Předpokládám, že značku Vivo už asi netřeba představovat, koneckonců jde o jednoho z největších světových výrobců, který byl jedním z hlavních sponzorů proběhlého mistrovství světa ve fotbale a tak předpokládám, že většina z vás na tuto značku narazila a když ne na fotbale, tak třeba u nás při recenzi X60 Pro nebo Y70. Představovačky tedy stranou a hned se vrhnu na nádherný design. A vy víte, že si rád potrpím na to, když nějaký telefon vypadá úplně jinak. A přesně tak je tomu u tohoto telefonu.
I když samozřejmě máte možnost V21 sehnat v uniformnější námořnicky modré barvě, které sice u Viva říkají černá, musím říct, že tentokrát se mi hodně líbí tato duhová, které zase ve Vivu říkají modrá. Proč, to nevím, to se mě neptejte, ale počítejte, že duhová barva spíš hází odstíny růžové, fialové, žluté a sem tam bledě modré. A důvod je jasný, tento telefon je totiž určený pro jasnou skupinu mladých zákazníků, kteří se nebojí extravagance a doslova žijí na sociálních sítích. To ale neznamená, že by si na své nemohli přijít i ostatní, protože pokud jste vyznavači krásných tenkých telefonů, prakticky na tomto místě máte jedině 2 možnosti.
Buď Xiaomi Mi 11 Lite 5G nebo právě dnešní Vivo V21 5G se 7,3mm tloušťkou a decentně vystupujícími foťáky. Bohužel oproti Mi 11 Lite už ale chybí oficiální stupeň odolnosti, byť nějaké minimální krytí asi existuje, protože slot pro 2 SIM karty nebo SIM a paměťovku je utěsněný gumou proti vniku kapaliny. Ovšem absenci Gorila Glass už je fakt a záda i rámeček jsou kompletně vyrobeny z plastu. Na jednu stranu je to škoda, na tu druhou už máte v balení obligátní průhledné pouzdro, takže o design nepřijdete, proti pádu jste chráněni svým způsobem také a na přední stranu můžete sklo vždycky dokoupit. A naopak navíc oproti většině jiných telefonů najdete v balení i sluchátka s připojením do USB-C, protože jack už tady nenajdete.
U displeje musím Vivo opět pochválit, 6,4“ je velikostně pro někoho takový ten „sweet spot“ a při FHD rozlišení, 90Hz a krásném barevném podání jsem byl opravdu spokojený. Takový bonus je pak podpora HDR10+, podpora WideWine L1, akorát je malinko zarážející, že NetFlix, pro kterého je tato podpora určena zatím pro V21 nepodporuje HDR obsah. Na druhou stranu, NetFlix má v tomto případě svůj vlastní whitelist a je tak dost dobře možné, že certifikace teprve dorazí. I tak je ale na displeji obraz živý a musím říct, že při sledování filmů mi po obrazové stránce nevadilo nic. To spíš za horší považuju absenci stereo reproduktorů, což už přece jen v současné cenovce začíná být oproti konkurenci trochu nevýhoda.
Naopak fajn je čtečka otisků prstů, rychlá, spolehlivá a tak to má být. Kdybych přece jen měl z osobní zkušenosti ještě k displeji něco říct, v základním nastavení vám telefon dorazí se zapnutými 60Hz a vy máte možnost se přepnout do chytrého módu, 60 nebo 90 Hz. Osobně doporučuju zvolit 90, kdy telefon přepíná do 60 i tak při nepoužívání, ale právě ono přepínání se mi zdálo subjektivně lepší. Důležité ovšem pro vás je, nezapomeňte se do tohoto nastavení po koupi telefonu podívat, 90 Hz stojí fakt za to. Za úplně pohodové pak považuju použití na sluníčku, kdy při 760 nitech svítí displej opravdu dostatečně a i s nasazenými slunečními brýlemi byl displej ještě pořád slušně čitelný.
Po hardwarové stránce telefon pohání procesor Mediatek Dimensity 800U doplněný 8GB operační paměti a 128GB úložištěm, což poskytuje v Antutu výkon lehce přes 300 tisíc. Za 10 tisíc, korun telefon momentálně stojí to rozhodně není žádný trhač asfaltu. Koneckonců konkurentů s jednou tak větším výkonem za stejnou cenu je spousta. Vévodí jim asi momentálně Poco F3 s loňským nejlepším procesorem, ale i A52 5G nebo právě často vzpomínaný Mi 11 Lite 5G jsou na tom lépe. Na druhou stranu tento telefon není postaven na hraní her a jeho kouzlo spočívá v naprosto něčem jiném.
