Dnešní recenze bude hodně zajímavá, protože budeme hledat bájnou linii mezi evolucí a inovací, kterou má pochopitelně každý z nás nastavenou trochu jinak, a tak mě bude hodně zajímat níže v komentářích, jak Galaxy S23 Ultra hodnotíte vy. Po designové stránce se díváme víceméně na loňský model Galaxy S22 Ultra a na první pohled nic zvláštního. Obří telefon s 6,8" displejem, na zádech Gorilla Glass Victus+ nahradila Gorilla Glass 2, čehož si vizuálně nemáte šanci všimnout. Rozložení kamer je naprosto shodné, o 6 g těžší telefon asi nepoznáte, tlačítka jsou na stejném místě, stylus a porty jakbysmet, a tak už z prvních dojmů víte, že hlavní dvě změny jsou uvnitř.
Samsung Galaxy S23 Ultra | Foto: Huramobil
Přesto i v rámci designu tu může být pro někoho, kdo nosí telefon bez pouzdra jedna důležitá věc: rovné hrany. Díky nim se telefon drží v ruce mnohem lépe než předchůdce a má daleko menší snahu vyklouznout, což právě při pádu bez pouzdra je pro telefon často fatální. Naopak, pokud budete přecházet z loňského modelu Galaxy S22 Ultra, počítejte s tím, že budete muset koupit i nové pouzdro. Čočky s rámečky foťáků jsou nepatrně větší a asi bych na tomto místě nepodezíral Samsung, že se jedná o záměr. Zkrátka u foťáku došlo k meziročnímu upgradu senzoru a stabilizace, a to si vyžádá více místa uvnitř.
Mezigenerační změna procesoru je u vlajkových telefonů většinou taková nutnost, kterou ovšem pozná jen pár uživatelů. Známe všichni obrovské reklamní výkřiky typu až o XYZ% rychlejší grafika nebo výpočetní výkon, ale pokud nehrajete zrovna Genshin Impact, rozdíl nemáte šanci poznat. V letošním roce je ale nový procesor takový „game changer“, že pokud byste neměli upgradovat kvůli ničemu jinému, tak kvůli procesoru ano.
Samsung léta vyráběl dvě verze svých telefonů a k nám do Evropy se vždy dostala ona horší varianta s procesorem Exynos. V letošním roce je ovšem všechno jinak a celý svět konečně dostává zbrusu nový Snapdragon 8 Gen 2. Jde o 4nm procesor vyráběný v dílnách TSMC (Pozn: Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited) a událost je to tak ohromná, že TSMC speciálně připravil pro Samsung jeho vlastní edici s názvem „Made for Galaxy“, která má oproti běžné variantě zvýšený výkon hlavního jádra a grafiky.
Samsung Galaxy S23 Ultra | Foto: Huramobil
V podstatě jsme tak už v únoru dostali s předstihem takový neoficiální Snapdragon 8+, který se tradičně představuje až v létě spolu s některou edicí herních telefonů Nubia či ROG Phone. Asi si ale na tomto místě říkáte, proč je nový procesor tak důležitý, když nehrajete hry? Není to pouze o hrách. Galaxy S23 Ultra je prémiový telefon z kategorie pracovních nástrojů v různých profesích, na který musí být absolutní spoleh bez kompromisů. Nemůže se sem tam seknout, nemůže vás nechat uprostřed dne na holičkách s vybitou baterií, to zkrátka nejde. Letos všem podobným problémům odzvonilo.
Výkon je brutální, animace jsou naprosto plynulé, nikde ani škubnutí a ta výdrž na jedno nabití? Ta je famózní! Galaxy S23 Ultra je telefon, který na poli Androidu zkrátka maže veškerou konkurenci. U modelu Galaxy S22 Ultra jsem se dostával někam lehce přes 6 hodin zapnutého displeje, ale letos jsem se stejně velkou 5000mAh baterkou bez problému vydržel i 9 hodin, což může být pro někoho i bez problému 2 dny. Důležité ovšem je, že i jeden náročný den plný focení a natáčení videí, poslouchání hudby, Instagramu, hraní si s novým telefonem jsem na výletu v San Franciscu zakončil večer ještě s 30 % zbývající baterie. A to je výkon, který se bude letos konkurenci jen hodně těžko dohánět. Obzvlášť, pokud připočtete drobnosti typu ultra rychlého interního úložiště UFS 4.0 a famózní podporu 4 let velkých aktualizací a 5 let bezpečnostních záplat.
