Realme bylo původně podznačkou Oppa něco jako Redmi u Xiaomi, v loňském roce se osamostatnilo a stejně jako Oppo, Vivo nebo nám známý Oneplus patří do stejné stáje firmy BBK Electronics. Sorry jako za dnešní trochu delší představení, ale protože je X2 Pro první model Realme u nás, cítil jsem potřebu vás trochu uvést do děje. Realme X2 pro, řekněme si upřímně, po designové stránce vůbec nevybočuje z řady a nebýt velkého nápisu u jemně vystouplého semaforu foťáků, snadno byste si jej spletli s mnoha jinými telefony. Hliníkové tělo kryté Gorilla Glass 5 je na spodní i vrchní straně oproti mnoha výrobcům tak trochu zvláštně propadlé dovnitř. Moc prémiově to ale nepůsobí. Naopak, co je super, je zapínací tlačítko ve zlaté, která v kombinaci s modrou vypadá fakt výborně. Na protější straně bude pak možná někomu vyhovovat posunutí tlačítek hlasitosti daleko níž, takže na ně dosáhnete, aniž byste museli ručkovat.
K nabíjení slouží samozřejmě USB-C s mega rychlou 50W nabíječkou přímo v balení a představte si, že z 0 na 100 nabijete tento telefon za neuvěřitelných 30 minut. Jedná se sice o nabíjení prostřednictvím vlastního nabíjecího protokolu, ale telefon podporuje i Quick Charge 3.0 a Power Delivery, takže poměrně rychle to nabijete i s těmito nabíječkami. V konečném důsledku to znamená, že při klasickém používání vám telefon se 4000mAh baterkou vydrží zhruba den a půl. Rychlost nabíjení ovšem mění pravidla hry, protože pokud máte kdykoli přístup k nabíječce, jen si trochu cucnete a poskočíte s kapacitou zase o desítky procent nahoru. Musím ale říct, že ultra rychlé dobíjení baterku docela zahřívá, takže jak to bude časem s její životností těžko říct. Jestli je vám to jedno, budiž, jestli ne, klidně použijete Quick charge 3.0, kde je nabíjení o chlup pomalejší a šetrnější.
Jestli vás na tomhle telefonu bude něco sakra bavit, jsou to 2 věci, výkon, ale hlavně nádherný 6,5“ Super Amoled displej s obnovovací frekvencí 90Hz. Pokud nevíte, co to je, představte si, že většina displejů na mobilních telefonech svůj obraz obnoví 60x za vteřinu a pro běžné oko se to jeví jako, že displej svítí místo bliká. No a 90Hz znamená samozřejmě obnovení obrazu 90x za vteřinu. Ve výsledku se vám bude zdát všechno daleko jemnější, plynulejší, hezčí. Na statické obrazovce si toho tolik nevšimnete, ale při procházení menu, přesouvání různých oken atd je to jasně znát. Samozřejmě, už máme třeba u ROG Phone 2 120Hz displej, ale v takto levném telefonu je 90Hz opravdu rarita, která se vám bude po čertech líbit. 90Hz samozřejmě o trochu víc spotřebovává baterku, takže pokud byste chtěli šetřit cenná procenta, můžete globálně 90Hz vypnout nebo vypnout jen pro nějakou aplikaci.
Vlastně jedna z největších slabin tohoto telefonu je software. Všechno běhá na Androidu 9 Pie s hodně masivní nadstavbou Color OS. A barviček a podivností si tady opravdu pár užijete. Třeba poměrně nepochopitelně vypadá ovládací centrum. Jednak je slité dohromady s oznamovacím centrem, ale hlavně mi nejde na rozum dvoubarevné označení zapnutých funkcí. Pochopil bych, že šedivá je neaktivováno a typicky modrá barva aktivováno. Ale proč proboha je některá ikona modrá a některá zelená? K tomu třetí žlutá barva aktivovaného stavu automatického jasu displeje. Když odhlédnu od barev, tradiční tlačítko ozubeného kolečka nastavení se změnilo v podivný hexagon s tečkou. A Třeba takový Noční štít v podobě filtru modrého světla je opravdu podivný překlad. Abych si ale jenom nestěžoval, všechno běhá opravdu mega rychle, plynule, bez kousání a pokud si na tyhle podivnosti zvyknete, budete z celé odezvy systému opravdu nadšení. Třeba taková čtečka otisků prstů v displeji je asi snad ta úplně nejrychlejší, kterou jsem kdy u tohoto typu čteček viděl.
