- Luxusní designové provedení na svou třídu
- Velmi dobrá výdrž na jedno nabití
- Telefon podporuje eSIM
- Občas překvapivě dobré fotky z hlavního objektivu
- Náročnějšího uživatele nenadchne
- Stereo reproduktory hrají hlasitě, ale kvalita je nevalná
- Čtečka otisků prstů zbytečně nízko
- U širokoúhlého a makro objektivu zázraky nehledejte
Vivo vsadilo tradičně na nádherný design
Dobrá zpráva, že o designu je to u Viva naštěstí také. Teda aspoň u této krásné fialové barvy, která ještě pro lepší pocit z prémiovosti aplikovala kůži z vegana s akcentovaným prošívaným lemem. Musím říct, že na cenu necelých 6 tisíc korun je toto velmi nadstandardní materiál. Pochopitelně, pokud by zrovna fialková někomu nevoněla, vzít může u klasickou černou verzi. Ta je už ovšem bohužel z klasického patlavého plastu. Pokud tedy máte na výběr a vzhledem k tomu, že obě barvy stojí stejné peníze, osobně bych se rozhodně klonil k fialové a musím říct, že ani jako chlap bych se za ní nestyděl. Teda chápu, dívám se na to optikou pražské kavárny, kde se naopak určitá extravagance vítá.
Do 30. 4. dostáváte nejen onu lepší startovní cenu 5 999 Kč, ale také 44W nabíječku zdarma.
Slušný displej se 120Hz obnovovací frekvencí
Displej je poměrně standardní na svou cenu. Velikost 6,67“, fullHD rozlišení, obnovovací frekvence 120Hz, technologie Amoled a pochopitelně zde nehledejte žádný pád obnovovací frekvence, Always On, HDR a podobné fíčurky, které si pořád usurpují jen zhruba jednou tak dražší telefony. Za vděk tak musíte vzít průměrně velkými rámečky a maximální svítivosti v automatickém režimu, kde jsem naměřil 760 nitů. V manuálním pak bylo nitů zhruba 620 a to je zase takový lepší průměr své kategorie. Lehkou kritikou si ovšem musí projít čtečka otisků prstů. Čte výborně, ale umístění je až zbytečně nízko. Každopádně ve zkratce – displej rozhodně je odpovídající své cenové kategorii a vivo se za něj vůbec stydět nemusí.
S úsporným procesorem vydrží baterie až 8 hodin na 1 nabití
Relativní průměr je to i u použitého hardwaru. Já vím, že Snapdragon 4 Generace 2 asi bude znít možná až trochu strašidelně, ale 420 tisíc bodů v Antutu je opravdu ten stejný výkon jako nabídne Redmi Note 13 5G s Mediatekem 6080, které je navíc o 3 stovky dražší. Na druhou stranu tento Snapdragon je už na 4nm výrobním procesu a tak je také i mnohem úspornější. S 5 000 mAh baterií jsem se velmi často dostával nad 7 hodin zapnutého displeje na 1 nabití a při úspornějším dni, kdy jsem telefon tak intenzivně nepoužíval jsem dal hodin i 8. S trochou štěstí tak může jít i o celovíkendový telefon bez nabíječky. Ta je ovšem díky startovní akci v balení, se 44W je vcelku rychlá a dokáže telefon za půl hodiny nabít z nuly lehce přes 50% a kompletní baterii pak vrátit kapacitu za hodinu a 10 minut. Za rozhodně důležité pak považuju 8GB LPDDR4X operační paměti hned takto v základu a 256GB úložiště typu UFS 2.2. Minimálně ona operační paměť má na svědomí relativně svižný průchod prostředím bez nějakých zásadnějších záseků. Ne, že byste na žádný nenarazili, přece jenom občas je animace někde lehce škubnutá, hlavně pokud se mají udělat třeba 2 věci najednou jako otevřít animaci aplikace z ikony a současně vyjet klávesnice nebo naopak. Není to ale nic zásadního, přes co by nejel vlak. Celé prostředí běží na nadstavbě FunTouch OS na Androidu 14 a telefon slibuje 2 roky velkých aktualizací a 3 roky bezpečnostních záplat. Chápu, že na dnešní třídu to nezní bůhví jak famózně, ale na druhou stranu oprostěte se od toho, že tento kanál sledují primárně fanoušci mobilních telefonů, a tak určitě na toto téma zazní kritika v komentářích a vžijte se ale do těch, pro koho je nové Vivo V40 SE určeno.
