- Unikátní a nadčasový design s tenoučkým tělem a váhou pod 200g
- Ochrana proti vodě a prachu IP68
- Snapdragonem 7 Gen 3 zajišťuje skvělý poměr výkon vs spotřeba a ani se moc nehřeje
- S výdrží více jak 9 hodin zapnutého displeje porazí drtivou většinu konkurence
- Rychlé 80W drátové nabíjení 5500mAh baterie
- Dvojice velmi dobře naladěných objektivů, poprvé s optikou Zeiss ve vyšší střední třídě
- Portrétní fotografie s přisvícením Aura Light umožňují dodatečnou změnu a úroveň zaostření
- Svítivost displeje by mohla být lepší
- U nižší 256GB varianty pouze UFS 2.2 úložiště
- Nepodporuje paměťové karty
- Aplikace pro fotoaparáty by snesla už trochu toho UX vylepšení
- Video ve 4k30 postrádá ostrost i stabilizaci
vivo V40
Nádherný design v nachové barvě si s jiným telefonem nespletete
Vivo už je tak nějak tradičně známé tím, že nesoupeří o nejlepší poměr ceny a výkonu s POCO, Redmi, Realme atd a tak není divu, že v rámci spolupráce na tohoto výrobce narazíte spíš víc už na zmíněném fotbale, české miss než třeba v Penny Marketu. Krásným designem s prošívanými koženkovými zády upoutalo už před dvěma měsíci V40 SE a dnešní a dospělejší V40 jde minimálně v barvě v jejích šlépějích. Díváte se tak znovu na nádhernou fialovou barvu s nadčasovým designem a i když jde v tomto ohledu o subjektivní hodnocení, řeknu vám i něco z čísel. Vemte si, že V40 přichází jako nástupce ve véčkové řadě po V23 či V30 a i když oproti oběma zmíněným telefonům zvedla kapacitu baterie na opravdu nadstandardních 5500mAh, pořád si dokázala zachovat sexy svůdné křivky v podobě pouze 7,5mm tloušťky a jde tak o nejtenčí vivo telefon s takto velkou baterkou. A hned na začátku vám řeknu, že se to dramaticky projevilo na výdrži, kde jsem často neměl problém dosáhnout i 9hodinové výdrže zapnutého displeje na 1 nabití. A to je při takových rozměrech číslo, kde můžete počítat s tím, že přijdete většinou domů a budete mít kolem 50%-60% kapacity baterie ještě k dobru v průměru a pro někoho může být tím pádem V40 i dvoudenní telefon, navíc letos vyšperkovaný ještě o IP68. Nicméně, kdyby vám baterie i tak docházela, řeší to rychlé 80W nabíjení, ovšem počítejte s tím, že nabíječka není v balení a v případě potřeby si jí holt musíte dokoupit. Také jsou pak škoda další 2 věci. A to, že když už je rok 2024, disponuje originální 80W nabíječka pouze USB-A výstupem a také, že pro plnou rychlost nabíjení používá výrobce vlastní protokoly. Tím pádem plné rychlosti dosáhnete opravdu pouze s touto originální nabíječkou.
Moje jediná výtka míří směrem k displeji
Jen škoda, že když se bavíme o krásném telefonu v ceně 12,5 tisíce, nepodařilo se jej osadit trochu lepším displejem z pohledu svítivosti. Osobně jsem naměřil 782 nitů, což věru není moc a osobně je to asi můj největší problém s tímto telefonem. Proč? Protože zatímco, pokud nehrajete hry, nepotřebujete nejlepší procesor, displej je něco, na co se díváte při jakémkoli použití telefonu. Oněch 782 nitů každopádně neberte jako nějakou tragédii, nicméně je to zhruba poloviční hodnota proti nejlepšímu iPhonu, Samsungu či OnePlus. Znát to tedy je. Jinak je ovšem 6,78“ Amoled panel se 120Hz obnovovací frekvencí velmi slušný. Barvy jsou příjemně saturované, rámečky po stranách úzké a že je čelo i brada nepatrně větší než boky, na to brzo zapomenete. Rozhodně je to v pozitivním slova smyslu diametrální rozdíl třeba proti Galaxy A55 v podobné cenovce, kde rámečky jsou obří, ale zase ten displej lépe svítí. V rámci HDR pak telefon podporuje formát HDR10+, ale chybí certifikace pro NetFlix. YouTube a obsah v telefonu pochopitelně v HDR funguje.
