Než přejdu k tradičnímu designu, musím upřímně říct, co mě po vybalení telefonu z krabičky a zapnutí, uhranulo nejvíc. Byl to displej a vsadím se, že jestli někde na prodejně uvidíte živou Edge 40 Pro, rozhodně si jí mezi dalšími telefony nespletete. Živá tapeta, nádherně jasný displej a saturované a opravdu živé barvy vypadají na první pohled neskutečně přitažlivě a věřím, že displej bude pro spoustu lidí slušné lákadlo. Myslím tím v dobrém slova smyslu. Motorola zkrátka využívá svoji přednost nového 6,7" pOLED displeje s 1 miliardou barev a 165Hz obnovovací frekvencí. Na displej se opravdu dá pět spousta chvály, jeho základní jas je sice pouze lehce přes 500 nitů, ale v automatickém módu se dokáže rozsvítit až na necelých 1100 nitů a na sluníčku je tak i se svým kontrastem výborně čitelný.
Displej Endless Edge s úhlopříčkou 6.67″ a s více než miliardou barevných odstínů | Foto: Huramobil
Abych pouze nechválil, pravda, oněch 165 Hz je spíše marketingové lákadlo, protože reálně jej drtivá většina uživatelů nevyužije z jednoho podstatného důvodu. Na 165 Hz se musíte přepnout v nastavení a pak se tato frekvence zamkne natvrdo. Ať tedy na telefonu něco děláte nebo naopak vůbec nic neděláte, jedete ve 165 Hz a zbytečně tak vybíjíte baterku, když to nemá sebemenší vliv na vizuální zážitek. Obnovovací frekvence nespadne dokonce ani při sledování filmů ve fullscreenu a tak v rámci úspory energie úplně v klidu ponechte nastavení na automatiku. Neužijete si sice 165 Hz, protože automatika trochu nepochopitelně nad 120 Hz telefon nepřepíná, ale i těch 120 Hz je úplně v pohodě. A pro zajímavost, nejedná se o displej s technologií LTPO, takže pád obnovovací frekvence je možný pouze na 48 Hz. Ze stejného důvodu zde pak nejspíš není, možná překvapivě v letošním roce u vlajky, režim Always On a pro zobrazení notifikací, tak musíte do telefonu buď drknout nebo se dotknout displeje. Taková pro někoho drobná nevýhoda, kterou možná vyváží podpora jak Dolby Vision, tak HDR10+ a hodně rychlé čtečky otisků prstů.
Když už jsem u čtečky otisků, musím vůbec pochválit snad jednu z nejlepších nadstaveb na mobilním telefonu vůbec. Záleží hodně na vás, jestli máte rádi robustní nadstavby nebo naopak ty minimální, blížící se stockovému Androidu na Pixelech. A Motorola je přesně ten druhý případ. Nezaobírá se zbytečnostmi a vsadila naopak na minimalismus. Pochválit ovšem musím i takovou prkotinu, jako je na zamykací obrazovce ikona aplikace s notifikací, kterou můžete otevřít tak, že jí přetáhnete směrem ke čtečce otisků prstů. Funguje fajn, třeba Genshin Impact nebo další aplikace otevře hned, ale třeba YouTube naopak vůbec.
Materiál Motorola Edge 40 Pro: Přední strana: 4 zaoblené okraje, sklo 3D Corning Gorilla Glass Victus s úpravou proti otiskům prstů; Rám: pískovaný hliník; Zadní strana: 4 zaoblené okraje, sklo 3D Corning Gorilla Glass Victus, sametově matné s bezodleskovou úpravou | Foto: Huramobil
Jinak už se jedná o tradičně návykovou Motorolu z pohledu gest. Stačí 2x otočit telefonem a zapne se foťák, 2x zaklepat, zapne se svítilna nebo sjet dolů po displeji třemi prsty a rázem máte vyfocenou obrazovku. Gest je předdefinovaných celkem 9 a pohodlně je můžete zapínat či vypínat v jedné aplikaci Moto, kterou najdete hned na úvodní obrazovce, a kromě gest také aplikace umožňuje nastavit zabezpečenou složku nebo změnit vzhled prostředí.
