Hned na začátku vlítneme na design, protože kolem 10 000 už by telefon neměla být jen bakelitová hračka a měla by něco vydržet. Pro jistotu si zrekapitulujeme materiály. Plastová záda jsou oproti sklu fajn při pádu, ale daleko jednodušeji se poškrábou. Z tohoto ohledu je nejlepší kov, ale ten zas brání bezdrátovému dobíjení. Sklo zase působí daleko prémiovějším a dražším dojmem – asi všichni víte, jak je to s plastovými lžičkami z Polska, že jo? U rámu nebo chcete-li u toho v čem je veškerá elektronika zasazena je kov naopak vítaný, protože je při pádu nejodolnější. Oproti plastu je ovšem logicky těžší. Veškerým pádům a oděrkům samozřejmě nejlíp zabrání jakékoli pouzdro. Ať už to, které si dokoupíte nebo to přibalené.
U všech třech telefonů je každopádně v balení silikonové pouzdro a teď k jednotlivým materiálům. Oneplus Nord plastový rám, v něm ovšem kovová tlačítka a skleněná záda. Xiaomi Mi Note 10 Lite má skleněná záda, kovový rám, Motorola G plastový rám, plastová záda. Další věcí, která se řeší je zapuštění nebo vystupující foťáky z těla. Samozřejmě optika je neúprosná a čím kvalitnější foťák do telefonu dáte, tím zjednodušeně je vyšší – optická stabilizace, více čoček atd, tím vás nebudu zatěžovat. Zase i čím tlustší je celé tělo, tím víc můžete logicky foťáky zapustit. I tak je ale zase můžete zakrýt přibaleným pouzdrem. Nejzapuštěnější foťák má Mi Note 10 Lite, kde nevystupuje téměř vůbec, na druhém místě je Motorola a na třetím Oneplus Nord.
U displeje se má obecně za to, že ve většině případů je lepší Amoled. I když kvalitní IPS nemá problém překonat levnější Amoled, ale to teď stranou. Největší výhodou Amoledů jsou obecně živější barvy a možnost tmavé pixely vypnout. Tím pádem když máte telefon s Amoled displejem a nastavíte na něm tmavý režim a tmavou tapetu, najednou vám telefon vydrží daleko déle na 1 nabití. Samozřejmě záleží na tom, jestli využíváte i druhou poptávanou funkci telefonů, notifikace na Always on displeji. To znamená, že hodiny a notifikace máte na displeji zobrazené i když je displej vypnutý.
Další 2 důležité vlastnosti je jak displej na sluníčku svítí a jaká je obnovovací frekvence displeje – to znamená kolikrát za 1 sekundu je displej schopen překreslit obraz. Jasně, že čím vyšší je toto číslo, tím lépe, ale má to zase trochu vliv na spotřebu baterie. V tomto ohledu vyhrává Oneplus Nord. Displej je Amoled, výborně svítí na sluníčku a obnovovací frekvenci má 90Hz. Na druhém místě je Mi Note 10 Lite, sice s 60Hz Amoled displejem a horší světelností na sluníčku než Nord, ale zato krásným podáním barev. Na posledním místě je logicky Motorola. Displej není vůbec špatný, ale zbylé telefony jsou na tom prostě líp.
U hardwaru je samozřejmě hodně důležitý procesor, ale i třeba rychlost použitého úložiště zvaného UFS. Dneska je nejlepší možná varianta v telefonu UFS 3.1, ovšem všechny 3 telefony mají ještě slabší UFS 2.1, což je ovšem v této cenové kategorii naprosto běžná hodnota. U procesorů jsou jak Motorola G, tak Oneplus Nord vybaveny Snapdragonem 765, ovšem Oneplus a Motorola ještě zvládnout sítě 5. generace. Ne, že byste to momentálně u nás nějak smysluplně využili, ale spíš jen pro info, že to tu je. Nejslabším ve výkonu je Mi Note 10 Lite, ale rozdíl je v rámci zhruba 10% a nejvíc se asi podílí na výsledku celková odladěnost softwaru.
Další důležitou věcí je operační paměť. Díky ní udrží telefon v běhu více aplikací než je bude muset tzv zapauzovat nebo zavřít. Všechny 3 telefony mají v základu už 6GB RAM, což považuju na cenovku kolem 10 tisíc za optimální variantu. U úložiště je potřeba počítat s tím, že jak Nord, tak Xiaomi nemají možnost dalšího rozšíření paměťovou kartou a jediná Motorola tak nabízí hybridní šuplíček pro 2 SIM a paměťovku. Každopádně jak Norda, tak Xiaomi máte možnost sehnat ve více kapacitách úložiště. Z další „speciální“ HW výbavy najdete u Norda dedikované tlačítko pro ztišení vyzvánění a zase jako u jediného telefonu zde není výstup na 3,5mm jacka. Na hlasitou hudbu pak všechny 3 telefony disponují pouze průměrným mono repráčkem.
