- Krásný a neotřelý design
- Displej, který byste si spletli s vlajkovým telefonem
- Slušný hardware s rychlým UFS 3.1 úložištěm a velmi dobrým chlazením
- Velmi dobrá výdrž na 1 nabití
- Pohodový set fotoaparátů
- Měňavá záda jsou spíš gimmick, který by měl časem navíc vymizet
- Reproduktory hrají spíš podprůměrně
- Chybějící HDR certifikace pro Netflix
- Vzhledem k šířce telefonu není vhodný do menších rukou
Řeknu vám, že jsou produkty, na které se při recenzích těšíte víc a na některé zase míň. Přesně podle toho, jestli jde o nějaký recyklát za vyšší cenu nebo o zajímavý kousek, který má šanci se stát bestsellerem. No a já zrovna držím v ruce Realme 14 Pro+, o kterém Vám můžu rovnou prozradit, že zapadá do té druhé kategorie. Jste také natěšení na jeho recenzi tak jako já? Tak se pohodlně usaďte a jdeme na to!
Ke značce Realme jsem byl poslední 3 roky dost skeptický, protože tak nějak periodicky u nás končila, pak znova začínala, pak zas končila a teď jsme údajně na jejím už třetím restartu u nás a nový Realme 14 Pro+ toho má být důkazem. Asi se nemá cenu pouštět do spekulací, jestli to Realme vydrží nebo ne, protože do budoucnosti stejně nikdo nevidí , takže se pojďme spíš zasoustředit na to, co je nové 14 Pro+ zač.
Cenově zapadá do kategorie střední třídy jako konkurent Xiaomi 14T, Galaxy A56, Nothing Phone (3a) Pro a jim podobných, ale protože už jde o kategorii, kde když představíte parametrově vyrovnaný telefon s konkurencí, můžete si dovolit oproti běžným parametrům i nějakou tu specialitku přidat. Třeba u Nothing Phonu jsou to Glyph pásky a periskop, u 14T je to kompletní trojice foťáků a nadprůměrný procesor, u A56 si zase připlatíte za značku, ale k dispozici pak máte široké portfolio příslušenství, skvělé Knox zabezpečení, výbornou nadstavbu a 7 let podpory.
Jak se liší recenzované Realme 14 Pro+ oproti svému levnějšímu bratříčkovi?
realme 14 Pro Plus

realme 14 Pro

V chladivém počasí překvapí netradičním designovým provedením
U Realme 14 Pro+ je těch specialitek víc a krásně rozprostřených do každé z důležitých částí
U Realme 14 Pro+ je těch specialitek víc a krásně rozprostřených do každé z důležitých částí a protože začínám vždy celkovým designem telefonu, tak tady je ojedinělou vlastností unikátní zadní kryt, který jako údajně první na světě reaguje na okolní teplotu prostředí. A to konkrétně na chlad, protože pokud se budete vyskytovat někde, kde je pod 16 °C, zadní kryt v barvě odstínu někde mezi mramorem, slonovinovou kostí a lehkým žlutým nádechem začne najednou získávat modré žíhání.
Čím větší chlad na kryt působí, tím rychlejší ona změna je. Schválně si můžete vyzkoušet telefon ponořit do ledové vody, strčit na chvíli do mrazáku nebo zatím ještě využít chladnějších ran a večerů a strávit s ním nějaký čas venku a uvidíte sami.
A o odolnost se bát nemusíte. Nově totiž telefon nabízí kombinovanou certifikaci IP68/IP69/IP66, což výrobce vysvětluje jako možnost ponoru až do 2m hloubky po dobu 48 hodin, pochopitelně v laboratorních podmínkách sladké vody o konstantní teplotě, ale já bych se rozhodně o krátký ponor do ledové vody nebál, stejně tak o vložení do mrazáku pro testovací účely. Odolnost je dále navýšena ještě o „military grade resistance“, resp. to, že by telefon měl vydržet běžné pády z kapsy nebo ze stolu, a to i opakovaně. Kolik pravdy je na tomto tvrzení jsem ale pochopitelně nezkoušel.
