- Ikonický design v barvě PANTONE
- Neotřelý zážitek při otevření krabičky
- 144Hz pOLED displej
- Nový úsporný procesor Dimensity 7030
- 68W nabijete telefon za 15 min na 50%
- Velmi slučná hlavní kamera
- Mezigenerační upgrade baterie
- Větší rozměry oproti předchůdci
- Chybějící podpora HDR Netflixu
- Displej nepodporuje LTPO
- Na danou cenu průměrný výkon
- Širokoúhlý senzor sice s podporou makro, ale použitelný pouze přes den
Motorola Edge 40 Neo
Motorola Edge 30 Neo
Design
Motorola Edge 40 Neo je přímým nástupcem předchozí Motorola Edge 30 Neo, která se v roce 2022 představila v Miláně, ikonickém to městě módy, a tak není divu, že vsadila na něco netradičního. V mobilních telefonech je už dnes poměrně těžké něčím překvapit a za mě je toto opravdu svěží vítr. Nejde totiž jen o pouhý parfém, ale také o spojení se značkou PANTONE, která v úzké spolupráci s módním průmyslem definuje vždy barvu roku. Vloni onou barvou byla krásná fialová s názvem Very Peri a pro rok 2023 PANTONE a Motorola vsadily na odstín Soothing Sea, což bychom asi nejvíce připodobnili k mintově zelené anebo zubařské zelené.
Každopádně design hraje u tohoto telefonu střední třídy prim a za mě je hrozně fajn, že je v takové kategorii i alternativa pro ty, kterým je jedno, kolik bodů v Antutu má jejich telefon. Motorola Edge 40 Neo oproti svému předchůdci celkově dospěla – asi jako dětská modelka oproti teenagerce, která už se přece jen umí po molu projít.
Telefon narostl jak na výšku, tak na šířku, ale příjemná tenkost zůstala stále. A to je co říct, protože současně narostla i dost významně kapacita baterie ze 4 000mAh rovnou na 5 000mAh. Jen bohužel, aby se právě ona tenkost zachovala, mezigeneračně zmizelo 5W bezdrátové nabíjení. Na druhou stranu, přibyla ochrana proti vodě a prachu IP68 umožňující telefon ponořit po dobu 30 minut až do 1,5m hloubky. Tělo je pořád plastové, ale záda z veganské kůže právě v oné PANTONE mintově zelené nejenže vypadají skvěle, ale ještě navíc hrozně příjemně padnou do ruky.Víte, jak poznáte rozdíl mezi čínskou a jinou firmou? Tím, že u té mimočínské jsou nápady často dotaženější i trochu dále než za ten první plán. Příkladem může být skvělý nápad s druhým displejem na zádech u Xiaomi Mi 11 Ultra, který ovšem díky nedotaženému softwaru nikdy nenaplnil svůj potenciál. Co na plat, na fotkách a promo materiálech to vypadá skvěle, ale když to začnete používat, spláčete nad výdělkem. Motorola, jako nejstarší značka na světě v mobilních komunikacích, se sice z amerických rukou před časem prodala čínskému Lenovo a o jejich historii jsem natočil kompletní video, ale jejich ústředí a vývoj stále sedí v Chicagu.
Každopádně k oné dotaženosti – Celý zbytek telefonu je nastavený do stejných zelených odstínů. A nejde jen o tapetu, ale i hodiny na displeji nebo celá barva prostředí. Chápu, že někdo, kdo si tento telefon koupí jen tak, je mu to asi jedno, ale pokud jste ti, kteří mají smysl pro detail, dává vám právě tato dotaženost neskutečný smysl. Mimochodem málem jsem zapomněl na kryt v balení v mintové barvě vyrobený ze 100 % z rostlinných materiálů, který mi hrozně připomíná realme GT2 v Paper White variantě. Jen trochu škoda, že kryt nesrovnává tradičně vystupující foťáky do jedné roviny, a naopak je kolem výřezu další lem, takže se telefon i při položení na stůl v krytu stále kýve. Abych nebásnil pouze o této krásné zelené, k dispozici je ještě modrá a obligátní černá barva.
