- Prémiový kovový design s celkovou váhou pod 200g
- Větší a svítivější displej s podporou HDR10+
- Slušný výkon s rychlým UFS 3.1 úložištěm
- Jedna z nejlepších nadstaveb OneUI 7 s 6 lety aktualizací
- Ucházející snímky z hlavního senzoru, velmi dobré video
- Ochrana je jen IP67, kde ostatní nasazují již IP69
- Rámečky displeje jsou stále velké
- Čtečka otisků prstů až moc nízko a nepatří mezi nejrychlejší
- Chybí podpora paměťových karet
- Širokoúhlý fotoaparát je opravdu špatný
- Typicky nedokonalá optimalizace prostředí v prvních verzích SW
Díky obecné neochotě inovovat se dá oslavovat jakákoli odlišnost, kterou kdokoli přinese. A nutno říct, že u A56 jich je změn poměrně dost!
Evoluce v mobilních telefonech stagnuje a pomalu, ale jistě se dá začít oslavovat jakákoli novinka, kterou jakýkoli výrobce do svého nového telefonu přinese. A nutno říct, že u A56 je těch inovací poměrně dost! Kdybych je měl shrnout do jedné věty, asi bych řekl, že pokud budete upgradovat z loňské A55 nebo starších, připravte se na mezigeneračně hezčí, tenčí, lehčí telefon s lepším displejem, rychlejším nabíjením a rychlejším procesorem. Vlastně se tak vyřešila spousta věcí, která byla minulým generacím celkem vytýkána, což je jedině dobře.
Částečný odklon od designového standardu „Áček“ loňských let
Každopádně začnu zase tradičně u designu, kde se po x letech slučování od sebe řady Galaxy A a Galaxy S opět oddělují. Je tak jasné, že A56, ale i A36 či A26 od minulých generací jasně rozeznáte. Ty tam jsou samostatné „komíny“, přivítejte zbrusu nový monolitický tvar kamer! Lze to podat i tak, že se ony 3 komíny pouze zasadily do jednoho rámu – záleží, jestli se na nový vzhled kamer chcete dívat optimisticky jakožto na markantní designový prvek, nebo realisticky jako pouhou úpravu bez hlubšího smyslu.
Už v preview jsem říkal, že jsem na vážkách, jestli se mi tento nový design líbí nebo ne a i po nějakých 14 dnech jsem na tom pořád stejně. Na jednu stranu je tohle rozhodně s ohledem na možný prach a nečistoty lepší řešení, na tu druhou vypadá telefon mnohem méně prémiově, ale jestli jej budete zasazovat do pouzdra, asi vám to může být prakticky úplně jedno.
To mnohem důležitější jsou jiné věci a to, že tloušťka telefonu se z 8,2mm snížila na 7,4mm a váha z 213g na 198g a v ruce je to opravdu znát. Pochopitelně ale bude záležet na tom, jak moc používáte nebo nepoužíváte pouzdro, kvůli kterému telefon nabyde na rozměrech tak jako tak. V „nahém“ stavu ovšem je opravdu citelně vidět a hlavně cítit mnohem tenčí telefon.
Co se změnilo oproti předchůdci?
Samsung Galaxy A56 5G

Samsung Galaxy A55 5G

Škoda jen, že ještě nepřibyla po vzoru konkurence odolnost IP68/IP69 a tak jsme stále na stejné IP67 značící 1m hloubku vody po dobu 30 minut. Na druhou stranu, vyložené koupání s žádným telefonem nedoporučuju, protože to záruka nekryje a tak je to vždy tak trochu na vlastní nebezpečí.
Na další fotky mimo jiné i designového provedení se můžete podívat zde
Každopádně, kdybych měl A56 celkově mezigeneračně za design a nějakou dobu používání shrnout, tak jde o telefon velikosti iPhone 16 Pro Max s krásným leštěným rámečkem z hliníku, rovnými boky, krásně kulatými rohy a celkově mne hrozně bavilo jej používat. Jen si subjektivně nejsem úplně jistý barevnými provedeními. Černá je vyloženě tuctově „čínsky“ neatraktivní, ba bych klidně řekl, že i opravdu hnusná, s ulpívajícími otisky prstů, a ostatní barevné varianty jsou zas tak pastelově „vyblité“, že když na ně zasvítí sluníčko, pomalu vypadají všechny jako stříbrné či bílé.
A ještě jedna věc mi lehce vadila a to moc vysoko položené tlačítko zapínání a tím pádem i kolébka hlasitosti. Není to ale zásadní, spíš jen v rámci ergonomie by určitě třeba jen centimetr směrem dolů pomohl. Jinak žádné problémy s hovory, druhá strana perfektně slyšela, já jí taky, vyzvánění bylo dostatečně hlasité a pro občasné sledování filmů nebo poslouchání písniček byla zabudovaná dvojice reproduktorů naprosto dostatečná. Ne sice nejhlasitější, ale dostatečná, možná lehce nadprůměrná.
