- Perfektně zpracované kovové tělo s IP68
- Mezigenerační vylepšení svítivosti displeje
- Skvělý poměr ceny a výkonu se Snapdragonem 8 Gen 3
- Velmi slušné fotky jak z hlavního, tak překvapivě i širokoúhlého objektivu
- HyperOS přinesl už propojení s tablety Xiaomi
- Skvělý poměr ceny a výkonu ve startovní akci
- Chybí podpora eSIM
- Nabíječka už není v balení
- HyperOS po vydání telefonu přidal reklamu
Jedna věc se společnosti Xiaomi nedá upřít. Má odpověď prakticky na každý telefon jiných výrobců čímkoli z vlastní stáje Xiaomi, Redmi nebo Poco. Problém je, že někdy je ta odpověď až tak důrazná, že si pak konkuruje i samo sobě. Dnes držím v ruce nové Poco F7 Pro, které právě přišlo na trh a zařazuje se do naprosto nabité střední třídy, kde tak celkem neochvějně kraluje dvojice půl roku starých Xiaomi 14T a 14T Pro. No a jak se prosadí, na to se pojďte podívat.
Kdo nebo co je Poco?
Abyste pochopili vůbec kam tento telefon patří, tak Poco je nejmenší dceřinou značkou světoznámého Xiaomi a jejím primárním úkolem bylo přinášet cenově atraktivní telefony, kde výrobce neinvestuje téměř nic do marketingu a ušetřené peníze tak promítne do finální nižší ceny produktu. Vlastně analogie přístupu k řadě M od Samsungu. Druhou strategií bylo přinést cenově agresivní produkt na indický trh. No a nějakou náhodou nebo zvýšenou poptávkou po nejlepším poměru ceny a výkonu se tak nějak Poco etablovalo i na našem trhu. Jak už to ovšem bývá, s jídlem roste chuť a žádný výrobce nebo spíš žádná značka nechce zůstat navždy malá a tak i Poco začalo šilhat po vyšších cenových kategoriích. Vzpomeňme totiž, když přišla první odlehčená vlajka Poco F1, startovala na necelých 9 tisících korunách a dnes představená dvojice Poco F7 Pro za cenu 14,5 tisíce nebo dokonce F7 Ultra za 19 tisíc už jsou původní filosofii tak trochu vzdálenější.
Design základní verze vychází tentokrát z Redmi K80 představeného v Číně na podzim
To ovšem neznamená, že by se nemohly uchytit v pestré konkurenci. Jen to nebudou mít tak jednoduché, jako první modely. Každopádně abychom se pohnuli z místa, dnes se budu soustředit na nižší a za mne atraktivnější F7 Pro dostupné v černé nebo této modré bledé barvě připomínající svou málo modrou a více stříbrnou nedávno vypuštěný MacBook Air. Nový F7 Pro letos vychází z v Číně představeného Redmi K80, což je telefon vyšší řady než bylo vloni Redmi Turbo 3 a tak se konečně dočkáváme i u F7 Pro nejen sjednocení designu s vyšší F7 Ultra, ale také konečně i kovového těla.
Jak se od sebe liší oba představené modely?
POCO F7 Pro

POCO F7 Ultra

To s sebou nese pochopitelně vyšší odolnost, ale také vyšší váhu, která se aktuálně vyšplhala na 206g, což je nárůst o hodně slušných 25g. Přidalo se pak IP68, boky jsou krásně rovné, rohy kulaté a celkově se telefon hodně dobře drží, ať už samotný nebo v rámci gumového přibaleného pouzdra. Jen holt pro někoho neprůhledného, takže přijde o jakoukoli barevnou a designovou identitu, kde ale musím Poco pochválit, že po všech těch crazy designových výstřelcích je tohle opravdu usedlejší a vcelku zajímavé podání zadní strany.
