Možná byste tomu věřili, možná ne, ale v současné době je v ČR 4,5 milionu aktivních telefonů řady Galaxy A. Sám jsem byl překvapený, když jsem až tak vysoké číslo slyšel na představovačce další generace áčkové řady a možná jste právě i vy, ale je potřeba si uvědomit, že se jedná o všechny aktivní telefony od loňských A55 až po ty nejstarší, které jsou stále ještě v provozu. No a tento týden jsem měl možnost si v pražských Holešovicích trochu s předstihem otestovat zbrusu novou generaci Galaxy A26, A36 a A56, která, když bude úspěšná, třeba oněch 4,5 milionu zvedne ještě trochu výš. Jestli jste zvědaví, jaké nové telefony jsou, tak se pohodlně usaďte a pojďte se podívat na první dojmy ze všech třech telefonů.
V hlavním okruhu zájmu jsou především A36 a A56
Předpokládám, že v hlavním okruhu zájmu bude tradičně dvojice A36 a A56, kterými začnu a jsou vždycky takovým hlavním tahákem celé série. Kdybych měl říct absolutně stručně moje první dojmy, tak oba telefony jsou mezigeneračně hezčí, tenčí, lehčí s lepšími displeji, rychlejším nabíjením a pochopitelně lepším procesorem, což je ovšem povinnost, a ne výhoda. Určitě vás pak budou zajímat i foťáky, tak dobrá zpráva, že zlepšovalo se i tam. Čistě papírově tím pádem docela dost změn po všech těch nudných letech stagnací.
Začnu asi tím, co mají oba telefony společné a tím je změna designu, což je pro mne malinko úsměvné téma. Jestli si totiž vzpomínáte, ještě pár let dozadu a pochopitelně i vloni nám Samsung prezentoval, jak je super, že áčka najíždějí na stejnou designovou linku série S. No a ejhle, přichází A36 a A56 a všechno je najednou jinak. Skoro jak ve známé pohádce "Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil". Aspoň tedy na zadní straně, kdy si prostě nemůžete nevšimnout absolutní předělávky fotoaparátů do jednoho jediného svislého modulu a upřímně se osobně nemohu rozhodnout, jestli je to něco, co se mi líbí nebo ne.
Atraktivita nového designu je pochopitelně na každém z nás
Ona jedna věc je design, druhá praktičnost. Po designové stránce bylo původní řešení samostatných čoček asi hezčí, možná by vypadalo dokonce ještě líp s akcentovanými prstýnky alá S25 Ultra, ale na druhou stranu s ohledem na zachytávání prachu, je tohle rozhodně praktičtější řešení. Druhou věc, kterou jsem nepochopil pak nikdy, bylo v rámci sjednocování, kdy je rok 25 a představila se tak série S25, proč áčka jsou vždycky se svým číselným označením rok napřed. Proč za těch 5 generací se nikdy nepodařilo Samsungu udělat třeba jeden rok A51s, srovnat to a pak jet už stejné číslování od A až po S. Proč to říkám? Protože přichází designová změna a jsou tak letošní áčka první vlaštovkou nového designu, kterého se dočkáme příští rok u S nebo se definitivně pár let budovaná designová synergie opět rozpadá? Na to si musíme každopádně počkat minimálně rok do S26 nebo aspoň na hodnověrné leaky někdy do listopadu.
V rámci materiálu se každopádně díváme na stejné provedení, tím pádem A56 stále v kombinaci hliníku a skla, zatímco A36 vsadila na sklo a plast. U obou telefonů nicméně došlo k zásadnímu odlehčení a to konkrétně na 198g u A56 a na 195g u A36, což je úbytek váhy o příjemných nějakých 15, respektive 14g u obou telefonů. Další důležitou změnou jsou pak i celkově menší rozměry ve všech směrech. U výšky i šířky to není tak zásadní, ovšem tloušťka je z původních 8,2mm na 7,4mm celkem znát a v ruce opravdu cítíte v kombinaci s nižší váhou, že držíte o generaci novější telefon.
Co se mezigeneračně změnilo mezi Galaxy A56 a A55?