Samsung Galaxy S23 Ultra | Foto: Huramobil
Snad jediná vada na kráse nového procesoru je, že ač už podporuje natáčení videí ve 4k120 a Wi-Fi 7, tak ani jednu z těchto novinek na Galaxy S23 Ultra nenajdete a spokojit se tak musíte se 4k60 a Wi-Fi 6E. Stejně tak jsem narazil na pár zvláštních výchozích nastavení, které určitě doporučuji zkontrolovat. Třeba ač telefon podporuje rozlišení displeje 1440 p, standardně je nastaveno pouze FullHD nebo dost nepochopitelně je zapnuto rychlé bezdrátové nabíjení, ale to rychlé drátové je vypnuto a tím pádem se telefon se nabíjí pouze nějakými 15 W. Takže to jsou hodnoty, které si určitě po vybalení nastavte podle svého. Těžko říci, proč to Samsung dělá. Čínští výrobci dnes bez problému nabízí telefony se 120W nabíjením, Samsung je jen u 45 W a ještě i tohle si musíte nepochopitelně aktivovat. Zřejmě tuší, že při oné až 5leté podpoře aktualizací by se teoreticky baterie nemusela dožít pátého roku, ale to je něco jako si koupit nové Porsche, které má ve výchozím nastavení z továrny aktivovaný omezovač na 100 koní výkonu.
Samsung Galaxy S23 Ultra | Foto: Huramobil
Když už jsem ale u výkonu, nemohu zapomenout právě na hry. Jednoduše zase skvělý zážitek. Primárně se mezigeneračně dost vylepšilo chlazení procesoru. V telefonu najdete 2násobnou odpařovací komoru a je to znát. V ruce telefon při hraní daleko méně topí, což je jednak lepší komfort při držení, ale hlavně je telefon schopný jet daleko delší dobu na 100% výkon. Třeba právě při hraní Genshin Impactu jsem i po půl hodině hraní na maximální detaily držel v ruce jen tak příjemně vlažný telefon.
Druhou velkou změnou jsou fotoaparáty. Ne v počtu, protože pořád ve vlajkovém modelu najdete stejnou čtveřici jako vloni, ale tou největší změnou je právě zbrusu nový hlavní 200Mpx senzor společně s novou optickou stabilizací s dvojnásobným rozsahem. Hodí se jednak při videu, ale i focení v horších světelných podmínkách. Podívejte, jak obrovský rozdíl je ve fotce pořízené v úplné tmě z Galaxy S22 Ultra vs Galaxy S23 Ultra. Rozdíl je enormní. Stejně tak je to na hlavním foťáku u videa večer. Galaxy S23 Ultra je daleko ostřejší a daleko méně má problém se zaostřením.
Za denního světla jsou pak fotky tradičně skvělé, se skvělým dynamickým rozsahem, o trochu lepším kontrastem a HDR je mnohem víc drženo na uzdě, takže jsou snímky daleko uvěřitelnější. Pokud je dostatek světla a potřebujete opravdu velkoformátovou fotografii, pak můžete pochopitelně využít i sílu hlavního senzoru v jeho plném 200Mpx rozlišení. Je to ale spíš ukázka možností senzoru, než abyste do takového nastavení fotili běžně. To se totiž vypne funkce spojování pixelů, která je na tak malých senzorech důležitá při jinak než ideálních světelných podmínkách.
