Ohebné telefony nejsou žádnou novinkou a Samsung je v tomto poli na hony vzdálený před ostatními výrobci. Alespoň primárně před těmi, kteří se vůbec rozhodli prodávat své kousky na našem trhu. Stabilně nám rok co rok ukazuje svou dvojici ohebných telefonů Z Flip a Z Fold, které se od sebe dělí primárně konstrukcí. Chcete klasický telefon přeložený napůl, pak volíte Z Flip4, na jehož recenzi se chystám hned příště. Nyní se budeme věnovat většímu Z Fold4, který je designem, jak kdybyste k sobě přilepili Duct-Tapem dva telefony.
Za 4 roky se konstrukce hodně vyvinula a díváme se tak na nejlepší možné řešení, kde rozdíl oproti dvěma předchozím generacím je patrný hned na první pohled. Jednak je to celková velikost. Nový Galaxy Z Fold4 je skutečně kompaktnější a hlavně hubenější, ale i nižší, a i displej na přední straně se začíná dostávat do smysluplnějších rozměrů.
U minulých dvou generací byly poměry stran 25:9 a nyní se díky zmenšení kloubu mohl displej roztáhnout na mnohem lepší poměr 23:9. Vypadá to zdánlivě jako banalita, ale musím říct, že přední displej jsem používal daleko častěji než na předchozích generacích. Teprve nyní u čtvrté generace je přední displej už pořádně a plnohodnotně použitelný. U prvního Z Foldu byl malý, u minulých modelů zase moc hubený a teď je konečně takový, jaký má být. A to je i celý kámen úrazu u příslušného telefonu. Nejenže vás velmi dobrý displej na čelní straně nenutí často telefon ani otvírat, ale ono je dokonce někdy i lepší, když některé věci řešíte jen na čelním displeji.
Samsung Galaxy Z Fold4 | Foto: Huramobil
Například takový Instagram. Samsung letos údajně ve spolupráci s Metou vylepšil fungování této aplikace na svém ohebném telefonu, jenže k čemu je to platné, že můžete u spousty aplikací zvolit, zda mají běžet ve formátu 16:9, 4:3, když vnitřní displej se spíš podobá čtverci? Rázem pak můžete Instagram v nativním rozlišení připnout doleva, doprava, na střed, ale pořád zde máte ony nevzhledné pruhy. Když si v menu nastavíte roztáhnutí na celou obrazovku, chybí vám půlka Stories nebo Reels. Instagram ani nemůže běžet v tzv Split Screenu, protože to vývojáři nepovolili, a tak mám potřebu vám sdělit, že než abych se díval na Instagram v této podobě a zbytečně jsem si vybíjel baterku, telefon zaklapnu a divám se na jakémkoli jiném telefonu a šetřím baterku. Pak si pochopitelně říkám, že bych si v pohodě vystačil i s běžným telefonem. Pochopitelně ovšem záleží, jaké typy aplikací chcete na vnitřním displeji využívat a zda vývojáři povolili právě onen Split Screen.
Samsung Galaxy Z Fold4 | Foto: Huramobil
Zatímco třeba Gmail, Whatsapp, Facebook, Spotify dokáže běžet na půlce displeje, Netflix, Revolut nebo YouTube studio naopak ne, ale pak zase využijete potenciál celého displeje. Například na mapy a navigování je větší displej neocenitelný. Pouze pochopitelně do klasického držáku v autě jej nenainstalujete.
Samsung Galaxy Z Fold4 | Foto: Huramobil
Výborně se také hodí v prostředí, kdy potřebujete napsat email a v druhém okně mít třeba poznámky a x dalších scénářů, kam si dosadíte ten svůj. Hodně fajn je spodní lišta z Androidu 12L, která konečně činí přepínání mezi jednotlivými aplikacemi mnohem použitelnější. Vyskočí na vás hned jak pustíte jakoukoli aplikaci na celou obrazovku. Libovolně si pak pouhým přetažením hodíte druhou či třetí aplikaci na druhou půlku displeje a je hotovo. To je prakticky po stránce software to nejzásadnější, co stojí za zmínku oproti předchozím generacím.
A asi si říkáte, stejně jako já, proč tato věcička už nepřišla updatem na předchozí generace. Holt, čím dokonalejší nějaký produkt je, tím těžší je jej další rok ještě vylepšit. A nebojte se, není to jen případ Samsungu. Vzpomeňte si na Apple, který meziročně přidal na širokoúhlý foťák u nového iPhonu noční režim a prezentoval nám to, jak kdyby přešel z černobílého displeje na barevný. Do dnešního dne funkci na starší zařízení nedodal a je jen otázkou, jestli Z Fold3 nedopadne se spodní lištou stejně.