Software
Tím je pochopitelně ještě stále Android 13 s onou, pro Motorola, už pár let typickou minimální nadstavbou, což má svoje plusy i mínusy. Minimální nadstavba je už s tradičními Moto gesty pro spuštění svítilny, foťáku, vyfocení obrazovky, znáte to. Minimální nadstavba také znamená skvělou rychlost prostředí. Znamená to také ten čistý Google design, až tak čistý, že třeba chybí i vlastní aplikace na fotky, a tak Motorola samozřejmě používá aplikaci Google Fotky, které jsou sice fajn na úpravu fotek, ale třeba pro práci s videem to moc není. To je ale jen ta piha na kráse, protože aplikací ke stažení je plný Google Play. Celkově je prostředí velmi rychlé, intuitivní a vlastně jedno z mých nejoblíbenějších.
Hardware
Po hardwarové stránce došlo k upgradu také. Už postarší Snapdragon 695, jako kdysi nejzákladnější procesor s podporou 5G, vystřídal zbrusu nový Mediatek Dimensity 7030. V rámci čistě tabulkového výkonu je to celkový nárůst ve výkonu asi 25 % a primárně se zlepšilo ono nejvýkonnější jádro, což poznáte v náročnějších aplikacích nebo hrách. Pořád to ale není na hraní her v maximálních detailech a čistě výkonově tuto Motorola s necelými 500 tisíci bodů v Antutu předeženou za stejné peníze jiné stroje. Budiž příkladem třeba OnePlus Nord 3 s 850 tisíci bodů, ať si uděláte nějaký obrázek. Motorola je na tom po stránce výkonu zhruba na úrovni Samsung Galaxy A54. Na druhou stranu, už zmiňované čisté prostředí s minimální nadstavbou a nulovým balastem zaručuje, že na záseky tady zkrátka nenarazíte.
Trochu kontroverzní už je zbytek konektivity. Vylepšilo se hlavně to bezdrátové, takže přibylo nejmodernější Wifi 6E, Bluetooth už je ve verzi 5.4, ale protože procesorem je Mediatek a ne Snapdragon, telefon přišel o podporu AptX HD. Také je k dispozici pouze USB 2.1 místo 3.1, což je ale informace pouze pro ty z vás, kdo do telefonu a z telefonu přetahují kabelem soubory. Ostatním to může být úplně jedno. Nabíjení zůstalo stále stejné, 67W, a nabíječka je přibalená, jak jinak než v kompletní recyklovatelné krabičce bez použití plastů. Výdrž je pak velmi dobrá a neměl jsem nikdy problém se přibližovat 7 hodinám zapnutého displeje na 1 nabití.Displej
6.55" pOLED displej je na první pohled krásný. Někdo ocení možná i jeho zahnutí a já oceňuji hlavně svítivost až 1300 nitů v peaku, což na přímém slunečním světle zajistí opravdu velmi dobrou čitelnost, ale přece jen bych tady pár výtek našel.
Začnu ovšem pozitivy, kde svítivost na sluníčku jsem zmínil. Budu pokračovat ještě směrem k tenkým a symetrickým rámečkům nebo ke 144Hz obnovovací frekvenci, které v automatickém režimu dosáhnete buď jen při hrách nebo v Antutu Benchmarku. To ale není na škodu, ve většině případů si vystačíte s kombinací 60Hz/90Hz nebo 120Hz podle toho, co zrovna telefon vyhodnotí, že je pro optimální prostředí vhodné. Tady rozhodně palec nahoru za opravu, kdy u minulých verzí plynulé přepínání moc nefungovalo.Kritice ovšem neunikne, že i přes podporu HDR10+ a navzdory americkému ústředí v Chicagu chybí podpora certifikace pro Netflix a tak v HDR si můžete užít primárně spíš na YouTube a u Netflixu máte smůlu. Stejně tak nepochopím, že už po letech, kdy Motorola vybavuje své telefony OLED displeji, tak ani v Edge 40 Neo nenajdete stále režim Always On.
