Plusy a mínusy
- Kompaktní design a zesílené tělo
- Lehce větší a mnohem svítivější displej
- Užší rámečky
- 7 let aktualizací Androidu
- Pokročilé funkce umělé inteligence
- Stejný a někdy i nižší výkon procesoru oproti předchůdci Galaxy S23
- Pouze 25W bezdrátové nabíjení
- Minimální posun ve fotografiích oproti Galaxy S23
Galaxy S24 je neskutečně kompaktní a sexy a pokud bych měl darovat Android telefon někomu, komu nejde o spoustu funkcí, a naopak ocení kompaktní design, rozhodně by to byl právě Galaxy S24.
Design
Vrhnu se hned na design, kde se oproti loňsku toho moc nezměnilo. Bavíme se tedy o stále stejném těle, které je o pár desetin milimetru vyšší, ale zase o to samé užší, tím pádem plocha naprosto stejná a byť váží letošní Galaxy S24 o 1g méně, subjektivně mi přijde jako mnohem lehčí zařízení. Pravděpodobný důvod je trochu jinak rozložené těžiště, ale po všech těch Ultrách, OnePlusech a Vivech mi to připadá, jak kdybych snad v ruce držel maketu telefonu bez baterky. Ale ne, fakt mám v ruce krásný kus designového počinu. Stejně tak jako vloni s rovnými boky, kulatými hranami, a ještě tenčími rámečky displeje, který se díky tomu při stejných rozměrech zvětšil na 6.2". Až tedy budete porovnávat telefony čistě jen podle jejich velikosti displeje, zejména pak vůči takovému Zenfone 10 s 5.9" displejem, nezapomeňte, že díky ultratenkým rámečkům jste tady opravdu u stejně velkého těla. Osobně ač si nalejme čistého vína, Galaxy S24 u mne nebude nikdy daily driver, protože jsem prostě na větší telefony, je tenhle kousek neskutečně kompaktní a sexy a pokud bych měl darovat Android telefon někomu, komu nejde o spoustu funkcí, a naopak ocení kompaktní design, rozhodně by to byla Galaxy S24.
Samsung Galaxy S24
Samsung Galaxy S23
Displej
Displej už jsem nakousnul a v podstatě se jedná o ten stejný displej jako vloni, jenom lehounce vylepšený. Jednak už o tenčí rámečky, o kterých jsem mluvil, ale také o mnohem větší svítivost dosahující až 2600 nitů v peaku, což je oproti loňským 1750 jistě notné zlepšení, ale jinak je zde vše prakticky stejné. Stejné krytí Gorilla Glass Victus, tím pádem Armor s nižšími odlesky z Galaxy S24 Ultra zde nehledejte, stejně jako třeba Dolby Vision. To holt na Samsungu nenajdete asi dlouho. Nevím proč, ale Samsung je dlouhodobě proti tomu a tvrdošíjně si razí jen podporu HDR10+. Na druhou stranu HDR obsah dostanete jak v Netflixu i YouTube a hádám, že rozdíl nikdo nepozná.
Hardware
U hardwaru bude spousta z vás ohrnovat nos asi nejvíc. Samsung nás vloni namlsal na kompletní přechod všech modelů Galaxy S23 na Snapdragon, abychom letos byli zpátky tam, kde jsme byli vloni. Tím pádem ano, tento telefon u nás pohání nový Exynos 2400 oproti americkým verzím se Snapdragonem 8 Gen 3. Jestli je to dobře, či špatně nechám na vás. Z jednoho pohledu je tu výkonu opravdu spousta a OneUI 6.1 běží konečně od letoška parádně hned od startu, takže v tomto ohledu bych rozhodně problém nehledal. Snapdragon 8 Gen 3 navíc na spoustě telefonů, které jsem měl možnost testovat topí víc než loňská generace a zavřít takový procesor do menšího těla s menším chladičem je samozřejmě druhá otázka. Tak či tak, když se budeme bavit z pohledu benchmarků, tak právě vedle sebe vidíte 2 grafy v rámci vytížení procesoru. A ano i Exynos 2400 topí víc než loňský Snapdragon 8 Gen 2 a v rámci čistého výpočetního výkonu CPU je to letos downgrade ve všech 3 hodnotách. Na druhou stranu mnohem lépe si vede grafické jádro procesoru, kde se stabilita naopak zlepšila jak stabilita, tak i maximální výkon, tak i nejnižší skóre ve smyčce. I při desátém loopu si Galaxy S24 drží o 10 % lepší výkon, což je v podstatě to stejné, jako při loopu prvním. Za mě tedy fajn a meziroční zlepšení i z pohledu raytracingu ve hrách.