Samsung Galaxy Z Fold4 | Foto: Huramobil
Když už jsem začal psát o poznámkách, velkém displeji, určitě vás napadne, jak je to s S-Penem. S-Pen podporuje pouze vnitřní displej, je stále pasivní, tím pádem s ním jako u Galaxy S22 Ultra nemůžete dělat žádná „HarryPotterovská“ gesta, ovládat foťák, ale také jej stále nedáte do těla telefonu. I když je v balení, na rozdíl od nabíječky, je otázkou, zda jej budete vůbec využívat. Po zbylé konstrukční stránce se jedná stále o ten stejný 7,6“ 120Hz Dynamic Amoled 2X displej s maximální svítivostí 1200nitů na sluníčku. Hlavním rozdílem jsou tak zase tenčí rámečky a nová generace 4Mpx kamerky pod displejem. Je pořád vidět, není to jako u prototypu od OPPO z MWC, kde byla úplně neviditelná, ale mezigenerační posun v jejím zneviditelnění je tady hodně slušný.
Samsung Galaxy Z Fold4 | Foto: Huramobil
Škoda, že to samé se nedá říct o fotkách, a proto se stejně omezíte na její použití primárně pro videohovory. Koneckonců na selfička je tu přední kamerka v průstřelu hlavního displeje nebo si v aplikaci foťáku přepnete náhled na vnější displej a fotíte hlavním foťákem. V obou případech pak dostanete o poznání mnohem lepší fotky.
Samsung Galaxy Z Fold4 | Foto: Huramobil
A když už jsem u foťáků, rovnou je dokončím. Mezigeneračně došlo papírově k velkému zlepšení, ale pořád je potřeba počítat s tím, že Z Fold4 není telefon zaměřený primárně na fotky. Foťáky se letos vylepšily a kopírují sestavu klasických Galaxy S22. 50Mpx hlavní fotoaparát doplňuje 10Mpx trojnásobný zoom a 12Mpx širokoúhlý objektiv. Pokud toužíte po nejlepším od Samsungu na poli focení, stále je tu Galaxy S22 Ultra. Nyní k samotným fotografiím a hlavně, jak si telefon vede ve srovnání s předchozími generacemi.
Samsung Galaxy Z Fold2, Galaxy Z Fold3 a Galaxy Z Fold4 | Foto: Huramobil
Nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou sdělím, že rozdíl na hlavním foťáku je naprosto minimální. Pokud vedle sebe postavím 3 fotky jak za dne, tak večer, garantuji vám, že nepoznáte, která je z hlavního foťáku kterého telefonu. Jestli tedy hledáte ospravedlnění svého nákupu Galaxy Z Foldu4, v hlavním foťáku jej rozhodně nehledejte. Změny u fotek jsou prakticky dvě. Šíro je ve většině případů lepší, ale v noci valná většina z nás stejně šírem nefotí, a tak opravdová hlavní změna je trojnásobný zoom oproti dvojnásobnému, a tak v polovině případů jsou fotky večer z teleobjektivu také lepší. Dost často si ale telefon večer pomáhá tím, že místo teleobjektivu použije trojnásobný výřez z hlavního foťáku.
Nedostanete tak hezké rozostřené pozadí, ale aspoň je ostré to, co je na fotce důležité. Když všechna vylepšení fotoaparátu shrnu do jednoho: Ano, dá se hovořit o mírném pokroku.
Samsung Galaxy Z Fold3 (černý) a Galaxy Z Fold4 | Foto: Huramobil
U videa je pak pokrok hlavně v papírové možnosti natáčet do 8K, což u minulých telefonů kvůli menšímu senzoru nebylo možné. Ruku ale na srdce? Chcete 8K bez elektronické stabilizace užírající tunu místa na úložišti nebo se spokojíte se skvělým 4K se vším všudy, zabírajícím o dost místa méně? 8K televizi stejně 99,9% lidí nevlastní a točit 8K video mobilem kvůli profi střihu, kde každý stejně pozná, že bylo pořízeno mobilem, mi připadá jako nesmysl. Na druhou stranu, možnost tu je, takže pro někoho palec nahoru.