Prohlédněte si telefon ze všech úhlů v naší galerii
Displej mezigeneračně přidal hlavně svítivost
Zatímco vzadu si výrobci s designem mohou pohrát, na přední straně rozum velí pořádný displej a ideálně s nulovými rámečky přes celou plochu. A tady musím říct, že jsem opravdu spokojený. Rámečky bez problému odpovídají své kategorii, jsou uzoučké a na displej je radost se dívat. Jde o 6.67“ 2K Flow Amoled displej se 120Hz obnovovací frekvencí, 10bitovými barvami, HDR10+, Dolby Vision, vše fungující v Netflixu a prakticky se tak nedá říct o tomto zobrazovači cokoli špatného. A to ani z pohledu svítivosti, kdy loňska F6 nebyla úplně nejsvítivějším telefonem. F7 Pro dosahuje papírově 1800 nitů v režimu vysoké svítivosti a to je dostatek na to, abyste viděli cokoli na přímém slunečním světle. Ve skutečnosti se mi podařilo naměřit 1381 nitů, což je sice méně než deklarovaná hodnota, ale rozhodně to je zlepšení proti loňské F6. Nechybí pak speciálně pro hráče 2560Hz odezva na dotyk, což už je sice extrém, který nikdo nemá šanci využít, ale pro marketingové účely to vypadá dobře. POCO F7 Pro je totiž brán jako „budgetově“ herní telefon pro ty, komu nestačí Poco X7 Pro.
Pokud to opravdu myslíte s hraním vážně, pak kromě velmi dobrého displeje potřebujete ještě dostatečně rychlý procesor s dostatečně dobrým chlazením a pochopitelně i velkou baterku.
Po hardwarové stránce ideální herní telefon ve střední třídě
Pokud to opravdu myslíte s hraním vážně, pak kromě velmi dobrého displeje potřebujete ještě dostatečně rychlý procesor s dostatečně dobrým chlazením a pochopitelně i velkou baterku. V Poco F7 tepe loňský nejrychlejší Snapdragon 8 Gen 3, kde je toho výkonu opravdu na rozdávání. Ať pustíte Antutu, Geekbench, 3D Mark, všude dostáváte téměř topové výsledky v rámci loňských kritérií. Konkrétně třeba v Antutu s 2 miliony bodů je to o 500 tisíc bodů víc, to znamená o 25% navýšení oproti loňské F6 a to už je celkem slušný posun, pokud uvážíte, že základní F7 Pro stojí běžně sice 14,5 tisíce, ale ve startovní akci jej seženete s 2 tisícovou slevou za 12,5 tisíce. A to je pro zajímavost stejná cena, jako stojí nedávno vypuštěný Samsung Galaxy A56 s výkonem v Antutu kolem 800-900 tisíc bodů. Docela rozdíl co? Pochopitelně, jsme v rovině telefonů do 15 tisíc korun a tak nečekejte třeba chlazení na úrovni ROG Phonu a 90% stabilitu v 3D marku, ale za tyhle peníze myslím, že po stránce výkonu vs utracené peníze je to sakra dobrá volba.
Jak si stojí Poco F7 v benchmarcích?
Dokonce si troufám říct, že i lepší než POCO F7 Ultra, kde procesor Snapdragon 8 Elite má tendenci topit opravdu brutálně a nijak zásadně lepší výsledky než běžné telefony v rámci chlazení nepodává. Musím tak říct, že na hraní her je Poco F7 Pro opravdu jak dělaný. Ať jsem pařil Genshin Impact, Call of Duty, PUBG Mobile nebo jakoukoli další hru, hrálo se mi naprosto skvěle a telefon překvapivě topil mnohem méně než vloni. Nic se nesekalo, běželo plynule i na vysoké detaily a tak to má být. A jestli něco topilo, tak snad víc topilo hodinové stahování doplňujících souborů u Genshin Impactu než ono samotné hraní. A tady je vlastně ještě jedna zajímavá věc oproti spousty konkurenčních produktů. F7 Pro má nejrychlejší Wi-Fi 7, takže jestli máte kompatibilní router, užijete si jednak rychlé datové přenosy a hlavně nízkou latenci oproti spoustě telefonů ve stejné cenové třídě. Jen je potřeba k tomu mít také odpovídající router, ale drahé Wi-Fi 7 routery už jsou dnes také minulostí. Třeba BE3600 od Xiaomi už dneska seženete za nějakých 15 stovek.
