Xiaomi je průkopníkem rychlého dobíjení, a i když je na chvíli předběhlo OPPO, zrovna nedávno dceřiné Redmi kontrovalo svojí 300W rychlostí. Chápu, že uvedený fakt úplně každého nemusí zrovna zvednout ze židle, když nabíjíme telefony většinou přes noc, ale třeba spojení s legendární značkou Leica, která se tak skvěle zapsala do historie svojí dlouholetou spolupráci s Huawei, už naznačuje, že tohle je cesta správným směrem. Já mám dnes na test po Xiaomi 13 Lite a Xiaomi 13 Pro základní Xiaomi 13, který se hodí přesně pro ty z vás, komu připadá už 33 tisíc korun za Xiaomi 13 Pro moc a částka kolem 20 tisíc korun je naopak zhruba někde, kolik jste ještě ochotni utratit za nový mobilní telefon. Dnes se dozvíte, zda telefon opravdu stojí za to.
Můžete milovat či nesnášet Apple, ale ve skrytu duše víme, že jablečný výrobce sice nepřichází s některými změnami jako první, ale rozhodně nastoluje trendy. Essential Phone kdysi byl prvním telefonem s notchem, ale teprve poté, co jej aplikoval Apple do svého iPhonu X, rozšířila se „designová libůstka“ mezi všechny výrobce. Stejně tak je to s hranatým designem, který se po letech zakulacených telefonů vrátil u iPhone 12, aby jej tak nějak postupně více či méně nenápadně adaptovalo mnohem více výrobců. Vidět je to na Galaxy S22 či letošních Galaxy S23 a hranatý design se propracoval i do dnešní Xiaomi 13. Je na každém z nás se rozhodnout, co preferuje, ale za mě musím říct, že já hranatý design oceňuji mnohem více než ten zaoblený. Telefon se lépe drží, je imunní vůči nechtěným dotykům a všechny ovládací prvky, jako třeba různé posuvníky velikostí písma na Instagramu jsou na něm perfektně ovladatelné. Pochopitelně tu je pak ale i nevýhoda, že takový displej nepřetékající přes okraje má vždy nějaké rámečky. Důležité je, jak velké, a právě ty na Xiaomi 13 jsou oproti nedávno představeným Galaxy A54 nebo třeba i zmiňovanému iPhone opravdu minimální. Tohle je určitě ta nejvýraznější změna oproti loňským Xiaomi 12, které byly celé zaoblené. Za změnu rozhodně plus pro letošní model Xiaomi 13.
Kde ovšem za mě Xiaomi udělalo krok zpátky jsou záda. Loňská matná skleněná záda s gravírováním mezi jednotlivými čočkami foťáku byla totiž absolutní pecka. Otázkou je, proč v podobném směru u nich Xiaomi nezůstalo, ale dost dobře možná je to důvod, aby alespoň nějaká odlišnost vůči Apple, potažmo Samsung S23 zůstala. Vlastně Galaxy S23 či S23+ jsou přímým konkurentem pro Xiaomi 13, které tak sedí někde na půl cesty mezi nimi. Cenou je totiž hodně podobně na úrovni menší Galaxy S23, ale rozměry je někde na půl cesty právě mezi Galaxy S23 a Galaxy S23+.
Displej Xiaomi 13 je o velikosti 6-36", což je přesně napůl mezi 6.1" u Galaxy S23 a 6.6" u Galaxy S23+. Přesně tam, kde ještě pořád sedí Galaxy S21 FE. Musím ale Xiaomi pochválit za opravdu minimální, a hlavně symetrické rámečky naprosto skvělého displeje, který se už od toho minulého a skvělého ještě zlepšil. Jde totiž o 120Hz AMOLED s brilantní svítivostí na sluníčku, která přesně hodnotou 1750 nitů dohnala Samsung a v některých dalších parametrech i předehnala. 12bitové barvy, podpora HDR10+ a dokonce Dolby Vision je něco, co málokde v tuto chvíli najdeme.
Displej pak kryje Gorilla Glass 5 a spolu s IP68 tak tvoří krásný ucelený balíček, kterému snad chybí pouze i nějaká nabídka originálních pouzder. To je holt něco, kde mají tyto značky oproti Applu či Samsungu stále velkou rezervu a tím byste vlastně i eliminovali relativně hodně kluzká záda. Za IP68 ale musím, stejně jako za vyšší svítivost displeje, Xiaomi pochválit. To je totiž něco, čím se telefon zařazuje do opravdu elitní ligy a bez problému může konkurovat Samsungu.