Samsung Galaxy A56 5G

Samsung Galaxy A55 5G

Pochopitelně ovšem záleží, jestli nový telefon dáte do pouzdra a ještě do jakého a jediná škoda, že Samsung nevyrábí nějaká ultra-slim pouzdra, aby nižší váhu a menší rozměry ještě o to více akcentoval. A aramidová tenoučká pouzdra na A55 neseženete ani u výrobců třetích stran kvůli vysoké ceně, protože předpokládám, že pouzdro za 1 600 Kč by si na 10tisícový telefon asi jen tak někdo nekoupil.
Větší 6,7" displeje A36 a A56 jsou naštěstí na úkor menších rámečků
V rámci displejů mám pro vás také dobré zprávy. Oba totiž narostly na 6,7“ z původních 6,6 a vzhledem k tomu, že se i telefony zmenšily ve všech rozměrech, je asi každému jasné, že ono zvětšení displejů a zmenšení těla proběhlo na úkor velkých rámečků. Ty jsou letos opravdu menší, ale řeknu vám upřímně, že pro příští generace je tu prostoru opravdu ještě dost.
Řekl bych, že teď jsme už na velmi slušném standardu a rozhodně to není nic, co by vás tlouklo do očí, jako u předchozích generací. Zvedla se i svítivost na 1200nitů v režimu vysoké svítivosti, což je mezigenerační zlepšení o 20% a samozřejmých je pak 120Hz s možností pádu na 60. Tolik číselně, ale subjektivně musím říct, že při testování občas vysvitlo sluníčko a displeje byly velmi dobře čitelné i tak. Není to sice Gorilla Glass Armor jak v S25, ale na to, že jsme u hranice 10 tisíc korun, na první pohled byla svítivost velmi dobrá.
Jaké jsou hlavní rozdíly mezi A35 a A36?
Paměťové karty jsou největší kámen úrazu v nespokojenosti uživatelů s mobilními telefony
Nový procesor je každoroční povinnost
Po hardwarové stránce došlo k povinnému upgradu procesorů, kdy A56 vsadila na 4nm Exynos 1580 přinášející teoretické zlepšení 18% ve výpočetním výkonu a 17% v grafickém jádru a A36 pak na Snapdragon 6 Gen 3, kde by měl být pouze nárůst výkonu o 8%. Důležitou a nemilou zprávou pak ovšem určitě bude pro někoho, a na to předem upozorňuji, odstranění možnosti vložit do telefonu paměťovou kartu. Opravdu říkám, že mám pro někoho pochopení, že bude naštvaný, ale já osobně už dlouhá léta tvrdím, že paměťové karty jsou největší kámen úrazu v nespokojenosti uživatelů s mobilními telefony. Spousta lidí, a nedivil bych se, kdyby to byla drtivá většina, totiž netuší, že existují různé typy paměťových karet. Většinou se totiž zákazník orientuje podle rozlišovací schopnosti typu kolik peněz dá za určitou velikost karty, eventuelně možná se orientuje ještě podle značky, ale že existují i jinak rychlé karty v rámci čtení a zápisu, to už ví opravdu jen hrstka lidí. A ano, možná že i většina vás sledující toto video to ví, ale zkuste se zeptat ségry, babičky, mamky, netechnického taťky, jestli tohle ví a uvidíte, že ne. Pak spousta lidí vezme svou 8, 10 let starou kartu s fotkami, šoupne jí do nového telefonu a za pár měsíců začne nadávat, že si nemusel kupovat nový telefon, když funguje stejně pomalu, jak ten starý. V dnešní době, kdy se tak neustále zrychlují úložiště až na nejrychlejší UFS 4 generace je pak mnoho let stará paměťová karta neskutečná brzda. Za mě tedy fajn ve prospěch spokojenosti s produktem, že karty byly odstraněny, ale jak říkám, absolutně mám pochopení pro ty, kdo budou kvůli tomu prskat. O to víc, že maximální konfigurace, kterou jste schopni dostat u obou telefonů je 8GB operační paměti společně s 256GB úložištěm. Je to pro někoho málo? Holt pak telefon vyšší řady jako S24FE nebo cloudové úložiště. Je to pro někoho blbý? Asi ano, ale holt jinak to nejde.