Na druhou stranu, řekněme si upřímně, Galaxy S24 není s ohledem na střeva, chlazení a koneckonců ani baterku nejvhodnější telefon na hry – na to si určitě koupíte jiný telefon. Z pohledu používání na to, na co je telefon určen jsem byl maximálně spokojen a na tu dobu jednoho týdne to bylo opravdu fajn se zase vrátit k hezkému malému telefonu.
Baterie
A když už jsem u baterie, ta se lehce zlepšila na celkových 4000mAh, ale v rámci výdrže je rozdíl opravdu nepatrný do plusu. Pro někoho to ale možná bude oněch kýžených 5 % v baterce navíc, které mu vždycky chyběly. Nabíjení ovšem zůstalo při starém a je to 25W drátové, 15W bezdrátové a 4,5W reverzní. Chápu, že tady se snese na Samsung spousta nenávisti, že 25 W v roce 2024 je málo a ano, je to málo. Na druhou stranu mějte na paměti, že tím, že baterie je oproti standardním vlajkám menší, nabíjení trvá kratší dobu. Konkrétně 30 minut vám stačí na nabití do 60% kapacity a plnou baterku pak nabijete za hodinu a čtvrt. Není to deal breaker, ale 30minutové nabití na oněch 60 % není asi přes den nic, bez čeho byste nemohli existovat. Notabene tento telefon není určen pro heavy users, takže kdyby to nabíjení bylo třeba 10W nebo 15W, asi bych to řešil jako nevýhodu, ale tady jsem s tím vcelku v pohodě. Berte taky do úvahy, že Samsung letos prodloužil podporu až na 7 let aktualizací Androidu a bezpečnostních záplat a pomalejší nabíjení je rozhodně šetrnější k baterce. Tím pádem si myslím, že telefon dřív vyměníte za jiný, než mu skončí podpora a pravděpodobně vás tak možná ani nepotká výměna baterie v servisu.
Software
Po softwarové stránce je zde najdeme Android 14 s onou 7 letou podporou, ale nově také Galaxy AI, což je soubor pokročilých funkcí, na kterých Samsung spolupracoval primárně s Googlem, ale i spoustou dalších společností. Pokud by bylo AI to, co by vás primárně nutilo k upgradu na Galaxy S24 z loňského modelu Galaxy S23, možná zadržte ze 2 důvodů.
