Jestli se vám líbí vzhled telefonů jako je Huawei P40, Xiaomi Mi 10, Samsung S20, pravděpodobně si zamilujete Xiaomi Mi Note 10 Lite. Ten totiž vychází vzhledově právě z nejvyšších modelů většiny výrobců, avšak za poměrně atraktivní cenu. Prakticky ji nerozeznáte od většiny vlajek, právě kvůli prvotřídnímu zpracování. Samozřejmě, vychází primárně z půl roku staré Mi Note 10, takže se jedná o klasický sendvič ze skla a kovu, všechny hrany jsou zaoblené s přetékajícím displejem přes okraje.
Dokonce je poměrně netypické na dnešní dobu plochá vrchní i spodní strana, takže telefon stojí i na stole a navíc je pořád s jackem na 3,5mm. Samozřejmě použití skla i kovu je dost citelný na váze, na druhou stranu vzhledem k velikosti je váha 204g docela očekávaná. Jestli mě ale něco fakt potěšilo, je to zapuštěný gril 4 foťáků – tohle prostě vypadá fakt skvěle a rozhodně by to měl mít každý telefon. Vlastně když si uvědomím, že Mi Note 10 Lite stojí jen 10,5 tisíce, což je jen o litr víc než celoplastová A51, tak za design opravdu smekám klobouček.
Druhá věc, která se vám bude asi hodně líbit je displej. Je to 6,4“ velkej FullHDčkovej Amoled s poměrem stran 19,5:9, který kryje Gorilla Glass 5. Subjektivně sice neoplývá takovou světelností a čitelností na sluníčku jako dospělá Mi Note 10, ale pořád má perfektní pozorovací úhly a živé barvy. I když u takového Realme už jsou vidění v podobné kategorii 90Hz displeje, pořád se jedná o IPSka a za mě lepší krásný 60Hz Amoled než horší 90Hz IPSko.
Dobrá zpráva je, že oproti dospělé verzi Mi Note 10 nedošlo k ústupku v podobě hardwaru. Telefon tedy pohání Snapdragon 730G v kombinaci se 6GB RAM a na výběr máte ze 64GB nebo 128GB úložiště. Rozdíl v ceně je ovšem pouhá pětistovka a tak ani nedává moc smysl uvažovat o slabší variantě. A to už jen z pouhýho faktu, že paměťovku sem prostě nevrazíte. Šuplíček totiž pojme jen 2 SIM karty a šmitec.
Vlastně v rámci hardwaru k ústupkům prakticky nedošlo. FM rádio tu pořád je, infraport pro ovládání domácích spotřebičů tu je, samozřejmě NFC, aptx kodeky na hudbu a vlastně takový i miniupgrade v podobně UFS 2.1 úložiště taky, takže pokud zvolíte Lite verzi oproti klasické Mi Note 10, můžete být naprosto v klidu. Po softwarové stránce je v telefonu Android 10 s MIUI 11 a jestli si vzpomínáte, když jsem si u Mi Note 10 stěžoval na drobné záškuby v animacích, tady se to nezměnilo, jsou tu furt. Zkrátka tak marně vzpomínám na loňské vlajky s 855tkama za 10 000 korun a jen škoda, že než 730G, nedalo sem Xiaomi loňskou 855 nebo 855+.
Když tyhle procesory mohou chodit v takových Realme X3 Superzoom, tady by to byla naprostá bomba. Bohužel ovšem obchodní válka Číny s USA zabila konkurenci, Covid-19 zas zhoršil kurz dolaru a výsledkem je situace, která je tu dnes a holt se na ní už musíme nějak adaptovat. Už u Mi Note 10 jsem říkal, že 5260mAh baterie je papírově skvělá, ale překvapivě nevydrží tak dlouho, jak by někdo čekal. 3 dny jsou jen zbožné přání a dostanete se na 2 dny průměrného použivání. I tak je to ale celkem slušné a kdo by si náhodou potřeboval rychle přes den nabít, tomu je k dispozici 30W rychlé dobíjení.
Tady jsou ty hlavní ústupky oproti plnohodnotné variantě. 108Mp hlavní senzor, který je jednak v Mi Note 10, v Mi 10 ale třeba i v Samsungu S20 Ultra nahradil tentokrát 64MP senzor, který už taky hodně dobře známe třeba z Redmi Note 8 Pro nebo naopak z Realme X50 Pro 5G. Samozřejmě, abyste byli v obraze, ikdyž se pořád jedná o stejný senzor, na výsledné fotky má vliv také použitý procesor a postprocessing. Čím rychlejší procesor, tím více informací může brát v úvahu při zpracování fotky po jejím vyfocení a proto ze stejného senzoru mohou lézt někdy horší a někdy lepší fotky. Samozřejmě nečekejte o 100% jiné výsledky, ale určitý posun ve fotkách je.