Prohlédněte si fotogalerii Galaxy A36
Dobrou zprávu mám aspoň s ohledem na nabíjení, kde se dramaticky zrychlilo z původních 25W na 45W. Vím, není to 120W Xiaomi a 45W je pořád míň než průměrných 60 či 80 u kdejakého čínského telefonu, ale aspoň už je to po letech posun. Připravte se tak na 65% baterky za 30 minut a plné nabití trvá lehce přes hodinku. Kapacity baterií jsou stejné jako vloni – tím pádem 5000mAh, ale Samsung slibuje až 29 hodin přehrávání videa, což je supr. S reálným výsledkem zase odkážu na pozdější recenzi. Mezitím se můžete podívat alespoň na můj první videopohled na YouTube.
Pod kapotou OneUI 7.0 na Androidu 15
Po softwarové stránce budu velmi stručný. OneUI 7.0 na Androidu 15 nově se 6 velkými aktualizací a 6 roky bezpečnostních záplat a záměrně to říkám doslovně takto, protože jednak je ostuda, že u loňských S24 stále ještě není aktualizace na Android 15, když už je beta Androidu 16, ale také vám jen reprodukuji to, co mi bylo Samsungem řečeno. Neříkají 6 let velkých aktualizací, ale 6 aktualizací, protože neví, zda Google bude do budoucna nový systém vydávat pravidelně každý rok nebo, jak letos vidíte, jak rychle bude Samsung schopen novou generaci implementovat. Jistý je tedy Android 21. Zajímavé ovšem je, že u záplat už 6 let říkají a co mi přijde tak trochu úsměvné je, že kdyby Google najel na nové operační systémy každé 2 roky, jestli byste teoreticky dostali Android 21 za 12 let se 6 let starými aktualizacemi. Ono se to sice nestane, ale přinejmenším je to úsměvné. Každopádně, co se týká AI, s plnohodnotným AI nepočítejte, protože údajně na to není telefon dostatečně výkonný. Já si tedy spíš myslím, že Samsung potřebuje od sebe áčka a eska oddělit i trochu víc softwarově, což ale na druhou stranu asi nikoho zas tak extra mrzet nemusí, protože nejpoužívanější circle-to-search tu je, stejně jako mazání objektů z fotek tu je. Někde to funguje lépe, jinde už tak ne, ale obecně je v tomto Samsung rozhodně mnohem dál než třeba Apple.
Největší změnou u fotoaparátů je nová selfie kamerka
U fotoaparátů je fyzická změna pouze jedna a to je nová 12MP selfie kamerka, která je sice změna dolů z pohledu rozlišení, ale jinak by se mělo jednat o mnohem lepší a větší senzor jednak s možností HDR focení či natáčení videa, ale také mnohem lepším výsledkem za sníženého osvětlení. Zbytek fotoaparátů na zadní straně už je stejný – tím pádem 50MP hlavní senzor doplněný 12MP širokoúhlým a 5MP makrem. U obou telefonů tedy stejná konfigurace z pohledu megapixelů. Jen pozor, onen 50MP senzor je u A56 je velikosti 1/1.56“, zatímco u A36 je velikost 1/1.96“ a tak výsledné fotografie z hlavního senzoru by měly být na A56 opravdu znatelně lepší. Mimochodem, jen tak pro dokreslení, velikost senzoru hlavního foťáku na A56 je stejná jako na klasické S25 nebo S25+. Neznamená to rozhodně, že fotky budou stejně kvalitní jako na vlajkách, protože spousta toho je také o výkonu procesoru a dopočítávacích algoritmech, ale předpoklad správným směrem a hlavně rozdíl oproti A36 by měl být viditelný.
Ukázkové fotky z přední selfie kamerky
Pár fotek tady sice vidíte, ale jde o snímky ze vzorku s předprodukčním softwarem, takže opravdu jen pro představu, žádné hodnocení. Poslední, na co bych pak chtěl u foťáků upozornit je značně zrychlená odezva jak samotného focení, kdy se s rychlostí dostáváme u A56 na 240ms oproti třeba 800ms u A54 nebo 380ms u A55. To znamená, za jak dlouho je telefon připraven po pořízení jedné fotky na další. Ono to možná připadá někomu zbytečné, ale představte si, že fotíte pohybujícího se psa nebo dítě a v té rychlosti jste správně nezaostřili nebo vám objekt utekl z fotky a museli jste skoro sekundu čekat, než byl telefon připraven na další fotku. Namítnete asi sekvenční focení, jasně, ale tam dochází ke ztrátě kvality, takže tohle zrychlení mezi jednotlivými snímky kvituju. A jen tak mimochodem, zlepšila se i rychlost přepínání mezi jednotlivými fotoaparáty. Nejde sice o tak brilantní přepínání jako na S řadě, ale zase tady nemusíte přepínat mezi čtyřmi, ale jen dvěma objektivy. Ten poslední je totiž jen 5MP makro.
