Dnes si spolu představíme SONY Xperia 1 V. Tak jiný telefon, pro tak jinou cílovou skupinu zákazníků, že si zaslouží i úplně odlišnou recenzi. Neutíkejte, pořád se o telefonu dozvíte vše, co potřebujete od designu až po fotoaparáty, ale možná je na čase si trochu představit, pro koho je nová Xperia 1 V určená a současně pro koho ne.
SONY Xperia 1 V
Značka SONY má za sebou opravdu dlouhá léta v mobilních telefonech. Nejdříve jako samostatný výrobce, poté ve spojení se značkou Ericsson a v novodobé historii opět zpět jako samostatná značka. Telefon, který držím v ruce je už pátým přírůstkem v kategorii nejvyšších vlajkových lodí novodobé historie a pokud má někdo tendenci se ohrazovat proti jeho ceně 33 989 Kč a porovnávat jej třeba s Galaxy S23 Ultra nebo iPhone 14 Pro, tak sice pochopitelně může, ale pak to ovšem není podle SONY vůbec zákazník pro uvedený smartphone. A to myslím ve vší počestnosti a naprostým respektem ke komukoliv.
SONY Xperia 1 V je úplně odlišný telefon. Telefon, u kterého musíte být srozuměni s tím, co si kupujete, musíte chytnout jeho „vibe“ a pokud jej začnete porovnávat s čímkoli jiným nebo mít od něj očekávání jako od jiných telefonů, pak už předem říkám, že z něj budete zklamaní. SONY tohle moc dobře ví a podobný telefon konstruuje naprosto záměrně. A že nová Xperia 1 V není telefon pro masy? Není. Vždyť i na startu jsou její kusy značně omezené. SONY se nebojí představit v květnu telefon a pak jej klidně 2 měsíce nedodat na trh. SONY nedělá žádné masivní reklamy. SONY si svou malou komunitu fanoušků naopak zaváže tím, že jim každý rok nadělí svá prémiová náhlavní sluchátka jako dárek a vůbec jim nevadí, že si Xperii 1 každoročně koupí oproti jiným vlajkám opravdová hrstka lidí.
Stejně jako telefony Vertu nebo automobily Ferrari nejsou pro každého, ani SONY Xperia 1 V není telefon pro každého.
Design
A že se to někomu nelíbí? Stejně jako Vertu telefony nebo Ferrari nejsou pro každého, ani Xperia 1 V není telefon pro každého. Vezměte si už třeba onen netypický design. Klasický uživatel bude nad poměrem stran 21:9 možná ohrnovat nos a nebude chápat vůbec proč tento poměr stran? Proč je telefon tak úzký a vysoký? Sice se na něm lépe píše jednou rukou, ale sjet dolů s lištou notifikací nebo ovládacím panelem je téměř nemožné.
Naopak fanoušek značky a entusiasta přesně ví proč. 21:9 je poměr stran v jakém SONY studios natáčí filmy do kin a vy si tak s tímto telefonem vychutnáte filmy přesně v takovém poměru stran, a i rozlišení v jakém to režisér filmu zamýšlel. A že na mobilním telefonu většinu času řešíte něco jiného než zrovna koukání na filmy, je SONY ale úplně jedno. Takže pohodlně se usaďte a vžijte se do naší filosofie, jak si představujeme mobilní telefon, žijte náš svět a jestli se vám to nelíbí, nemáme nic proti tomu, abyste si koupili telefon jiné značky. Takový trochu Apple přístup, když ještě žil Steve Jobs.
Design a celkový zážitek z telefonu se zde opravdu hodně snoubí s displejem a za mě je Xperia 1 V nejkrásnější telefon letošního roku. Hranaté vroubkované boky kovového rámu přechází ve stejný vroubkovaný design skleněných zad, na vrchní straně pak stále najdete zdířku na 3,5mm jack a na té spodní naopak slot na SIM kartu a paměťovku v šuplíčku, který vytáhnete bez potřeby špendlíku. A to jsou opět ty jemné detaily, o kterých mluvím. Jednak SONY si je moc dobře vědomé, že existuje spousta nadšenců do audia, kterým přinese jack na sluchátka, a protože je tento telefon i náhradou za kompaktní foťáky či kamerky, myslí na to, abyste se k paměťové kartě dostali i bez použití jehly, která není vždy po ruce. A tohle všechno pořád platí i při kombinované certifikaci IP65/IP68.
Displej
Běžný uživatel bude dost pravděpodobně ohrnovat nos nad větší bradou a čelem. A opět, má pravdu. Na druhou stranu SONY ví proč. Chcete se dívat na nádherný film v HDR ve 4K ve formátu 21:9 a s ohyzdným průstřelem pro přední kamerku? Nechcete! A proto je symetricky větší brada s čelem, kde kromě oné kamerky najdete dvojici stereo repráčků, které nemíří do vašich dlaní, abyste slyšeli jen nějaké mumlání. Ne, míří přímo na vás a hrají velmi dobře. Sice ne tak, jako na top benchmarku ASUS ROG Phone 7, ale velmi dobře.
