Huawei u Novy 5T zrecykloval Honor 20 a Honor 9X teď pro změnu naklonoval Huawei P Smart Z. Spousta věcí je zde tím pádem podobných, ale přece jen nějaké změny jsme se dočkali. Na zadní straně je logickou změnou nejen barevné provedení, ale i vcelku pěkné holografické písmeno X, které se různě mění podle toho, jak natočíte telefon. Záda jsou každopádně skleněná, krytá Gorila Glass, takže otiskům se určitě nevyhnete. Co ovšem hodnotím pozitivně, je relativně malá vystouplost zadních fotoaparátů, díky kterým se telefon na stole kýve jen nepatrně. V balení je ale přibaleno i silikonové pouzdro, kterým tento nežádoucí jev eliminujete úplně. Celková kvalita zpracování je samozřejmě už tradičně velmi dobrá a tady ani není moc co vytknout.
Největším tahákem 9X je asi bezesporu 6,59“ velký IPS displej, který se vám zalíbí hlavně kvůli tomu, že je naprosto čistý bez jakéhokoli výřezu. Není to tím, že by telefon neměl přední kameru, ta je totiž po vzoru P Smart Z schovaná ve vyjížděcím modulu, což je fajn, za předpokladu, že nejste fanoušci odemykání obličejem. Kamera totiž vyjíždí tak pomalu, že Honor pro jistotu odemykání obličejem v tomto telefonu vůbec nenabízí. Místo něj je k dispozici na zadní straně čtečka otisků prstů, která už za léta své přítomnosti prošla tolika vylepšeními, že nemůže být jak jinak než rychlá a spolehlivá. Samotný displej je vcelku fajn, barvy jsou pěkné, pozorovací úhly také velmi dobré a jediné, kde by to mohlo být lepší je čitelnost na sluníčku. Tady totiž rozhodně Honor 9X není žádný jedničkář.
Po hardwarové stránce je výbava velmi slušná. Procesorem je Kirin 710F, který doplňuje 4GB operační paměti a 128GB úložiště, což si vysloužilo v Antutu skóre 172 000 bodů. Za 5 990,-, kolik tento telefon na startu stojí to není vůbec špatné. Třeba konkurenční P Smart Z je o 1 000,- dražší, stejně drahý Samsung A40 má výkon téměř o půlku menší a stejně drahé Xiaomi Note 8T je na tom s výkonem stejně. V poměru ceny a hrubého výkonu se tedy nemusíte obávat. Horší už je to s tou sekundární výbavou, kterou málokdo odhalí na první pohled. Oproti P Smartu Z totiž došlo k okleštění Bluetooth pouze na verzi 4.2, ale hlavně, není tu NFC pro stále oblíbenější bezkontaktní placení. A to je hodně velké mínus na telefon skoro za 6 000 Kč. Jediné Xiaomi, kterému se absence NFC u levnějších telefonů vytýkalo, už u Note 8T tento mínus odstranilo a proto to u Honoru 9X mrzí o to víc. Po softwarové stránce telefon pohání Android 9 Pie s nadstavbou Magic UI. Vím, že už se opakuju, ale momentálně se jedná o mojí nejmíň oblíbenou nadstavbu, která svým designem zapadá do doby Karla IV.
Nová Android 10 by snad ale měla v dohledné době dorazit. Jestli se jí dočkáme kvůli probíhající obchodní válce není úplně zaručené, nicméně je to vysoce pravděpodobné a nové Magic UI vypadá opravdu velmi dobře. Abych ale Honoru nekřivdil, všechno tady běhá rychle a spolehlivě bez větších záseků. Inu, za těch pár staletí měli čínští inženýři dostatek času na to software dokonale odladit. Jediných trhaných animací si všimnete snad jen při procházení fotek. Bohužel zmiňovaní inženýři ale také přibalili značnou část naprosto zbytečného balastu v podobě zdvojeného prohlížeče, mailového klienta, fotek, hudby atd. Vrcholem je zbytečná aplikace Honor obchod, která vás odvede jen na stránky Honoru, kde vám nabízí koupení si dalšího telefonu Honor. A jak určitě uznáte sami, to po čerstvém zakoupení a vybalení stávajícího telefonu, nedává smysl.
Soustava zadních foťáků je druhou zásadní změnou oproti P Smartu Z. Honoru se sem totiž vešly hned 3 foťáky. Hlavní je 48MPX se světelností f/1.8, který produkuje tradičně 12MP snímky. Nejedná se ovšem o senzor od Sony IMX586, ale slabší IMX582 a je to vidět. Za denního světla jsou snímky při nejlepším průměrné. Poměrně často vás totiž potrápí přepaly nebo až zbytečné přeostření. Za moc nestojí ani dynamický rozsah, kde aby byly vidět alespoň nějaké stíny vyřeší postrpocessing prostým vytažením expozice právě do přepalu. S ubývajícím světlem se samozřejmě situace zhoršuje a ubývajícím světlem myslím už pouhý stín. Dočkáte se pak poměrně měkkých fotek a s dalším ubývajícím světlem i šumu. Večerní fotky jsou na tom samozřejmě pak ještě hůř a lehce pomůže jen noční režim. Širokoúhlý foťák reprezentuje 8MP senzor a vše, co jsem řekl pro hlavní senzor pak platí dvojnásob pro tohle šíro. To navíc postrádá ostrost po celé ploše snímku a směrem ke krajům ostrost mizí do jakési olejomalby. Ono se tohle dalo celkem čekat, protože 8MP šíra nějakou extra kvalitou neoplývají u žádného telefonu.
Zkrátka a dobře, příště bych raději volil 1 pořádný foťák než 1 slabší a 1 špatný. Trio foťáků uzavírá senzor pro rozeznání hloubky ostrosti a opět vám řeknu jen, ano, je tu. Video Honor 9X zvládá asi tak jako když slepý hraje kuželky. Maximální rozlišení je FHD při 30 nebo 60 snímcích za vteřinu. Celkově absolutně neostré video u kterého lítá expozice nahoru a dolů, časté přeostřování a absence jakékoli stabilizace katapultuje video opět směrem k nepoužitelnosti.
Jak shrnout Honor 9X? Možná se vám zdá, že jsem byl až moc krutý, ale jak můžete vidět na coveru našeho Youtube kanálu, naše motto je: „Nebarvíme recenze na růžovo“. Naše recenze nekonzultujeme s výrobci, nenecháváme si za ně platit a ani jim neodesíláme scénáře ke schválení. Na stupnici 0-10 bych tomuto telefonu dal zhruba šestku. A poslední bod navíc by získal nejspíš asi za 4 000mAh baterku, díky které jsem telefon mohl používat bez problému 2 dny. Chybí zde ovšem alespoň 18W nabíjení, není zde notifikační dioda, chybí NFC, Bluetooth je pouze 4.2 a foťákyjsou slabé. Vlastně jediné kvůli čemu se vyplatí o tomto telefonu uvažovat je displej bez notche i průstřelu a na svou cenu relativně dobrý poměr cena výkon, který je na úrovni Xiaomi a který strčí do kapsy i stejně drahý Samsung A40. Jestli telefon koupit záleží hodně na vašich preferencích. Pokud nutně trváte na telefonu bez výřezu a notche a chcete NFC, vaše jediná volba v této cenové relaci je P Smart Z, ovšem připlatíte tisícovku. Já osobně bych ale raději šáhnul po Note 8T, připlatil za Note 8 Pro nebo využil cokoli z naší Black Friday nabídky.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.