Prohlédněte si fotogalerii Galaxy A56
Zásadně se vylepšuje i bezpečnost
Z dalších vlastností pak už jen heslovitě, IP67 pro 1,5m hloubky po dobu 30 minut, stereo reproduktory, u videa možnost natáčení HDR na přední i zadní kameru a vylepšené zabezpečení Knox, které by mělo být schopno odolat i rozlousknutí kvantovými počítači, což se teď hodně řeší, protože v roce 2028 by údajně kvantové počítače měly být schopny rozlousknout některé druhy zabezpečení. Jo a ještě jedna zajímavá funkce tu je, tedy ve spolupráci s Googlem. A to, že telefon na neznámých prostředích sleduje čidla a je dynamicky schopen se uzamknout a požadovat odemčení biometrickými údaji. Představte si modelovou situaci, kdy sedíte v kavárně, popíjíte kávičku, telefon na stole a někdo přiběhne, sebere vám jej odemčený z ruky nebo ze stolu, ale protože došlo k trhanému pohybu a třeba rychlé změně polohy, kdy zloděj utíká, telefon se uzamkne. V praxi jsem to ještě nezkoušel, takže nevím, jestli se to nezamkne, když popoběhnete 20 metrů na tramvaj, ale rozhodně to zní zajímavě.
Ceny jsou oproti loňsku přívětivé
Teď ještě k cenám, které vidíte o kousek níže na přehledné grafice. A56 startuje na 12 tisících za 128GB variantu a tisícovku si připlatíte na 256GB, ale při startovní akci vás vyjde tato vyšší verze jen na 11 tisíc a tak minimálně na startu nedává smysl kupovat onu nižší 128GB kapacitu. U A36 je pak běžná cena 9,5 nebo 11 tisíc podle úložiště, kde mějte jen na mysli, že nižší kapacita má také jen 6GB operační paměti. V akci pak dáte za A36 9 tisíc u 128GB varianty nebo 10 tisíc u 256GB. Jak už jsem řekl, představila se také A26 startující na 7 tisících ve 128GB nebo na 8,5 tisících za 256GB, v případě použití startovních slevových kódů, kde oproti standardní ceně ušetříte vždy pětistovku.
Samsung si pro vás na startu opět připravil speciální akci se slevovými kódy

Galaxy A26 moc prostoru nedostala a Samsung asi ví proč
No a A26? Inu, jak bych vám jí popsal? Představte si, že máte 3 děti a to nejmladší zdědí oblečení, které jste koupili kdysi dávno nové tomu nejstaršímu. Je obnošené, sem tam s nějakým flekem, pořádně vytahané, ale furt se ještě dá nosit. Jak jinak totiž vlastně popsat tak trochu převlečenou A54 v roce 2025? U A26 dostanete totiž procesor Exynos 1380 právě z A54, 6,7“ displej s vytahanou bradou a notchem místo průstřelu. Prostě takový telefon, kam asi Samsung poskládal všechny možné díly, které mu zbyly z přechozích generací. To ovšem neznamená, že by tento telefon nutně hned musel být špatný. Jen si nejsem jistý, jestli má smysl za něj dávat neskutečných 7 tisíc ve startovní akci nebo 7,5 tisíce až akce skončí, když se dá občas sehnat mnohem lepší A55 za 7 800 Kč nebo A35 za 6 500Kč – oba telefony aspoň s novými typy displejů, rychlejším procesorem a lepšími foťáky.
Jaké jsou hlavní rozdíly mezi loňskou a letošní generací?
Samsung Galaxy A26 5G

Samsung Galaxy A25 5G

Každopádně nebudu předbíhat recenze, i když Samsung asi moc dobře věděl, proč na celé prezentaci ohledně nových telefonů vlastně věnoval nové A26 jen jeden slide. Dost pravděpodobně tak půjde jen o telefon pro doplnění do portfolia, který nakonec skončí asi v zajímavých dotacích u operátorů za mnohem zajímavější cenu dávající smysl. Jestli jste každopádně dokoukali až sem, já vám hrozně moc díky za sledování, like či odběr kanálu a čau zas u dalšího videa.