Už je to hezkých pár měsíců, kdy jsem naposledy recenzoval nějaký levnější telefon do 5 tisíc. Od té doby samé desetitisícové telefony nebo vlajky. No a dneska konečně nastal čas, kdy se mi zase do ruky dostal nějaký levnější telefon do této částky. Konkrétně tedy levnější ze 2 sourozenců, Xiaomi 13 ve 4G variantě, což je za mne ten lepší kousek z obou současně představených modelů. Zajímá vás proč? Tak se na to pojďte společně se mnou podívat. Recenze Redmi Note 13 právě začíná.
- Modernější design s rovnými boky a displejem
- Displej se 120Hz obnovovací frekvencí a perfektní čitelností na slunci
- Hardwarová výbava je vyloženě pro nenáročného uživatele
- Infraport, zdířka na sluchátka, slot na paměťovou kartu
- Hlavní objetiv ujde, ale u 5G dostanete lepší výsledek
- Zadní kryt je magnet na otisky
- Stereo reproduktory zní jako z plechovky
- Telefon přichází na starším Android 13
- Širokoúhlý objektiv je téměř nepoužitelný
V balení tentokrát najdete černé neprůhledné gumové pouzdro, takže je vlastně úplně jedno, jakou barvu si koupíte.
Design
Možná si asi hned na začátek říkáte, proč je 4G neboli LTE model lepší než ten 5G, když vám všude vykládají, jak to 5G je super kauf. A ano, 5G opravdu lepší je. Ruku ale na srdce. Ne v kategorii 5 tisícových telefonů, kde je dobré každou ušetřenou korunu za 5G radši vrazit do jiných, mnohem důležitějších komponent anebo při přibližně stejných komponentech i výraznější částku ušetřit. Vemte si totiž, že Redmi Note 13 5G se začíná v konfiguraci 8/256GB prodávat za 6.989,- Kč, proti čemu stojí ale právě za 5.589,- dnešní Redmi Note 13 ve stejné konfiguraci, ale to můžete odlehčit ještě na konfiguraci 6/128GB za kterou dáte 4.789,-, což je téměř o 2 tisíce korun méně. A za ty dostanete velikostně dost podobný telefon s podobně velkým displejem, ovšem v pár rozdílech uvnitř. Nejdřív se ale mrknu na design, kde asi nikoho nepřekvapí, že rámeček telefonu je plastový, ostatně stejně jako záda, která jsou na otisky prstů jako magnet. Naštěstí je ale v balení tentokrát černé neprůhledné gumové pouzdro, takže je vlastně úplně jedno, jakou barvu si koupíte, protože z pouzdra budou vykukovat vždy jen 2 velké a 1 menší foťák doplněný ještě přisvětlovací diodou. Z pohledu designu tak celkem klasika, kde se ovšem hodí vypíchnout ještě rovné boky s lehkým, ale opravdu lehkým zakřivením směrem k rovnému displeji, stále přítomnost infraportu pro ovládání domácích spotřebičů, ale také stereo reproduktory. Ty sice hrají, jak když jste telefon strčili do plechovky od lunch-meatu, ale už jen to, že tu jsou se prostě v cenovce do 5 tisíc počítá stejně jako třeba odolnost IP54, což rozhodně není standard ani u mnohem dražších telefonů.
Xiaomi Redmi Note 13
Xiaomi Redmi Note 13 5G
Displej
Co ovšem vyloženě překvapí je displej. 6,67“ Amoled se 120Hz obnovovací frekvencí a 1800 nity v peaku byste asi u telefonu za 5 tisíc tak úplně hned nečekali. Pro neznalé, jde o hodnotu, která ještě do nedávna zdobila vlajkové telefony a najednou si proklestila cestu i do tak levného modelu. Osobně jí považuju za mnohem důležitější věc než třeba HDR10+ či Dolby Vision, které tu zkrátka za svou cenovku nehledejte. Asi se totiž všichni shodneme, že skvělá čitelnost na sluníčku je mnohem důležitější než streamování filmů s vysokým dynamickým rozsahem nebo 1 miliardou barev. Koneckonců vlastně tento displej u 4G varianty je i svítivější než ten u dražší 5G a navíc ještě podporuje i vcelku slušně rychlou a spolehlivou čtečku otisků prstů. 5G jí má totiž v bočním tlačítku. Poslední, co bych ještě kromě hezkých a živých barev vypíchnul jsou rámečky. Zase, sice nečekejte symetrii, ale jak čelo tak brada není nic, co by někoho za tuto cenu muselo iritovat.