Už jsem naťuknul 4K rozlišení. Ano, displej má 4K a je to něco, co využijete primárně ve filmech. A rovnou vám sdělím, že displej je naprosto úžasný a momentálně se mu v této jedné jediné vlastnosti nevyrovná asi žádný aktuální u nás dostupný telefon. Opět se dostávám k tomu, kolik času strávíte na telefonu sledováním filmů a děláním čehokoli jiného? 4K je fajn ve filmech, 4K je fajn, že si můžete prohlédnout v opravdovém rozlišení to, co jste momentálně natočili ve speciálních aplikacích, ale pořád většinu času strávíme na telefonu děláním něčeho jiného. I když tedy oceňuji nádherný displej ve 4K, mnohem více bych ocenil nižší rozlišení ve prospěch ještě lepší svítivosti. Na druhou stranu klobouk dolů, že i při tak náročném displeji na spotřebu se ještě vylepšila výdrž 5 000mAh baterie na téměř 6,5 až téměř 7 hodin zapnutého displeje na 1 nabití.
Hardware
Asi možná cítíte, že se ve mně vlastně perou dvě osoby, takový Jakyll a Hyde. Ten jeden se strašně snaží pochopit, jak to v SONY mysleli a rád by následoval tento směr a ten druhý usilovně přemýšlí, jak to naruší jeho fungování a jak moc se bude muset nakonec telefonu přizpůsobit. Asi něco, jako když si koupíte elektromobil, protože vás k němu táhne ono přesvědčení, ale současně bydlíte někde v paneláku na sídlišti a nejbližší dobíjecí stanice je kilometr daleko. Holt musíte přemýšlet, co ze své pohodlnosti obětujete, abyste dosáhli toho, co chcete. A obětovat musíte třeba delší podporu. SONY stále nabízí ve svých vlajkách pouze 2 roky velkých aktualizací a 3 roky bezpečnostních záplat.
Na druhou stranu moc inovací, na kterých by SONY extrémně pracovalo nečekejte. Jde hodně o čistě androidové prostředí pouze s minimální nadstavbou. Ovládací panel vypadá stejně, už několik let je v telefonu boční panel, který se tak lehce inovuje, ale to, co vás primárně zajímá se stejně nakonec děje uvnitř. Tím hlavním je procesor a jeho obrovské loňské problémy se zahříváním. Stačilo Xperii 1 IV chvilku „trápit“ focením a rázem se telefon vloni tak rychle zahřál, že postupně začal odpojovat jednotlivé chytré funkce jako ostření na oko, nešlo natáčet v takových fps atd. Něco, kvůli čemu jste si telefon kupovali.
SONY Xperia 1 IV
SONY Xperia 1 V
To už naštěstí v letošním roce nehrozí, protože Qualcomm vyměnil dílny Samsungu za TSMC a nový Snapdragon 8 Gen 2 je o poznání rychlejší a topí o poznání méně. Nestane se vám tedy sice, že by se vypínaly jednotlivé funkce, ale v případě zahřátí se zásadně omezí takt procesoru, aby se uchladil, což má za následek často celkem slušný pád snímkovací frekvence. Doporučuji se podívat na video recenzi, kde uvidíte, kdy jsem na Instagram stories natočil 10s krátké video večer při západu slunce, editoval jej v prostředí Instagramu a rázem, jak z plynulého videa je to jako kdybych rychle vyměňoval diáky v promítačce. Nebo pouhý výběr 4 fotek na Twitter zahřálo telefon citelně v dlani.
Vlastně, vůbec by mi nevadilo, kdyby byl telefon o nějaký ten milimetr tlustší na úkor pořádné odpařovací komory. Přece jen, když už jde o telefon, Alfa foťák a Venice kameru v jednom, není pro mě extrémní tenkost a ultra lehká váha zásadní věc. Pozitivní ale je každopádně, že zpomalení se už netýká ani vypínání funkcí kamer, ani snižování obnovovací frekvence displeje. Jestli vás tedy zajímalo, zda telefon topí, tak ano. Dokáže se roztopit poměrně rychle, ale už to nemá onen zásadní vliv na funkce.
Fotoaparáty
Kvůli čemu si spousta lidí telefon SONY kupuje, jsou foťáky a v Xperia 1 V je sestava veskrze unikátní. K novému hlavnímu senzoru, který je 1,7x větší, než jeho předchůdce se už přidala loňská dvojice širokoúhlého objektivu, a právě onoho unikátního teleobjektivu s proměnlivým zoomem od 3,5násobku až po 5,2, což pokryje přesně ta nejběžnější ohniska objektivů 16mm, 24mm a pak zoom od 85 až po 125mm. A tady nastává kámen úrazu. Nebo spíše to, co dělá z běžného telefonu pro masy telefon pro ultra-niche skupinu. Pro mnohem menší skupinu, než je skupina ohebných telefonů nebo odolných telefonů. Xperia 1 V zkrátka není telefon určený pro běžného uživatele a je to za mě obrovská škoda a možná i nepochopení segmentu mobilních telefonů.