První je, že spousta AI funkcí je vázaných na jazykový balíček, kdy čeština v telefonu stejně v tuto chvíli není a měla by přijít někdy do léta, což je onen druhý důvod. Také loňská Galaxy S23 by měla aktualizací dostat AI funkce také a asi nejspíš i ve chvíli, kdy právě dorazí onen jazykový balíček. Takové je vyjádření Samsungu, které ovšem berte s rezervou, protože při představení v San Jose nám také slibovali novou aktualizaci do foťáků do konce ledna, která zatím nedorazila. Takže ano, předběžně pracujeme s létem, ale neupínejte se na to. Stejně tak pozor na jednu věc pod čarou. AI funkce budou dostupné zdarma do konce příštího roku. To pochopitelně neznamená, že budou automaticky placené, ale spíš si jen Samsung dělá zadní vrátka na základě smlouvy s Googlem, který by tyto funkce mohl zpoplatnit. Pochopitelně pouze ty, které běží na cloudu. AI funkce se totiž dělí na 2 druhy – ty, které běží uvnitř telefonu jako překlad textu, překlad telefonních hovorů, kdy můžete telefonovat a mluvit do telefonu v budoucnu česky a druhá strana uslyší třeba mandarinštinu a naopak – tak ty budou zdarma vždy a pak na ten druhý druh AI funkcí, které potřebují ke svému fungování cloud. To jsou typicky funkce na úpravy obrázků, kde můžete z fotky smazat nechtěné osoby, dopočítat chybějící pozadí atd. Část prostě pro lepší fungování potřebuje k sobě mnohem vyšší výpočetní výkon na cloudu a ten poskytují servery Googlu.
Každopádně neházel bych flintu do žita, protože věřím, že do té doby se objeví i spousta alternativních řešení a myslím, že nakonec Google svoje řešení nikdy nezpoplatní. Kdyby vás každopádně zajímalo více o AI funkcích, pusťte si moje video z představení celé řady Galaxy S24, kde se tématu docela dopodrobna věnuji.
Než se vrhnu na foťáky, ještě se vrátím lehce k doplňkovým hardwarovým funkcím, které jsem ovšem neméně důležité. Pozor si hlavně dejte na to, jakou pořizujete variantu Galaxy S24, protože 128GB verze přichází s UFS 3.1, kdežto 256GB varianty jsou už s UFS 4.0. Pokud nevíte, o co jde, je to typ úložiště neboli místo, kde se nachází operační systém a všechny soubory. Typicky pak poznáte rozdíl po delší době, kdy už v telefonu máte více dat, že fotky se na rychlejších úložištích načítají mnohem rychleji. Aplikace se ale také pouští rychleji a celý systém je mnohem svižnější a pokud plánujete mít Galaxy S24 třeba 3,4 roky nebo i směrem k 7 letům, je ta počáteční investice za 256GB rozhodně volbou na zvážení. Jinak tradičně velmi dobrá je čtečka otisků prstů a reproduktory jsou subjektivně letos hlasitější, ale spíš z pohledu výšek. Basová složka není úplně tak patrná.
Fotoaparáty
Vrhneme se na foťáky, kde je to naprosto, ale naprosto jednoduché. Proč? Protože jsou naprosto stejné jako vloni. Tím pádem 50MP hlavní doplněný o 10MP trojnásobný teleobjektiv a 12MP širokoúhlý senzor mimochodem se šířkou záběru 120 stupňů, ovšem bez ostření a tím pádem na makrofotografie nepoužitelný. Na druhou stranu trojnásobný teleobjektiv má relativně krátkou minimální ostřící vzdálenost, takže na fotky se zvětšením je ideální, a navíc spatřuji tu výhodu, že u šíra musíte jít často k objektu hodně blízko, čímž si zase vrháte nechtěný stín. Na takto malý telefon a cílovou skupinu uživatelů, je za mě tato sada foťáků ideální kombinací. A jak na tom teda jsou? Hodně slušně a primární rozdíly jsou spíš v rozdílu zpracování jednotlivých fotografií.