Displej s parádními parametry, kterému by prospěly ještě užší rámečky
Takovou smíšenou radost mám ale z displeje. Samsung nám jej prezentuje jako ten, který má mezigeneračně konečně užší rámečky, protože tělo sice do větších rozměrů nenarostlo, ale displej se zvětšil z 6.6“ na 6.7“.
Pravda, ale stačí porovnat A56 s čímkoli, co je ve střední třídě, typu OnePlus Nord 4, Xiaomi 14T nebo dokonce Vivo V50 Lite (k jehož představení má dojít v nejbližších dnech), abyste viděli, že rámečky rozhodně mají další prostor ke zmenšování a ono zvětšení displeje při stejném těle je spíš dáno větším výbrusem hliníkového rámu.
Je OnePlus Nord 4 nejlepší telefon do 10 000 Kč?

A je to docela škoda, protože jinak jde o velmi dobrý displej, navíc krytý Gorilla Glass Victus+, což je jedno z nejlepších krycích skel Samsungu, které se mimochodem od letoška rozšířilo i na zadní stranu. Velmi dobrá je ve své třídě i čitelnost na přímém slunečním světle, kdy jsem v automatickém režimu naměřil krásných 1231 nitů, což už je dostatek na bezproblémové užívání i za slunečného dne.
Maximální obnovovací frekvence je pak 120Hz s logickým pádem na 60 - LTPO s ještě „hlubším“ rozpětím pochopitelně v této třídě nečekejte. I tak ovšem je zde krásně fungující Always On. Kdybych měl přece jen vytknout ještě něco, bylo by to tradičně chybějící Dolby Vision a až příliš dole umístěná čtečka otisků prstů. Je ovšem rychlá a spolehlivá a celkově jsem za displej, až na ty rámečky hodně spokojený.
Srovnatelná životnost s A55 i při vyšším výkonu a konečně i svižnější nabíjení
Svítivější displej a lepší procesor s vyšším výkonem se ale pochopitelně teoreticky podepíší i na celkové výdrži na jedno nabití. Aspoň to bych předpokládal. Ze subjektivního hlediska jsem ovšem žádný takový pocit neměl a když jsem loňskou A55 prohnal benchmarky spolu s letošní A56, rozdíl byl prakticky nulový a dá se tak A56 rozhodně pochválit, že i při stejné velikosti baterie a lepšímu displeji s lepším procesorem dosáhl telefon stejných výsledků, tj. nějakých 6,5-7 hodin zapnutého displeje.
To, co se ovšem konečně výrazně zlepšilo je nabíjení - A56 už tak není dalším ostudným telefonem Samsungu jen s 25W výkonem. Pochopitelně, 45W není také žádná extra rychlost, obzvlášť když se podíváme na čínské telefony s běžnými minimálně 67 až zhruba 90W v této třídě, ale pořád už 45W vypadá líp než 25W. Viditelný rozdíl tak poznáte hlavně v úvodní části nabíjení, kdy za 30 minut dostanete očekávaných zhruba 67% kapacity. Co je však zajímavé, je nově upravená dobíjecí křivka Samsungu. Po 30 minutách se totiž nabíjení výrazně zpomalí (dokonce víc než u předchůdce!), a tak celková doba dobíjení dosáhla hodiny a 15 minut, což je o 10 minut déle než u A55. Těžko říct, čím to je a nutno dodat že se dobíjecí křivka může dodatečně v dalších verzích upravit.
Výkon zase o krok dál, ale bude budoucím verzím jinak skvělého OneUI stačit?
U procesoru jde o další generaci vlastního Exynosu 1580, ovšem letos konečně s papírově dramatickým, až 30% nárůstem výkonu v rámci GPU a nějakých 15% u CPU. Dostáváme se tak na 800 tisíc bodů v Antutu, což už je dost „hratelné“ číslo v rámci střední třídy. K tomu naštěstí sekunduje i rychlé UFS 3.1 úložiště, pomáhající hlavně ve chvíli, kdy třeba brouzdáte tunami souborů (jako jsou třeba fotky v galerii) a potřebujete jejich rychlé zobrazování.
