- Hranatý design velmi dobře padnoucí do ruky
- Ochrana proti vodě a prachu IP68
- Skvěle svítící displej s až 1710 nity v HBM
- Nekompromisní výkon s chlazením z herního ROG
- Skvělá výdrž 5500mAh baterie
- Perfektní stabilizace videa díky gimbalu
- ASUS každou chvíli mění koncept svých telefonů
- Chybí podpora HDR v NetFlixu
- Pouze 2 roky velkých aktualizací Androidu
- AI funkcím pracující s jazykovým modelem chybí čeština a nikdo neví, zda někdy bude
- Fotoaparáty bohužel celkově zklamou
- Cenový rozdíl oproti ROG Phone 8 je tak nízký, že se ušetřit nevyplatí
Dnes jsem si pro vás připravil recenzi nejnovějšího telefonu od ASUSu. Jmenuje se Zenfone 11 Ultra a jestli sledujete recenze mobilních telefonů pravidelně, naprosto vím, ale naprosto vím, co se vám teď honí hlavou. Tak pojďme přestat chodit kolem horké kaše a řekněme si proč?
Dnes představený Zenfone 11 Ultra je dost stejným telefonem v dost stejném těle.
Jasnou chloubou telefonu je displej. 6,78“ Amoled je neméně skvělý jako v ROG. Aby ne, jde o ten stejný displej, a tak jen doplním, že jeho maximální obnovovací frekvence je tentokrát 144Hz, což je trochu snížení oproti ROG, ale pravděpodobně jen za účelem jakéhosi vytvoření rozdílu ve specifikacích. Díky LTPO je displej schopný spadnout až na 1Hz a naprosto brilantní je jeho svítivost. V manuálním režimu jsem naměřil 797 nitů a v režimu vysoké svítivosti se dokáže displej vybičovat až na 1710 nitů, což ještě převyšuje deklarovaných 1600 nitů výrobcem, takže v tomto ohledu naprostá paráda a buďte si jistí, že u tohoto displeje na sluníčku uvidíte všechno naprosto bez problému. Z pohledu vysokého dynamického rozlišení telefon podporuje HDR10+ fungujícím bez problému v YouTube. V NetFlixu ovšem podpora chybí, stejně jako i u měsíc starého ROG 8 a tak bych ani s nějakou dodatečnou whitelistací tak úplně nepočítal. Každopádně, abych to nějak shrnul – displej je naprosto prvotřídní se skvělým použitím přes den a protože jde o panel od Samsungu, aktivovat můžete i funkci Extra ztlumení a dostat se tak pod klasickou minimální svítivost pro použití hlavně v noci, kdy i minimální svítivost displejů je často až moc velká.
V rámci hardwarové výbavy je Zenfone 11 Ultra stejně nekompromisní, jako ROG Phone 8. Prakticky si není na co stěžovat. I když zde nenajdete druhý USB-C port nebo AirTriggery a ani Armoury Crate, herní prostředí prakticky zmizelo, zůstalo jedno z nejlepších chlazení procesoru na trhu nebo třeba perfektně optimalizovaný systém. Na žádný zásek zde pochopitelně nenarazíte, za což vděčí telefon jednak královské konfiguraci procesoru Snapdragon 8 Gen 3 v kombinaci s 12 až 16GB RAM podle výbavy a také úložišti UFS 4.0. Oproti minulému ROG Phonu 8 se také dramaticky zlepšila výdrž baterie, kde nebyl problém vydržet s prstem v nose i 2 dny při větší zátěži. Rozdíl mezi oběma telefony spíš přikládám k tomu, že tentokrát mám telefon ve finální verzi, zatímco na ROG byl v době testování předprodukční software. Nabíjení je shodné s ROG, tím pádem 65W drátově a 15W bezdrátově, ovšem nabíječka v balení tentokrát poprvé chybí. Kdybych mohl osobně za sebe doporučit, výbornou zkušenost mám s 4smarts, které nabízí i multiportové nabíječky a zrovna onu 200W, kterou můžete nabíjet až 4 zařízení současně mám osobně a je to pecka.