Hardware a software
U hardwarové výbavy je vlastně ten druhý rozdíl. Ano, je zde pomalejší procesor, konkrétně Snapdragon 685, což v Antutu znamená plus mínus nějakých 350.000 bodů, což věru není žádný trhač asfaltu a při hraní her se tento telefon dokáže zadýchat, ale na druhou stranu pro ty z vás, kdo nehledají telefon na hry to i tak může být vcelku slušná volba. Jedná se totiž o poměrně velmi dobrý procesor, co se týká spotřeby energie a když k němu přihodíte i relativně rychlé 33W nabíjení, je prakticky neutahatelný. Osobně se mi nikdy nepodařilo vybít telefon ani za 2 dny celkem intenzivního používání. A to jsem byl i na dvou víkendových fotoprocházkách a poté, co jsem jej v pátek po obědě sundal z nabíječky, nemusel jsem se do neděle do večera k proudu ani přiblížit. Vzhledem k tomu, že tento telefon je určený pro nenáročné uživatele, nemyslím si, že bude nějaký zásadní problém odjet v pátek odpoledne na chatu a v klidu nechat nabíječku doma. Zpátky ale k hardwaru, kde procesor sice zůstal od loňska stejný, ale aspoň se přidávalo na paměti a úložišti.
Jak si na tom Redmi Note 13 stojí v benchmarcích?
Konkrétně tedy základní varianta 4/64 se zvedla na hodně sympatických 6/128 a zase v této kategorii se tím pádem úplně v pohodě obejdete bez paměťových karet, i když slot tu pochopitelně zůstal. Lepší paměť pak společně se 120Hz displejem je i příčinou relativně rychlého prostředí, kde sice na drobný zásek v animaci jsem občas narazil, to ne, že ne, ale zas to nebylo nic z čeho bych dělal extra drama. Při tomhle je potřeba si vždycky uvědomit v jaké kategorii se pohybujeme a pro jakého uživatele je takový telefon určen. A pokud se podíváte, kde byly podobné telefony ještě 2 roky zpátky, pro kohokoliv, kdo upgraduje v oné cenové kategorii, kde navíc upgrade není problém udělat i jednou za 5 let, bude mít dotyčný pocit, že drží v ruce nejlepší telefon ever. Asi mu ani nepřijde divné, že se sice blížíme pomalu k Androidu 15, ale v Redmi Note 13 4G stále tepe MIUI 14 na Androidu 13. Na jednu stranu to sice může vypadat jako jakýsi trik od Xiaomi, jak se sice marketingově tvářit, že mají 3 letou podporu, která je ve skutečnosti díky staršímu Androidu jen dvouletá a trik to opravdu je, ale na druhou stranu je to cílové skupině úplně jedno. 3 roky bezpečnostních aktualizací dostanou a že ve finále skončí o jedno vydání Androidu pozadu než by mohli, je jim úplně jedno.
Fotoaparáty
Hezký papírový upgrade si připravilo Xiaomi i co se týká foťáků. Původní hlavní 50MP snímač se letos proměnil ve větší 108MP senzor, ale jestli se to nějak zásadně projevilo na kvalitě je těžké soudit. Vlastně je mi trochu líto, že nejhezčí fotku jsem vyfotil sesterským 5G modelem v Santa Monica Beach, když jsem zapnul i za šera noční režim. Aspoň ale jednou Mediatek porazil ve fotkách Snapdragon. Na druhou stranu na sesterském telefonu, byť se stejným senzorem je malinko odlišná optika s lepší světelností. Zůstanu každopádně rovnou u večerních fotek, kde máte možnost fotit na širokoúhlý senzor, hlavní a na něj pak ještě s dvojnásobným či čtyřnásobným výřezem. Rovnou vám řeknu, že večer rovnou na širokoúhlý i výřezy zapomeňte – fotky jsou prakticky nepoužitelné. Hlavní objektiv je to jediné, co se dá večer opravdu hodnotit. Jen je potřeba nezapomenout na to, že automatický režim telefon nepodporuje a tak rovnou přepněte na režim noc. V klasickém totiž dostanete dost přeprocesovanou fotku a na ten noční se aspoň trochu zlepší ostrost a výrazně vylepší dynamický rozsah. Pak mohu snad jen diplomaticky říct, že je to jakž takž na sociální sítě použitelné. Denní snímky jsou oproti tomu na hlavním objektivu ucházející, barvy jsou spíš střízlivějšího charakteru, dynamický rozsah ujde, ale upřímně, z displeje telefonu bych je dál nikam extra nesdílel.