Xiaomi 13 | Foto: Huramobil
Xiaomi 13 si nebere za své vůbec žádné kompromisy a naprosto s přehledem vsadila na Snapdragon 8 Generace 2, opět, stejně jako Samsungy, navíc ale oproti menší Galaxy S23 je ve smartphonu mnohem lepší chlazení. Důvod je pochopitelný, telefon má větší rozměry. Výkonu je tím pádem na rozdávání, a i když se dokáže telefon v ruce občas i docela slušně zahřát, na samotný výkon to nemá ani nějaký zásadní vliv, a tak i při delším hraní, jede všechno pořád stabilně bez sebemenších dropů framů i na ty nejvyšší detaily. Aby ne, vlastně kromě Snapdragonu 8 Generace 2 je přítomen nejlepší hardware, který momentálně můžete dostat, tím pádem paměti LPDDR5X a nejrychlejší možné úložiště UFS 4.0. Do ČR se dováží oficiálně pouze 256GB varianta, ale protože Xiaomi je velmi rozšířené i v neoficiálním šedém dovozu, jen tak mimochodem upozorňuji, že 128GB verze jede jen na UFS 3.1, takže mějte na paměti, kdybyste náhodou o této variantě uvažovali.
Po softwarové stránce se jedná o klasické Xiaomi: občasná reklama, stejně jako předinstalovaný balast na startu někoho tak úplně z míry nevyvede, i když musím popravdě říci, že přítomnost je výrazně menší než byste na Xiaomi čekali a celá instalace je vlastně i celkem svěží. Celý telefon běží na Androidu 13 s nadstavbou MiUI 14, ale jak je typické pro Xiaomi, novinky spíše čekejte až v létě s aktualizovaným prostředím 14.5 – to je vždy to období, kdy čínský výrobce přenese do globální verze novinky v rámci své nadstavby.
Xiaomi 13 | Foto: Huramobil
Když se tak bavíme a celou dobu porovnávám s konkurentem Samsung, až zde vynikne, jak skvělou optimalizaci výdrže na 1 nabití má Samsung u své Galaxy S23 oproti Xiaomi 13. Zatímco Galaxy S23 je vybavena baterkou o kapacitě 3900mAh, Xiaomi 13 vsadilo na kapacitu 4500mAh a výdrž, světe div se je absolutně srovnatelná. Bavíme se o nějakých přibližně 6-7 hodinách zapnutého displeje, což je ale pořád o dost lepší výdrž, než to bylo u Xiaomi 12. Je dobře vidět, jak moc pomohl nový Snapdragon, ale že softwarová optimalizace dokáže onu zlepšující se výdrž ještě trochu vyšperkovat. Taková lehká náplast na malinko horší výdrž na samotnou velikost baterky pak může být teoretická šance, že by se mohlo zlepšit v létě s příchodem nového MiUI nebo naopak velmi rychlé 67W nabíjení, které je ještě doplněno o 50W bezdrátové a 10W reverzní. To jsou hodnoty, kterými Xiaomi strčí Samsung Galaxy S23 hravě do kapsy.
Hlavním rozdílem, proč si připlácíte z Xiaomi 13 na Xiaomi 13 Pro jsou upřímně fotoaparáty a ne jeden, ale všechny. U Xiaomi 13 Pro máte k dispozici opravdový klenot 1" senzoru od SONY doplněného o 50MP teleobjektiv s plovoucí optikou schopnou ultra rychlého ostření i na krátké vzdálenosti a celou trojici uzavírá 50MP širokoúhlý objektiv. Oproti tomu u dnešního Xiaomi 13 se musíte spolehnout na také 50MP hlavní senzor, ovšem menší velikosti doplněný o 10MP 3,2násobný teleobjektiv a 12MP širokoúhlý. Na jednu stranu downgrade u všech tří foťáku, ale na tu druhou alespoň nemusí nikdo prskat, že si připlácí 10 tisíc korun jen kvůli jednomu objektivu.
Pochopitelně i u nižšího Xiaomi zůstala spolupráce s Leicou, to znamená, že si při focení můžete zvolit jeden ze dvou profilů – Vibrant nebo Authentic. Vibrant, jak už název napovídá, je spíše saturovanější profil, hodně podobný třeba Samsungu, zatímco Authentic je naopak profil usedlejší, kde se jsou ale na druhou stranu akcentovaná světla a stíny.
Xiaomi 13 | Foto: Huramobil
V samotné kvalitě fotek musím ovšem Xiaomi pochválit. Za denního světla na hlavním foťáku rozhodně není problém vyfotit krásnou fotku jakýmkoli telefonem, přesto i tady musím pochválit skvělý dynamický rozsah, ostrost, střízlivější podání barev i na Vibrant režim, zkrátka fotky, které se hodně blíží nebo vlastně odráží realitu.
Fotit můžete i v plnohodnotném 50MP režimu, kde rozdíl v množství detailů je určitě pozorovatelný, ale protože v tuto chvíli není aktivní spojování pixelů, spíš je lepší se omezit na ideální světelné podmínky. I tak je to ovšem po stránce kvality jeden z nejlepších plnohodnotných režimů, které v telefonech momentálně jsou. Do tohoto profilu ovšem nepotřebujete fotit na standard, protože jednak jsou fotky mnohem náročnější na velikost úložiště a také, trochu nepochopitelně zde nefunguje možnost zvolit mezi oběma Leica filtry.
