- Perfektní dílenské zpracování
- Ochrana IP69
- Jeden z nejlépe svítících displejů
- HDR10+ i Dolby Vision fungují v Netflixu
- Prvotřídní hardware se Snapdragon 8 Elite
- Skvělá výdrž nadstandardní 6500mAh baterie
- Ucházející hlavní fotoaparát
- Širokoúhlý fotoaparát je naprosto základní
- Stabilizace videa nenadchne
- Chybí podpora eSIM
- Na Realme vyšší cena
Design a zpracování
Začnu rovnou obsahem balení, protože regule EU jsou neúprosné a tak realme je dalším výrobcem v řadě, který odstranil nabíječku. Standardně tedy v balení najdete fólii na displej a nabíjecí kabel, který je ovšem pořád s koncovkami USB-A na USB-C a tak na to buď myslete při případném hledání adaptéru. Pochopitelně, pokud budete kupovat originální 120W, ten už je USB-A koncovkou vybaven. Posledním příslušenstvím je pak gumové pouzdro s logem realme. Není nijak ošklivé, ale ani nápadité a už vůbec není v barvě telefonu. Pokud si totiž, jako já, vyberete krásnou oranžovou barvu telefonu, pouzdro jí skryje tak, že z oranžové nezůstane ani milimetr. A to je škoda. Oranžová je totiž opravdu neméně krásná stejně jako druhá barva vesmírně šedé. V mém případě pak ona oranžová ještě má v sobě žíhání podobné struktuře kamene a musím říct, že po designové stránce je tohle asi nejlepší realme, které jsem kdy držel v ruce.
Po designové stránce se je jedná o velmi povedený telefon
Úroveň zpracování je opravdu vlajková, přesně tak, jak by takový telefon měl být. Vlastně možná jen jedna věc mne malinko mrzí a to lehoulince zaoblený displej, ale jde zhruba o 1mm, takže je to opravdu nepatrné, ale je tam. Chápu samozřejmě onu pointu, aby pak boky telefonu, které jsou mimochodem rovné a za to tleskám, vypadaly užší. Jenže díky tomu je už z výroby nalepená fólie až ke krajům a trochu nepříjemně řeže při přejetí prstem přes hranu. Jinak celkově ovšem za design realme opravdu chválím. Telefon je unikátní a rozhodně si jej s ničím jiným nespletete. A to jsem vlastně ještě nezmínil ani, že nově má telefon ochranu IP69, která jde za tu klasickou osmičkovou ještě dál ve směru provozu ve vyšších teplotách a vyšším tlaku, což realme dokonce přetavilo i ve speciální podvodní režim, o kterém vám řeknu za chvíli, až se dostanu k foťákům.
6,78" displej vás nadchne
Nejdřív se totiž vrhnu na prvotřídní displej o velikosti 6,78“, který je vyrobený technologií OLED a podporuje obnovovací frekvenci až 120 Hz. Vlastně musím upřímně říct, že mu není co vytknout. Jde totiž o LTPO panel s poklesem obnovovací frekvence až na 1 Hz, živými barvami, podporou HDR10+ i Dolby Vision a opravdu ukázkovou svítivostí. V manuálním režimu se dostanete na necelých 1100 nitů, ale v tom automatickém jen doslova pár nitů za Pixel 9 Pro XL, který vévodí mému žebříčku měření svítivosti. GT 7 Pro je tak na druhém místě, a to bych opravdu od značky, která původně sloužila jako budgetová podznačka OPPO, nečekal. S přehledem nebudete mít sebemenší problém vidět cokoli ani v poledne při letním sluníčku. Jedinou věc, kterou jsem zaznamenal v jiných recenzích a musím ji potvrdit, je, že displej má problém s poklesem obnovovací frekvence ve chvíli, kdy se telefon nachází ve tmavém prostředí. Typicky třeba když ležíte večer v posteli a surfujete, jen málokdy mi i při nečinnosti klesla frekvence pod 120 Hz. O to zajímavější by bylo, kam až by se dokázala posunout výdrž telefonu, která už teď je skvělá.
Aby nebyla, když se výrobci podařilo do telefonu vměstnat nový typ 6500mAh baterie, což je zatím nejvíc, kolik jsem u vlajkového telefonu měl šanci testovat. Nebyl problém se tak pohybovat někde mezi 8 a 10 hodinami zapnutého displeje na jedno nabití, pochopitelně dle náročnosti, a to je opravdu impozantní hodnota. Navíc když jste schopni s 120W nabíjením vrátit telefonu plnou kapacitu za plus mínus 35 minut, rázem se ona impozantnost ještě zvětšuje, a minimálně v tomto ohledu nyní realme zašlapává veškerou konkurenci široko daleko do země. Naopak za celkem fail považuju ve vlajkové kategorii absenci bezdrátového nabíjení, které může snad jen částečně ospravedlnit snaha o co nejtenčí telefon a bez debat hodně nadstandardní baterie. To jsem ale od displeje odběhl trochu daleko, takže zpátky už jen dokončím, že jinak musím pochválit ještě skvěle spolehlivou a rychlou ultrazvukovou čtečku otisků prstů nebo přítomnost certifikace pro Netflix, kdy videa jedou jak v HDR10+, tak Dolby Vision.
