíš patří k takovému meh. Rozumějte spíš tak, že jsou v pohodě v rámci vlajek a nerozplývám se nad nimi, jako nad zbytkem.
vivo X100 Pro
vivo X90 Pro
U videa dokáže telefon natáčet v 8K při 30 snímcích za vteřinu, ale já se stejně vzhledem k úspoře místa vždy raději soustředím na 4k60. Pochválit musím velmi dobrou stabilizaci a pokud by vás někoho přece jen mrzelo, že X100 Pro už nemá gimbalovou stabilizaci, je to tím, že ona kombinace optické a elektronické stabilizace dosáhla takové kvality a v rámci možnosti kompenzace úhlu záběru, že podle viva není zkrátka potřeba. A ano, mají pravdu, když se podíváte na ty nádherně ostré fotky z ruky, kdy jsem ani jednou nepoužil stativ ani dodatečný gimbal jako Osmo – ne nic takového. Vše, co jste dnes viděli leze přímo nativně z telefonu a žádnou fotku jsem neupravil ani o milimetr.
Finální verdikt
Co tedy říct závěrem. Pochopitelně, vivo X100 Pro mohu jednoznačně doporučit. Žil jsem s ním téměř měsíc, procestovalo se mnou půlku světa a jen těžko se s ním budu loučit. Holt čas je neúprosný a já musím testovat i další telefony. Abych ale nekončil jak narůžovělá Barbie, na závěr ještě lehká kritika. Telefon bude u nás dostupný pouze v jedné jediné variantě, a to 16GB operační paměti a 512GB úložiště za cenu 26 989 Kč a jeho prodej začíná právě dnes. Ta jediná kritika míří směrem k méně variantám. Přece jen chybí třeba určitě levnější 12GB/256GB nebo naopak lepší 16GB/1TB. Na druhou stranu vivo není v našich končinách tak rozšířené a moc velká diverzifikace by nejspíš byla pro výrobce na škodu. Třeba vás ale tato recenze přesvědčí, abyste i vy dali vivu šanci.