Snapdragon 7 Gen 3 dodává telefonu klidnou sílu a vysokou úsporu baterie
Já vím, že možná pánská část bude ohrnovat nos nad použitým procesorem Snapdragon 7 Gen 3, 8GB operační paměti a 256GB úložištěm typu UFS 2.2 při ceně telefonu 12,5 tisíce korun. Škoda, že to není aspoň 3.1, kterou Vivo dává do vyšší 512GB varianty, ale ta není u nás dostupná. Každopádně ale berte to tak, že každé auto nemusí mít top speed omezenou na 250km/h a z nuly na sto to udělat pod 4 vteřiny a i takový normální kabriolet nebo nepřemotorizovaný MiniCooper dokáže udělat svému majiteli jednak službu, ale i zábavu. A přesně taková je V40. To neznamená, že bych jí obhajoval, ale vysvětluju proč to tak je a že se jedná o speciální kategorii telefonů, kterou kdysi dávno možná otevřelo a zpopularizovala řada Lite od Xiaomi.
Jde totiž o kombinaci lehkých materiálů, procesoru postaveného na nejlepším poměru výkonu vs spotřeba baterie a designu. A tady vyhrává V40 na plné čáře. Design krásný, váha pouhých 190g při 6,78“ displeji a neuvěřitelné kapacitě baterie 5500mAh při tak tenkém těle a onen Snapdragon 7 Gen 3 se skóre v Antutu kolem 800 tisíc bodů je prostě dokonalé. Díky této báječné symbióze pak máte krásný telefon na všestranné použití s naprosto parádní výdrží baterky. A že na něm nehrajete hry na nejvyšší detaily? No a co, když tento telefon není určený primárně pro hráče? I tak se ovšem drží v benchmarcích udržitelného výkonu procesoru velmi slušně.
Jak si vede Vivo V40 v benchmarcích?
V každém případě určitě by si to ode mne slíznul v momentě, kdy by i přes tuto konstrukci se mu nepodařilo docílit velké výdrže na 1 nabití, což byla třeba slabina Xiaomi Mi 11 Lite. Tady ale musím doslova smeknout a jen si říkám, že škoda, že evropský trh se nám čím dál tím víc konsoliduje ve prospěch Applu, Samsungu, možná ještě Xiaomi a další výrobci jako Vivo, kteří by si zasloužili pozornost díky třeba těmto kouskům, pak paběrkují někde na chvostu. Než se ale přesunu k software, ještě dokončím další hardwarovou výbavu. Hovory jsou fajn, sluchátko je nadstandardně hlasité, stereo reproduktory nepatří sice mezi nejhlasitější, ale na maximální úroveň jsou basy zřetelně oddělitelné od výšek a nechrastí – takový lepší průměr kategorie. No a poslední pozitivní zpráva, že eSIM jsou podporovány, což rozhodně není stále samozřejmostí ani u mnohem dražších telefonů.
3 roky velkých aktualizací a bezpečnostních záplat s nadstavbou FunTouch OS
Po softwarové stránce telefon běží na Androidu 14 s nadstavbou Funtouch OS slibující 3 roky velkých aktualizací se 3 roky záplat. Nadstavba sice nepatří mezi moje nejoblíbenější, ale na druhou stranu se jí musí nechat, že po stránce doprovodného balastu je téměř čistá, nic navíc tu téměř nenajdete a otravné reklamy už vůbec ne. Čistá ale není v tom druhém a dobrém slova smyslu – to znamená z pohledu customizací, kterých je tu opravdu spousta. Můžete si tak vybrat mezi dlaždicemi či karuselem v rámci přepínání mezi aplikacemi, nastavit si můžete klidně různé animace pro nabíjení, rozpoznání čtečky otisků prstů v displeji, která je mimochodem rychlá a spolehlivá. Ač nejde také primárně o herní telefon, přesto je tu speciální ultra herní režim. Ten slouží primárně pro monitoring aktuálního výkonu nebo pro přepínání profilů výkonu nebo potlačení nežádoucích notifikací z kecálků či dalších aplikací nebo i telefonních hovorů.