Motorola Edge 40 Pro | Foto: Huramobil
Celý systém je postavený na Androidu 13 a protože je nadstavba minimální, běhá všechno brutálně svižně bez sebemenších záseků. Tomu dopomáhá to nejlepší, co lze po hardwarové stránce aktuálně do androidového telefonu dostat. To znamená Snapdragon 8 Generace 2, 12 GB pamětí LPDDR5x, 256 GB UFS 4.0 úložiště a na rozdíl třeba od Xiaomi je zde USB 3.2 pro rychlý přenos souborů či fotografií. Pro bezdrát pak můžete, až budou dostupné i rychlé routery využít i WiFi 7. Jednoduše po stránce hardwaru není co vytknout. Dokonce i když chladič procesoru není tak velký, jako v Xiaomi 13 Pro, takový Genshin Impact jsem i po půl hodině hraní na plné detaily jel bez záseků. Jediným nejslabším článkem řetězu může být pouze 4600mAh kapacita baterie, která je v smartphonu hlavně z důvodu, aby byla pořád zachována relativně sympatická tenkost celého telefonu. Mezigeneračně se ovšem přidávalo na rychlosti nabíjení, které je momentálně 125W s nabíječkou v balení a dokáže za nějakých 5 minut nabít telefon na 35%, 10 minut stačí na zhruba 60% a celý telefon jsem pak s plnou kapacitou baterky sundal z nabíječky po zhruba 25 minutách. Trochu pomalejší než Xiaomi, ale 25 minut je i tak impozantní doba, která vám může být úplně fuk při nabíjení přes noc, ale nedocenitelná, pokud se třeba mezi prací a večerní party stavíte jen převléct doma.
Celková výdrž je ale ovšem velmi dobrá, onen meziroční 200mAh pokles v kapacitě pak vyrovnává úspornější procesor, a tak počítejte, že s výdrží se dostanete zhruba kolem 6 až 6,5 hodiny zapnutého displeje na 1 nabití. A to je hodně slušné, když vezmete v potaz, že je to hodnota, která se blíží mnohým telefonům s 5000mAh baterkami. Pochopitelně jde o to, co také na telefonu děláte, Genshin Impact v herním režimu si vezme z baterky víc než třeba brouzdání webem či sledování videa. V průměru jsem se ovšem dostával k oněm 6-6,5 hodinám.
Motorola Edge 40 Pro | Foto: Huramobil
Po loňském modelu Motorola Edge 30 Pro s rovným displejem vsadila Motorola tentokrát na kombinaci zahnutého displeje a skleněných zad Gorilla Glass Victus v matném luxusním provedení a troufám si říct, že ze všech Motorol, které jsem měl kdy v ruce na mě působí Motorola Edge 40 Pro zatím nejluxusnějším dojmem. Rámeček je hliníkový a pokud vezmete v úvahu, že konečně přibylo plnohodnotné IP68, telefonu vlastně vůbec nic nechybí.
Drží se velmi dobře, tlačítka mají příjemný zdvih i klik, všechny foťáky jsou v jednom modulu, takže se mezi jednotlivými čočkami nedrží prach a přibalené je tentokrát, kromě 120W nabíječky i plastové pouzdro z tvrdé skořepiny. Jen pro případ, kdyby někdo čekal ono klasické z ohebného plastu. A jeden takový „funny gimmick“, krabička telefonu, alespoň toho mnou testovaného kusu, byla naparfémovaná, takže až si budete novou Motorolu rozbalovat, snad kromě chuti stimulujete všechny svoje smysly.
Motorola Edge 40 Pro | Foto: Huramobil
Přejdeme na foťáky, kde na hlavním a širokoúhlém senzoru se od loňského roku nezměnilo nic. Nadále se tak jedná o dvojici 50MP, pochopitelně s o mnohem větší fyzickou velikostí hlavního senzoru doplněného navíc o optickou stabilizaci. Hlavní změna tak nastala primárně s výměnou zbytečného 2MP senzoru, který vystřídal plnohodnotný 2násobný teleobjektiv s 12MP rozlišením. Tentokrát tedy kompletní svatá trojice a vlastně potřetí jiná konfigurace foťáků. Vzpomeňme totiž, že u Motorola Edge 20 Pro byl tahákem 5násobný periskop, který vloni zmizel, aby přibylo lepší šíro a letos je onen teleobjektiv zpět, ovšem „pouze“ s dvojnásobným zoomem.