Sekundárně pak 200Mpx fotky zabírají zhruba 20 MB místa ve výchozí aplikaci, ale pro pokročilé uživatele je pak k dispozici ještě aplikace Expert RAW, kde už podle názvu je patrné, že můžete fotit do RAWu pro následné úpravy třeba v Adobe Lightroom. Tady už je omezení buď na 12Mpx nebo 50Mpx snímky a počítejte, že jedna RAW fotka pak zabírá kolem 80 MB místa, takže hodně přemýšlejte nad tím, jak budete fotit a podle toho jakou kapacitu telefonu vyberete.
Napadá mě, že by bylo dobré vysvětlit i jeden hoax, který se šíří ohledně toho, že systém zabírá mnohem více místa než na konkurenčních telefonech. Ve zkratce, nikoliv, nezabírá. To jen výrobci paměťových karet, hard disků a dalších úložišť prezentují svoje 128GB, 256GB, … kapacity v desítkové soustavě, zatímco veškerá elektronika pracuje v binární soustavě. Ve skutečnosti je vždy u všech úložišť zhruba o 7% menší kapacita, než je nám výrobci prezentováno. Tím pádem 256 GB je ve skutečnosti 238 GB, 128 GB je 119 GB. Samsung pak onen rozdíl přičítá trochu nešikovně, že jej zabírá systém, místo toho, aby uživatelům vysvětloval rozdíl mezi dvojkovou a desítkovou soustavou, což by stejně většina nepochopila. To ovšem neznamená, že by systém zabíral málo místa. Samsung je tradičně „rozežraný“ a instaluje do telefonu kde co, jako dva prohlížeče, svůj obchod atp., ale to je holý fakt už mnoho let a těžko lze čekat, že by se to mělo někdy měnit. Alespoň kudos za velmi rychlé aktualizace poslední dobou.
Zpět k fotoaparátům, kdy u večerních snímků jsem si u všech zbylých objektivů všiml asi nejzásadnějšího rozdílu u trojnásobného zoomu, který na Galaxy S23 Ultra hází fléry, které Galaxy 22 Ultra nedělá, oproti tomu 10násobný zoom je z ruky o dost lepší zase na Galaxy 23 Ultra než na Galaxy S22 Ultra. Pochopitelně v intencích toho, že je noc, periskopický zoom má tradičně o dost horší světelnost než hlavní foťák, takže výsledky berte hodně s rezervou, ale na druhou stranu jsou rozdíly více než patrné.
Za denního světla je to pak klasika, jak jsme na Samsung zvyklí. Tradičně lehce saturovanější fotky exponované do teplých tónů. Všechny fotoaparáty jsou konzistentní až na širokoúhlý, který občas klopýtne trochu mimo. Je to ale daň toho, že širší objektiv si zkrátka vybírá pro vyvážení bílé z více informací, a ne vždy je to konzistentní s tím, co vidí zbylé objektivy. V tomto případě by se ale dalo při vyvážení bílé pracovat s informacemi z více objektivů, aby se ke konzistentnímu výsledku došlo. Jediný downgrade u kamer je asi přední selfie kamera, která ze 40Mpx senzoru klesla na 12Mpx, kterým jsou vybaveny i nižší modely Galaxy S23 | S23+. Na kvalitě oproti loňské variantě je to trochu znát, ale nic, co by nešlo přežít.
U videa je novinkou 8K, konečně při 30 snímcích za vteřinu, což konečně staví pro běžného smrtelníka nepohybující se ve filmovém prostředí toto rozlišení na úroveň použitelnosti a nevylepšilo se to jen o oněch 6 snímků, ale Samsung již tentokrát použil celou plochu senzoru, takže dochází k daleko menšímu ořezu. Horší je to už ale se zvukem, kdy si telefon ne úplně dobře poradí v rušnějším prostředí s tím, aby dokázal vytáhnout to, co je potřeba, a naopak potlačil okolní hluk.