Velmi dobrý je také portrétní režim s téměř bezchybnou separací od pozadí, kterou navíc můžete exponovat kromě hlavního také teleobjektivem, kde se přidá ještě přirozené rozostření dané fokální vzdáleností. Dokonce si můžete vybrat po vzoru Xiaomi 13 Pro i více profilů pro focení portrétů a výsledek nevypadá věru zle.
Na teleobjektivu za denního světla se také nedá říct moc špatného, je tu dostatek detailů, málo šumu, ideální barevné podání, ale zase jsme ve dne, takže na opravdovou zátěž se musí čekat až u noční fotografie.
Poslední širokoúhlý objektiv je pak spíše průměrný. Chybí zde autofokus, takže na makro jej nepoužijete a stejně tak chybí ostrost po celé ploše fotky. Není úplně špatný, ale rozhodně i v levnějších telefonech najdeme lepší.
Xiaomi 13 | Foto: Huramobil
Noční fotografie mě pak upřímně překvapila, a to hlavně kvůli tomu, jak obrovský rozdíl je mezi tím, zda použijete nebo nepoužijete noční režim. Ten automatický je tu pochopitelně také, ale rozhodně z něj nedostanete tak pěknou fotku, jako když jej nastavíte manuálně. A to je za mě trochu škoda, protože na mobilu vypadají fotky relativně dobře, ovšem rozdíl v kvalitě obou režimů poznáte až ve chvíli, kdy fotky přenesete do počítače.
Na noční režim je pak na fotkách dostatek detailů, dynamický rozsah je také velmi dobrý, barvy jsou také fajn, a i když na objektivech není tak dokonalý T* coating jako třeba na vivo X90 Pro, pořád jsou zde nechtěné odlesky protisvětel minimální.
Hodně pozitivně pak překvapí večer teleobjektiv, kde je opět použití či nepoužití nočního režimu naprosto zásadní. Právě při onom použití se dynamický rozsah změní jak mávnutím kouzelného proutku, a i za téměř úplné tmy jsou fotky teleobjektivem opravdu na velmi vysoké úrovni. To už se ovšem nedá říct o širokoúhlé čočce, a tak nějak jsem to čekal. Když není 100 % přes den, večer se ještě znásobí. Fotkám chybí kýžená ostrost a nepomůže extra ani noční režim. Video umí telefon natáčet až v 8K24 snímcích, což není ideální, vzhledem k jenom 24 snímkům a vlastně ani pomalému USB 2.0, žádná hitparáda pak přenášet do počítače, a tak je lepší se v pohodě usadit na 4K30 nebo 4K60. To je dostupné skrz všechny 3 objektivy a vypadá velmi dobře, primárně pochopitelně nejlépe na hlavním objektivu. Kombinace elektronické a optické stabilizace podává velmi dobrý výsledek na svou cenu, a tak si vlastně není ani extra moc na co stěžovat.
Xiaomi 13 | Foto: Huramobil
Dostávám se k celému závěrečnému zhodnocení, které nemůže být vlastně ani jiné než pozitivní. Za 23 490 Kč dostanete konfiguraci 8GB/256GB a vybrat si můžete ze dvou barevných provedení – zelené a černé a když bych měl vynést finální verdikt, tak nemůžu Xiaomi 13 prostě jinak, než doporučit, protože konečně zde máme obstojnou konkurenci po všech stránkách k velmi dobrým Samsungům. Snad až na podporu 3 let aktualizací nových Androidů u Xiaomi vs 4 let u Samsungu zde prakticky žádný drtivý rozdíl, kdy byste si museli říct tenhle nechci, beru jiný, vlastně není. Xiaomi 13 se bez problému může rovnat v kvalitě fotek, ve výkonu, ve velmi dobrých reproduktorech, v prémiovém designu, dokonce má lepší displej než Galaxy S23 a když bych měl opravdu najít něco, co je v neprospěch vs Galaxy S23, jedná se o třešničky na dortu, kde je vidět, že Samsung je pořád ještě o kousek dál. Ať už je to podpora obrovské škály příslušenství, tak třeba dotaženější USB 3.1 nebo podpora režimu Dex. Pokud ovšem fotky do počítače nepřetahujete a režim Dex nepotřebujete nebo je Galaxy S23 pro vás moc malá, Galaxy S23+ zase s cenou kolem 30 tisíc korun moc drahá, je Xiaomi 13 skvělou alternativou za hodně rozumné peníze.
🛒 Xiaomi 13
🛒 Kryty pro Xiaomi 13
🛒 Pouzdra pro Xiaomi 13
🛒 Ochranné folie pro Xiaomi 13
🛒 Tvrzená skla pro Xiaomi 13
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.