Fotoaparáty
Dvojice fotoaparátů je ve složení 13Mpx širokoúhlého senzoru v kombinaci s 50Mpx hlavním. Software vám ovšem nabízí možnost focení hned „čtyřmi“ fotoaparáty. Je to tím, že širokoúhlý senzor disponuje funkcí ostření a tím pádem jej může využít i na makro, což je rozhodně funkce, kterou nedisponuje i spousta vlajkových telefonů a 2násobný zoom pro změnu používá výřez z hlavního fotoaparátu. Až potud je to skvělé. Jsme ovšem v třídě, kde na nějaký kompromis musíme chtě nechtě přistoupit, a tak hlavně širokoúhlý senzor si můj obdiv úplně tak nezískal.
Jednak se 120 stupni záběru není úplně tak širokoúhlý a jednak jeho kvalita mě nijak extra neohromila. Za denního světla jsou fotky často ostré jen na středu a směrem ke krajům už ostrost dost mizí. S ubývajícím světlem pak mizí ostrost i ve středu fotky a ve večerních scénách nepomůže moc ani automatický noční režim, a to ani když si telefon o něco opřete kvůli jeho stabilizaci.
Makro režim je pak sice makro režim, ale je vidět, že fotka prošla hodně silným processingem, kde třeba ještě u listu s pískem to vypadá ucházejícím dojmem, ale struktura pařezu se slimákem vypadá, jak kdybych fotil nějakým 2Mpx makrem.
Oproti tomu hlavní foťák, byť to není legendární senzor od Sony, ale OMNIVISION dokáže vykouzlit opravdu pěkné snímky, a to jak za dne, tak večer. Neshodují se sice úplně barevně s mojí preferencí, ale to je pouze věc nastavení vyvážení bílé, což není problém v dalších upgradech opravit. Na mě jsou snímky zbytečně moc studené, což je vidět hlavně při vyšisovaných světlech západu slunce nebo tyrkysové modré obloze.
Dynamický rozsah je fajn a ostrost je překvapivě vysoká i u večerních snímků, kde světla bylo naprosto minimum. Schválně se podívejte na obrovský rozdíl v ostrosti mezi širokoúhlým a hlavním senzorem.
Poslední do party je pak dvojnásobný výřez. Na ten se omezte pouze ve dne. V noci na něm totiž nefunguje noční režim, a tak výsledek je podobný asi jako u širokoúhlého objektivu. Telefon to jenom přežene s přeostřením a opět se podívejte na obrovský rozdíl mezi hlavním a výřezem u světelné signalizace se závorou.
Video konečně doznalo posunu směrem k natáčení ve 4K, ovšem pouze při 30 snímcích a rozhodně se mu nedá upřít velmi slušná ostrost, perfektní stabilizace i při chůzi a docela překvapivě i netrpí na neduhy častého přeostřování při pohybu. Za tohle rozhodně palec nahoru.
Fotogalerie Motorola Edge 40 Neo
Závěrečný verdikt
V celé recenzi jsem vynechal pouze 3 informace. Podpora eSIM nechybí, stereo repráčky hrají vcelku fajn v rámci průměru a haptika by byla fajn nebýt šíleně rezonujícího motůrku. Jak tedy Motorola Edge 40 Neo shrnout? Jde o velmi slušný telefon za cenovku 10 989 Kč, kterému ovšem paradoxně nejvíc sráží vaz samotná Motorola. Ta totiž nedávno srazila cenu klasické Motorola Edge 40, která se dá sehnat o tisíc korun levněji. Stačí se pouze podívat na parametry, kdy Motorola Edge 40 má mnohem lepší procesor vyšší třídy, lepší hlavní foťák, podporu AptX a bezdrátové nabíjení. Má sice pouze 8GB operační paměti oproti konfiguraci v Motorola Edge 40 Neo, kde je 12GB/256GB a také slabší baterku. Pokud vše zúžím. Na výběr máte buď Edge 40 Neo se slabším procesorem, ale vyšší baterkou bez bezdrátové nabíjení nebo Edge 40 s lepším procesorem, slabší baterkou, ale bezdrátovým nabíjením a oním lepším hlavním foťákem. Konečný výběr je pochopitelně na vás, a to se bavíme o Motorola. Pořád je na scéně zmíněný OnePlus Nord 3, jako momentální etalon nebo i zlevněný Samsung Galaxy A54 se 4 roky podpory aktualizací.