Nastavit si můžete ale také zámek jasu, otáčení displeje nebo i jednu zajímavou fíčurku pro různé Farmvilly a další podobné hry a to že můžete nechat aktuální hru nechat běžet na pozadí s vypnutým displejem, aniž by jí systém zapauzoval. To se hodí přesně pro ony typy her, které vás nutí na něco hodně dlouho čekat a tím vás vycukají, aby vám za reálné peníze potom prodaly zrychlující bonusy. Takhle hra běží na pozadí, což určitě žere trochu baterku, kde ale šetříte grafické jádro, které nemusí nic vykreslovat, takže spotřeba vyšší je, ale redukovaná, ale to vám je v danou chvíli asi stejně jedno, když priorita je, nechat hru běžet.
Vivo V40 se zaměřuje primárně na krásné portrétní fotografie
U fotoaparátů se díváte na 50MP hlavní senzor se světelností f/1.9 doplněný ještě druhým širokoúhlým senzorem ve stejném rozlišení. Oba fotoaparáty, respektive hlavně optika jsou pak také poprvé ve véčkové sérii ve spolupráci s Zeiss. Tím pádem díky speciálnímu coatingu kamer by tak nemělo docházet zejména k nechtěným odleskům při focení v protisvětle jako je sluníčko, lampy, žárovky atd. Asi to všichni známe z večerního focení, kdy často je na displeji zelená či jinak barevná tečka. To je ve V40 značně zredukováno a je to zase jedna z těch zajímavých fíčurek navíc, kterou nevyčtete z parametrů, ale oceníte jí ve chvíli, kdy je celkově fotka mnohem čistší a bez zbytečných vad.
Na svou cenovou kategorii vypadají portréty opravdu úchvatně, čemuž pomáhá i to, když použijete v interiérech speciální přisvícení Aura Light
Když začnu pak lehce odzadu od portrétů, na které se V40 zaměřuje, druhou věcí, která mě trkla do očí až po delším zkoumání bylo to, proč sakra scrollování na počítači v galerii trvá o trochu déle než normálně. A zjištění mne mile překvapilo. U portrétních fotek totiž telefon ukládá kompletní informaci o scéně včetně dané hloubky a tak není problém i dodatečně po expozici to, co chcete mít zaostřené rozostřit nebo zaostřit na úplně něco jiného. A musím říct, že na svou cenovou kategorii vypadají portréty opravdu úchvatně, čemuž pomáhá i to, když použijete v interiérech speciální přisvícení Aura Light s možností změny barevné teploty, což je oproti klasické diodě velký rozdíl. Fotka je pak přirozenější a pleť nevypadá, jak kdyby na vás někdo namířil žárovku jak na kriminálce u výslechu. Jen je potřeba počítat s tím, že zhruba 12MP fotografie zabírají 3x tolik místa a protože je telefon dostupný jen v jedné konfiguraci s 256GB úložištěm typu UFS 2.1 bez paměťových karet, rozhodně bych z dlouhodobého hlediska buď přemýšlel dřív než něco vyfotím a nebo v případě více fotek pak kurátorsky ty špatné promazal.
Obecně je ale myslím škoda, že vzhledem k tomu, že jde spíš o fashion telefon cílící spíš na nežnější polovičky, které dost často fotí právě portrétním režimem, že vivo nepřivezlo raději telefon s vyšší kapacitou, když ani paměťovku do něj nestrčíte. Ono to sice vypadá, že při 12MB fotografii dáte do telefonu nějakých 20 000 fotek, ale to byste tam nesměli mít systém, aplikace, už třeba fotky ze starého telefonu atd. Ale třeba vás to donutí si udělat v aplikacích i fotkách trochu pořádek. U běžných fotografií jsem byl překvapivě celkem spokojený. HDRko bylo tak hraniční na bázi uvěřitelnosti, trochu kontrastnější, ale o chlup lepší než na nedávno recenzovaném Honoru 200 Pro, ale jinak po stránce konzistence, barevnosti vyvážení bílé jsem byl v pohodě a dostal z objektivů přesně to, co jsem čekal.
Šíro tedy tradičně měkčí než hlavní, použitelné hlavně přes den při dostatku osvětlení a večer za horšího osvětlení už pak dost měkké v rozích za ještě horšího pak úplně všude. Někde napůl je ve večerních fotkách dvojnásobný výřez, to znamená, že je vidět, že je měkčí ale zas ne tolik než hlavní objektiv, což je pochopitelné, když využívá senzor hlavního foťáku. Celkově jsem byl ale překvapený, že telefon dost často nezapíná automatický noční režim, který bych čekal, že by i celkem pomohl.