Na jednu stranu jsou tedy papírové předpoklady naprosto dostačující. Na tu druhou ovšem, a teď si nalijme čistého vína, na záseky narážím na denním pořádku. A teď babo raď, čím to je. Je to novým, náročnějším OneUI 7? Nebo jde jen o úvodní verzi softu a nedokonalou optimalizaci? Řeknu vám, že tady to ještě se záseky tak nějak přežijete, ale pokud si mohu dovolit malý odkaz na recenzi A36, musím přiznat, že tam už se to záseky jen hemží. Pokud vezmete do úvahy, že Samsung pak nabízí dokonce 6 let velkých aktualizací a 6 let bezpečnostních záplat, těžko říct, jak telefon bude běhat za pár let.
Jak si telefon vede v rámci benchmarků
Pokud vezmete do úvahy, že Samsung pak nabízí dokonce 6 let velkých aktualizací a 6 let bezpečnostních záplat, těžko říct, jak telefon bude běhat za pár let
Na druhou stranu optimalizovat se dá vždycky. Zářným příkladem byl Apple, který při příchodu iOS 12 nepřinesl téměř žádné softwarové inovace, ale kompletně přepracoval systém tak, že i na starších generacích běžel výrazně, ale opravdu výrazně lépe. Je to asi tak, jako když neustále nastavujete a nastavujete něco, co je z podstaty věci nenastavitelné, až do té doby, kdy uděláte rázný řez, všechno osekáte a začnete znova. To je ale teorie, o které se dá básnit hodiny, důležité je, jestli se situace do budoucna zlepší. Jenom pro úplnost říkám, není to tragédie, ale u telefonu, který startuje na 12 tisících a snaží se konkurovat rok starému OnePlus Nordu 4 a Xiaomi 14T je to prostě znát.
Až na tohle je ale OneUI 7 moje nejoblíbenější nadstavba na Androidu vůbec a mám ji radši než cokoli, včetně čistého PixelUI. Nebavím se teď o těch pár známkách balastu jako jsou 2 prohlížeče, 2 galerie, 2 obchody s aplikacemi a tak dále, ale o tom, jak prostředí celkově vypadá, jak se ovládá, jak je intuitivní a jak s ním vlastně můžete i růst směrem k dalším produktům. Tím mám na mysli třeba AI, které tu sice není kvůli hardwarovým omezením tak plnohodnotné, jako třeba na S25 Ultra, ale pořád nabízí i šikovné funkce jako třeba AI výběr. Jde o takový vylepšenější Circle-to-search a funguje tak, že jej vytáhnete z boční lišty, on sejme, co je na obrazovce a snaží se to pochopit a navrhnout třeba další akce. Úprava fotek v rámci AI a mazání nežádoucích objektů je taky hodně fajn a škoda jen, že Samsung se neustále nemá k tomu, aby přinesl češtinu v rámci svých AI živých překladačů a podobných. V tom jste odkázání jen na Google Gemini, který se sice už naučil česky, ale stále ještě nepodporuje funkce asistenta.
Fotosestava znovu bez větších změn
U foťáků se mezigenerační posun neudál už poněkolikáté v podstatě žádný, zase se tak díváme na totožnou trojici fotoaparátů v čele s hlavním 50MP senzorem, doplněným ještě o 12MP ultra-šíro a 5MP makro. Onen posun se tak udál jenom v další optimalizaci prostředí a to, že si procesor může dovolit více operací a víc toho na fotce dopočítat. Naštěstí se už ovšem nedějí v rámci fotek takové zásadní excesy jako loni a když jsem si stěžoval na olejomalbu na širokoúhlém objektivu, letos jsem jí na více jak 250 pořízených fotkách rozhodně v takové míře nezaznamenal. Pořád tu ovšem je.
Podívejte se třeba na 100% velikost fotky na dlažbě ve Florentinu za dne sice pod mrakem, ale pořád za dne. Ideální nejsou ani sloupy a ze stínů toho foťák taky moc nevytáhnul. A to nejde o nejlevnější 8MP senzor, který dávají výrobci často jen tak do počtu. Přepaly a slité detaily jsou ovšem i za plného dne u Hlavního nádraží a nějaká ostrost je snad jedině uprostřed fotky.
Na displej mobilu to ovšem pochopitelně postačuje. Jen to říkám, abyste od fotek ze šíra nečekali v počítači zázraky. Pak je zde pochopitelně makro, ale to je jen úzkoprofilové makro na jeden druh fotky, který je sice dobrý, ale pořád jde o jeden druh fotky a tak vám zbývá jen hlavní objektiv. Ten je ale naštěstí hodně fajn a za dne dělá velmi obstojné snímky.
Barvy jsou pěkně živé, rozhodně ne přesaturované, a pochválit se dá i velmi dobrý dynamický rozsah. Večerní fotky pochopitelně kopírují nebo možná ještě více akcentují to, co jsem říkal o jednotlivých senzorech za dne. Zase krásně se to dá ilustrovat na Staromáku u orloje. Podívejte se na záběr ze širokoúhlého senzoru a jeho rozmazanost a porovnejte jej s ostrým snímkem na hlavním fotoaparátu a pochopíte, jak propastný rozdíl je mezi oběma objektivy.