Samsung Galaxy Z Fold4 | Foto: Huramobil
Aby i náročné video bylo plynulé, k tomu je potřeba více než dobrý senzor, rozhodně velmi rychlé úložiště a ideálně co nejlepší procesor zvládající jeho komprimaci. U procesoru musím Samsung pochválit, protože na rozdíl od předchozích řad v letošním roce nesáhl po starší generaci Snapdragonu, ale pěkně si počkal na to nejnovější a nejlepší, co je momentálně k dispozici a tím je Snadpragon 8+ Gen.1. Procesor, který tepe v telefonech, jenž byste spočítali u nás na prstech jedné ruky. (Pozn.: Uvedený procesor má např.: Zenfone 9, ROG Phone 6) Pochopitelně zázraky, co se týká zahřívání při delším použití nečekejte. Na hry Galaxy Z Fold4 není, ale na to, k čemu byl koncipován, tak vše zvládá s prstem v nose. A i když byste přece jenom chtěli na Z Foldu4 hrát, hodně bude záležet na typu hry.
Samsung Galaxy Z Fold4 | Foto: Huramobil
Na autech, střílečkách atd. spíše stejně oceníte širší než vyšší displej, a tak při troše štěstí si dokážu představit výhody čtvercového displeje spíše v tahových strategiích, kde vám jde celkově o více místa kdekoli než nutně potřebu se rozhlížet do šířky. Zbytek výbavy už je pak stejný jako vloni. Slušné stereo repráčky od AKG odpovídající vyšším třídám telefonů, slot na 2 SIM karty bez možnosti paměťovky, všechny podporované Wi-Fi standardy a potěší nejnovější USB 3.2 a jediné, co jsem nezmínil je 4400mAh baterie, což je, jak kdybyste měli auto se spotřebou 20 l/100 km a přitom jen 40 l nádrž. Pokud jste v pohodě s tím, že cestou do Brna budete muset občas i 2x natankovat, asi vám to u Foldu4 vadit nebude. Já bych ale přece jen byl radši, kdyby se zachovala i původní velikost Z Foldu3 a ušetřené místo by pak padlo na oltář vyšší kapacity. Nabíjení je pořád 25W, s lehce lepším 15W bezdrátově, ale i tak si na plné dobití budete muset zhruba necelou hodinku počkat a to věru při zhruba 4,5h zapnutého displeje není nic extra na to, že má jít o primárně pracovní nástroj.
Samsung Galaxy Z Fold4 | Foto: Huramobil
Hodně tedy bude ve finále záležet na tom, jak moc budete používat vnitřní displej a jestli spoustu věcí nevyřídíte právě na vnějším displeji. Když jsem nakousnul oba displeje, vzpomněl jsem si na nelogičnosti, které i po 4 letech nejsou vyřešeny. Tapetu si můžete nastavit zvlášť na každý displej, ale proč, když je nově od Androidu 12 možnost přizpůsobit barvy tapetě prostředí. Proč si nemůžete přizpůsobit barvu ikon každé z tapet? Proč si nemůžete nastavit zámek otáčení displeje na každý z displejů zvlášť? Proč, když ai začnu na vnějším displeji pouštět video z Facebooku a chci pokračovat na vnitřním displeji, tak to nefunguje a aktualizuje se mi feed? Proč nefunguje v režimu Flex funkce posunování časové osy ve videu a onen „touchpad“ se omezil pouze na swipování na další fotku či video? Z Fold je na jednu stranu báječné a inovativní zařízení, ale na druhou má zkrátka, pro mě, pořád ještě spoustu much na to, aby mě přesvědčil o tom, že by to mohl být můj nový „daily driver“.
Samsung Galaxy Z Fold4 | Foto: Huramobil
Jistě, některá omezení a funkčnosti půjdou odladit softwarově, ale u těch dalších jste narazili na fyzické limity. Pokud se díváte na film na displeji telefonu v rozlišení 16:9, a chtěli byste větší obrazovku, abyste si film užili o to víc, nezískáte nic tím, že k jednomu 16:9 panelu přidáte druhý 16:9 panel, pak totiž dostanete poměr stran 16:18. A je jedno, jestli jde o film, o feed na Instagramu či Facebooku. Dokud obsah bude primárně tvořen v poměru stran 16:9, bude vám tento poměr stran k ničemu. Ve finále je tak Galaxy Z Fold4 pořád primárně úzce zaměřený telefon pro lidi, kteří potřebují buď používat více aplikací najednou. Pak si ale dejte pozor, aby právě ta vaše vůbec takový formát podporovala nebo na ty typy aplikací, kde téměř čtvercové zobrazení asi primárně v práci využijete. Proti tomu ovšem jde pořád ona výdrž baterie, ale to už bych se opakoval. Galaxy Z Fold4 za mě shrnu do jedné věty: Jde o velmi dobré zařízení, jehož potenciál pořád čeká na využití. Otázkou je, zda se jej někdy dočká. To mi ale koneckonců můžete napsat i vy dole pod tímto článkem v komentářích. Díky moc za přečtení a mějte se hezky.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.