Škoda, že telefon nezapne dřív noční režim, který by jen jemně vytáhnul stíny v západu slunce
To se děje hlavně u šera, kde by trochu delší expozice se zapojením nočního algorimu asi docela pomohla. Přesně třeba jako u Hlavního nádraží v podvečer. Nakonec jsem se na stejnou scénu vrátil jiný den a o pár hodin později a zde už automatický režim zafungoval a s expozicí 1,5s vypadá fotka nějak takhle. Vyzkoušel jsem i zapnout manuální noční režim a při opření telefonu i 8s expoziční dobu, ale výsledek byl dost podobný automatickému režimu, což je trochu škoda. Rozhodně je zkrátka potřeba počítat, že V40 nefotí nijak špatně, ale rozhodně je na hony vzdálená X100, což je pochopitelně dobře.
Prohlédněte si kompletní fotogalerii z Vivo V40
U videa zvládá telefon natáčet na 4k30 maximálně a s kvalitou videa jsem spokojený co se týká celkového barevného podání a to je asi tak všechno. Jinak ale obraz občas zbytečně kvůli přeostřování často plave, u 4k30 zapomeňte na nějakou stabilizaci a ani obrázek není kdovíjak ostrý a dynamický rozsah slabší. Koneckonců kompletní informace naleznete v naší video recenzi na YouTube.
Kolem částky 10-12 tisíc korun je ovšem výběr obrovský a abyste vzali dnešní V40, musí vás bavit zejména design, váha, dlouhá výdrž, rychlé nabíjení, odolnost a mít rádi portrétní fotografii.
Vivo V40 je pro svou cílovou skupinu dokonalým telefonem
Pokud budete uvažovat o nákupu tohoto viva V40, musím vám pogratulovat, protože už vůbec tohle je první dobrý krok. Vivo je u nás totiž strašně podceňovanou společností a je jen škoda, že je víc lidí nezahrnuje do svého rozhodovacího procesu, protože rozhodně má co nabídnout. Kolem částky 10-12 tisíc korun je ovšem výběr obrovský a abyste vzali dnešní V40, musí vás bavit zejména design, váha, dlouhá výdrž, rychlé nabíjení, odolnost a mít rádi portrétní fotografii. Pak dokáže V40 hravě strčit do kapsy spoustu konkurence ve stejné ceně. A pokud je pro vás priorita výkon a hry? Pak asi držíte v ruce už stejně Poco F6 nebo X6 Pro a je to naprosto v pořádku, protože to je pro vás dokonalý telefon. Řekněme si ovšem upřímně, na koho tento telefon cílí? Některým aktivistům sice možná kvůli následující tezi praskne žilka, ale přiznejme si, že jasnou cílovou skupinou V40 jsou ženy, což není špatně, ale naopak dobře, protože pokud budou výrobci dělat víc takových telefonů zaměřených na konkrétní skupiny zákazníků, tím více vyhoví jejich potřebám. A koneckonců zákaznice, na které tento telefon cílí, nepotřebují brutální výkon Snapdragonu 8 či 8s, ale mnohem více dají na design, krásu, tenkost, dlouhou výdrž baterie a hezké portrétní fotky. A proto se jim také říká nežné pohlaví. Až tedy budete mít třeba pánové potřebu srovnávat V40 třeba s podobně drahým Poco F6 a hejtit Vivo za poloviční výkon, zkuste se před tím zamyslet, že hejtíte produkt, který pro vás není určen. A když jej třeba koupíte své něžné polovičce, uděláte možná neskutečnou radost jí a ve finále si možná i na to své přijdete vy, protože ona se vám odmění úsměvem a vás Vivo zas odmění zahradním grilem od prémiové značky Weber.
Vivo V40 si můžete předobjednat právě teď
Sice je to dost netradiční bundle, ale letní sezóna se blíží a dát si takové pěkně ogrilované masíčko nebo klobásku rozhodně není na škodu. Ne, pochopitelně, to už jsem zaběhl dál než jsem chtěl. Výběr je samozřejmě na každém z vás, spíš jsem jen chtěl akcentovat to, že na každý telefon se nedá dívat jen optikou výkonu jeho procesoru a že každý člověk je jiný a zatímco pro jednoho je nějaký produkt nezajímavý, pro jiného může být dokonalý.