Každopádně nápad s měňavými zády není nic nového. Třeba Vivo tento druh zad nabízelo u svých telefonů střední třídy už pár let zpátky, ovšem tam bylo reakční složkou UV záření, kdy telefon na sluníčku nebo ve stínu měnil svá záda ze zelené do žluté a naopak. Asi možná lepší řešení, protože Realme 14 Pro+ přichází v ročním období, kdy se neplánuje nějaká extra zima a navíc máte v balení neprůhledné černé pouzdro, které vám tu zábavu tak nějak pochopitelně dost zkazí.
Detailnější popis, jak funguje určování stupně krytí a co to znamená co do ochrany naleznete zde
No a konečně třetí fair-point je, že telefonovat někde venku v mrazu jen kvůli tomu, abyste se mohli kochat změnou barev na zádech telefonu, se vám bude chtít možná tak akorát první týden používání a pak už si na tuto možnost ani nevzpomenete.
Za mnohem důležitější ovšem považuju fakt, že i při 6000mAh křemíko-uhlíkové baterce se podařilo 14 Pro+ vměstnat pod 8mm tloušťky a 200g váhy. Jen ta výdrž není tak zázračná, jak by se na tak velkou kapacitu slušelo a patřilo. Většinou jsem se pohyboval kolem 7-7,5 hodiny zapnutého displeje na 1 nabití, což je třeba o dost méně než minule recenzovaná Vivo V50.
Telefon pak podporuje 80W drátové nabíjení, ale jelikož nabíječku v balení nenajdete, je třeba nějakou dostatečně výkonnou dokoupit, například rovnou přímo z dílny Realme za hodně slušnou cenu. Zpátky ale k rozměrům, kde jen počítejte s tím, že nejde o žádného kolibříka a se 77mm šířky nebude v malé dámské ručce úplně nejpříjemnější na držení.
Navíc s přibaleným gumovým pouzdrem ještě šířka naroste a z používání telefonu se stane taková Sophiina volba. Sice přijdete o design, zvedne se vám váha a telefon rozměrově nabobtná, ale zase se bude mnohem lépe držet, protože jeho záda jsou společně s kulatými boky plastového rámečku docela kluzká.
Displej je ve své cenovce absolutním nadstandardem
Pokud bych vám totiž tento telefon ukázal a záměrně nezmínil cenovku, klidně byste jej podle displeje mohli hravě tipovat nad 20 tisíc korun. Až tak skvěle displej vypadá.
Aby ne, pro zobrazovací jednotku si totiž Realme zvolilo obrovský 6,83“ displej s průstřelem na čelní straně, který ovšem, musím uznat, vypadá na svou třídu naprosto špičkově. Pokud bych vám totiž tento telefon ukázal a záměrně nezmínil cenovku, klidně byste jej podle displeje mohli hravě tipovat nad 20 tisíc korun. Až tak skvěle displej vypadá.
Sice nesvítí srovnatelně s vlajkami (naměřených 1185 nitů je v rámci své kategorie OK), rozhodně ale v tomto ohledu negativně nevyčnívá. Zakřivený je pravda do všech čtyř stran, což nemusí vonět každému, ale zahnutí je opravdu minimální a stejně tak minimální jsou i rámečky. Třeba oproti takové A56 si budete připadat jako v naprosto jiné dimenzi. Jinak jde po technické stránce o OLED panel se 120Hz obnovovací frekvencí, Full HD+ rozlišením a podporou HDR10, jen bohužel bez certifikace Netflixu. A to je škoda, protože dřív to byla jen doména dražších telefonů „západních“ značek, ale za poslední 2 roky se už ona certifikace propracovala i do Xiaomi nebo Viva a tak je trochu mrzuté, že zrovna tady je to kaňka na kráse. Když bych tak displej shrnul, na svou cenu jde rozhodně o nadstandard s vysokou svítivostí a minimálními rámečky, což je zase to ono plus navíc v každé kategorii tohoto telefonu.