Skvělý herní zážitek
Zpátky ale ještě k hernímu zážitku s Poco F7 Pro, kde ještě speciálně musím upozornit, že v základu telefon má už 12GB operační paměti LPDDR5X, ale také nejrychlejší možné UFS 4.1 úložiště, což je opravdu za tyhle peníze totální raritou. Asi jediné, co je vyloženě pomalé je USB 2.0, kdy jsem dosahoval průměrných rychlostí někde kolem 38 MB/s. Jestli ale nebudete do telefonu a z telefonu přetahovat dokola velké objemy dat, asi vám to může být jedno. Po softwarové stránce už jede telefon na Androidu 15 s HyperOS 2 a slibuje 3 roky velkých aktualizací a 4 roky bezpečnostních záplat. Jinak je to pořád klasické MIUI se všemi jeho přednostmi i neduhy. Naštěstí ale nemám zatím v telefonu žádnou reklamu. Záměrně ale říkám zatím, protože když jsem připravoval recenzi na Xiaomi 15, také tam nebyla, ale jen co jsem recenzi dokončil a přišlo oficiální představení, den po něm se mi začala reklama v telefonu objevovat – třeba skrz aplikaci Mi Video.
Dá se to pochopitelně vykopat ven, ale přece jen je to zbytečnost. Po stránce AI je tu k dispozici Google Gemini, pochopitelně v češtině a pochopitelně se svými stupiditami, kdy pomalu ani neví, co je za rok, furt se dokola za něco omlouvá, ale to není chyba Xiaomi, ale Googlu. ChatGPT vidím zatím pořád jako mnohem rozumnější alternativu. U zbylých AI funkcí se samozřejmě můžete spolehnout na circle-to-search, mazání nechtěných objektů z fotek, které funguje někdy lépe, někdy hůře, ale obecně na samsungové mazání to stále nemá. Na druhou stranu zase tu máte i AI překladač v českém jazyce a mezigeneračně přibyly Interkonektivita, takže už i telefony POCO můžete použít třeba pro propojení s nedávno recenzovanými tablety od Xiaomi pro jejich ovládání z tabletu nebo kopírování textu či objektů v rámci sdílené schránky.
Hlavní fotoaparát se mezigeneračně vylepšil
Po stránce fotoaparátů se na první pohled nezměnilo vůbec nic, protože sestava 50MP hlavního a 8MP širokoúhlého vypadají opravdu stejně. Na ten druhý už naštěstí změnu najdete. Ta spočívá v novém senzoru hlavního fotoaparátu nesoucí označení Light Fusion 800. Jde o mnohem větší senzor o velikosti 1/1.55“ oproti 1/1.95“ vloni a výsledkem jsou ve spolupráci s lepším procesorem opravdu znatelně lepší fotografie.
Krásně je třeba vidět u ultra-širokoúhlých objektivů, jak moc důležitou roli hraje právě procesor, kdy třeba papírově horší 8MP senzor o velikosti 1/4" v tomto F7 Pro dokáže udělat hezčí fotku oproti lepšímu 12MP o velikosti 1/3“ v A56. Podívejte se na 100% přiblížení dlažby ve Florentinu, kdy Samsung si celé desky vymyslel a dokreslil je olejomalbou, jak tohle zvládlo F7 Pro.


Samozřejmě, pořád se ale bavím o ultrašíru, které je základní, to ne že ne a také je potřeba vzít v potaz, že ultra-šíro na F7 Pro nemá až tak velkou šířku záběru jako typicky na telefonech Samsung. Nicméně dá se rozhodně pochválit i na něm slušný dynamický rozsah a barevná konzistence s hlavním 50MP senzorem. Na ten budu pět rozhodně také chválu, protože za 12,5 tisíce je tohle opravdu velmi dobrý senzor a velmi dobré výsledky. Schválně mrkněte třeba na 100% přiblížení na detail budovy Národního muzea. Krásné detaily, přesně tak, abyste si řekli, že to není ani měkké, ani přeostřené, ani přeprocesované.
