Xiaomi 13 Pro je také již zhruba 2 měsíce v Číně představený model, ovšem konečně se nyní u příležitosti veletrhu MWC představuje i u nás a rovnou vám odhalím, že máme skutečně se na co těšit. Jde po modelu vivo X90 Pro již o druhý telefon, který se může pochlubit obřím jednopalcovým senzorem hlavního foťáku a tím pádem máme před sebou lehký čínský souboj. Pojďme se vrhnout na recenzi Xiaomi 13 Pro.
Plast, kov a sklo jsou nejběžnější materiály, z kterých se aktuálně mobilní telefony skládají. O to je ovšem zajímavější, dorazí-li po čase něco odlišného. Společnost vivo vsadila u modelu X90 Pro na kůži z vegana, zatímco Xiaomi vyrobilo model Xiaomi 13 Pro z keramiky. Jde o materiál, který je v rámci designu u technologií jeden z nejdražších, a tak se často objevuje u limitovaných edicí produktů, kde si za ně ovšem řádně připlatíte. U Xiaomi jej dostanete rovnou v „základu“, upřímně ale nevím, zda se jedná o nejšťastnější řešení. Přece jen se volba materiálu na finální ceně produktu projevila, lesklá záda jsou oproti loňským matným značně patlavější a v balení najdete ono klasické standardní nejobyčejnější pouzdro z měkkého plastu, které když nasadíte na nádherná záda telefonu, okamžitě tím telefon vizuálně degradujete do uniformní placky v levném pouzdře.
Xiaomi 13 Pro s profesionální optickou čočkou Leica ( 1" ultra velký snímač, 75mm plovoucí teleobjektiv) | Foto: Huramobil
Pochopitelně, že jde o pouhou estetiku, ale u tak prémiového produktu, kterým určitě Xiaomi chce aby 13 Pro bylo, bych ono pouzdro z balení vynechal a spíše se soustředil na široké portfolio originálních doplňků. Jemné detaily, které možná na první pohled nevidíte, ale dokáží skvělý produkt buď posunout o stupínek dál anebo jej naopak srazit níž. Ano, řeč je o Xiaomi, o značce, kterou možná máte pořád zaškatulkovanou v hlavě někde v kategorii levných telefonů pro „nerdy“, ale chyba lávky. Po embargu na Huawei se Xiaomi chytlo příležitosti a v rámci inovací je rozhodně jedním z tahounů v oboru. Koneckonců partnerství s Leicou vše jen potvrzuje a pokud aktuálně hledáte to nejlepší v rámci mobilní fotografie, patří Xiaomi k absolutní špičce. Dotáhnout ještě ony vytýkané designové drobnosti a vrátit se klidně k matným zádům s gravírováním kolem modulu foťáků z loňska, byla by to doslova pecka.
Další kategorií, kde Xiaomi exceluje, je nabíjení. Už třetím rokem do svých telefonů dává 120W drátové nabíjení schopné za 19 minut nabít přibalenou nabíječkou do plna. Jen je potřeba funkci, stejně jako u konkurence, aktivovat a uvidíte, jak budete spokojení, až budete spěchat a zjistíte, že jste si v noci zapomněli dát telefon na nabíječku.
Abych ještě dokončil konstrukci. Rám těla je hliníkový, váha vzhledem ke keramice 229 g, voděodolnost a prachotěsnost IP68, na vrchní straně najdete tradičně infraport pro ovládání domácích spotřebičů a displej kryje Gorilla Glass Victus.
WQHD+ dynamický 120Hz AMOLED displej u Xiaomi 13 Pro | Foto: Huramobil
Kde ovšem nenajdete žádné kompromisy je displej, tedy pokud máte rádi zahnuté displeje, díky kterým jsou rámečky opticky minimální, ale sem tam můžete narazit na nějaký ten nechtěný dotyk. Alespoň já při ovládání jednou rukou ano. Displej je jednoduše skvělý. Jde o 6.73 " LTPO OLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí a i bez sáhodlouhých PR zpráv a vytáček… v Xiaomi bez problému padá až na 1Hz. A opravdový 1 Hz, neboli jedno překreslení displeje za 1 vteřinu, pokud je telefon v nečinnosti, což má výrazný vliv na úsporu baterie. Díky tomu je Xiaomi 13 Pro, s o trochu větší baterkou než loni, schopné bez problému vydržet i někam směrem k 9 hodinám zapnutého displeje, což se v praxi při běžném použití projevilo v mém případě tak, že jsem večer šel spát průměrně ještě se 30% baterky. Pochopitelně záleží na tom, co děláte. Stačily totiž necelé 2 hodinky intenzivní foto a video procházky, kdy telefon kromě displeje ještě intenzivně využívá procesor + napájí foťáky a jejich optickou stabilizaci a rázem mi ubylo nějakých 30 % - 35 % baterky.
