- Hranatý design, jako by vypadl z oka posledním iPhonům
- Skvělý displej s HDR10+ a Dolby Vision
- Loňský vlajkový procesor Snapdragon 8 Gen 3
- Absolutně famózní výdrž baterie
- Konečně konkurence pro Xiaomi 14T
- Odolnost je jen IP65
- Širokoúhlý senzor je pouze základního charakteru
- Video je až moc měkké
- Chybí bezdrátové nabíjení
Když pošilháváte po funkcích vlajkových telefonů, ale současně se vám nechce platit jejich cenu, nejlepší volbou jsou tzv odlehčené vlajky. Nabízí spoustu prémiových funkcí, ale jedna či dvě chybí a vy pak můžete ušetřit dost peněz při pořízení. No a jednu z nich, která se představila spolu s plnohodnotným dospělým OnePlus 13 právě teď držím v ruce. Dámy a pánové, chlapci a děvčata, dnes se podíváme na nový OnePlus 13R. Odlehčený a o dost levnější kousek a jestli vás zajímá, jaký je, tak jste na správné adrese. Vítám vás u recenze OnePlus 13R.
Po designové stránce, jak kdyby vypadl z oka posledním generacím iPhone
Tím slovem o dost levnější jsem měl na mysli, že se díváte na telefon startující na ceně 18 990Kč, což je o 10 tisíc míň, pokud byste uvažovali o 13 v plné palbě a navíc i k tomuto modelu dostanou první desítky nejrychlejších zákazníků na startu ještě hodinky OnePlus Watch 2R v hodnotě 6 990Kč a tak si troufám říct, že tohle je víc než atraktivní nabídka.
OnePlus 13R je snad nejlepší telefon na výdrž baterie, který jsem za poslední dobu držel v ruce
Nebudu ale předbíhat závěrečný verdikt. Pojďte se pěkně popořadě podívat na všechny kategorie a začnu tradičně od obsahu balení a designu. Od letoška nám už u všech telefonů balení chudne o nabíječky a OnePlus 13R není výjimkou. Namítnete asi určitě, že nemáte možná zrovna onu s protokolem SuperVOOC, kterou k plné rychlosti potřebujete, ale telefon zvládá obstojně rychle nabíjet i s protokolem power delivery. A pokud by se vám náhodou nechtělo utrácet za originální OnePlus adaptér, doporučuji koupit ten stejný, jen za poloviční cenu od realme. Jde opravdu jen o přeznačenou nabíječku, protože realme stejně jako OnePlus patří do stáje OPPO. Navíc nebudete asi nutně potřebovat plnými 80W v nějakých nouzových případech, protože rovnou vám řeknu, že OnePlus 13R je snad nejlepší telefon na výdrž baterie, který jsem za poslední dobu držel v ruce. Jednou se mi dokonce podařilo atakovat i hranici 12h na jedno nabití, ale to už byl opravdu extrém. Běžně jsem se ale dostával kolem 10 hodin zapnutého displeje na jedno nabití a to jsem i poměrně často fotil. Celkově tak počítejte, že 13R vlivem úspornějšího procesoru než dospělá 13 vydrží ještě o nějakých 10-15% déle na jedno nabití. Zpátky ale k designu, kde i oba telefony od sebe rozeznáte na první pohled. Zatímco dospělá 13 je taková zaoblenější, 13R po designové stránce, jak kdyby z oka vypadla posledním generacím iPhonů. Zkrátka takový „boxy“ design, který někomu možná není po chuti, ale já jej absolutně zbožňuju kvůli jedné věci a tou je rovný displej.
Nejenže se telefony s tímto druhem displeje mnohem lépe ovládají, ale také na nich drží o mnoho lépe různá ochranná skla, která díky tomu mohou vést až do krajů. V minulosti se totiž zaoblené displeje dělaly ze 2 důvodů – jednak takový „showoff“ – to znamená, že chlouba výrobců, že umí nabídnout telefon se zahnutým displejem a pak také kvůli tomu, že telefony se zahnutými displeji měli užší rámečky. To už dnes ovšem není potřeba a i rámečky tohoto 13R jsou opravdu symetrické a tenoučké a k zahýbání tak není žádný pragmatický důvod.
Jaké jsou hlavní rozdíly mezi dospělým OnePlus 13 a odlehčeným OnePlus 13R
OnePlus 13R
OnePlus 13
V rámci designu tedy má za mne OnePlus 13R velkou pochvalu a kdybyste přece jen hledali rozdíly oproti dospělé 13, tak tento telefon je o 6g lehčí, o pár setinek milimetru menší a tenčí, vlivem lehce menšího displeje, ale také zde chybí kombinovaná odolnost IP68/IP69 a spolehnout se můžete jen na IP65, což v praxi znamená lehké telefonování v lehkém deštíku. Rozhodně neházet do vody. Na druhou stranu zrovna OnePlus je pověstný tím, že se mu nechce utrácet za licenční poplatky na IP testování a jeho telefony parametry bez problému splňují. Tak či tak, záruka ovšem nekryje nic.