Jak si telefon stojí v benchmarcích?
A to rozhodně nejsou geekové. Tento telefon si primárně koupí lidé, kteří netouží po extra funkcích, dost možná ani nerozeznají od sebe jednotlivé verze Androidu a tak jim je to vlastně veskrze úplně jedno. Z pohledu bezpečnosti jim tak opravdu stačí spíš ony 3 roky softwarových záplat, popřípadě ocení velké úložiště a že snad kromě předinstalovaného Bookingu a Tiktoku nenajdete vůbec žádný bloatware.
Z celkem třech zadních fotoaparátů dokáže onen hlavní příjemně překvapit
Když jsem mluvil o cílové skupině, pravděpodobně byste asi čekali, že fotoaparáty nebudou nic moc. No a chyba lávky. Jsou zde v kombinaci hlavní 50MP doplněný 8MP širokoúhlým a 2MP makrem. Pochopitelně od 2MP makra musíte čekat nebo spíš nečekat relativně nic, dost podobně je na tom za nedostatku světla i ono 8MP šíro. I když za dne bych jeho fotky použil spíš také jen na displej telefonu, než je přetahoval do počítače, ale překvapivě hodně slušně je na tom onen hlavní 50MP objektiv, který můžete použít i pro jeho dvojnásobný výřez. Ten bych tedy také nechal spíš na dostatek světla, ale teď bych vám chtěl ukázat v galerii pár fotek na hlavní senzor.
Neskutečně pozitivně mne překvapila fotka opičáka v Monkey Baru v Praze, kde vivo svůj telefon představovalo. Opravdu na to, že šlo o tmu s nasvětleným obrazem je fotka až neskutečně skvělá. Neméně krásně vypadá i fotka židovské synagogy o kousíček dál a dokonce velmi kvalitně i na dvojnásobný výřez – opravdu klobouček dolů. Večer, nebo lépe za tmy je potřeba se připravit na to, že automatický noční režim chybí a tak je ideální opravdu přepnout na režim noc. Ten ovšem moc nepomůže ve tmě jak na šíru, tak na dvojnásobném výřezu – prakticky toto opravdu ani nepoužívejte a zasoustřeďte se spíš na noční režim na hlavním objektivu. Ten dokáže podávat překvapivě na svou třídu velmi dobrý výsledek, co se týká ostrosti. Pochopitelnou horší už je to s dynamickým rozsahem, kdy ne úplně dobře zpracovává silná světla, což koneckonců můžete vidět na Hlavním nádraží. Na stejné fotce a i na mnoha dalších má pak telefon problémy s tmavou oblohou. Místo toho, aby jí nechal opravdu tmavou, zbytečně až moc zvedá ISO, snaží se vytahovat stíny a výsledek je celkem zrnitá fotka. To ovšem není nic, s čím byste si lehce neporadili přímo v telefonu stažením stínů. Viditelné chyby jsou pak na portrétním režimu, kdy separace popředí od pozadí není úplně ideální, což koneckonců je vidět hezky ve vlasech s nasazenými brýlemi. U videa dokáže telefon pochopitelně natáčet pouze ve fullHD a to při 30 snímcích za sekundu a stabilizace je pouze elektronická – koneckonců posuďte sami v naší video recenzi.
Hlavním konkurentem může být Xiaomi Redmi Note 13 5G
vivo V40 SE
Xiaomi Redmi Note 13 5G
Vybrat nebo nevybrat?
Asi jediné, co se mi opravdu nelíbilo je zvuk reproduktorů, které byť jsou stereo, hrají celkem dost nahlas, postrádají basovou složku. I přes to je ale Vivo V40 SE na svou startovní cenu 5 990 Kč velmi dobrý telefon, který se bez problému dokáže rovnat s podobnou konkurencí. Nabídne velmi dobrou výdrž, krásný design, vcelku rychlé nabíjení, velké plus je podpora eSIM a rozhodně se nenechá zahanbit ani hlavní foťák. Pravda na 108MP senzor v konkurenčním Redmi Note 13 5G to asi mít nebude, ale jestli jste prezentované fotky viděli, vivo se opravdu nemá za co stydět. Jestli tedy všechny tyto plusy rezonovaly ve vaší duši, pak pro vás bude vivo V40 SE velmi dobrým společníkem.