Venku je ovšem displej skvělý a hodně pomohlo zvýšení jeho svítivost až na 1900 nitů v peaku, což je v tomto pohledu, hned po iPhonu 14 Pro Max, druhý nejlepší displej. V rámci rozlišení i barev jde o to stejné, co v loňském roce - tím pádem WQHD+, 10bitové barvy, HDR10+, Dolby Vision, rychlá optická čtečka a snad jediné, co se oproti loňsku zhoršilo je 240Hz odezva na dotyk místo 480Hz, což zaznamenají jenom hardcore hráči. Na druhou stranu, Xiaomi 13 Pro není primárně herní telefon a alespoň já raději obětuji původní brutální odezvu na dotyk ve prospěch lepší čitelnosti na sluníčku.
Xiaomi 13 Pro | Foto: Huramobil
Když se přece jen pro to hraní rozhodnete, procesor Snapdragon 8 Gen 2 nabídne skvělý výkon s hraním na maximální detaily, a to i po delší dobu. Za to vděčí Xiaomi i mnohem většímu chladiči, díky kterému telefon i při dlouhém hraní mnohem méně topí, a i tím dokáže udržet plný výkon o dost déle než konkurence. Například Galaxy S23 Ultra má na jedno jádro o dost větší výkon, ale na druhou stranu se mnohem dříve unaví. Vlastně takový celkem slušný rychlý benchmark, jak který telefon topí je Genshin Impact. Stačí totiž už jen pouhé stahování 20GB dodatečného souboru po nainstalování hry z Google Play a hned máte hrubou představu, jak na tom který telefon je. Zatímco spousta telefonů už po 30 % topí jak Afričan na Sibiři, Xiaomi 13 Proč vše zvládá s prstem v nose.
Bezdrátové přenosy zajistí nejnovější WiFi-7, jedná se ale spíše o investici do budoucna, protože momentálně na našem trhu není žádný dostupný router, takže se zatím musíte spokojit maximálně s WiFi 6e, kde i takový router je celkem drahá záležitost. Nebylo by to ale Xiaomi, aby když dá na jedno místo něco skvělého, aby na jiném místě zase tak trochu nepřibrzdilo.
Představte si, máte skvělý telefon se skvělým procesorem s dost dobře možná nejlepším chlazením na trhu, nejlepším možným UFS 4.0 úložištěm, 12GB paměti DDR5X, skvělým foťákem s možností natáčení do 8K a pak to trochu „zabijete“ s USB 2.0. Pro vysvětlení. Jde o rychlost datových přenosů přes kabel ve chvíli, když budete přetahovat například fotky či videa. Teoretická propustnost USB 3.0 je totiž 10x vyšší než USB 2.0, ale to je fakt teorie, kde vliv má pak mnohem více proměnných.
V praxi tak nějaké 2 GB dat přetahujete na Xiaomi 13 Pro zhruba minutu, zatímco o nějakých 15 sekund déle jsem přetáhnul z Galaxy S23 Ultra s USB 3.2 7 GB. Dá se tedy říct, že Galaxy S23 Ultra je, v rámci rychlosti přenosu dat po kabelu zhruba 3x rychlejší, a záleží na vás, jak moc vám uvedený fakt bude či nebude vadit nebo jestli naopak řešíte všechno výhradně bezdrátově.
Po softwarové stránce telefon pohání Android 13 s MIUI 14 jen s drobnými změnami oproti předchozí verzi a pochopitelně pořád se spoustou předinstalovaných aplikací. Na druhou stranu spousta aplikací je možné odinstalovat. Trochu slabší je podpora aktualizací. Již u modelu Xiaomi 11T se Xiaomi zavázalo, že podpora bude u vlajkových lodí a odlehčených vlajek tříletá, aby speciálně u loňského Xiaomi 12X byly roky pouze 2. U letošních modelů Xiaomi 13 a Xiaomi 13 Pro jsou tak stále 3 roky, což by bylo ještě vloni dobré, kdyby se Samsung u své série Galaxy S23 nezavázal hned ke 4 velkým aktualizacím a 5 letům bezpečnostních záplat.
Xiaomi 13 Pro nabízí tři 50MP senzory ve svaté trojici – 14mm šíro, 23mm hlavní foťák a 75mm neboli 3,2xnásobný zoom se speciální plovoucí čočkou z loňského modelu Mi Mix Fold, která má imitovat způsob, jakým zaostřuje lidské oko. Díky tomu pak může teleobjektiv ostřit na mnohem kratší vzdálenost, a tak na typické makro, ke kterému se běžně na ostatních telefonech používá horší širokoúhlý fotoaparát, se u Xiaomi 13 Pro používá právě onen teleobjektiv. Musím uznat, že makro fotky vypadají opravdu skvěle. Pouze počítejte s tím, protože jde o teleobjektiv, je zde mnohem menší hloubka ostrosti.
