Plusy a mínusy
- Ve své třídě nápaditý design
- 120Hz OLED displej s perfektní čitelností na sluníčku
- Podpora HDR10+ i Dolby Vision
- Procesor MediaTek Dimensity 8300 nemá ve své třídě konkurenci
- U černé a šedé varianty plastová záda náchylná na otisky prstů
- IP ochrana je u konkurence lepší
- Širokoúhlý fotoaparát spíš podprůměrný
- Videa nelze natáčet v 4K60 a kvalitativně taky nepřesvědčí
Design
Pro méně znalé jednou větou shrnu. POCO patří do stáje Xiaomi asi tak podobně jako kdysi Honor do stáje Huawei, a tak není potřeba se bát, že se díváte na recenzi bezejmenného výrobce z AliExpressu. Toliko k vysvětlení a hned se mrknu na design, kde POCO X6 Pro si můžete pořídit víceméně u nás ve dvou barevných provedeních. Já jsem naštěstí dostal na recenzi tu lepší a hezčí – to znamená signifikantní barvu pro POCO a konkrétně tento můj kousek je z kůže žlutého vegana a opravdu stojí zato vzít právě tuto barvu, když byste se rozhodovali mezi žlutou a černou. I když tento materiál není nic jiného než zdrsněný plast, rozhodně působí jednak mnohem prémiovějším dojmem, ale také se na rozdíl od černé nepatlá, není na ní vidět ani prach a ani otisky prstů. Dvojitou výhrou je to, že žlutý vegánek není ani za příplatek, a tak pokud vyloženě nejste nepřítel žluté, tutově berte tuhle barvu. Materiálově jde jinak o plastové provedení – to znamená plastový rámeček, ona plastová záda a v nich obří obdélník s fotoaparáty a už konečně lehce decentnějším logem výrobce, což rozhodně kvituju. Minulé generace totiž se svým monstr nápisem POCO evidentně sázely na heslo, že čím víc pruhů, tím víc Adidas. Potud je to víceméně standard, nic překvapivého. Budget herní telefony zkrátka šetří na designu a není potřeba se na ně za to zlobit, jejich síla je jinde, i když za vegana rozhodně palec nahoru. Trochu kontroverznější ovšem už může být pro některé hráče odstranění zdířky na 3,5mm Jack, který už holt budete muset nahradit i u POCA letos bezdrátově. Zlepšila se ovšem voděodolnost na IP55 a také dvojice stereo reproduktorů, které na svou cenu hrají velmi slušně a také i celkem nahlas. Po konstrukční stránce tedy POCO rozhodně prošlo.
Displej
6.67" OLED displej je naprostá pohádka. Na svou třídu je nadstandardní. Vezměte si totiž, že se bavíme o telefonu za 8 500 Kč ve 256GB variantě, eventuelně 1 500 Kč si připlatíte na konfiguraci 12GB/512GB a když budete pečlivě číst až do konce recenze, řeknu vám, jak prvních 20 z vás může díky čtení této rubriky ušetřit při svém nákupu. Xiaomi aplikuje svou politiku z mnohem dražších telefonů. To znamená 120Hz displej s podporou HDR10+ a Dolby Vision, což je v této třídě rozhodně nadstandard. Nechybí ani až hodně slušných 1800 nitů v peaku, krásné 10bitové velmi přesné barvy a rozlišení se zvedlo z FullHD na vertikálních 1220p a obnovovací frekvence umí padat ze 120Hz na 60Hz. To znamená žádné LTPO pro ještě lepší šetření baterky, ale to bych v této třídě ani nečekal. Výdrž baterie je tedy vcelku průměr a nevybočuje tím pádem z řady telefonů s podobnou kapacitou baterky. Počítejte tedy něco kolem 6-6,5h na jedno nabití. V balení ale najdete 67W nabíječku schopnou dobít telefon na 80% za 30 minut a za 3 hodiny do plna. Jestli si tedy tento telefon budete pořizovat primárně na hry, stačí si jednou za 5 hodin dát přestávku, svačinu a rázem paříte zase dál s plně nabitou baterkou.
Hardware
Nyní přichází pravý nářez, protože na svou cenu je POCO X6 Pro vybaveno procesorem Mediatek Dimensity 8300 Ultra, což je procesor výhradně vyrobený pro tento model s výkonem zhruba 1,35 milionu bodů v Antutu Benchmarku. Jen tak pro zajímavost, to je téměř 3x tolik jako je výkon stejně cenově posazeného Samsungu Galaxy A54. Je vám tedy asi jasné, že POCO X6 Pro je jasný trhač asfaltu. To všechno už s minimální konfigurací 8GB operační paměti a 128GB úložištěm typu UFS 4.0. Jen těžko seženete za podobné peníze něco výkonově lepšího, a i pokud byste se obávali tradičního rčení, že jakýkoli Android se zaseká za pár měsíců, tak tady můžete být naprosto v pohodě. Je zde dostatek výkonu na spoustu let dopředu a možná i z tohoto důvodu byl odstraněn slot na paměťové karty.