Displej je tradičně u OnePlus na velmi vysoké úrovni
U displeje se díváte na lehce menší 6,78“ Amoled displej s LTPO, které nemá sebemenší problém padnout z maximálních 120Hz až na 1Hz a tím právě šetřit baterii. Zase tím hlavním rozdílem oproti OnePlus 13 je maximální hodnota rozlišení, kde nedostanete QHD+, ale jenom standardní FHD+ vylepšené na 1264p, což ovšem vůbec ničemu nevadí. Dokonce i u dospělé verze je z výroby nastaveno rozlišení na FHD+ a na lepší QHD+ si musíte manuálně přepnout. Jak znám spoustu uživatelů, často se do tohoto nastavení ani nepodívají a pokud ano, půlka z nich to přepne a pak se diví, že se sníží výdrž na jedno nabití. Buďte tedy v pohodě a mnohem více určitě oceníte jinou věc a to je brilantní svítivost displeje, podporu HDR10+ či Dolby Vision, které fungují i v NetFlixu a zkrátka za displej míří do OnePlus za mne jedna velká pochvala, protože kdyby takhle vypadaly displeje na každém telefonu, nebylo mi ani moc co hodnotit. Jediné, na co bych možná upozornil, mrkněte se do nastavení displeje v rámci barev a nastavte si vše podle toho, jak se vám to nejvíce líbí. Dokonce i jeden takový malý skrytý tweak, že na režim barev „živý“ má displej ještě o malinko vyšší jas.
Některé procesory zrají jako víno
Po hardwarové stránce je tohle přesně prototyp odlehčené vlajky. Uvnitř totiž tepe loňský nejlepší procesor od Qualcommu Snapdragon 8 Gen 3. A co je loňské, je logicky levnější, ale také to může být pořád neméně skvělé. No a tak není divu, že v hodinovém syntetickém testu výkonu výpočetního jádra 13R dokonce poráží dospělou třináctku kvůli tomu, že se starší procesor méně hřeje a tak udrží po delší dobu vyšší výkon. Když bych to tak převedl do sportovního žargonu, zatímco OnePlus 13 je sprinter, OnePlus 13R je naopak maratonec.
Jak si stojí OnePlus 13R v benchmarcích?
V každém případě na jakékoli hry je zde výkonu absolutně na rozdávání a ani jednou jsem neměl pocit, že by jakákoli hra včetně třeba Genshin Impactu nějak drhla. Telefon fungoval krásně a příjemně, starty jakýchkoli aplikací byly prakticky okamžité a takhle bych mohl chválit do aleluja. Není divu, když na palubě je 12GB operační paměti doplněné o 256GB úložiště typu UFS 4.0, což je vlastně asi jediná škoda, když telefon nemá možnost rozšíření paměťovou kartou. Na druhou stranu tohle je přesně i záměr výrobců nabídnout v odlehčených vlajkách nižší kapacity, aby jednak snížili cenu, ale aby vás přemluvili na to nechat u nich peníze za jejich plnohodnotné varianty.
V softwarových podporách má OnePlus trochu zmatek
Rozhodně za pochvalu ovšem stojí slíbená čtyřletá až pětiletá délka podpory velkých aktualizací a 6 let těch bezpečnostních, obzvlášť když vezmete do úvahy, že v telefonu tepe o generaci starší procesor. Každopádně ohledně podpory ještě nemá OnePlus jasno, protože ač na globální konferenci padla informace o 4 letech podpory velkých aktualizací, my dostali z českého zastoupení výrobce informaci o 5 letech. Protože ale Google slibuje u svých telefonů 7 let, je slíbených 4-5 let takový „safety spot“, který nebude problém teoreticky dodržet. Navíc rychlými aktualizacemi je OnePlus až na drobný výpadek, kdy přecházel zpět pod křídla OPPO celkem pověstný. Třeba loňské vlajky jedou na Androidu 15 už od loňského přelomu října a listopadu, což je třeba termín o měsíc kratší než u Samsungu s násobně jinými rozpočty na vývoj a inovace. Po stránce operačního systému tak jede pochopitelně i nejnovější 13R na Androidu 15 s nadstavbou OxygenOS, což je víceméně ColorOS od OPPO jen s drobnými změnami jako jsou typické OnePlus fonty. Pokud ale si odmyslíte ony barvičky, jde rozhodně o povedenou nadstavbu. Vlastně povedenější v rámci čínských značek a o mnoho lepší a intuitivnější než má třeba Vivo nebo Xiaomi. To je ale pochopitelně úhel pohledu.