K unikátnímu selfie foťáku se dostanu za chvíli, ale teď ještě k výkonu, který byl optimalizován tak, aby baterie vydržela co možná nejdéle na 1 nabití. I při 4 tisících tak nemáte problém dosáhnout na 2 dny výdrže v běžném režimu použití. Samozřejmě, pokud telefon využijete způsobem, jak jej využívá cílová skupina, pro kterou je určen tím pádem teenageři na natáčení videí a nonstop pobyt na sociálních sítích, hravě jej za den vybijete. Pak ovšem přijde na řadu rychlé 33W nabíjení, které je schopno na 30 minut dodat telefonu 60% kapacity zpět nebo za hodinu jej nabít do plna. Po softwarové stránce vše běží samozřejmě na Androidu 11 s nadstavbou FunTouch.
Ta je bohatá na spoustu doplňků, témat, způsobů zobrazení Always On displeje atd. To je mimochodem také jedna z výhod třeba oproti Mi 11 Lite. Always On vám dokáže běžet v závislosti na nastavení klidně po nějakou denní dobu nebo celý den – volba, která u Xiaomi chybí a pár z vás mi psalo, že kvůli tomu telefon nechtějí. Co se týká předinstalovaných aplikací, těch je tu naopak až dost, ale zase pokud telefon vnímáte očima cílové skupiny, máte zde vše potřebné – Facebook, Netflix, Onedrive, TikTok, Youtube, Booking a chybí tak nepochopitelně jen oblíbený Instagram, který nejspíš nezaplatil Vivu a tak si jej samozřejmě doinstalujete s čímkoli dalším z Google Play.
Na zadní straně najdete sestavu 3 foťáků, hlavní 64MP se clonou f/1.8 a optickou stabilizací, který můžete použít i na dvojnásobný výřez. Tomu sekunduje již jen 8MP širokoúhlý senzor a 2MP makro. Kde ovšem telefon dominuje a je jeho síla je přední 44MP selfie kamerka také s optickou stabilizací. Pokud se rádi natáčíte, fotíte, je to přesně ten telefon, který potřebujete. Disponuje mimochodem i spoustou režimů při nedostatku světla. Může rozsvítit bíle celý displej a decentně vás přisvítit, nebo využije dvě dopředu směřující LED diody pro pořádný šajn. Jestli Vivo cílilo na hezké portrétní fotky nebo video přední kamerou, tak musím říct, že tady se mu to jednoznačně povedlo.
Sice je kamerka schopná vyprodukovat i neostrý snímek, ale to je spíš rarita. S přední kamerkou jsem byl dokonce tak spokojený, že já, který když už si jdu nafotit nějaké selfie, vždy použiju zadní kameru, tady jsem nemusel a bez problému využíval onu přední. Na zadní straně u hlavního foťáku už jsem tak úplně nadšený nebyl. Sice tady dostanete relativně hezké snímky, co se týká barevného podání, barvy jsou živé a laděné do teplých tónů, občas ale citelně chybí dynamický rozsah hlavně ve stínech. S ubývajícím světlem už pak přichází neostrost, ovšem, kde telefon mile překvapí je noční režim, který večer naopak fotku dost vylepší. 2 násobný výřez z hlavního má cenu použít jen za dobrého denního osvětlení, pak se určitě hodí, ale večer na něj naprosto zapomeňte, stejně jako na širokoúhlý foťák.
Ten podává přes svých 8MP přes den dost průměrné fotky a zrovna 10 metrů do vzduchu jsem neskákal ani z jeho barevného podání. 2MP makro už je pak jen do počtu a žádnou díru do světa s ním neuděláte. A ví to asi dost dobře i samotné Vivo, protože trochu nepochopitelně je spouštění obou foťáků, jak makra, tak šíra schované pod speciálním samostatným tlačítkem v rohu obrazovky, zatímco mezi hlavním foťákem a jeho výřezem se přepínáte klasicky jako na ostatních telefonech. Často je však umělá inteligence schopna rozpoznat jaký objekt zrovna fotíte a automaticky vám nabídnout, zda nechcete využít některý z dalších objektivů. To je sice fajn, jen je potřeba přesně vědět, že výsledek už tak hezký jak z hlavního nebude.
Co říct o Vivo V21 závěrem. Rozhodně znova zopakuji to, co jsem mnohokrát řekl v průběhu recenze. Musíte být jasná cílovka pro tento telefon. Jestli chcete netradiční design, tenké provedení, fajn používání a u fotek vám nevadí mít jen 1 hlavní objektiv a naopak třeba oceníte krásnou selfie kamerku, pak je pro vás Vivo V21 jak dělané. Pokud ovšem preferujete celkově lepší telefon, stereo reproduktory, voděodolnost, třeba i tři roky podpory a lepší prostředí, asi bych sáhnul po Samsungu A52 5G, který máte šanci sehnat za stejné peníze.
Pokud naopak chcete větší výkon a steně tenký telefon, volba padá jasně na Xiaomi Mi 11 Lite 5G. Daleko větší výkon ve větším těle má Poco F3, zkrátka a dobře, alternativ je spousta a Vivo V21 5G to za současnou cenu mít úplně lehké nebude. Na druhou stranu ovšem nabízí něco, co ostatní ne, je ale otázka jak moc velká cílová skupina zákazníků se ovšem pro tento telefon najde. Výběr je samozřejmě jako vždy na vás.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.