Stabilní výkon s perfektně zvládnutým chlazením
Třešnička na dortu je hodně, ale fakt hodně naddimenzované chlazení skrz odpařovací komoru
A zase další plus je u hardwaru, protože ač je 14 Pro+ vybaveno Snapdragonem 7s Gen 3 jako spousta telefonů v podobné kategorii, ona třešnička na dortu je hodně, ale fakt hodně naddimenzované chlazení skrz odpařovací komoru. Realme tvrdí, že jde o největší ve své kategorii, čemuž sice nemusíme věřit, ale reálný výsledek opravdu předčil má očekávání.
Prakticky po celou dobu 60minutového zátěžového testu nezaznamenal telefon žádný pokles a ve chvíli, kdy jsem tento test či AnTuTu Benchmark pustil, zůstal tak chladný, jako kdyby k žádnému testu nedocházelo.
Vlastně to vypadá, jak kdyby Realme vzalo odpařovací komoru, kterou běžně využívají výrobci pro extrémně topící vlajkový Snapdragon 8 Elite a nasadilo jen na slabší Snapdragon 7s Gen 3.
Pochopitelně vám to nezajistí prvotřídní výkon, jelikož papírově jsou momentální vlajky zhruba 2,5x rychlejší, ale co naplat, když výkon neudrží. Tady se nemusíte bát, že i po dlouhých hodinách hraní by vám výkon klesal. Prostě tak, jak jste frčeli na začátku, pojedete s výkonem i za 2 hodiny náročné pařby. Tomu všemu dopomáhá ještě velmi slušná konfigurace 12GB operační paměti typu LPDDR4X a UFS 3.1 úložiště, což je velký a hlavně pozitivní rozdíl jak proti Nothing Phone (3a) Pro nebo nedávno recenzovanému Vivo V50. Je ale nutné podotknout, že třeba Xiaomi 14T je na tom s výkonem a UFS 4.0 ještě lépe.
Spolehlivá nadstavba s AI funkcemi, které si zatím moc nerozumí s češtinou
Každopádně zkušenost z používání tohoto Realme je parádní. Všechno běhá rychle, bez sebemenšího záseku a tak, jak by mělo. Tím se dostávám pochopitelně i k operačnímu systému a jeho nadstavbě Realme UI, což je ovšem jen přejmenované ColorOS od OPPO běžící také třeba v telefonech OnePlus pod názvem OxygenOS.
Asi neřeknu, že by se jednalo o mojí oblíbenou nadstavbu, už jen ty barvičky jsou cirkusovějšího rázu, ale rozhodně se jedná o nadstavbu spolehlivou. Jen škoda, že už dnes výrobce slibuje podprůměrné 2 roky velkých aktualizací a 3 roky bezpečnostních záplat ve chvíli, kdy takovým nepsaným standardem už jsou 4 roky velkých aktualizací, vivo nabízí 5 a Samsung dokonce u A56 i 7 let. Tohle je za mě velká škoda právě i vzhledem k tomu, že jak OnePlus, tak Realme sdílejí prakticky stejný systém s OPPO a ona synergie měla být benefitem.
Každopádně protože nadstavba běží nad Androidem 15, dostanete v rámci AI jak Circle-to-search, tak Gemini, které by mělo přijít snad v dohledné době i s integrací některých českých funkcí do samotných aplikací. Zatím česky funguje pro běžnou konverzaci, ale třeba s příkazy typu „Najdi mi restauraci s výhledem na Pražský hrad, zapiš mi večeři do kalendáře a pošli manželce SMS s adresou“, jak to plánuje Samsung, Vám opravdu Realme nepomůže.
Stejně tak AI zatím nepodporuje v češtině funkce asistenta, tím pádem vám třeba při přepnutí do češtiny například nevyhledá okolní Bluetooth zařízení, ale to není pochopitelně vina Realme, jakožto spíš věc Googlu. Čistě teoreticky se tak stejně jako na spoustě jiných zařízení v rámci AI spokojíte právě s dobře fungujícím Circle-to-Search nebo vymazáváním nechtěných objektů na fotkách. To druhé zmíněné ovšem spíše figuruje jako funkce, kterou je záhodno v době všeprostupující AI mít - výstupy z ní se s tím, co dostanete na Samsungu prostě měřit nedají. Je tak krásně vidět, že hardware si umí dnes koupit každý, ale rozdíl se právě láme hlavně u software.