Všechna čest SONY totiž za ty obrovské nadstandardní a skvělé možnosti, které telefon přináší. Vemte si, že pro focení a natáčení zde máte rovnou 3 aplikace – Photo Pro, Cinema Pro a Video Pro. Každá je určená pro trochu jiný způsob práce, ovšem každá je až moc složitá pro běžného uživatele na to, aby jí používal. A to je to, kam vlastně dnešní recenzí mířím. Pokud se řadíte do kategorie běžného uživatele a očekáváte jednoduché ovládání, toho se moc nedočkáte. 4 roky to trvalo, než SONY integrovalo do hlavní aplikace třeba takovou prkotinu jako focení v HDR, od letoška také konečně plně automatický noční režim, ale pořád je zde tolik nastavení, které nemá šanci běžný uživatel pochopit.
A pak jsou tu profíci a jestli na tuto recenzi přece jen někdo z vás, z této ultra-niche komunity čte, budu rád za názor. Vnímáte Xperii 1 V jako něco, co by mělo právě rychle a jednoduše doplňovat váš gear, nebo hledáte kapesní Alfa nebo Venice? Ony funkce navíc pochopitelně nevadí asi nikomu, koneckonců Cinema Pro nebo Video Pro nikdy zapnout nemusíte, pokud ovšem nechcete točit třeba do 4K60 nebo 4K120, což základní aplikace trochu divně neumožňuje. Ono pod tlačítkem více sice slow motion naleznete i v hlavní aplikaci, ale trochu nepochopitelně točí jen do HD ve 120 snímcích, místo 4K60 či 120 jako ve Video Pro.
K samotné kvalitě fotek musím ovšem říct, že v drtivé většině případů jsou krásné. Snad jedinou výtku k denním fotkám mám tu, že občas nezafunguje HDR a snímky jsou zbytečně tmavší, než by bylo potřeba. Přímo bravurně zvládá Xperia večerní scény – záměrně říkám večerní – takovou tu modrou hodinku, kdy ještě není úplně tma, ale už ani den, ale to spíš fotky po světle. V protisvětle už je to horší. Dramatický rozdíl je, pokud si Xperii dáte na stativ vs večerní fotky z ruky a celkově pochopitelně nejlépe je na tom zbrusu nový hlavní senzor.
Šíro se také překvapivě dlouho drží a největší rozdíl je asi mezi 3,5násobným a 5,2násobným zoomem, což se děje optickým přiblížením v onom jednom objektivu, kdy kvalita dramaticky klesá s tím, jak přidáváte na zoomu a vzhledem k tomu, že mezi 3,5násobkem a 5,2násobkem není žádný extra velký benefit v onom přiblížení, otázkou zůstává, jestli by líp nedopadlo nechat objektiv s pevným ohniskem a na větší zoom prostě jen vyříznout a upscalovat.
Video
Za video musím Xperii hodně pochválit. Pochopitelně se musíte rozhodnout pro správnou aplikaci, protože třeba ze Cinema Pro dostanete jen 21:9, ale hlavně neskutečně se mi líbí barevné podání videa do nádherných teplých tónů. Tohle umí snad opravdu jen SONY nebo Apple. A taková třešnička na dortu je záznam zvuku. Ten je jeden z nejlepších, které jsem kdy slyšel. Jestli tedy hledáte telefon na koncert, to znamená někam, kde je extrémní hluk, buďte si jistí, že Xperia 1 V jej zaznamená naprosto skvěle.
Závěrečný verdikt
SONY Xperia 1 V je skvělý telefon, který zraje jako víno. Absolutně respektuju a vlastně chápu kohokoliv, kdo si tento telefon koupí. Musí to mít ovšem jednu zásadní podmínku. Musíte být fanoušek značky. Něco jako třeba fanoušek Sparty. Musí vám být jedno že se 10 let trápíte, musí vám být jedno, že máte za sebou pár skandálů, že hrajete poslední půlrok nic moc fotbal, ale ve finále se počítá jen to, že po 10 letech jste získali titul. To, jak jste k němu dospěli, už se historie neptá. A SONY Xperia 1 V je něco podobného. Přes počáteční problémy se dostala už do velmi slušné formy, ale na titul jí pořád ještě něco chybí. Sráží jí totiž ty drobné neduhy, které byste možná odpustili levnějším zařízením, ale pokud vyrobíte telefon, který má být pro profesionály, pak od něj určitě očekáváte i profesionální výkon. Lepší se to, ale k titulu ještě těch pár let chybí.
- Designově nejpovedenější kousek letošního roku
- Skvěle padne do ruky
- Úchvatný 4K displej s 21:9
- Výborná výdrž baterie
- Perfektní hlavní fotoaparát
- Skvělý záznam zvuku
- V balení chybí nabíječka
- Pouze 2 roky velkých aktualizací + 3 roky záplat
- Stále trpí na zahřívání
- Občas chybující HDR
- Noční fotografie by chtěly ještě poladit