Zajímavé je, že Motorola uvedený foťák nazývá portrétním a ano, dokáže vykouzlit celkem pěknou portrétní fotku. Na běžné focení to ovšem úplně není, a to co produkuje teleobjektiv je většinou dost měkký snímek s obrovským množstvím viditelného postprocessingu, který je patrný i když jej nezobrazíte ve 100 %. A bohužel i za dne. Podívejte se v galerii na trávu nebo peří plameňáků ze zlínské ZOO.
Naopak překvapí širokoúhlý senzor, zejména svou ostrostí po celé ploše snímku, velmi dobrým dynamickým rozsahem, celkově velmi dobrou expozicí a díky ostření i svou použitelností na makro. Obecně ovšem exponuje do studenějších barev než hlavní foťák a s ubývajícím světlem se jeho kvalita pochopitelně zhoršuje.
Nejlépe je na tom tradičně hlavní foťák, který s ohledem na jeho cenu musím pochválit. Fotí konzistentně velmi dobře za denního světla s velmi dobrým dynamickým rozsahem a teplejším podáním barev. Snad jedinou jeho slabinou je focení za ubývajícího světla při západu slunce, kdy už není plnohodnotné denní světlo, ale zase jej není úplně málo natolik, aby telefon zapnul automatický noční režim. Výsledkem je pak často lehce podexponovaný snímek, kde se detaily ztrácí hlavně ve stínech.
Večer už pak telefon bez problému přepíná na svůj Night Vision automaticky s jakž takž výsledkem. Pak se tu nabízí i varianta zapnout onen noční režim automaticky. Dobře vám ovšem radím, ruce od něj pryč hlavně pokud jsou někde na fotce viditelné zdroje světla. Pak se projeví v plné kráse nechvalně známý processing nočních fotek, který dělá snad jen Motorola. Totálně nereálná „přeHDRková“ umělá scéna, kterou vážně vidět nechcete.
Celkem ucházející je pak video. Sice ve stínech je patrný šum i za slabšího osvětlení, ale aspoň se můžete spolehnout na velmi dobrou stabilizaci a celkem sympatické barevné podání. To vše v tradičních 4K60 snímcích, ale přepnout můžete i do 8K, kde už ovšem elektronická stabilizace chybí a tak je to spíš demonstrace procesoru než reálně smysluplné použití. Přední 60MP kamerka pro selfie fotky nijak zásadně nevybočuje z průměru a pravděpodobně kvůli malému senzoru a nutnému silnému postprocessingu jsou fotky vcelku měkké.
Motorola Edge 40 Pro | Foto: Huramobil
Jak jste asi poznali, Motorola Edge 40 Pro není zázračný fotomobil, z jehož fotek byste si automaticky sedli na zadek, ale za svých 21 599 Kč nabízí velmi slušnou alternativu třeba k základnímu Xiaomi 13. Ano, z Xiaomi dostanete lepší fotky, ale je o 2 tisíce korun dražší a jeho nadstavba MIUI nemusí vyhovovat úplně každému. Motorola je tradičně silná v minimální nadstavbě, dlouhé výdrži na jedno nabití a oproti Xiaomi 13 nabízí také desktopové rozhraní ReadyFor, rychlejší USB, více operační paměti, větší zahnutý displej a 165Hz obnovovací frekvenci. I když tak mezigeneračně není mezi Edge 30 Pro a Edge 40 Pro zásadní rozdíl, přece jen rychlejší nabíjení, úspornější a rychlejší procesor, rychlejší úložiště nebo konečně přítomnost ochrany IP68 je něco, co by možná mohlo někoho o upgradu přesvědčit.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.