Velmi vyrovnaná trojice na zádech s trojnásobným zoomem
U foťáků realme vsadilo na osvědčenou svatou trojici v čele s 50MP hlavním senzorem, 50MP 3násobným periskopem a všechno pak uzavírá základní 8MP širokoúhlý objektiv. Za pozornost stojí ovšem právě onen 3násobný periskop hlavně z ohledu toho, že jde opravdu o trojnásobné přiblížení, které ovšem nijak dramaticky nezvedlo hrb na zádech, jak jsme mohli vidět před pár dny u Nothing Phone (3a) Pro. Za tohle tedy patří Realme jednoznačná pochvala.
A teď už k samotné kvalitě fotek, které vypadají za dne na všech třech objektivech velmi slušně. Pochopitelně, jako vždy u 8MP širokoúhlých objektivů, jste limitováni tím, že jde o naprostý základ a ono rozlišení se spíš hodí na obrazovky telefonů než někam jinam.
Obecně ovšem dostáváte velmi vyrovnané snímky jak z hlavního fotoaparátu, tak i teleobjektivu a to jak ve dne, tak večer.
Často je hodně patrná neostrost na okrajích fotek a při přiblížení na 100% velikost poznáte, že spousta detailů se ztrácí i uprostřed. I když mohu pochválit velmi dobrý dynamický rozsah a pěkně pracující HDR, často jsou fotoaparáty ne tak úplně konzistentní a trochu překvapivě je širokoúhlý fotoaparát právě saturovanější než zbylé dva.
Obecně ovšem dostáváte velmi vyrovnané snímky jak z hlavního fotoaparátu, tak i teleobjektivu a to jak ve dne, tak večer. Z obou těchto objektivů máte také možnost pořizovat i dvojnásobné výřezy, ale degradace v kvalitě fotografií je pak právě vidět hlavně večer.
Tady bych doporučoval se držet na nativních ohniscích obou objektivů. Jinak jsou ale fotky i večer na hlavní i teleobjektiv velmi dobře použitelné a hlavně právě teleobjektiv je plně srovnatelný s mnou chváleným periskopem na Nothing Phone (3a) Pro.
Vlastně na to, že se díváme na ve startovní akci plus mínus 12tisícový telefon je typická fotka Hlavního nádraží na 3násobné přiblížení teleobjektivu opravdu pěkná a když použijete její dvojnásobný výřez, který jsem, vím, úplně v noci nedoporučoval, pořád zřetelně přečtete dokonce i číslice na ciferníku hodin. A to fakt není na tuto cenu telefonu vůbec špatný výsledek, ba naopak.
O kvalitách trojice foťáků Realme 14 Pro+ se můžete přesvědčit sami, a to nahlédnutím do kompletní fotogalerie
Jaký je tedy verdikt?
Jak tedy Realme 14 Pro+ zhodnotit? Jednoznačně jako hrozně fajn telefon, který dostává velkou pochvalu za design, displej, hardware i fotoaparáty a je plnohodnotným konkurentem pro Xiaomi 14T, A56, OnePlus Nord 4 nebo Nothing Phone (3a) Pro.
Pochopitelně mám zde ale i výtky a ty míří na absenci HDR v Netflixu nebo na nižší svítivost. Další pak na spíše horší dvojici stereo reproduktorů, pouze 2 roky velkých aktualizací a nic moc video. Je tak pochopitelně na vás, čemu dáváte u mobilního telefonu přednost. Pokud nějak neřešíte počty aktualizací a neočekáváte bůhvíjak krásná videa, řekl bych, že s Realme 14 Pro+ budete opravdu spokojeni.
Nové Realme 14 Pro+ si můžete zvolit v jedné ze 2 dostupných barev
Koneckonců za 12 499Kč, kolik stojí v zaváděcí akci v konfiguraci 12GB operační paměti s rychlým 512GB UFS 3.1 úložištěm, je tohle opravdu fajn výbava. Za standardních 14 tisíc, kolik pak telefon bude stát od dubna, bych už přece jen trochu váhal, protože to už je hranice, kam se dostanou loňské odlehčené vlajky, ale do té doby je tento telefon za 12,5 tisíce opravdu velmi dobrá volba.