Bluetooth můžeme popsat jako rádiový přenos přes standartní rozhraní, který se používá namísto drátového spojení na většinou krátkou vzdálenost mezi dvěma zařízeními (př. PC a bezdrátová myš).
V běžném životě se s ním často setkáte v takových případech jako, když potřebujete poslat data z vašeho PC do smartphonu a nemáte USB kabel. Díky zapnutí funkce Bluetooth na obou zařízeních, a jejich následnému spárování, nebudete kabel pro přenos vašich dat potřebovat. Maximální vzdálenost, na kterou Bluetooth funguje, závisí na mnoha faktorech: typu samotného Bluetooth, druhu spárovaných zařízeních, možných překážek mezi nimi atd. Obecně se max. vzdálenost uvádí okolo 10 metrů.
Původně se Bluetooth využívalo uprostřed 90. let 20. století jako projekt na propojení telefonů a notebooků. Na vývoji tzv. radiových komunikačních protokolů spolupracovalo tehdy několik technologických gigantů jako byl Intel, Ericsson a Nokia. Na konci 90. let z těchto tří firem se objevil nápad, že se Bluetooth stane standardem v tehdejším elektroprůmyslu. Tento standard se ustálil roku 1998 pod názvem „Bluetooth“ a je od té doby spravován neziskovou korporací Bluetooth Special Interest Group.
Na konci 90. let se společnosti jako Ericsson nebo Nokia přeli o tom, jak pojmenovat tento nový projekt. Všichni měli pro dnešní Bluetooth svoji interní přezdívku: Ericsson mu říkal MC-Link, Intel zase Biz-RF a Nokia Low Power RF.
S originálním nápadem přišel až tehdejší zaměstnanec Intelu, Jim Kardach, který tento název objevil prý úplnou náhodou. Jednou večer si otevřel knížku o Vikinzích a všiml si v ní runových znaků. Bluetooth prý pojmenoval po Haraldovi Gormssonovi, dánském a norském králi, který žil v 10 století n.l., a byl přezdívaný „Modrozub“ (v angl. Blue – modrý, a tooth – zub).
Mnozí historikové se domnívají, že Gormsson si vysloužil takovou přezdívku kvůli svému špatnému zubu. Sám Kardach ale tvrdí, že si vybral tento název proto, že daný král se proslavil sjednocením Skandinávie, a podle Kardacha, se stejně on a jeho kolegové snaží sjednotit počítačový a mobilní průmysl s technologií bezdrátového připojení.
Později Bluetooth dostal i své logo, které se používá dodnes. Původně jde o kombinaci dvou znaků runového písma („H“ a „B“), která představují iniciály Haralda Modrozuba.
„Náš cíl byl, aby tato nová technologie byla dostupná všem a zdarma. Protože my jsme chtěli, aby Bluetooth vylepšilo naše produkty (a ne, aby samo vydělalo peníze). Probíhaly velké spory mezi sponzorskými společnostmi o patenty k této technologii. Ale my jsme to dělali především pro technologii, a ne pro výdělek.“Jim Kardach v rozhovoru na SnapEDA v říjnu 2019 | Zdroj
Klíčový význam všech bezdrátových technologií skýtá samotné slovo: „bezdrátový“. Využívat na propojení mezi zařízeními kabely, může být dost těžkopádné a někdy i drahé. Často kvůli kabelům své elektronické zařízení tak snadno nepřenesete a hlavně, na cestách je musíte mít vždy sebou. Bluetooth funguje na principu rádiových vln a energii si bere například z baterky vašeho telefonu (či jiného malého zařízení). Takže stačí mít např. dva telefony pár metrů od sebe, Bluetooth na každém z nich zapnuté, a můžete přenášet vaše soubory rychle a pohodlně.
Stejně pohodlně připojíte třeba k vašemu notebooku bezdrátová sluchátka, a můžete se volně pohybovat po bytě, a přitom poslouchat hudbu. Využití Bluetooth je opravdu široké! Většina moderních, notebooků, smartphonů, tabletů a dalších zařízení tuto technologii podporuje. Pokud si ale nejste jistí, vždy si můžete zkontrolovat, zda Bluetooth technologií disponuje konkrétně vaše zařízení.
Bluetooth není jediná technologie, která využívá bezdrátového připojení. Snad ještě více moderní společnost využívá Wi-Fi. Co Bluetooth odlišuje od Wi-Fi?
Obecně, Bluetooth je navržen pro ad hoc, přímé bezdrátové spojení mezi dvěma zařízeními. Podporuje nižší rychlost přenosu dat, ale využívá daleko méně baterky oproti jiným bezdrátovým technologiím (jakou je právě Wi-Fi), což se hodí u smartphonů, tabletů atd. A také jeho dosah je kratší, jak jsme již zmiňovala v předchozí kapitole.
Wi-Fi je bezdrátová technologie, která slouží primárně k náhradě kabelového ethernetu. Podporuje mnohem vyšší rychlost datového přenosu, ale zato si bere více energie než Bluetooth. Také její dosah je delší – okolo stovek metrů.
Přes Wi-Fi může být k síti připojeno několik zařízení najednou. Stačí si např. do vaší domácnosti pořídit tzv. router a můžete si v ten samý moment pouštět Netflix na televizi, hrát online hry na notebooku, nebo si volat s kamarády přes Zoom na tabletu.
Wi-Fi, je v dnešním světě defacto nepostradatelná technologie, bez které by nemohli fungovat nejen notebooky a telefony, ale především chytré spotřebiče (robotické vysavače a další).
Bezdrátové technologie obecně udělaly velký průlom v elektronickém průmyslu. Mnozí z nás by si dnes život bez této technologie ani nedokázali představit. Otázkou je, jak jejich vývoj bude pokračovat, zda tu s námi budou i za několik let, nebo je nahradí něco mnohem chytřejšího. ☺
Doufám, že vás krátký přehled o historii Bluetooth a jeho fungování bavil. Určitě budu ráda za zpětnou vazbu, a případné návrhy na články, které byste si chtěli na Huramobilu ohledně technologií přečíst. ☺
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.