POCO C65
6.74"
Úhlopříčka displeje
128GB
Uživatelská paměť
Android
Operační systém
50 + 2 Mpx
Fotoaparát
5000mAh
Kapacita baterie
4G; 3G; 2G
Datové služby
nanoSIM
Typ SIM
MicroSD
Paměťová karta
168 x 78 x 8,09 mm
Rozměry telefonu (vxšxh)
192g
Hmotnost
Design
POCO C65
Je jasné, že laťka u telefonu pod tři tisíce korun není extra vysoká a je jasné, že u takového telefonu se bude hodně šetřit, ale přesto je rozhodně o čem povídat.
A začnu tradičně designem, kde je ono šetření naprosto pochopitelné, a tak nikoho nepřekvapí, že materiálově se díváme na kompletní plastové tělo s plastovými zády. Přesto ovšem nejde úplně o „nejlevnější“ plast, jako třeba na rok zpátky recenzovaném T-Mobile T Phone. Tím pádem na rámečku, alias rovných bocích telefonu neulpívají díky matnému povrchu otisky vůbec, ale záda, to už je trochu jiná písnička. Tady se asi rozdělí tábory fanoušků na dva. Jeden, který bych přirovnal k milovníkům vytuněných aut Škoda Favorit – ti budou uznale přikyvovat na měňavá záda, lesklý modul fotoaparátů s obřím nápisem POCO a ti druzí si pro změnu budou říkat, že model je strašný kýč. Každopádně dle gusta každého. Já musím říct jen fakt, že pozor, v balení nečekejte silikonové pouzdro, holt se šetřilo, ale na druhou stranu nabíječka a kabel jsou i u takto levného telefonu stále součástí balení. Jen drobné upozornění, že ač telefon podporuje oproti svému předchůdci POCO C55 už 18W nabíjení, v balení je pouze 10W nabíječka. Druhý fakt, na který rozhodně musím upozornit, že POCO C65 je opravdu obří telefon. Jestli jste třeba u někoho viděli nejnašlapanější Samsung Galaxy S23 Ultra a zdál se vám velký, tak POCO C65 je na výšku ještě rozměrnějším telefonem. Možná na tomto místě škoda, že telefonu chybí jakákoli oficiální certifikace proti vodě a prachu, protože být tu, mohli jste POCO C65 klidně v létě použít místo pádla až pojedete třeba na vodu. Nicméně kolem plnohodnotného slotu na 2 SIM karty a paměťovou kartu je gumové těsnění, takže možná tu alespoň nějaká minimální, byť neoficiální ochrana bude. Telefon se ovšem díky zaobleným rohům kolem rovných boků drží i při své velikosti překvapivě pohodlně.Displej
Za všechno může pochopitelně větší displej oproti předchůdci, který narostl na ohromných 6.74" a tak je docela vtipné, že před 10 roky bychom takovému mobilu říkali tablet s funkcí telefonování. Na dnešní poměry, kde se pohybujeme většinou kolem 6.5" se jedná spíš o takový nadstandard. Co se týká technologie displeje, jde o IPS kryté sklem Corning Gorilla Glass, ovšem oproti předchůdci je zásadní posun směrem k 90Hz obnovovací frekvenci. Vše je v POCO C65 o poznání plynulejší. Dobrou zprávou pak je, že displej je i lehce svítivější, kdy v automatickém režimu může dosáhnout až 600 nitů. Není to příliš, rozhodně i na zimním sluníčku to není venku žádná hitparáda, ale pořád je potřeba chápat, že jsme v kategorii do 3 tisíc korun, kde tohle je naprosto běžná hodnota a na lepší svítivost je potřeba pár tisícovek připlatit. Stejně tak je přední kamera v podobě levnější varianty alá kapkového notche, rámečky jsou dost velké s ještě větší bradou a rozlišení je pouze HD. Displej tak sice neoplývá nádhernou jemností, ale zase je na něm všechno relativně větší, což se může hodit osobám, které už nevidí jako za mlada. Dalším důvodem HD rozlišení je pochopitelně i slabší procesor Mediatek Helio G85, který je stejný jako u předchůdce POCO C55 a tak pouze HD rozlišením snížíte potřebu vyššího výpočetního výkonu a tím se stane telefon celkově plynulejším a to se zase hodí víc k 90Hz displeji. Zkrátka a dobře, po stránce optimalizace je telefon odladěn celkem slušně. Všechno běží „v rámci možností“ na tuto kategorii plynule. Na zásek rozhodně narazíte, to ne že ne, přece jen pouhých 250 tisíc bodů v Antutu musí být někde znát, ale celkový dojem z používání je fajn. Snad jen mě osobně vadí pomalu vyskakující on-screen klávesnice, když se rozhodnete něco psát, ta prodleva je vždycky tak vteřinu, ale na druhou stranu fakt musím říct – zpátky nohama na zem – jsme v kategorii do 3 tisíc korun, konkrétně 2 289 Kč zaplatíte nyní začátkem prosince za variantu 6GB/128GB a 2 989 Kč za 8GB/256GB a tak za takové peníze se dá leccos odpustit. A to nemyslím tak, že bych telefonu nějak nadržoval, ale skutečně berte v potaz, že v této cenové kategorii a cílové skupině uživatelů tohle fakt nikdo řešit nebude. Stejně tak nikdo nebude řešit absenci stereo reproduktorů, a naopak ocení možná zdířku na sluchátka nebo rychlou a spolehlivou čtečku otisků prstů v bočním tlačítku s příjemným odporem, nízkým zdvihem a nulovým chrastěním, když s telefonem zatřesete. Snad jediné, co mě rozesmálo je vibrační motorek a trochu nostalgicky jsem si vzpomněl na dávné časy, kdy takhle nějak chrastila při vibracích legendární Nokia 3210, kde jste si onen motorek museli mimochodem nechat za pár stovek servisně dodělat. Z pohledu konektivity překvapí, zase v této cenovce, 5GHz WiFi, NFC pro bezkontaktní placení, GPS, Glonass, Galileo a pozor, pozor, ano, je tu FM rádio.Plusy a mínusy POCO C65
