Pro pořádek shrnu opravdu jen to nejpodstatnější. S20 Ultra je nejvyšším modelem S20 řady a je spíš něco jako bonbónek nebo třešnička na dortu k hlavním dvěma modelům. S20 Ultra hodně překvapila v prodejích. Samsung původně čekal, že se tohoto modelu prodá z celého objemu S20 jen asi 10%, ale nakonec se podíl vyšplhal až na 30%. To je hodně zajímavé číslo, protože se dlouhou dobu předpokládalo, že pokud se cenou své vlajky přiblížíte ceně telefonů Apple, každý už si koupí Apple. Tady se naštěstí ukázalo, že vyrobit a prodat prémiový telefon na Androidu za cenu Applu rozhodně jde ať už je to Z Flip nebo Ultra, tohle je rozhodně skvělá zpráva. Asi nikoho nepřekvapí, že se jedná o klasický sendvič ze skla a kovu s jedním z nejlepších displejů na trhu s QHD rozlišením a je na vás, jestli půjdete do 120Hz ve FullHD nebo do 60Hz v QHD.
Obojí nejde a jen trochu škoda, že nemůžete zvolit kompromis třeba 90Hz v QHD. Pro ty z vás technikou nepolíbené. Hz znamenají kolikrát za vteřinu se obnoví na displeji obraz. Čím větší číslo, tím lépe, protože všechno vám připadá pak na obrazovce daleko plynulejší. Sice třeba hlavně ve hrách to má ještě návaznost na fps, ale pro klasický průchod menu a plynulost prostředí je to rozhodně skvělá věc. K displeji se ale váže jeden z často skloňovaných problémů a to zelený nádech při 120Hz obnovovací frekvenci a jasu pod 30%. Podle ohlasů v diskuzích se problém projevil po jedné z aktualizací a musím vás potěšit. Problém byl opraven a moje verze už rozhodně na tento problém netrpí.
Teď přichází druhá kontroverze, nebo vlna negace, která se na S20 Ultra žene, a to je použití Exynosu pro Evropu, zatímco třeba pro Ameriku je k dispozici verze se Snapdragonem 865. Až do letoška to zas tolik nevadilo, protože použití jiných specifikací na různých světadílech je naprosto běžná věc. V tomhle se nemusíme na Samsung zlobit a je to prakticky stejná věc, kterou dělají i výrobci automobilů. V Americe je příplatková výbava u aut manuální převodovka, u nás si zase platíte příplatky za automat. Každý trh má prostě svá specifika a bylo by to úplně jedno, pokud by mezi jednotlivými verzemi nebyly takové rozdíly, které se všude možně prezentují. Já samozřejmě verzi se Snapdragonem nemám, ale třeba Xiaomi Mi 10 Pro s tímto procesorem ano a tak porovnávat se rozhodně dá. První rozdíl je výkon. Moje verze s Exynosem, DDR5 a UFS3.0 má nějakých 510 000 v Antutu, zatímco Mi 10 Pro necelých 600 000 a tak tímto prostým porovnáním je vidět, že letošní Exynos opravdu slabší je.
A teď si položme otázku. Je fér dostat za 37,5 tisíce, kolik si Samsung za tento telefon účtuje, horší výkon? Asi moc ne. Pokud se bavíme o klasických S20, tady by se to dal Snapdragon ještě oželet, ale Ultra má být nejvyšší model – to nejlepší co Samsung momentálně dokáže, bez ohledu na cenu, a právě v tomto modelu, kde si oproti S20 připlácíte navíc 10 000, už zkrátka chcete to nejlepší. Na druhou stranu S20 Ultra je spíš manažerský telefon, který není primárně určený na hraní a tak drtivá většina lidí rozdíly při tak velkém výkonu stejně nepozná. Spíš jde jen o takový vnitřní pocit, který bych těžko popsal. Prostě za téměř 40 000 korun máte horší výkon než za téměř poloviční cenu Xiaomi Mi 10 Pro – a to se pro někoho blbě kouše. Další z věcí, na kterou si spousta lidí stěžuje u procesoru je to, že se nadměrně zahřívá. A ano, to se potvrdilo. Neporovnám samozřejmě, jestli se Exynos hřeje víc než Snapdragon na S20 Ultra, ale rozhodně se S20 Ultra hřeje daleko víc než Xiaomi Mi 10 Pro se Snapdragonem. A o dost. Stačí chvíli spuštěná náročná hra nebo jenom obyčejný foťák a Ultra začne slušně topit.
Při mém amatérském testu, kdy jsem pustil na 2 minuty pouhý foťák na obou telefonech a pak je změřil teploměrem byla teplota S20tky v průměru o 4 stupně vyšší. Samozřejmě nemusím říkat, jaký to bude mít vliv na výkon třeba právě při hraní her, kdy telefon začne právě kvůli nadměrně se hřejícímu procesoru škrtit jeho výkon, aby celý telefon uchladil. Vyšší odpadní teplo má samozřejmě co dočinění i se spotřebou baterie, která tady není nijak závratná. I když je to poprvé, co Samsung do Skového modelu integroval 5000mAh baterku, spíš se jedná o podprůměrnou výdrž a při klasickém používání se zapnutými 120Hz prostě nabíjíte bez debat každý den. Po softwarové stránce samozřejmě Android 10 s OneUI 2.1, to všichni znáte, nemusím představovat asi jednu z nejlepších nadstaveb na trhu. Mít ještě aktualizace alá Oneplus, bylo by to téměř dokonalé.