Dokonce i ideálně s krásně čitelnými detaily jednotlivých významných osobností. Možná jen že telefon lehce přisaturovává oblohu a oproti širokoúhlému výrazněji zesvětluje, ale to jsou přesně ty fotky, které se vám hádám budou líbit. S ubývajícím světlem už to pak taková hitparáda není a ultra-šíro jde hodně rychle s kvalitou dolů, pořád si ale dokáže udržet ostrost i v náročnějších podmínkách a opravdu musím říct, že na to, že jde opravdu o ten nejzákladnější 8MP senzor jsou tohle velmi slušné fotky.
Hlavní se drží na svou cenu také hodně slušně, je pochopitelně lepší než šíro, ale tak nějak asi v rámci očekávání. Neurazí, ale ani nenadchne. Suma sumárum ale musím říct, že po stránce objektivů, i když jsou tady jenom 2 se telefon rozhodně nemusí stydět, že by jej Nord 4 nebo 14T porazily o parník. Speciálně pak ještě musím upozornit na portrétní režim, který je hodně fajn a opravdu super na něm je, že si, podobně jako na Vivu V50, na něm můžete měnit jak míru rozostření pozadí, tak bod zaostření. Jen počítejte s tím, že fotka v galerii má pak 16MB a ne obvyklé 2-4. A video? Na to se pojďte podívat.
Prohlédněte si kompletní galerii z Poco F7 Pro
Kapacita baterie se zvedla o 20 %
Předpokládám, že baterie bude asi důvod, kde se na tento telefon snese nejvíce kritiky. Ne s ohledem na malou kapacitu, ale na jinou kapacitu, než má Redmi K80 v Číně. Ten je vybaven 6 550mAh baterií, zatímco u nás telefon přichází s 6 000mAh. Chápu možná některé nářky, ale jednak tato praxe je častá u spousty dalších výrobců a jednak pořád berte do úvahy, že mezigeneračně se kapacita zvedla i tak o 20%, takže upgrade tu je. I když ne tak velký jako v Číně. V rámci výdrže je to pak pochopitelně podle toho, co na telefonu děláte a vzhledem k tomu, že se bavíme o herním telefonu, rozptyl rozsvíceného displeje na 1 nabití je opravdu velký. Když jsem hrál, dostával jsem se na 6 hodin, když jsem telefon používal střídměji, nebyl problém atakovat i 8hodinovou hranici. Každopádně není to tolik, kolik bych k této kapacitě čekal, ale to je u spousty letošních křemíko-uhlíkových baterií a pak přece jen Xiaomi nikdy nepatřilo mezi ultramaratonce ve výdrži. Tím mám na mysli, že k dosažení stejné výdrže jako třeba Samsung potřebovalo Xiaomi většinou vždy o něco větší baterii.
Když koupit, tak rozhodně ve startovní akci se slevou
Asi chápete, že tomuto telefonu jsem vlastně za celou dobu nevytknul nic zásadního. A ono nebylo upřímně ani co. Vemte si, že dostanete telefon v kovovém provedení, ano kvůli tomu lehce těžší, ale zpracování je prostě prémiové. Displej zlepšil svou svítivost, podporuje HDR10+ i Dolby Vision fungující v Netflixu, hardware je za startovních 12,5 tisíce s 2 miliony bodů v Antutu opravdu prémiový a takovou třešničkou na dortu je pak nejrychlejší možné úložiště UFS 4.1. Nabíjení zůstalo na 90W, baterka se zvedla na 6 000 mAh, přidala se Wi-Fi 7 a dramaticky se vylepšil hlavní fotoaparát. Jasně, nemáte tu 3 jako v Xiaomi 14T, jasně večer telefon nefotí excelentní fotky, s kterými byste se mohli chlubit na Czech Press Foto, ale vraťme se nohama na zem.
Za 12,5 tisíce je tenhle telefon prostě skvělá volba a nenapadá mne jediný důvod, proč mu nedat své doporučení. Nebo ano, jeden mne napadá – není tu OneUI 7 od Samsungu jako prostředí. To je ale věc osobní preference, kdy mne osobně HyperOS tak ne úplně přirostl k srdci. Jestli vy dokážete tuhle chybku ignorovat nebo vám to nevadí, budete tutově s novým Poco F7 Pro spokojeni. Víc asi netřeba dodávat.