Menu je uzpůsobené po vzoru Samsungu s několika domovskými obrazovkami na kterých můžete aplikace sdružovat do složek, posunutím nahoru se dostanete do seznamu všech aplikací a posunutím dolu do vyhledávání. Způsobů ovládání je opravdu spousta a můžete si je plně nastavit v menu na všechny možné režimy včetně starých dobrých tlačítek. Šikovně vypadá i boční lišta po vzoru Side Sense od Sony, která se ale automaticky negeneruje podle nejpoužívanějších funkcí v určitou denní dobu, ale můžete si nejpoužívanější aplikace a funkce telefonu nastavit sami. Poslední věcí, která asi stojí v ovládání za zmínku je režim OSIE, který se využívá třeba u videa k daleko živějšímu obrazu. Funguje však pouze v některých aplikacích jako je Amazon Prime Video nebo překvapivě TikTok, takže v našich končinách jej využije asi málokdo.
Když výrobce dá do telefonu nejrychlejší procesor pro Android v podobě Snapdragonu 855+, 8GB RAM a 128GB úložiště, je už skoro jasný, že všechno poběží ultra rychle. O prostředí jsem už mluvil, takže pro úplnost už jen zmíním hry, které si fakt díky skvělému displeji a maximálnímu možnému HW užijete na plnou palbu. A to ještě musím říct, že systém úložiště je UFS 3.0, takže brutálně rychlé stahování a přenos souborů je realitou. Kde X2 Pro musím vyloženě pochválit je skvělý zvukový projev 2 stereo reproduktorů s Dolby Atmos. Tohle je prostě lahůdka poslouchat. Jen nechte maximální hlasitost na 90%. Na 100 už to zní trochu hůř. I tak je ale maximální hlasitost jedna z největších, kterou jsem za poslední dobu slyšel. A kdo by nechtěl poslouchat z hlasitých repráků, pořád má k dispozici zdířku na 3,5mm jack. Pak už je tu jen z hardwaru 5GHz Wifi, Bluetooth 5.0, FM rádio, a všechny navigace včetně evropského Galilea.
Na zadní straně je soustava 4 foťáků nebo spíš tří, protože čtvrtý je jen pro rozostření pozadí. Notno říct, že zbytečně, protože rozostřeného pozadí dosáhnete i pomocí zoomového foťáku, ovšem 4 se prodávají lépe než tři. To dá rozum. Hlavní 64MP foťák se světelností f/1.8 je ten stejný, který jste měli možnost vidět u Redmi Note 8 Pro a s největší pravděpodobností bude i u chystané A71 od Samsungu. Sami víte, že u Xiaomi jsem jej tak úplně extra moc nepochválil. A to Xiaomi poslední rok má na svých telefonech brilantní postprocessing fotek. Asi už tušíte, kde bude slabina tohoto telefonu. A je jím bohužel foťák. Co totiž jde odpustit telefonu za 7 tisíc už nejde odpustit telefonu za 13 000 Kč. Za dne je největším problémem špatný dynamický rozsah, který je patrný hlavně ve stínech. Čím světla ubývá, tím se samozřejmě problém zhoršuje až směrem k nočnímu režimu.
Tady přichází pochvala za automatický noční režim po vzoru Motorol nebo Applu, ale kvalita snímků je ta o které jsem mluvil. Přidá se pak ještě neostrost v detailech a celkově je fotka hodně měkká. Ze světel se stanou jedny velký mazanice a to fakt pěkně nevypadá. Zpátky k denním fotkám. Ty při spojení 4 pixelů do jednoho mají při výsledných 16MP vypadají relativně dobře, ale stačí trochu na počítači zazoomovat a už je viditelné, že snímky jsou docela měkké a ve větších jednobarevných plochách je patrná olejomalba. Druhý foťák je 13MP teleobjektiv s dvojnásobným zoomem a při obří světelnosti f/2.5 asi pochopíte, že tady ten problém bude ještě větší.
Vše, co jsem řekl o hlavním foťáku se tady ještě násobí. Telefon se snaží zvednout relativně dost ISO, pak se snaží aplikovat potlačení šumu a výsledkem jsou zase jen neostré snímky. U 8MP šíra musím pochválit autofocus, díky kterému můžete šíro použít i na makro. Problémem je ovšem dost častá nemožnost zaostření na objekt. Foťák jakoby po kliku zaostří a pak hned rozostří. Paradoxně se mi tak nejvíc tentokrát líbily fotky z předního foťáku, které svou ostrostí předčily všechny 3 foťáky na zadní straně.
Realme X2 Pro je za svou cenu cenu 12 890,- rozhodně výbornou volbou, pokud nehledáte fotomobil. V tom případě na Realme zapomeňte. Je to jeden z nejhůř fotících telefonů v uvedené cenové kategorii. Ve zbylých ohledech je to ale velmi dobrá volba. Pominu-li design, který je subjektivní, rozhodně dostanete za své peníze bezkonkurenční výkon, výborný zvuk, skvělý displej s brutálně rychlou čtečkou a 4000 baterku s 50W nabíjením. Jediné, co by vám mohlo možná chybět je slot na paměťovky, ale při 128GB to snad většina lidí ani nepotřebuje. Kord, když je tu to UFS 3.0 úložiště.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.