U softwaru jsou ovšem rozdíly značné. Všechny 3 telefony jsou sice vybaveny Androidem 10, ale hodně jde o samotné nadstavby. Rozhodně nejčistší je Oxygen OS od Oneplus a má nejrychlejší odezvu, plynulý průchod, prostě tak to má být. Na opačné straně je Xiaomi, které je až k prasknutí narvané v základu už různým balastem, zdvojenými aplikacemi atd. V tomto ohledu se dá vyzdvihnout hlavně Motorola, která má pro sebe typická, strašně návyková gesta pro spuštění foťáku, svítilny a tak podobně. Celkově, když shrnu hardware a software, rozhodně bych volil mezi Motorolou a Oneplus.
Naprosto jiná písnička je to ovšem u baterie. Motorola disponuje 5000 baterií s 20W nabíjením, Xiaomi má kapacitu 5260 s 30W nabíjením a Oneplus 4115 s 30W nabíjením. U všech tří telefonů naštěstí najdete i plnohodnotné nabíječky přímo v balení, takže žádná past se nekoná a můžete nabíjet, v případě zájmu, i plnou rychlostí. Samozřejmě pouze drátově. Bezdrátové nabíjení nenabízí ani jeden telefon.
Co se týká výdrže, ač má Nord ze všech 3 telefonů nejslabší baterii a 90Hz displej, budiž mu velkou pochvalou, že celý jeden den provozu bez problému zvládne. U Xiaomi je poměrně překvapivé naopak, že i když je baterie papírově nejsilnější, s výdrží na 1 nabití je na tom Motorola v kombinované výdrži přece jen trochu líp. Jestli je to optimalizovanější nadstavbou nebo jenom displejem, těžko říct, každopádně je to tak.
U foťáků je výbava dost podobná. Moto G 5G Plus nabízí konfiguraci 48MP hlavní, 8MP šíro, 5MP makro a 2MP pro rozostření pozadí, Mi Note10 Lite 64MP hlavní, 8MP šíro, 2MP makro a 5MP pro rozostření pozadí a Nord 48MP hlavní, 8MP šíro, 2MP makro a 5MP pro rozostření pozadí. U hlavního foťáku všechny 3 telefony spojují 4px do jednoho a produkují shodně hodně pěkné snímky i když přece jen Oneplus Nord často ve fotkách poráží jak Xiaomi, tak Motorolu. U Motoroly je znát také výrazně slabší dynamický rozsah i při zapnutém HDR. Dvakrát se mi dokonce stalo, že postprocessing Motoroly totálně zahaproval a na výsledné fotce dokonce nakreslil něco, co tam vůbec nebylo – tohle je ovšem spíš softwarová chyba, kterou půjde snadno odstranit.
U širokoúhlého foťáku všechny 3 telefony podávají zhruba srovnatelný výsledek a jakékoli rozdíly jsou spíš v tom jak si který telefon zrovna chytne expozici. U makrofotek překvapivě nejlepšího výsledku dosáhlo Xiaomi, které sice má pouze 2MP a pozadí už nijak vábně nevypadá, ale pořád je to lepší než 5MP makro u Motoroly. V nočních fotkách si všechny 3 telefony vedly relativně dobře. Večer i v noci samozřejmě zapomeňte na širokoúhlý objektiv u všech 3 telefonů. U hlavního hodně záleží zda noční režim použijete nebo ne a samozřejmě si hlídejte výsledek.
Pořád jsme u kategorie 10 tisíc korun, takže ne úplně ve vlajkách a občas vám některý telefon může udělat i něco, co má spíš blíž k omalovánkám než jakékoli reálné fotce. U videa umí všechny 3 telefony natáčet v maximálním rozlišení 4k při 30 snímcích za vteřinu s relativně slušnou stabilizací. I když i u ní se rozdíly samozřejmě najdou, na plné čáře a opravdu o parník překonal Oneplus Nord oba zvývající telefony. Dynamický rozsah, který Nord předvedl výborný jak ve stínech, tak v dobře exponované obloze. Něco, kde oba zbývající telefony prakticky udělaly pouze a jenom velký bílý flek.
Tak a teď finální verdikt. Nebudu brát v potaz, že Xiaomi Mi 10 Lite je momentálně v akci a že 128GB varianta je levnější než 64GB a budu vycházet z oficiálních cen. Mi 10 Lite tedy 9990,-, Nord 10.990 a Moto G 5G 9.990,-. Správný výsledek je ale pro vás přesně ten, který jste si právě teď vybrali. Stejně jako jeden má rád holky, jinej zase vdolky, neexistuje ten nejlepší telefon pro každého. Kdyby ano, vyráběl by se jen jeden telefon na světě a s tím bychom všichni telefonovali. Pro mě je důležité jak telefon fotí, ale pro vás může být důležité jak dlouho vydrží nabitý, třeba proto, že každý víkend jezdíte na chatu bez elektriky atd.
Kdybych to měl říct čistě jen za mě, já bych v tuto chvíli vybral Oneplus Nord. Sice je o tisícovku dražší než zbylé 2 telefony, ale má krásný 90Hz displej, asi nejlepší nadstavbu široko daleko, nejrychlejší aktualizace a ze všech 3 telefonů nejlépe fotí a natáčí video. Za mě slabší baterka není až tak velký mínus, protože nabíjím každý den. Tak co, potkali jsme se při výběru?
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.