Stejně tak je potřeba výslednou fotku zhodnotit vzhledem k ceně přístroje a v jaké je kategorii. Tím pádem to, co můžete odpustit Redmi Note 8 Pro za 6,5 tisíce nemůžete odpustit X50 Pro za 21 tisíc. Za dne jsou fotky relativně v pohodě, jen si dejte pozor na jednu zásadní věc – nepochopitelně při vybalení z krabice je standardně vypnuté HDR, rozhodně zapněte nebo přenastavte na automatické, dostanete už rozumně vypadající fotky. Bez toho jsou stíny tmavé, světlé plochy naopak přepálené, schválně mrkněte na rozdíl u nebe se zapnutým a vypnutým HDR. Každopádně přes den není úplně extra umění vyfotit dobrou fotku, takže tady je Mičko relativně v pohodě, ikdyž na svou cenu fotí rozhodně daleko lépe rok stará Mi 9. Večer už jsou rozdíly oproti Mi 9 daleko znatělnější, ale třeba oproti A51 fotí zase Mi Note 10 Lite daleko líp.
Celkově jsou ale večerní fotky na svou cenovku strašné. Jako fakt strašné. U šíra se nedivím, je to to nejobyčejnější šíro, které si v mobilu dokážete představit, u hlavního foťáku je ale naštěstí k dispozici i noční režim. Ten vám z úrovně strašné udělá úroveň tak 3-. Zázraky fakt nečekejte, ale pořád dostanete obstojně použitelnou fotku. Neonové nápisy jsou čitelné, dovnitř kanceláří vidíte, to znamená přepaly jsou stažené dolů na korektní expozici, ale informace ze stínů chybí. Prostě kde nic není, ani smrt nebere. Fotka už je alespoň daleko ostřejší, nikoli ostrá, proto 3-, prostě použitelné ano, krásné ne. Zoomový objektiv tady oproti dospělejší verzi chybí a i když vám jej telefon nabízí, jedná se pouze o výřez z hlavního foťáku.
Oproti tomu je telefon vybaven 2MP makro objektivem, který asi chápete, že jeho největší slabinou jsou právě pouze ony 2MP. Být to 5 jako u A51, bylo by to samozřejmě o něčem jiném. Fotky jsou tím pádem za dostatku světla fajn, ale limituje je to maximálně na použití na Instagram, nikam dál bych to nedával. Video telefon umí natáčet maximálně ve 4k při 30 snímcích a tady fakt musím pochválit příkladnou stabilizaci. Defacto nižší rozlišení, pokud nechcete šetřit místo, ani nepotřebujete. Pořád ale stejně jako u fotek trpí dynamický rozsah, ten je opravdu slabý.
V této recenzi jsem poměrně hodně srovnával a možná se vám bude zdát, že v závěru jsem Mi Note 10 Lite až hodně za foťáky kritizoval. K tomu mám samozřejmě vysvětlení. Mi Note 10 Lite je telefon, který míří na design a úplně ne tak na foťáky. Asi nejbližší vážnější konkurent může být Samsung A51, což je celosvětově nejprodávanější Android telefon. Když bych měl tyto 2 telefony srovnat. A51 za 9,5 tisíce nabízí konfiguraci 4/128, celoplastové provedení a horší foťáky, oproti tomu Mi Note 10 Lite je sendvič z kovu a skla, konfigurací 6/64, za další pětistovku 6/128, lepšími foťáky, větší baterkou a rychlejším dobíjením.
Rozhodnutí je samozřejmě na vás, ale já bych v tomto případě asi tu tisícovku nebo patnáct stovek připlatil a bral Xiaomi. Ten cenový rozdíl není až zas tak velký a za svoje peníze dostanete telefon, který minimálně vypadá prémiově. Oproti tomu, pokud jsou pro vás nejdůležitější v telefonu skvělé foťáky, berte radši dospělou Mi Note 10, Honor 20 Pro, Mi 9, výprodejovou konfiguraci P30 Pro a podobně. Foťákama jsou zkrátka daleko lepší telefony. Mi 10 Lite je zkráceně prostě Note 9 Pro, jen v daleko prémiovějším provedení s lepším displejem a malinko větší baterkou.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.