- Slušný design a velmi dobré zpracování
- 90Hz displej
- Baterka se solidní výdrží
- Na svou cenu překvapivě dobré denní fotografie
- Pouze základní procesor
- Není vhodný na hry
- Podprůměrná kvalita videa
Baterie
Než se vrhnu na fotoaparáty, doplním ještě k úvodní informaci o nabíječce v balení něco k samotnému nabíjení a výdrži. 5000mAh baterie by upřímně mohla být v takto velkém telefonu o něco větší, koneckonců telefon je na do velký dost, což by určitě POCO dalo nějaký další zajímavý argument navíc, ale je tu stejná 5000mAh jako u předchůdce, a tak je to potřeba brát. Z pohledu výdrže tak počítejte se slabším procesorem a úspornějším HD displejem, že se dostanete kolem 7-7,5 hodiny zapnutého displeje na jedno nabití, což pro někoho může být den, pro jiného klidně tři. Záleží, jestli telefon bude používat třeba senior primárně na příjem hovoru nebo šestileté dítko, které už se bude snažit na telefonu mastit hry. Jen podotýkám, že výkon na náročné hry zde není ani náhodou, takže počítejte spíš Tetris a Fruit Ninja. Nabíjení pak také není nejrychlejší. Do plna to s 10W nabíječkou z balení trvá zhruba 2,5hodiny nebo 2 hodiny, pokud použijete nějakou rychlejší s protokolem Power Delivery. Opět jsme v kategorii pod 3 000 Kč, nečekejte zázraky.
Fotoaparáty
Na zadní straně jsou dva 50Mpx hlavní fotoaparáty doplněné ještě o 2Mpx makro, což je upgrade od předchůdce, který měl kameru pouze jednu. Musím říct, že tady jsem osobně čekal asi největší kámen úrazu, ale výsledek mi na svou cenovou kategorii doslova vyrazil dech. Tak dobré denní fotky bych za 2 300 Kč vážně nečekal. Jen se nenechte unést a nevolte 2násobné přiblížení, protože to je čistě jen výřez z hlavního foťáku, evidentně bez nějakého dalšího processingu. Nebo volte, ale počítejte, že výsledek je o poznání horší. Na hlavní objektiv ovšem skvělé denní fotky s minimem šumu, pohodovou ostrostí. Bohužel venku bylo zrovna nasněženo s ocelovou oblohou, takže barev tady moc nepochytíte, a tak jsem vzal POCO i do interiéru, kde bych čekal, že to bude velký špatný. Ouha, ale drželo se i tak a v bodu zaostření byla ostrost fajn i v interiéru, barvy nebyly přesaturované, šum sotva znatelný.
Fotogalerie
Večer už je to pochopitelně horší, ale i tak si POCO C65 nevede vůbec špatně. Jen je potřeba přepnout na noční režim ručně, automatiku tady opravdu nehledejte a rozdíl, když nepřepnete je opravdu víc než patrný. Noční režim prodlouží expozici, takže si dejte zase pozor na to, abyste měli stabilní ruce, ale pak se vám odmění hlavně stažením přepalů. Schválně se podívejte na pár fotek bez a s nočním režimem. Portrétní režim je fajn s docela slušnou detekcí popředí od pozadí a abych jen nechválil, úplně mě nepřesvědčilo video. To je k dispozici maximálně ve FHD při 30 snímcích a je vcelku nevalné kvality. Stabilizace bohužel chybí a při lehkém otočení kamery už procesor spolu se softwarem nestíhají, obraz se rozpadá a foťák přeostřuje. Inu nemůže být všechno dokonalé. Na statické záběry za denního světla je to ovšem vcelku fajn.
Závěrečný verdikt
Asi je vám jasné, že když jsem POCO C65 celou dobu víceméně chválil, nemůže být závěr jiný než pochvalný. Ten se ale pochopitelně vztahuje k cenám 2 289 Kč a 2 989 Kč podle varianty, což je „early bird“ nabídka. Jakmile dosáhne vyšší varianta své standardní ceny 3 490 Kč, kousek atraktivity zmizí. Za stejné peníze je totiž třeba Xiaomi Redmi 12. To je sice v konfiguraci 4GB/128GB, ale nabídne lehce rychlejší procesor, infraport pro ovládání domácích spotřebičů, odolnost IP53 nebo FHD displej a tak hodně záleží na vás, jestli preferujete větší úložiště nebo lepší displej a nepatrně rychlejší procesor. Čísla ale prodávají, a tak se vsadím, že při prostém porovnání stejně většina lidí sáhne po 8 GB RAM a 256 GB úložišti u POCO C65. A koneckonců, proč ne, za ty peníze je to velmi dobrá koupě.
Doporučujeme: Sledujte recenzi POCO C65 na kanále YouTube