Rozhodně se stabilizovalo barevné podání, kde všechny 3 objektivy poskytují konzistentní výsledek a řekl bych rozhodně, že letos telefon pracuje mnohem lépe s vyvážením bílé. Fotky jsou i za téměř minimálního světla pořád stejně ostré a byť jsem na svém klasickém spotu u Churchilla, kde je skoro tmoucí tma zaznamenal horší zpracování stromu na Galaxy S24 Ultra než na jeho předchůdci, zase naopak na teleobjektivu byla fotka lepší na Galaxy S24. Hlavní objektiv pak vykazuje lepší snímky jednou na Galaxy S23, jednou na Galaxy S24. Třeba zase u Churchilla si lépe vedla Galaxy S24, ale na Masaryčce se podívejte, jak krásně a ostře dopadly hodiny na Galaxy S23 vs Galaxy S24. Ono je to u večerních či nočních fotek při stejných objektivech vždy něco za něco. Další fotka u červeného jelena jen potvrzuje to, co je vidět na Masaryčce – Galaxy S24 je měkčí, Galaxy S23 ostřejší, ale s daleko větším šumem. Zkrátka přidáte na jednom a uberete na druhém. A to nejlepší na tom je, že s další aktualizací může být ale všechno zase úplně obráceně. Důležité je, že z obou telefonů lezou naprosto porovnatelné fotky, od kterých nesmíte čekat ani Galaxy S24 Ultra či Galaxy S23 Ultra a ani vivo X100 Pro či OnePlus 12. To jsou zkrátka telefony z kategorie, kde se na fotoaparáty soustředí víc a k tomu mají uzpůsobené tělo, kam se vejdou i mnohem větší senzory.
Fotogalerie
Kouzlo Galaxy S24 je v kompaktnosti a lehounké váze 167g. U portrétního režimu máte na výběr, zda fotíte z jednoho či 2násobného přiblížení, což je pochopitelně výřez nebo z trojnásobného teleobjektivu a ve všech případech je separace popředí od pozadí ukázková. Portrétní fotky ze selfie kamerky jsou spíš takový průměr, ale co vás určitě překvapí v dobrém je video. Má skvělé barvy, výborné detaily, kontrast i slušný dynamický rozsah a překvapivě se netrhá ani při panning shotech. Třešničkou na dortu je i velmi dobrá stabilizace. U večerních videí už je ale dynamický rozsah sice horší, ale zase, jsme v kategorii, kde nejde o fotomobil. Abych ale úplně nechválil, úplně nepotěší pořád přítomnost shutter lagu, neboli prodlevu mezi fyzickým stisknutím tlačítka spouště vs vyfocení a připravenost na další fotku, což je něco, co potřebujete ve chvíli, kdy fotíte třeba malé děti, dovádějící domácí mazlíčky atd. To je něco, co jsem dával u Galaxy S24 Ultra hodně k dobru, ale zdá se že ono vylepšení se spíš týká pouze Ultra a u malé Galaxy S24 tato piha na kráse stále přetrvává.
Závěrečný verdikt
Asi ode mne čekáte ultimativní závěr a dobře, já vám jej dám. Upgradovat z loňské generace na Samsung Galaxy S24? Jak jsem uváděl v úvodu – tohle je jen těžko obhajitelné, obzvlášť za předpokladu, že promované AI funkce dostanete, Snapdragon 8 Gen 2 je neméně dobrý, někdy i ve výpočetním výkonu lepší a pomohli byste si pouze v onom grafickém, což upřímně asi fakt na tomto telefonu nepotřebujete. Když to tedy shrnu, upgrade je v lehce pevnějším těle a světlejším displeji. Nic, co by bylo potřeba extrémně řešit. Posun z Galaxy S22 a níže už nějaký ten lehký smysl dává, ale upřímně nejvíc bych asi upgradoval z něčeho jako je Galaxy S21 a níž, kde už ten posun bude vidět v rámci procesoru, mnohem svítivějšího displeje, rychlejšího úložiště, nových foťáků a lepšího těla. Je mi líto, pokud jste čekali, že vám meziroční upgrade pochválím, ale já tu jsem od toho, abych vám upřímně co nejlépe poradil, a protože moje recenze nejsou placené, radím vám upřímně dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Počkejte ještě rok a uvidíte anebo vyzkoušejte cokoli jiného, pokud nutně potřebujete meziročně přesedlat. Vyzkoušíte třeba jinou značku, jiný model a třeba tam zůstanete a třeba se zase rádi vrátíte k Samsungu. Život je přece krátký, tak proč si jej neudělat hezký.