Co se týká běžných fotek teleobjektiv je parádní. Za dne jsou fotky nádherně ostré a večerní fotky vyloženě pozitivně překvapí. Můj typický žižkovský benchmark, kdy je u sochy Winstona Churchilla typicky tma jako v pytli, s lidským okem nečitelným nápisem, klobouk dolů za ostrost fotky, a dokonce bez problému čitelný neon i v pozadí. Vezměme v úvahu, že se jedná o 3,2násobný teleobjektiv, kdy čím větší fokální vzdálenost je, tím horší je světelnost objektivu a tím hůř jde z ruky udržet ostrou fotku. Za uvedené výstupy opravdu pomyslný klobouk dolů.
Širokoúhlý objektiv mě bavil ze všech nejmíň a je vidět, že jeho přítomnost je hlavně z důvodu, aby se dodržela, v takto drahém telefonu, přítomnost 3 foťáků. Vlastně jo, je tu, ale ze širokoúhlého na modelu vivo X90 Pro dostanete ve dne i v noci ostřejší a světlejší fotky.
Kde musím vyseknout Xiaomi pochvalu je hlavní foťák. Xiaomi 13 Pro je dost dobře možná nejlepší letošní telefon s hlavním foťákem a výstup je jednoduše skvělý. Skutečně před Xiaomi za hlavní senzor a skvělý postprocessing smekám. Ve dne, jako v mnohem lehčí disciplíně, už válí hlavní foťák opravdu s prstem v nose a napadá mě zmínit se vám také o Leice jako takové. Ta dodala nejen svůj tradiční zvuk spouště, ale i spoustu režimů. Asi tím nejzásadnějším je, že si můžete zvolit dva profily, do kterých budete fotit. Vibrant, už ze svého názvu, je pro saturovanější, ale rozhodně ne přetažené barvy, zatímco Authentic je pro změnu kontrastnější, takže akcentuje více světla a stíny.
Kromě uvedených dvou profilů, které si vybíráte v horní části fotoaplikace, je k dispozici ještě mnoho filtrů, které už zasahují hlavně do jednotlivých tónů barev a mají za úkol dodat fotce spíše požadovanou náladu. Důležité je také zmínit, že všechny 3 objektivy mají ALD coating pro zamezení nechtěných odlesků, což je alternativa pro T* coating ZEISS na modelu vivo X90 Pro.
U selfie foťáku musím pochválit hlavně velmi dobrou separaci od pozadí, ale jinak jde o vcelku průměrný objektiv na svou třídu a pro video se musíte omezit jen na FHD výstup. Stejně dobrá separace od pozadí je i z portrétního režimu zadních fotoaparátů, a to jak u fotek, tak především portrétního videa. Skvělá je stabilizace a z mnoha natočených videí jsem snad u jediného měl problém s tím, že by telefon nevěděl, na co zaostřit. Za video teda rozhodně palec nahoru. Snad jediné, na co je potřeba upozornit je, že 8K telefon zvládá jen při 24 snímcích za vteřinu. Kdybyste měli problém s tím, že vám dojdou slova, jakmile na vás někdo namíří kameru, můžete využít funkce čtecího zařízení a celý text si pěkně dopředu připravit.
Pokud jsem vás dostatečně na nové Xiaomi 13 Pro navnadil, nyní se pořádně usaďte, protože vám sdělím cenu, kterou bych rád uvodil příslovím: Každá sranda něco stojí. Běžná cena Xiaomi 13 Pro je 31 499 Kč, což je docela slušné meziroční zdražení. Protože je ale takovou tradicí mít něco od startu, Xioami od 27. února až do 12 března spouští předobjednávky, kdy na telefon dává 1 500 Kč slevu, a navíc jako dárek dostanete fototiskárnu Xiaomi Printer 1S v hodnotě 3 499 Kč. Další informace o akcích, jako bezplatná oprava v případě poškození, YouTube Premium na 3 měsíce zdarma atd., najdete v následujícím článku zde. Současně s Xiaomi 13 Pro se představuje také klasická varianta Xiaomi 13 za 23 499 Kč v konfiguraci 8GB/256GB, na kterou platí stejný systém předobjednávek se slevou 1 500 Kč.
Snad jediné, co jsem dnes ještě nezmínil, aby byla recenze kompletní, je skvělá haptická odezva a velmi slušně hrající reproduktory. Jsou hlasitější než na vivo X90 Pro, ale basy jsou na rozdíl od iPhone 14 Pro Max nebo Galaxy S23 Ultra trochu utopenější a celkově má Xiaomi spíše kvalitou více k vivu než k Samsungu nebo Applu. Pořád jde ale o dobré reproduktory na svou třídu, pokud nepočítáte absolutně se vymykající ROG Phone. Doufám, že se vám dnešní recenze líbila a příští týden už připravuji slíbenou porovnání modelů Galaxy S23 Ultra a iPhone 14 Pro Max, tak zůstaňte naladěni.
🛒 Kryty pro Xiaomi 13 Pro
🛒 Pouzdra na Xiaomi 13 Pro
🛒 Ochranné folie pro Xiaomi 13 Pro
🛒 Tvrzená skla pro Xiaomi 13 Pro
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.