Od té doby, co Apple vyrobil první iPhone uteklo hodně vody. A ano, od té doby, co byl představen první iPhone je každý další iPhone dražší a dražší. iPhone X překonal hranici 30 tisíc a iPhone XS Max hranici dokonce 40 tisíc korun a každý se začal ptát, kam až toto zdražování povede a jestli se stále vyplatí investovat víc a víc peněz do nového telefonu. Apple si asi sám je dost dobře vědom toho, že zdražovat nejde do nekonečna a stejně jako když před lety představil variantu 5C, oprášil letos starou myšlenku a přichází iPhone XR. Levnější varianta vlajkové lodi, která je mimochodem velikostně i váhově mezi XS a XS Max, nabízí pestré barvy a 6,1“ displej, který byl ještě před samotným příchodem asi nejdiskutovanější částí telefonu.
iPhone XR cílí na mladší generaci, která chce iOS, nechce jen nudnou černou nebo bílou, ale k dispozici máte navíc žlutou, modrou, korálově červenou anebo takzvanou Product RED, jejíž koupí přispíváte na pomoc v boji proti chorobě AIDS. XR má oproti svému dražšímu bráchovi 3 hlavní změny. Jsou to hliníkový rám místo ocelového, jedna čočka fotoaparátu místo dvou a displej, který není OLED, ale pouze IPS. Jak už jsem avizoval, hodně debat se vedlo na téma displej a zda je etické za 22 490 Kč, které nejlevnější verze stojí, nabízet displej, který nedisponuje fullHD rozlišením. Upřímně vám řeknu, že rozdíl mezi displeji s lepším iPhonem vidět je, ale až když oba telefony položíte vedle sebe. Pak si všimnete lepšího kontrastu, lepšího dynamického rozsahu a živosti barev. Kdybych to měl vyjádřit třeba procenty, OLED displej na XS je řekněme o 20% lepší. Daleko víc než samotné rozlišení displeje, které mi překvapivě vůbec nevadilo, je ale vidět rozdíl v rámečcích. Ani XS nebo XS Max úplně extra super tenkými rámečky neoplývají, ale tady jsou rámečky prostě obrovské. V horní části displeje je notch, na který jsme u Applu asi všichni zvyklí a příjemné je to, že stejně jako u XS je zde 3D kamera, kterou systém používá pro oblíbené a spolehlivé odemčení obličejem. Další věc, která by vám u telefonu mohla vadit je absence tzv. Force Touch. Pokud nevíte, o co jde, tak je to citlivost displeje na sílu tlaku. Kdybych to připodobnil k počítačí, představte si, že by vám někdo sebral pravé tlačítko myši a museli byste si vystačit s jedním. Krátký klik by znamenal levé tlačítko, dlouhé podržení tlačítka by simulovalo pravé tlačítko myši. A tak je to i zde. Force touch byl nahrazen dlouhým podržením, které vyvolá haptickou odezvu, neboli lehké zavibrování telefonu stejně jako na lepším XS.
Po hardwarové stránce telefon pohání nejnovější čip A12 Bionic. Výkon je tedy brutální a momentálně jeden z nejlepších na trhu. Oproti telefonům XS má pouze o 1GB menší RAM, to znamená 3GB, ale jak všichni dobře víme, Apple dokáže s pamětí velice dobře hospodařit, takže to ani nepostřehnete. Určitě vám nemusím zdůrazňovat, že paměťové karty nejsou podporovány a proto si pečlivě vyberte, jakou kapacitu telefonu zvolíte – k dispozici jsou 64, 128 a 256GB. Jednu klasickou SIM kartu doplňuje druhá varianta, tzv. e-sim, což je elektronická SIM karta, kterou ale musí podporovat váš operátor. Zatím se na to v ČR připravuje T-mobile, a tím pádem do té doby, než funkčnost zprovozní, si budete muset vystačit se sim kartou jednou. Pokud jste milovníci muziky, k dispozici máte bohužel jenom jeden reproduktor, ale na druhou stranu je kvalitní a hraje pěkně nahlas. 3,5mm jack už je u Apple dávno minulostí a proto ani zde jej nehledejte. Vystačit si budete muset s Bluetooth, přiloženými sluchátky nebo redukcí na 3,5mm jack, kterou se však rozhodl Apple od letošního roku nepřibalovat. Holt je to jeden z nejprodávanějších doplňků a proč na něm zkrátka ještě netrhnout nějakou tu kačku navíc.
Foťák je posledním prvkem, kde došlo ke změně. Na zadní straně je čočka jen jedna, nicméně stejná jako je hlavní kamera na XS nebo XS Max se stejnou velikostí jednotlivého pixelu. Tím pádem, zejména za horšího osvětlení, dosáhnete daleko lepších fotek než třeba u loňského iPhonu X. A to je asi zásadní argument, pokud přemýšlíte, zda třeba z iPhonu 8 nebo starších přejít na iPhone X nebo iPhone XR. Foťák je tím pádem opět absolutní špička a to, co budete muset oproti XS oželet, je druhá zoomová čočka, která se využívá pro oblíbený portrétní režim. Ten v XR je přítomen také, ale vzhledem k tomu, že nelze využít právě druhou kameru, portrétní režim se počítá softwarově a je omezen pouze na osoby. Aktuálně tedy nefunguje ani na zvířata, ale Apple přislíbil, že zvířata by v příští aktualizaci měl tento režim podporovat. O věcech, nebo čemkoli dalším se zatím neuvažuje. Škoda, že třeba Pixel 2, nebo Pixel 3 za podobnou cenu tohle bez problému dokážou. Počítejte i s tím, že jak se veškeré portréty dělají širokoúhlou kamerou, budete potřebovat, pro docílení stejné kompozice XRkem, jít daleko blíže fotografované osobě, což bude mít za následek přirozeně daleko užší obličej a méně rozostřené pozadí. Jednoduše řečeno, portrétní fotky z XS vypadají lépe než z XR.
Teď možná váháte, který iPhone koupit. Rozdíl mezi iPhone XR a iPhone XS je je 7 500 Kč, ale běžte v klidu do XR. Rozdíl v displeji extra nepoznáte, a pokud nepotřebujete fotit zoomem nebo fotit předměty portrétním režimem, připlácet 7 500Kč se fakt nevyplatí. Za 22 500 Kč totiž dostanete skvělý produkt, s kterým budete fakt spokojeni, a to jsem vlastně ani nezmínil, že na 1 nabití vydrží i potřebné 2 dny. To je daleko déle než XS nebo XS Max, který vydrží tak den a půl. A pokud Apple udrží podporu 5 let s dalšími aktualizacemi, pravděpodobně vám i celých 5 let v klidu vydrží.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.