Skvělý telefon, kord takhle drahý, primárně nezaměřený na hry, jako třeba ROG Phone by měl mít asi ty nejlepší možné foťáky. A ano, papírově tomu opravdu tak je. 108MP foťák, který vyvíjel Samsung ve spolupráci se Xiaomi rozhodně odvádí skvělou práci. Líbí se mi i přístup Samsungu, kdy na rozdíl od Xiaomi spojuje 9px do jednoho pro výsledné 12MP snímky místo 4px do jednoho u Xiaomi. Za následek to má výrazně lepší dynamický rozsah i když celkově trochu tmavší snímky oproti Xiaomi. Celkově jsou ale fotky daleko líbivější s hodně živými barvami. Druhý foťák je 48MP 4 násobný optický zoom, který je velký kámen úrazu tohoto telefonu. Jednak Samsung sebevědomě prohlašuje na zadní straně je 100X Space ZOOM, ovšem samozřejmě každý rozumný člověk ví, že 100-násobný zoom je jen digitální výřez asi podobně jako když si v počítači jednu a tu samou fotku přiblížíte 100x. O to víc mě mrzí, že tohle je jeden z argumentů, který Samsung prezentuje jako klíčovou výhodu před konkurencí.
Každopádně k onomu foťáku jako takovému. Jeho největší slabinou je bohužel to, že většinou ani nemáte možnost tento 4x násobný periskopický objektiv použít. Telefon vám to zkrátka neumožní. I když si v automatickém režimu zvolíte možnost zoomového foťáku, telefon vám tvrdošijně neustále cpe výřez z hlavního 108MP senzoru. Na opravdový periskopický objektiv pak přepne zhruba jen v 10% případů. To by dávalo smysl třeba uvnitř budov nebo kdekoli při horších světelných podmínkách, ale proč to sakra dělá i kdekoliv ve dne? Pokud jenom trochu fotíte, víte, že krásného a přirozeného bokeh efektu dosáhnete portrétními objektivy nad 50, ale spíš tak 85mm. Tady se tím pádem periskopický foťák při 103mm ohniskové vzdálenosti přímo nabízí, pokud by vám jej Samsung ovšem dovolil použít. O to horší, že jej nemůžete použít ani v Pro režimu, který by měl být přesně na takové věci být určen. Pro režim prostě využijete jen na focení hlavním foťákem a to mi absolutně nedává smysl, obzvlášť když tohle na Xiaomi jde bez problému. Abych jenom nekritizoval, co je zase oproti Xiaomi skvělé je noční režim.
Ten naopak použijete na všech 3 objektivech. Na hlavním, zoomu a šíru a oproti Xiaomi vypadá rozhodně líp i hlavně co se týká ostrosti. Za noční režim, rozhodně obrovský palec nahoru. Když už jsem zmínil slovo ostrost – to je další úskalí tohoto telefonu. Obecně kauza problém s ostřením. Ostření je opravdu problém a to byl Samsung vždy brán doslova za lídra v ostření díky svému Dual Pixelu. Ten už se ovšem nepodařilo do 108MP senzoru zapracovat a ostření na blízko je doslova noční můra. Dokud ostříte na vzdálené objekty, jste v pohodě. Jakmile ale zaostříte na něco v blízkosti, telefon není schopen zaostřit téměř nikdy a budete rádi, pokud z 10 pokusů uděláte jednu aspoň trochu použitelnou fotku. Pak prostě přijdete s iPhonem 11 Pro, naostříte, vyfotíte a hotovo. Samsung to vysvětluje tak, že díky velkému senzoru není schopen ostřit na předměty, které jsou blíž jak 10cm. Fajn, ale proč tohle nevyřeší teda jiným objektivem? Třeba pomocí 12MP šíra.
Denním fotkám ale nechybí ani dynamický rozsah ani živé barvy a večer foťák opravdu exceluje a klidně bych mu odpustil i občasné problémy s tyrkysovou oblohou. Jediná a obrovská škoda, že širokoúhlý objektiv postrádá jakýkoli autofocus, který by se dal využít na makro nebo právě ostření bližších objektů s kterým si hlavni foťák neporadí. Tohle už u telefonu za 37,5 opravdu chcete. Obzvlášt když to má i Mi 10 nebo loňská Mi 9, měl by to mít rozhodně i 3x dražší Samsung. U videa telefon zvládá proklamovaných 8k při 24snímcích za vteřinu, což jak říkám v mnoha videích je spíš gimmick. Daleko víc určitě využijete 4k při 60 nebo SuperSteady mód, který vypadá fakt úžasně. Za video nemám výtku a video se mi na S20 Ultra fakt hrozně líbí.
Babo raď jak S20 Ultra shrnout. Jak už jsem mnohokrát zmínil, je to telefon za 37,5 tisíce, který vás rozhodně uchvátí svým zpracováním, bezkonkurenčním displejem, mimochodem skvělým zvukem, pohodovou nadstavbou, fakt rychlým 45W drátovým nebo o trochu pomalejším 15W bezdrátovým nabíjením. Pokud ovšem už dáte za telefon takové peníze, asi chcete nekompromisně bezchybné řešení. A i když zavřu obě oči, u S20 Ultra to tak není. Příplatek 10 000Kč se prostě oproti S20+ nebo Oneplus 8 Pro rozhodně nevyplatí. A pokud už bych musel utratit 37,5 tisíce za nový telefon, rozhodně bych v tomhle případě sáhnul buď po Z Flipu, kde dostanete aspoň něco netradičního nebo po iPhonu 11 Pro Max, kde sice nemáte 120Hz, ale dostanete také skvělý displej, navíc daleko delší výdrž a bezproblémové foťáky.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.