Na začátku taková rychlá myšlenka nad samotným názvem telefonu S10 Lite. S10 Lite totiž měla být pravděpodobně původně A91, alespoň dostupné specifikace doposud nevypuštěné A91 jsou téměř identické. Áčková řada, kterou zákazníci chápou totiž jako levnější alternativu k řade S, se v loňském roce u modelů A80 a A90 vůbec neprodávala. Samsung tak pravděpodobně na poslední chvíli přejmenoval chystanou A91 na S10 Lite a zkouší své štěstí pod novým názvem. S rodinou S10 však toho nemá tento telefon až zas tolik společného. Záda jsou plastová, IP certifikace chybí, soustava foťáků spíš odpovídá letošní modelové řadě, displej je větší než u S10+ atd.
Zkrátka a dobře, tohle je úplně jiný telefon, což ale neznamená, že je špatný, naopak. Jen ten název mi prostě neštymuje a když už, měla to být spíš S20 Lite u které by se na Samsung za loňský vlajkový procesor při nižší ceně určitě nikdo nezlobil. Kvalita zpracování je každopádně na špičkové úrovni, tlačítka najdete všechny na pravé straně kromě Bixby tlačítka, která zmizelo spolu s 3,5mm jackem do věčných lovišť. Spokojit se tak musíte s obyčejnými sluchátky od Samsungu, dokoupit redukci na jacka nebo využít Bluetooth.
6,7“ displej je prostě obří. Skoro tak velký jako Note 10+ a klasickou S10+ strčí rozhodně do kapsy. Díky ultratenkým rámečkům vám to ale rozhodně tak nepřijde. Dokonce potěším i odpůrce zahnutých displejů, tento je rovný, a tím pádem se daleko lépe ovládá jednou rukou. Kvalita displeje je na Samsung tradičně skvělá, barvy živé, čitelnost na sluníčku výborná a i když nedosahuje 1100 nitů jako u nejvyšších modelů, víc jak 700 nitů je pořád hluboko nad průměrem a skvěle čitelných. Jediné mínus u displeje je rozlišení, které je pouze FHD a obnovovací frekvence je stále jen 60Hz. Při tak velkém displeji už je samozřejmě rozdíl oproti jemnějšímu QHD viditelný. Součástí displeje je i integrovaná optická čtečka otisků prstů a funguje daleko lépe než u dospělejší S10.
U hardwaru si není rozhodně také na co stěžovat, dokonce je tady i trochu netypicky pro Evropu Snapdragon 855 oproti tradičnímu Exynosu a teoreticky tak může S10 lite běhat o chlup líp než dospělá S10. Při běžném používání však takový rozdíl těžko zaznamenáte. Nejnovější hry na plné detaily, plynulý průchod prostředím, zkrátka tady na žádný zásek i díky 8GB operační paměti rozhodně nenarazíte. Pokud máte rádi nadstavby, operační systém Android 10 spolu s OneUI 2.0 je asi momentálně ta nejlepší kombinace, kterou jste schopni v mobilním telefonu dostat. V Androidu 10 už můžete využít lepší zabezpečení a tmavý režim, který už nabízí i plnou podporu pro aplikace třetích stran, ovšem samozřejmě na implementaci samotnými aplikacemi si tak ještě budete muset chvíli počkat.
Jen škoda toho zbytečného balastu kolem, který spolu se systémem zabírá skoro 25GB ze 128GB úložiště. Proč, když si koupíte prémiový telefon má výrobce ještě potřebu vám do toho narvat tunu předinstalovaných aplikací, za které si nechá samozřejmě zaplatit. To bych pochopil u levného telefonu, kde se hraje o každou stokorunu, ale tady? Druhá věc, kterou v cenovce vyšší třídy zamrzí, je přítomnost pouze mono reproduktoru, byť hraje krásně. Na druhou stranu zvuk skrz redukci na jacka zní skvěle a stejně tak i poslech přes Bluetooth díky vestavěnému LDAC kodeku. Za tohle rozhodně palec nahoru.
