Hned po prvním kontaktu na mě Mate zapůsobil opravdu skvěle. Takhle draze působily dříve snad jen iPhony, ale ty už Huawei dohnal. A možná vlastně i předehnal. Design se přitom zase trochu změnil, a i když si řada z vás velice nahlas stěžuje, že se jim Mate nelíbí, tak mě ano. Rozhodně je tohle uspořádání foťáků lepší, než aby byli jen pod sebou do půlky těch skleněných zad. Zde je mimochodem tak speciální vrstva, díky které telefon tolik neklouže v ruce, ale patlaní neodolává o nic líp než konkurence. Telefony každopádně padne dobře do dlaně a nechybí mu ani voděodolnost IP68.
Když pak Mate otočíme, tak se můžeme pokochat krásným 6,4” OLED panelem s jemným Quad HD+ rozlišením. O něm se nemá smysl moc rozpovídávat. Obraz je moc pěkný, čitelnost na slunci bezproblémová a zakřivení po bocích je výraznější jak u Samsungu. Zakřivení navíc perfektně sedí k novému ovládání gesty, které si můžete zapnout v EMUI 9. Swipenutí zleva i zprava vás vrátí o krok zpět, swipenutí zespoda vás vrátí domů a stejné gesto s podržením otevře multitasking. Huawei zkrátka od Xiaomi okopírovalo do puntíku jejich gesta a já jsem za to rád. Lepší jsem totiž zatím nenašel.
U displeje mě mrzí jen Always On funkce, u které si nemůžete nastavit vzhled, a dokonce neukazuje ani oznámení, takže se musíte spoléhat na barevnou LEDku v notch. I Sony to zvládlo letos napoprvé lépe. Když už jsem u toho notche, tak je větší než u P20, ale taky to má svůj důvod. Nově se přidalo 3D skenování obličejem, takže může nyní Huawei zápasit s Applem a jeho Face ID i v oblasti bezpečnosti, a navíc funguje odemykání rychle a spolehlivě i v noci. Pro odemykání můžete ale využít konečně i tu bájnou čtečku otisků prstů přímo v displeji. Huawei porazil všechny velké globální výrobce a dostal jí do prodeje jako první. Tahle optická čtečka není rychlá nebo spolehlivá jako ty běžné, ale je návyková a za nic bych jí nevyměnil. A nemusíte mít strach, odemykání funguje úplně stejně i přes ochranné sklo.
Kro čtečky v displeji je potom zajímavostí i zvuk. Máme tu dva repráky, jeden nahoře v notchy a druhý vespod, kde vychází zvuk netradičně přímo z otvoru pro USB-C konektor. Zajímavé využití prostoru, to musím uznat, ale bohužel padla za obětovala kvalita, a to se podle mě nevyplatí. Zvuk je tišší a ploší než u konkurence a třeba v přímém srovnání hraje Note 9 daleko lépe a mnohem hlasitěji. Dále 3,5mm jack byste tu hledali marně, i když může vršek telefonu mást. Ten černý puntík je ale infra port.
V oblasti hardwaru není, co řešit. Nový procesor Kirin 980 doplňuje 6 GB RAM a úložiště má 128 GB. Tím pádem má telefon výkonu na rozdávání a v AnTuTu by měl dosahovat 315 tisíc bodů. Ověřit jsem to ale nemohl, jelikož náš předprodukční software si s AnTuTu moc nerozumí a skóre brzdí úložiště. Jinak zde běží Android 9.0 Pie s novou verzí vizuálně lehce pozměněné nadstavby EMUI rychle. Jde ale vidět, že software není ještě moc odladěný, protože jsem narazil občas na menší škubání animací. To bude ale na sto procent v prodejní verzi odladěno. Jediným zakopnutím u hardwaru je rozšíření paměťovými kartami. To tu sice je, ale Huawei přišlo s novým formátem nano memory karty. Tu samozřejmě nabízí Huawei a pak dost možná zatím nikdo. Podle úplná zbytečnost, ale alespoň sem můžete vložit pořád i dvě nano SIMky.
Rád vám ovšem sdělím, že baterie se opravdu povedla. Nejen že vydrží telefon na jedno nabití klidně i více jak dva dny používání, ale hlavně jej nabijete z nuly na 70 % skutečně za nějakých 30 až 35 minut díky v balení přidané 40W nabíječce. V tom Huawei skutečně nelhal. Navíc je tu nyní i nejrychlejší možné 15W bezdrátové nabíjení, které umí takový gimmick trýček. V nastavení můžete totiž zapnout reverzní nabíjení a z Matu se pak stane nabíjecí podložka pro ostatní telefony. Moc často to asi nevyužijete, ale funguje to výborně a nabíjení probíhá i přes tlusté kryty. Telefony si k nabíjení nemusí ani přímo dotýkat.
Na závěr jsem si nechal ten trojitý foťák, o němž můžu ale to povídání celkem dost zkrátit. Ten fyzicky obří 40Mpx senzor a 8Mpx teleobjektiv s trojnásobným zoomem jsou totiž z P20 Pro a podávají stejné výkony. Zejména noční režim na každého stále zapůsobí, a i pětinásobný hybridní zoom umí překvapit. U zoomování už jde vidět výraznější postprocesing, ale stejně je úžasné, jaké kvality můžete za dne docílit. Večer je zoomovaní pochopitelně skoro nepoužitelné. Prosté krásné fotky jako dřív, ale novinkou je 20Mpx širokoúhlý objektiv namísto černobílého senzoru. Ten je až překvapivě dobrý a za dne podával líbivější snímky než LG. Kvůli horší světelnosti se ale karta obrací za horšího světla. Na první pokus je tohle ale pro Huawei trefa do černého, a navíc tu mají všechny objektivy skvělou stabilizaci při natáčení videa a funguje u nich autofocus. I video ve 4K má super stabilizaci a můžete se i přepínat mezi všemi foťáky. Bohužel jste ale omezeni na pouhých 10 minut a kvalita trochu pokulhává. Na video Mate pořád expert není. Přední 24Mpx kamerka ale určitě vykouzlí každému fanouškovi selfie úsměv na tváři.
Samozřejmě by se dalo kolem foťáku rozpovídat mnohem více do detailu. Třeba jsem nezmínil ani kvalitou nic moc slow motion v 960 FPS, ale už byste u toho videu usnul. Mate 20 Pro patří zkrátka mezi to nejlepší, co můžete v mobilním světě získat. A byť se chybám nevyhnul, třeba s tím zvukem, tak si i tu vysokou cenovku 25 tisíc korun hravě obhajuje. Stejný názor sdílí ostatně i Michal ve své recenzi na techarena.cz. Pokud máte ale třeba P20 Pro nebo i Note 9, tak ani kvůli tomu foťáku bych přechod nedoporučil. Určitě to ještě rok bez širokoúhlého foťáku vydržíte. Jestli ale patříte mezi majitele Matu 10 Pro a podobně, tak tam už dávám upgradu velký palec nahoru. Pocítíte znatelný pokrok prakticky ve všech oblastech a když vás bude štvát, tak si ten výřez v nastavení schováte. V každým případě, ať už si koupí Mate 20 Pro kdokoli bude mít jeden z TOP telefonů roku a byť fotky jsou v této třídě spíše věcí preference, tak v DxO benchmarku Mate určitě zase všechny rozdrtí. Takhle univerzální foťák na stejné kvalitě totiž jinde nenajdete.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.