A u jedné věci se budu opakovat stejně jako loni, protože i tady je škoda, že často je foťák až zbytečně sebevědomý a nezapne na hlavním fotoaparátu noční režim, i když by to byla potřeba. Výsledkem pak mohou být horší scény, co se týká dynamického rozsahu nebo pochopitelně i detailů. Těžko říct, čím to, ale všiml jsem si, že je telefon až příliš náchylný na to, když jsou fotky dělané z ruky. Snad jak kdyby se bál neostrosti, tak raději udělá horší fotku bez nočního režimu než aby si trochu pohrál s elektronickou stabilizací. Pochválit se ovšem tradičně dají portrétní fotografie, a to i novém 12MP senzoru přední kamerky, která má sice nižší rozlišení, ale celkově větší senzor. A za pochvalu stojí i video, které je jedno z nejlepších ve své třídě hlavně co se týká stabilizace fungující i ve 4K. Podívat se můžete na naší videorecenzi na YouTube, kde uvidíte i ukázku, jak telefon natáčí. Na velmi dobré úrovni je pak i zvuk.
Prohlédněte si kompletní fotogalerii ze Samsungu Galaxy A56 5G
Jak tedy letošní A56 zhodnotit?
Když se podívám na závěr loňské recenze, dostala A55 poměrně dost na frak za minimum inovací a za to, že nůžky mezi Samsungem a konkurencí se zase více ve stejné cenové kategorii rozevřely. Dneska mám pro vás ale dobrou zprávu. Ne, že by Samsung předčil své konkurenty a byl za hvězdu své kategorie, ale rozhodně už se o něm minimálně dá přemýšlet jako o alternativě k OnePlus Nord 4 nebo Xiaomi 14T. Ne sice pro geeky, ale pro spoustu lidí ano. Řekněme si totiž upřímně, že dokonalý telefon neexistuje. Existují ale telefony, které jsou v něčem lepší a v jiném zase horší a pokud se vám zrovna A56 trefila do vkusu, může bez problémů plnit pozici vysněného telefonu.
Pro koho ale obecně může být A56 dokonalá? Pro fanoušky, kteří hledají rozumný či značkový telefon ve střední třídě a kteří chtějí jistotu, že bude takový mobil fungovat i za pár let a připadá jim zbytečné experimentovat s nevyzkoušenými výrobci. Proč? Protože pro ně není mobil středobod vesmíru, čapnou co mají všichni ostatní nemobilní maniaci a dál se o to nezajímají. A56 je zkrátka pro lidi, kteří nepotřebují zrovna nejužší rámečky displeje na světě, ale stačí jim ty o něco širší. Pro ty, kteří nepotřebují nejlepší foťák na světě, ale stačí jim jen dostatečný. A56 je vlastně velmi průměrný telefon pro „průměrné“ lidi. A to vůbec nemyslím nijak špatně. Spoustě lidem průměrnost vyhovuje a dokáží si spočítat, že sice mohou dostat Xiaomi 14T s lepším procesorem, lepším displejem, rychlejším nabíjením a lepšími foťáky, ale třeba nechtějí tu značku, ty reklamy, čínský telefon obecně, nebo by si přáli delší podporu. Důvody mohou být různé.
Samsung Galaxy A56 5G

Xiaomi 14T

Tím chci v podstatě říct, že A56 nedělá nic nutně špatně, mezigeneračně se dost zlepšila a i když není dokonalá a řekněme si upřímně, že se sílou značky Samsung nikdy nebude „Áčko“ nejlepším telefonem kategorie, bude ohromné spoustě lidí vyhovovat nebo jej zvolí velká spousta firem jako korporátní telefon, protože má zabezpečení Knox a dokáží jej tak jednoduše spravovat vzdáleně.
Vlastně jde tak o alternativu iPhonu 16e pro firmy, které nejedou na iOS, ale na Androidu. Nemůžu tak pochopitelně z tohoto mobilu na technologickém kanálu recenzující mobily skákat nadšením metr do vzduchu, ale musím se na to vždycky dívat i z pohledu uživatele a jeho očekávání. A stejně jako pořádný steak nikdy nebude pro vegetariána, A56 nebude telefon pro geeka. Bude ale skvělým telefonem pro drtivou většinu uživatelů, ať se to někomu líbí nebo ne. A přesně těmto lidem jej z celého srdce doporučuju, protože prostě třeba při přechodu z A54 a nižších budou opravdu spokojeni.