Motorola G8 Plus, jak už název napovídá, není nic jiného, než nástupce G7 Pluska, které se představilo před třičtvrtě rokem a já jsem si jej docela pochvaloval. Obecně si Motoroly vždycky pochvaluju za design, že to není tuctovka. Tentokrát jsem ale novou G8čku vzal do ruky a doslova na ní chvíli opravdu čuměl jak péro z gauče a říkal jsem si jen: Proč? Sakra proč? Proč jste opustili krásný nebo aspoň svůj osobitý design a zařadili jste se do čínské jednosměrky, která chrlí jeden stejný telefon jako druhý? No jo, vždyť vy jste vlastně čínská firma.
No, co, G7 Plusko bylo skleněné, G8 Plusko je plastové, tak se pojďme smířit aspoň s tím, že logo M na zádech tu v rychlé a spolehlivé čtečce otisků prstů zůstalo. Co mi ovšem nesedělo, jsou boční tlačítka, která působí dost laciným dojmem. Jestli ovšem patříte do sorty lidí, kteří milují všechno z plastu, budete se tetelit radostí s přibaleným plastovým pouzdrem, které zakryje vystupující foťáky i ta boční tlačítka.
6,3” velký IPS displej s kapkovitým notchem rozhodně není bezrámečkový. Čelo i brada jsou znatelné a boční rámečky zase trochu užší, i když Honor 8X od nich rozhodně nečekejte. Nad přední kamerou asi mnohé z vás potěší velká mřížka sluchátka. Tento telefon totiž disponuje na svou cenovku relativně ojedinělou vlastností. Má stereo reproduktory, které hrají po čertech dobře a komu by to bylo málo, k dispozici má samozřejmě ještě jack na 3,5mm. Jen ty basy by mohly být krapánek lepší, ale na střední třídu je tohle prostě skvělý zvuk. Další věcí, která rozhodně není obvyklá a překvapí je odolnost proti vodě.
Nejedná se ovšem o žádnou certifikaci IP, ale celý telefon je potažený jakýmsi speciálním nano filmem, který by měl odpuzovat vodu. Plavat s ní ale rozhodně nechoďte. Naopak na spodní straně USB-C už začíná být konečně samozřejmostí, stejně tak, jako rychlé dobíjení. Původní 27W nabíjení z G7 pluska už ovšem také vzalo za své a musíte se spokojit s pomalejším 15W. Na druhou stranu baterie doznala velkého zlepšení v podobě 4000mAh, takže jakýsi kompromis za pomalejší nabíjení, byť tedy pořád 3x rychlejší než iPhone 11. Bez problému jsem s telefonem vydržel 2 dny, ale při slabším používání bych se nebál odjet ani na víkend bez nabíječky.
Popravdě, displej na mě moc dojmu opravdu nezanechal. V celé vrchní části a hlavně kolem foťáku je znatelný černý stín a celý displej je hozený hodně do studených barev. Inženýři si tady evidentně s vyvážením bílé moc hlavu nelámali, což je škoda, protože jinak barvy jako takové jsou opravdu hezké. Bohužel nepomůže ani úprava v menu, protože tu máte jen možnosti nastavení barev přirozené, zesílené a syté, což s bílou nepohne ani o píď. Mění se totiž jen kontast a saturace. Celková světelnost také není úplně bůhvíjaká a na přímém slunečním světle to bude asi nejspíš průměr. Bohužel letní slunečnou oblohu si na podzim moc nenasimuluju, tak musím vycházet aspoň z výrobcem uvedených 450 nitů, což je ve své kategorii prostě průměr.
Po hardwarové stránce doznala Motorola mírného zlepšení v podobně Snapdragonu 665 s kombinací 4GB operační paměti a 64 úložiště. V Antutu se to projeví zhruba 170 000 body, což je v hrubém výkonu někde mezi Samsungem a Xiaomi. Důležitý je ovšem téměř čistý Android 9 Pie bez zbytečného bloatwaru. Škoda jen, že už nedošlo na desítku. I taktu ale vše běhá rychle, bez sebemenšího záseku a samozřejmě jsou zde i oblíbená Motorolí gesta pro spuštění baterky, foťáku a tak dale. Za tohle dávám pokaždé palec nahoru a ani tady to nejde jinak.
Teď se už ale dostávám k foťákům, což už předesílám další bolístku. Ač tohle vypadá jako semafor mnoha foťáků, asi vás překvapí, že ve skutečnosti budete používat jen jeden. Ono jich tu totiž víc “normálně” použitelných není. Je totiž poněkud zvláštní kombinace hlavního foťáku, druhého pro rozostření pozadí, třetí je laserový ostřící sensor, čtvrtý akční kamerka a paté kolečko je přisvětlovací dioda. Hlavní 48MP foťák se světelností f/1.7 vás upřímně nijak moc nenadchne ale ani nezklame. Zkrátka šedý průměr. Občas sice dokáže hodně překvapit, někdy pozitivně a bohužel někdy i negativně. Jestli jsem displeji vyčítal studené tóny, tady je máme znovu. Telefon má tendenci dávat prioritu modré barvě a tyrkysová obloha občas zazlobí asi tak podobně, jako se to stávalo u Huaweie nebo Honoru kdysi dávno při zapnutí funkce AI.
Na tomhle by měla Motorola vážně zapracovat asi tak stejně, jako na nočním režimu. Ten je totiž přímo David Copperfield noční fotografie. Dokáže totiž vykouzlit takové fotky, které mají s realitou pramálo společného. Snímky focené na noční režim jsou zbytečně přeostřené, ale samozřejmě spíš ve středu snímku. Na bocích je výsledná fotka zase spíš měkká. Občas dokáže foťák v noci i příjemně překvapit, ale opravdu jen občas.
Druhý foťák, jak už jsem předeslal, není foťák, ale akční kamerka a jednoduše bych to shrnul pod pojmem zbytečnost. Funguje totiž pouze v režimu kamery a telefon, který držíte na výšku nahrává obraz na šírku. Motorola tvrdí, že kvůli stabilizaci při akčních záběrech je lepší pro člověka držet telefon na výšku místo na šířku. Fajn, ale až budu chtít točit akční záběry, použiju na to GoPro. Je menší, skladnější, má vice držáků, přidělám jej klidně na helmu a je vodotěsné. Nic, co by mohla nabídnout tato Motorola. Mírného zlepšení doznala i přední kamera, která teď využívá spojování pixelů podobně jako kamera hlavní. Fotky vypadají o chlup přirozeněji. Video dokáže telefon natáčet až ve 4k při 30 snímcích. Patří k tomu lepšímu, co z Motoroly můžete dostat, ale zázraky od něj také nečekejte.
Jak zhodnotit Motorolu G8 Plus, jejíž cena je 6 990,-. Asi nejspíš jako telefon, vybavený pár skvělými vlastnostmi jako téměř čistý operační system, tradiční gesta, skvělé reproduktory, ale také jako telefon se spoustou negativních vlastností jako levné designové provedení, při nejlepším průměrný displej a průměrný fotoaparát. Oproti Xiaomi Redmi Note 8T nebo Note 8 Pro, které teď válcují prodeje to zkrátka dobrá volba úplně není, což je škoda. Já bych i Motorole odpustil možná nakonec i ten design, kdybych se jen mohl spolehnout na foťák, že vyfotí dobrou fotku za všech okolností. Takhle jen pokrčím rameny, v klidu Motorolu zabalím a za pár dní už si na ní ani nevzpomenu. Chybět mi určitě nebude. A tentokrát mě fakt nezvyklá ani to FM rádio.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.