Fotoaparáty jsou na úrovni odlehčené vlajky
Pojďme se teď podívat na fotoaparáty, kde se pochopitelně muselo také lehce ukousnout z prémiovosti. Pořád se ale díváte na trojici fotoaparátů jen s 50MP hlavním snímačem LYT-700 oproti LYT-808 u OnePlus 13, širokoúhlý senzor je tentokrát pouze 8MP IMX355 a pro teleobjektiv s dvojnásobným přiblížením si OnePlus zvolil senzor od Samsung JN5. To jsou ale jen technikálie, ale vás určitě zajímá pochopitelně, jak jsou na tom fotky. Inu hodně dle očekávání. U širokoúhlého senzoru o velikosti 8MP je totiž limitujícím faktorem ono rozlišení, kde se přece jen už neschová tolik chyb jako na typických 12MP. Proč? Protože zkrátka fotku uvidíte na menších úhlopříčkách blíže její 100% velikosti. Také je u těchto levnějších širokoúhlých senzorů patrná krajová neostrost nebo častá měkkost v horších světelných podmínkách. Na druhou stranu, když jsou podmínky ideální, jako nedělní mrazivé ráno, když jsem jezdil venku s kočárkem v parku, zatímco moje Kačka nakupovala na Chodově, dokáže telefon udělat i opravdu hezkou fotku tímto širokoúhlým senzorem. Jen protože jsme ale na 8MP, nezbývá logicky moc místa na to někam třeba přizoomnout dodatečně, protože data ve fotce na to nejsou.
Širokoúhlý teleobjektiv dokáže podat i na své menší rozlišení ucházející snímky
Oproti tomu hlavní senzor produkuje opravdu hezké snímky s dostatkem detailů, dynamického rozsahu, živých barev atd přesně do té míry, že víte, že kupujte odlehčenou vlajku. Rozdíl mezi plnohodnotným 13 je vidět v hlavně v úrovni ostrosti a processingu, ale je to primárně rozdíl, kdy musíte obě fotky postavit vedle sebe a pak hledat rozdíly.
Snímky z hlavního snímače si zaslouží pochvalu
Nejpatrnější je asi v rámci 2 násobného přiblížení, kdy dospělá 13 používá dvojnásobný výřez z hlavního, který je logicky o trochu horší než nativní z 13R, ale v momentě, kdy proti sobě porovnáte teleobjektiv z 13R ve svém nativním rozlišení a pak trojnásobný zoom v 13, je logicky třináctka zase o třídu lepší. Celkově ale musím říct, že hlavní fotoaparát je velmi povedený, šíro a teleobjektiv za dobrého světla jsou rozhodně také dobré a s ubývajícím světlem se už pochopitelně fotky horší hlavně co se týká ostrosti. Občas se sice snaží to telefon dotáhnout doostřováním, ale někdy je to víc patrné, jindy méně. Suma sumárum ale slušně vybavený telefon.
Video je takový standard
U videa je možné na hlavním a teleobjektivu použít 4k60, širokoúhlý je omezený pouze na FHD. Další omezení je i na hlavním senzoru absence 8k, což je pravděpodobně jasný záměr kvůli vytvoření rozdílu s dospělým modelem, protože procesor i sběrnice toto rozlišení zvládají bez problému. No a jak na tom telefon je kvalitativně? Na to se určitě podívejte v naší recenzi na YouTube. Určitě se dá pochválit pěkný dynamický rozsah a živé barvy, naopak častý je problém s přeostřováním, kdy vidíte jak objektiv marně hledá něco, na co by zaostřil, což je asi největší problém, který bije do očí. Následuje pak přílišný processing, někdy šum ve stínech, zkrátka chyb by se dalo najít spoustu. Pokud ale budete mít scénu, kde budete natáčet nějaký dominantní prvek či osobu na hlavní foťák, měli byste být celkem v pohodě.
Prohlédněte si kompletní fotogalerii z OnePlus 13R
Konečně pořádný konkurent pro Xiaomi 14T Pro
Na závěr jsem si nechal tradičně takové OK repráky, kde stejně jako na dospělé verzi vytknu ne příliš zřetelné basy a protože cenu 18 990Kč už jsem prozradil na začátku, zbývá už jen finální verdikt a ten je tentokrát jasný. OnePlus 13R se rozhodně vyplatí pochopitelně hlavně v tuto chvíli, kdy k němu dostanete Watch 2R jako dárek. Pak vás teoreticky vyjde 13R na 13 tisíc a to je se Snapdragonem 8 Gen 3 skvělá cena. To je ale opravdu teoretická rovina. Za plnou cenu mu bude asi největším konkurentem aktuální Xiaomi 14T Pro, které se aktuálně dá sehnat v akci za 16,5 tisíce oproti běžné ceně kolem 20 tisíc korun. Dobrou zprávou je, že po dlouhé době má 14T Pro konečně pořádnou konkurenci.
OnePlus 13R míří do prodeje od 14. 1. 2025
Když bych totiž měl oba telefony postavit proti sobě, Xiaomi nabídne hlavně lepší foťáky, bezdrátové nabíjení, lepší voděodolnost a možnost 512GB v základu, oproti tomu OnePlus 13R fyzický přepínač hlasitosti, mnohem lepší výdrž na 1 nabití a lepší software. Hrubý výkon je pak v obou telefonech přibližně stejný. Jak vidíte, každý z telefonů je pro trochu jiného zákazníka a to je koneckonců dobře.