Realme vsadilo na nejvýkonnější procesor od Qualcommu
Teď už ale k procesoru, kterým je Snapdragon 8 Elite, alias to nejlepší, co aktuálně Qualcomm nabízí. Procesor běží na 3nm technologii a je dost pravděpodobně hlavním viníkem toho, proč telefony meziročně ohromně zdražují. Vždyť i toto dnešní realme v konfiguraci 12 GB/512 GB startuje na ceně 22 990 Kč, a to je cena, která byla donedávna u realme nebývalá. Inu, Qualcommu zmizela konkurence v podobě Samsungu, a tak společný duopol s Mediatekem vyhání ceny do nových výšin. A to je teprve začátek – připravte se na masivní zdražování vlajek příští rok.
Realme staví svůj telefon jako přímého konkurenta pro ROG Phone 9
realme GT 7 Pro
ASUS ROG Phone 9
Uvidíte, že až se představí většina vlajek pro příští rok, budeme toto realme možná považovat i za budget vlajku. Každopádně, jako každý rok, výkon je opět navýšen, ale ať jsem měřil, jak jsem měřil, třeba v Antutu jsem z telefonu nevymáčkl víc než 2,7 milionu bodů, což je rozhodně méně než téměř 3 miliony u ROG Phone 9. A to i přesto, že jsem zapnul režim GT, který by měl dodat telefonu ještě větší výkon. Realme si je ovšem nejspíš vědomé, že jeho chlazení není tak dokonalé jako u ROG, a proto výkon lehce škrtí, což ale vůbec nevadí, protože výkonu je tady opravdu na rozdávání. Telefon je schopný zvládnout všechno svižně – je jedno, jestli jste v systému, hrajete Genshin Impact, PUBG Mobile nebo jiné náročné hry. Na záseky jsem nenarazil ani jednou.
Android 15 se 3 roky velkých aktualizací
Ne tak dokonalé chlazení se ovšem projeví po delší době. V rámci softwarové nadstavby telefon běží na realme UI 6.0 nad Androidem 15. Jde však jen o kosmeticky upravenou verzi spíše v rámci vizualizace, bez zásadních rozdílů oproti minulé generaci. Realme UI vychází z ColorOS od OPPO, podobně jako třeba OxygenOS od OnePlus, a tak je asi každému jasné, že jde o prostředí bohaté na barvy. Nic, co bych osobně extra preferoval, ale v tomto ohledu to každý můžeme mít jinak. Důležitější je zmínit, že podpora softwaru odpovídá dnešnímu standardu na akceptovatelné úrovni: 3 roky velkých aktualizací a 4 roky bezpečnostních záplat.
Ukázka prostředí a výsledky benchmarků
Rozhodně pozitivní je pak přítomnost Androidu 15, protože i příští rok se objeví spousta telefonů s 3letou podporou, ale stále ještě s výchozí čtrnáctkou. V rámci nového Androidu jsou pak funkční některé AI prvky, jako je „circle to search“, které téměř před rokem zpopularizoval Samsung, nebo „sketch to image“, kdy AI převede vaši skicu na obrázek. AI studio zase funguje trochu jako morfování vašich fotek do předpřipravených scén. Je to trochu gimmick, nad kterým se zasmějete – o to víc, když aplikace po vás chce, abyste ji ideálně každý den pouštěli, sbírali kredity za přihlášení a ty pak utráceli za generování fotek. Na jednu stranu jde asi o ochranu proti zneužití AI serverů, protože generování probíhá vzdáleně, na druhou stranu je to něco, nad čím se zasmějete, vygenerujete si pár fotek na párty, a pak na aplikaci stejně zapomenete.
Realme ve fotoaparátech může jedině překvapit
Teď už se ale dostávám k sestavě tří fotoaparátů v čele s 50MP hlavním senzorem, kterému sekunduje druhý 50MP senzor s trojnásobným optickým zoomem, a trojici uzavírá základní 8MP širokoúhlý senzor. A kvalita fotek? Inu, realme nikdy nepatřilo mezi etalony ve focení, a v rámci značky je tak startovní laťka pro porovnání nastavená celkem nízko. Telefon tedy víc než zklamat, může spíš jen příjemně překvapit. A to bych řekl, že se mu i celkem podařilo. Zázraky ovšem nečekejte na širokoúhlém senzoru. Sice vždycky říkám, že nehodnoťte fotoaparáty podle megapixelů, protože je to jen číslo, ovšem u 8MP širokáče to bohužel neplatí – tady to vždy značí úplně ten minimální základ. Výhodou realme je ovšem silný procesor, který má šanci díky své výpočetní síle zachránit na fotkách víc, než když stejný senzor použijete u základního telefonu. I tak se ovšem zázraky nekonají, a i když toto je za dne asi jedno z nejlepších podání, které se dá z tohoto senzoru získat, přece jenom na vlajkovou třídu to nestačí. U telefonu za 10 tisíc bych tyto fotky pochválil, ale u vlajky je to za dne spíš takový „meh“ a večer nebo v noci bída. Fotky postrádají ostrost a mnoho detailů se občas slévá do jedné velké bitmapy.