Kde ovšem Samsung vyniká ještě víc je nabíjení a celková výdrž. Tady fakt smekám. 4500mAh baterka je opravdu výborně optimalizovaná a nikdy jsem neměl problém i při náročném hardwaru a tak velkém displeji vydržet 2 dny plného provozu. Další dodávku proudu pak zajistí 25W nabíječka v balení, díky které se dostanete za 30 minut z nuly na zhruba 60% a kompletně nabijete telefon za necelou hodinu.
3 foťáky v novém kabátě jsou tentokrát v konfiguraci 48MP hlavní se světelností f/2.0, 12MP šíro se světelností f/2.2 a třetí je 5MP makro kamera, která za poslední půl rok začíná nahrazovat dost často teleobjektivy. Pokud se s makro foťákem naučíte fotit, vypadají snímky velmi dobře. Úskalí je totiž v malé hloubce ostrosti, takže je naprosto klíčové, abyste předmět vyfotili ze správné vzdálenosti. No a když se to nepodaří, zkoušejte jednoduše dál. Makro foťák každopádně patří k těm nejlepším v kategorii makro foťáků, které jste momentálně schopni v mobilu dostat. Jen je samozřejmě potřeba kvůli menšímu senzoru a horší světelnosti počítat s tím, že při trochu slabším i denním světle bude obraz kvůli potřebě zvýšit citlivost zrnitější. Hlavní foťák za dne předvádí také velmi slušnou práci a senzor od Sony se opět předvádí v plné parádě i když světelnost optiky není úplně prvotřídní. Ke kvalitě fotek nemám téměř žádnou výtku snad jen za malinko lepší dynamický rozsah bych se vůbec nezlobil.
Večer už se samozřejmě projeví trochu horší světelnost objektivu i když pořád jsou fotky velmi dobré. Telefon velmi chytře využívá HDR režim a fotky vypadají opravdu dobře. Oproti tomu noční režim žádné další extra zlepšení nepřináší. Širokoúhlý foťák už je samozřejmě, stejně jako u každého jiného telefonu, na tom hůř. Za dne je oproti hlavnímu foťáku dynamický rozsah už slabší, ale při dostatku světla jsou pořád fotky hodně dobré s občasnou neostrostí v rozích. Celkově jsou však snímky měkčí než na hlavním foťáku. Pokud se večer rozhodnete použít šíro, už je naopak daleko lepší noční režim zapnout. U videa telefon podporuje 4k při 30 snímcích jak na hlavním, tak širokoúhlém objektivu. Samozřejmě můžete využít i SuperSteady mód, kdy dojde k určitému ořezu, ale zato bude obraz téměř dokonale stabilní. Za foťák si tak Samsung rozhodně zaslouží pochvalu.
Jak tento telefon zhodnotit? Záměrně jsem celou dobu zamlčel jeho cenu, která je 17 000 korun. Cena je totiž paradoxně největší problém, kvůli které tento, byť zdůrazňuju výborný, telefon nekoupit. Slabin tady moc nenajdete, naopak pozitiva převládají, ovšem 17 000 korun je cena, kde je Oneplus 7T Pro s daleko rychlejší softwarovou podporou, 90Hz displejem bez průstřelu, rychlejším úložištěm, stereo repráky a lepším hlavním foťákem. P30 Pro už jste dnes v oficiální distribuci schopni sehnat také pod 19 000 Kč a nemusíme chodit ani někam daleko. Dospělá plnohodnotná S10, samozřejmě ta menší, ale plnohodnotná je v Mallu nebo CZC jen o pětistovku dražší než S10 Lite. A to je vlastně ten jediný důvod, proč do S10 Lite alias A91 teď nejít. Ještě když se začínají objevovat zprávy, že v zahraničí cena spadla už na 14 000 Kč. Samozřejmě kompletní recenzi můžete vidět i u nás na YouTube nebo i na Techareně.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.