Stačí je přehrát do počítače a i v nenáročných scénách za denního světla lehce po poledni je vidět i na 50% velikost, že ve stínech je to slabota. Na socky a na displeji mobilu ovšem v pohodě použitelné. Širokoúhlý objektiv už ovšem okecat nejde, je vyloženě špatný a lepší by bylo, kdyby zde vůbec nebyl a ušetřené peníze se věnovaly na zlepšení toho hlavního. Tady se ale asi není čemu divit, fotky byly na tomto senzoru vyloženě podprůměrné i vloni a těžko zde něco vylepšovat, když jde o ten stejný foťák co vloni. Ostrost zde nehledejte ani za dne a v noci už vůbec ne. Jedna fotka za všechny příklady asi dokresluje Masarykovo nádraží, kde je to krásně vidět všude kolem, ale nejvíc asi na dlažbě a stejně tak i před Masaryčkou venku ostrost za pravého poledne, abyste pohledali. U portrétního režimu telefon dobře separuje popředí od pozadí, ale to je na druhou stranu dost nepěkné. Přední kamerka aspoň dokáže jakž takž držet pleťovku a dynamický rozsah, detaily zde ale úplně nehledejte a video, kde telefon pochopitelně zvládne maximálně fullhd při 30 snímcích, bych pochválil snad jen za stabilizaci a za to, že se neseká ani při pohybech kamery do strany, což je něco, kde spousta telefonů pokulhává.
Vyplatí se?
Ač se vám teď zdá, že jsem Redmi Note 13 4G ve foťácích dost kritizoval, nedivte se. Na jednu stranu, pokud zůstanete na displeji telefonu, asi to ničemu nevadí, ale jsou tu i další telefony, kde to za uvedenou cenu umí i lépe. Namátkově se dá šáhnout třeba po Motorolách G54 či G84, kde po stránce foťáků dostanete rozhodně více muziky. Na druhou stranu u G54 je slabinou displej a G84 je zase o patnáct stovek dražší, ale dostanete za 6,5 tisíce rovnou 12GB operační paměti a 256GB úložiště a u obou pak pochopitelně čistší operační systém. I tak má ovšem i toto Redmi Note 13 své místo na slunci jasné. Nabídne totiž pod 5 tisíc skvělý Amoled displej se 120Hz obnovovací frekvencí, což se rozhodně počítá, stále je tu jack na 3,5mm a s tím spojené FM rádio, v balení 33W nabíječka s kabelem i pouzdrem, infraport, slot na paměťovky, pokud by interní paměť byla pro někoho málo a koneckonců i dlouhou výdrž na 1 nabití. A že to nefotí nic moc extra? Možná byste se divili kolika lidem v této cenové hladině je foťák úplně jedno. Chápu, že pro spoustu diváků na tomto kanále to možná zní až nepochopitelně, ale klidně to může být těm lidem až tak jedno, že foťák v mobilu vlastně vůbec nepoužívají. Každý telefon zkrátka klade důležitost na něco jiného a na nás je, abychom své potřeby co nejlépe sladili s ideálním telefonem. A koneckonců, proto vznikla i dnešní recenze a pokud i vy se chcete do budoucna pořádně sladit se svým dalším telefonem, nezapomeňte dát odběr tohoto kanálu, aby vám už nic dalšího neuteklo. Díky moc za sledování, mějte se krásně a zase čau u dalšího videa.