Asi jediné, za co se dá ASUS po právu kritizovat je podpora aktualizací. Nejenže je v rámci konkurence mnoha z výrobců jedna z nejpomalejších vůbec, ale ASUS snad jako poslední výrobce nabízí oficiálně jen 2 roky velkých aktualizací a to je tristní, pokud vezmete v potaz, že jde o výrobce, který má na starosti aktualizaci pouze 2 telefonů ročně. Tam, kde má Zenfone 11 Ultra naopak nad ROG Phone 8 navíc, jsou nové AI funkce, postavené pochopitelně kolem Google Gemini. Z nich ale momentálně použijete aktivně snad jedině AI Wallpaper a to navíc ještě ani ne od začátku. Pár AI funkcí mají totiž předinstalované pouze novinářské vzorky a do ostrých kusů se dostanou až v pozdějších aktualizacích. I tak ovšem AI funkce se spíš zaměřují na AI překladač hovorů nebo překlad textu, eventuelně sémantické hledání ve fotogalerii. Protože ale čeština není podporována a neexistuje vůbec informace, zda podporována bude, nechávám tyto funkce pro jistotu hezky v pozadí. AI generativní doplňování při odstraňování předmětů u fotek a vůbec AI práci s fotkami po vzoru Samsungu určitě nečekejte, o té se ASUS nezmínil vůbec.
ASUS Zenfone 11 Ultra
ASUS ROG Phone 8
Sestava foťáků je stejná, jako u ROG Phone 8, tím pádem 50MP hlavní senzor od Sony IMX890 doplněný ještě 32MP teleobjektivem s trojnásobným přiblížením a třetím do party je pak 13MP širokoúhlý objektiv. A kvalita fotek? Upřímně, Zenfone 11 Ultra na momentální vlajky jednoduše nemá a soupeřit spíš může tak s telefony jako je OnePlus Nord, Galaxy A55 a podobně. Kde jej mohu pochválit je barevná konzistence fotek a docela slušný dynamický rozsah. Problémem jsou ovšem neostré fotky prakticky na všech 3 objektivech ve chvíli, kdy ubyde jen trochu světla. Za dne to jakž takž jde, ale i tam se objevují občas náhodně neostrá místa, kde byste je nečekali. Vyloženě ostrou fotku pak dostanete snad jen v místech, která jsou vyloženě hodně světlá a ideálně nasvícená. O interiérech pak snad je lepší nemluvit vůbec a o portrétním režimu, kde čekáte hezkou pleťovku také ne. A jak je na tom video z přední a zadní kamery? To se podívejte přímo na naší recenzi na YouTube. Viděli jste sami. Přední kamera má při videu neskutečný šum a ta zadní zase zbytečně moc přeexponovává, což pleťovku dost rozbije. Aspoň ale mohu na obou kamerách velmi dobrou stabilizaci. Aby ne, když minimálně na té zadní je přímo gimbalová.
Dnešní recenze byla na vlajkový telefon možná až neobvykle krátká. Ono všechno podstatné bylo řečeno už u ROG Phone 8, na který vám dávám odkaz sem nahoru nebo dolu pod video, což je upřímně za mne z obou telefonů, pokud plesá vaše srdce pro produkty od ASUSu, lepší volba. Prodejní cena telefonu Zenfone 11 Ultra totiž byla nastavena na 25 990 Kč za konfiguraci 12/256GB, vyšší varianta 16/512GB pak na 28 990Kč a to je jen pouhou tisícovku pod mnohem vybavenější ROG Phone 8. Pokud se tedy budete rozhodovat mezi oběma telefony právě teď, může být ten jazýček na vahách jen akční startovní cena, kde u levnějšího modelu ušetříte tisícovku, u vyššího 2,5 tisíce. Obávám se však, že v dnešní době, kdy konkurence na startu přichází s nabídkami typu nižší za vyšší nebo 5 tisíc sleva na startu atd tisícovka nebo 2,5 tisíce u takto drahých telefonů nikoho nevytrhne. Já bych tak osobně mezi těmito dvěma telefony na tisícovku nebo 2 na startu nehleděl a bral bych mnohem vybavenější ROG 8 Pro, protože ono chybějící AI telefon předpokládám aktualizací dostane tak jako tak. A pak je tu ona zmiňovaná konkurence, která je ve foťácích zkrátka, přiznejme si to, úplně jinde a foťáky je často bohužel ona věc, která ve vlajkové třídě onen nákup rozhoduje. No a nebo ne. To už nechám na vás.