Zkrátka a dobře, většina stěžujících si totiž vždy do telefonu šoupne 10 let starou paměťovku s fotkami a pak se diví, že telefon jede pomalu. Nene, tentokrát hezky všechno pěkně do ultrarychlé paměti a asi se nebudete stačit divit, jak všechno jede krásně a plynule. K tomu dopomáhá HyperOS, což je jen trochu učesaná nadstavba dávného MIUI nad Androidem 14. Nemusíte se ale bát, spíš jde o kosmetické změny, třeba z ovládacího centra zmizely nadpisy jednotlivých funkcí a zůstaly jen ikony. Ty se zároveň posunuly rovnou až na spodní část obrazovky, kde jsou přece jen jednou rukou lépe dosažitelné. Notifikační centrum zůstalo na starém místě při swipnutí z levého horního roku, a tak další změnou může být rozšíření možností na zamykací obrazovce o nové fonty, zobrazení hodin a podobně. Bohužel ale množství balastu zůstalo stále stejné, což je něco, co se u Xiaomi asi těžko jen někdy změní. Holt v Číně je to normální a hlas třetinové Evropy zas tak silný nejspíš není.
POCO X6 Pro
OnePlus Nord 3
Fotoaparáty
Asi tušíte správně, že když se ručička skvělosti telefonu v určitém aspektu vychýlí do plusu, aby se vesmír narovnal, jinde se musí ubrat. Aneb asi nečekáte, že na telefonu za 9 tisíc korun bude všech 5 pilířu – design, displej, hardware, software, foťáky na nejvyšším levelu. A ani to není potřeba. POCO X6 Pro je telefon zaměřený na hry, a to dělá naprosto skvěle. Není divu, že je osazen foťáky spíš průměrnějšího typu, prostě proto, že většina rozpočtu se utratila za jiné komponenty. A konkrétně se tak z celkem tří senzorů zaměřím spíš jen na dva, protože ten třetí je ono nejobyčejnější 2MP makro, které rovnou říkám, že nikoho nenadchne. Bavit se tak budeme o 64MP hlavním senzoru s optickou stabilizací, což je sice od loňského 108MP senzoru downgrade, ale zase je tu ona stabilizace. Ten je doplněný ještě 8MP širokoúhlým senzorem, který je rovněž základního typu.
Jen těžko seženete za podobné peníze něco výkonově lepšího, a i pokud byste se obávali tradičního rčení, že jakýkoli Android se zaseká za pár měsíců, tak tady můžete být naprosto v pohodě.
Oproti tomu hlavní objektiv si vede o poznání lépe. Sice ne vždy je úplně konzistentní barevně, což je vidět krásně na odstínu žlutých dveří, které oproti šíru dost desaturoval, ale výsledný snímek má aspoň relativně pohodovou ostrost. Ta je docela slušná i pokud zůstanete zhruba v 50% přiblížení večer na hlavním foťáku a je fajn, že i neonové nápisy jsou krásně ostré bez nějakého rozlití kolem. Při 100% přiblížení už je pak postprocessing hodně patrný, ale na to, že to je herní telefon, oukej. Zkrátka a dobře, pokud chcete fotit, asi není problém v podobné cenovce připlatit za OnePlus Nord 3.
U portrétních fotografií pak telefon dokáže rozeznat popředí od pozadí, ale jeho míra rozostření není úplně extra hezká a přirozená. Video telefon zvládne natáčet maximálně ve 4K při 30 snímcích za sekundu, což je vyloženě ostuda, protože tento čipset 4K60 umí bez problému i s prstem v nose. I tak je ovšem záběr nevalné kvality, hlavně co se týká neustálého přeostřování.
Finální verdikt
Když bych měl tedy POCO X6 Pro celkově shrnout, jde o telefon, který v poměru ceny a hrubého výkonu prakticky nemá konkurenci. A nemusí jít jenom o hry. Parádně se hodí těm, kteří nechtějí utrácet za telefon majlant, a přitom by rádi telefon, který i po pár letech bude šlapat jak hodinky. A to jim přesně bezezbytku splní POCO X6 Pro, navíc, pokud nebude extra nároční na fotky a omezíte se na hlavní fotoaparát, vyloženě zklamaní také nebudete. V základní konfiguraci 8GB/256GB telefon seženete běžně za 8 489 Kč, ale protože jsem vám slíbil něco speciálního, mám pro prvních 20 z vás kupón na 1 000 Kč slevu. Onen slíbený kód POCO1000 stačí zadat v nákupním košíku na Huramobil.cz a pokud jste mezi prvními dvaceti sleva je vaše. Kód platí na všechny varianty ve všech kapacitách včetně žluté 256 GB, která bude dostupná až na konci února.