Zapomněl jsme ještě na dvě hezké vychytávky. Astro fotografii, tu jsem kvůli světelnému smogu neměl úplně šanci vyzkoušet, ale určitě to také zvládnu, tak mě určitě sledujte na Twitteru i Instagramu, kam podobné postřehy dávám a pak hyperlapse se zaměřením na hvězdy. Schválně mrkněte na 4 hodiny natáčené video, kdy mimochodem i se zapnutým displejem a pochopitelně foťákem klesla baterka jen o nějakých 40%.
Samsung Galaxy S23 Ultra | Foto: Huramobil
Abych pouze nechválil, trochu rozporuplně pak na mě působí displej. Kvituju rozhodně ostřejší hranu, což přináší nepatrně větší plochu, papírově pak jde o Dynamic 2X Super AMOLED 1440p displej se 1750 nity, ale jsem malinko rozpačitý z toho, jak pracuje ovladač displeje. Občas zablbne senzor automatického jasu, kdy na sluníčku byl displej hůř čitelný, což samozřejmě můžete dojít do nastavení, vypnout automatický jas, zapnout extra zvýšení jasu, ale je to zkrátka otravné.
Druhá věc, kterou sice hodnotím pozitivně, je naopak snížení minimální úrovně jasu, pokud jste v černočerné tmě, ale má to háček. Pokud si nevypnete odemykání obličejem, dostanete při stisknutí zapínacího tlačítka plnou palbu jasu do obličeje. To, aby si na vás displej posvítil, protože pro odemykání používá běžný fotoaparát bez neviditelného infračerveného přisvícení, jako se tak děje na jiných telefonech. Jak je tohle příjemné si asi dokáže každý představit sám a nechápu, proč tohle Samsung raději nevyřeší například hláškou, odemykání obličejem není v tuto chvíli dostupné. Já si každopádně odemykání obličejem nastavil hlavně proto, že ultrazvuková čtečka otisků prstů přece jen není tak bezchybná, jako optická. Rozhodně je ale fajn, že funguje na mnohem větší ploše. Naštěstí o nic, co by nešlo ještě opravit softwarově. Koneckonců pořád jedu na úvodní verzi a za celou dobu testování mi do telefonu nedorazila ještě žádná aktualizace.
Samsung Galaxy S23 Ultra | Foto: Huramobil
Pro úplnost recenze zbývá ještě pochválit velmi dobré reproduktory a haptickou odezvu a samozřejmě vydat resumé, které bude tentokrát jednoznačné. Pokud jste připraveni investovat do telefonu částku kolem 35 tisíc korun, rozhodně neváhejte a běžte do pořízení. Samsung Galaxy S23 Ultra je momentálně nejlepším telefonem na Androidu v současnosti, který jste schopni u nás dostat a obávám se, že v průběhu celého roku se neobjeví nikdo, kdo by tuto laťku dokázal překonat. Ano, rozhodně se můžeme těšit na nový ROG Phone, ale to je čistě herní telefon, kde kvality foťáku nebudou na Ultru stačit, dočkáme se nových Xiaomi 13, ale tam opět uvidíme, jak to bude s dostupností a podporou. Huawei je bez Googlu, a tak ještě uvidíme, co například vivo se svou X90.
Galaxy S23 Ultra je ovšem telefon se skvělými parametry v čele s brilantním procesorem, perfektní výdrží na 1 nabití, skvělými foťáky, až 4+5letou podporou aktualizací a záplat, nesmíte zapomínat na Samsung Dex nebo stylus, který jinde nenajdete. Ano, zaplatíte 35 000 Kč, ale v takové kombinaci žádný jiný smartphone postavený na Androidu nenajdete.
Tradičně se pak tento telefon vyplatí koupit právě teď na začátku, kdy do 16.2. dostanete ještě výkupní bonus za váš starý telefon a dvojnásobnou kapacitu úložiště. To je pro dnešek všechno. Děkuji za přečtení a zase příště u další recenze.
🛒 Samsung Galaxy S23 Ultra
🛒 Kryty pro Galaxy S23 Ultra
🛒 Pouzdra pro Galaxy S23 Ultra
🛒 Skla pro Galaxy S23 Ultra
⚠️ Jak získat S23 ve slevě?
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.