Hlavní 50MP senzor s velikostí 1/1.56“ už je na tom o poznání lépe. Přes den dokáže pořídit velmi solidní fotografie s dostatkem detailů, přirozenou ostrostí a realistickým barevným podáním. Realme fotky nijak zvlášť nepřikrášluje a podává realitu v syrovém stavu takovou, jaká právě je. Hodně solidně si vede i večer a v noci, což mě osobně potěšilo – alespoň jeden foťák z celkové plejády podává velmi obstojný výkon jak za dne, tak v noci. Na podání realme samozřejmě. Chyby tu jsou – občas je na fotkách vidět až přílišný digitální processing a ve večerních scénách by mohl být dynamický rozsah rozhodně lepší.
No a konečně třetím do party je trojnásobný teleobjektiv, který můžete použít ještě k dvojnásobnému digitálnímu výřezu a dosáhnout tak 6násobného přiblížení. A tady musím realme znovu celkem pochválit, jak za denní, tak i noční scény. Foťák si udržuje ostrost, kterou bych u tohoto typu objektivu i výrobce možná ani nečekal. Jen doporučuji zůstat u nativního rozlišení – při 6násobném zoomu přicházíte o dost detailů.
Prohlédněte si kompletní fotogalerii z Realme GT 7 Pro
Jak je na tom video můžete vidět v naší recenzi na YouTube, ale v rámci stabilizace to nebyla žádná extra hitparáda. Ne, že bych šel ninja-chůzí, ale oproti běžným telefonům realme mnohem hůře kompenzuje klasickou chůzi. Na druhou stranu musím pochválit plynulost hlavně u panning záběrů, tedy záběrů, kdy telefonem pohybujete zleva doprava a ten musí přegenerovávat celou scénu. S tímto typem záběru má většina telefonů na Androidu – přibližně 90 % – problém, ale zde jsem díky silnému procesoru žádné nedostatky nezaznamenal, a to ani při natáčení v 4K při 60 fps.
Raritou je speciální podvodní režim
Ještě zbývá probrat speciální podvodní režim, který je možný díky zvýšené ochraně IP69. Režim spustíte v nabídce dalších funkcí a ihned po aktivaci se zobrazí informace o tom, jak režim správně používat – například že není doporučeno ponoření při rozdílu teplot větším než 5 stupňů, maximální hloubka je 2 metry, a také upozornění, že případné vniknutí kapaliny není kryto zárukou. A tady si říkám – proč realme takovou funkci aktivně propaguje, když vás od jejího použití vlastně hned odrazuje? Ovládání fotoaparátu se v tomto režimu přesune na boční tlačítka, což je praktické. Po ukončení režimu se pak automaticky spustí vysokofrekvenční tón, který pomáhá vyfouknout zbytkovou vodu z reproduktorů.
Vyplatí se pořídit nové Realme GT 7 Pro?
Jak tedy toto realme zhodnotit? Asi, že za necelých 23 tisíc bude zrát jako víno. Já vím, že vám asi teď bude připadat ona částka poměrně vysoká, kór na značku realme, ale věřte mi, že až uvidíte ceny vlajek pro příští rok, ještě vám bude nejspíš připadat realme levné. Každopádně čas na rozmyšlení budete mít dostatečný. Výrobce sice nepochopitelně představil v ČR telefon oficiálně zhruba 14 dní poté, co jej sám začal prodávat u některých prodejců, ale těch pár kusů, které dorazily, se už stejně rozebralo a další várka dorazí až na přelomu roku. Na rozmyšlení tedy máte minimálně 14 dní až 3 týdny času a do té doby si nechat uzrát myšlenku, jestli tento telefon za to stojí.
Já jsem sice ještě nepochválil velmi dobře hrající stereo reproduktory nebo nepohanil nepochopitelnou absenci eSIM, ale jinak jsem vám o tomto telefonu řekl ty nejpodstatnější informace, abyste se mohli správně rozhodnout. Shrnu tedy ještě jednou to nejdůležitější – designově krásný telefon, s hodně nadstandardní výbavou, skvělou baterii s jednou z absolutně nejlepších výdrží na Androidu, brilantní displej, rychlé nabíjení, jeden z prvních telefonů u nás na prémiovém čipsetu pro příští rok, Android 15 a hodně ucházející hlavní foťák s teleobjektivem. No a negativ je víceméně málo a v podstatě se smrskly jen na špatný širokoúhlý a selfie foťák, trochu horší stabilizaci a trochu nepochopitelnou absenci eSIM nebo bezdrátového nabíjení. To je trochu škoda.