- Perfektní výdrž baterie
- Modul fotoaparátů vystupuje minimálně
- Téměř plochý displej jen s minimálním zahnutím
- 10bitové barvy, 120Hz, podpora HDR10+ i Dolby Vision
- 5 let velkých aktualizací Androidu
- Skvělá haptická odezva
- Slušná trojice fotoaparátů produkující konzistentní snímky
- Na OnePlus až moc nudný design
- Chlazení procesoru je při maximálním výkonu nedostatečné
- Video moc nenadchne
- Mezigenerační zdražení
Věřím, že OnePlus nemusím sáhodlouze představovat. Jde o čínského, kdysi na chvíli samostatného, výrobce, který vzešel ze stáje OPPO a pak se do ní zase po letech vrátil. Proč? Protože konkurence přituhovala, spousta výrobců paběrkuje nad propastí krachu a tak být pod křídly velké značky s sebou nese spoustu výhod jako třeba společné sdílení nákladů na inovace. Jde totiž o částku ukrajující vždy největší kus ze zisku jednotlivých výrobců a i když je kvůli tomu sice operační systém Oxygen OS dnes už spíš jen přebarvený ColorOS od OPPO, na druhou stranu chodí aktualizace stále velmi rychle a dokonce pro letošní rok pak rozšiřuje OnePlus podporu až na 6 let velkých aktualizací. Možná sice tak trochu předbíhám, ale ona jedna z výhod této synergie se totiž promítla i do samotného designu telefonu.
Nový materiál baterie totiž při stejné nebo i menší velikosti poskytuje vyšší kapacitu, nižší váhu, umožňuje rychlejší nabíjení nebo více nabíjecích cyklů.
Díky novému materiálu baterie je telefon lehčí, tenčí a vydrží déle nabitý
Víte, že dlouho žehrám na celkem minimum inovací a ani letos to nebude jinak. Na druhou stranu asi mým největším přáním je, aby výrobci udělali po letech stagnací něco s bateriemi a tady jsem rád, že se konečně blýská na lepší časy. Došlo totiž konečně na změnu materiálu a tak léty prověřená lithium-polymerová baterie byla konečně nahrazena křemíko-uhlíkovou. Pokud nevíte, o co jde, nevadí. Hned vysvětlím. Nový materiál totiž při stejné nebo i menší velikosti poskytuje vyšší kapacitu, nižší váhu, umožňuje rychlejší nabíjení nebo více nabíjecích cyklů. Z pohledu nového OnePlus 13 se tak po designové stránce snížila váha o 10g, tloušťka telefonu o 0,7mm u mé modré verze se zády z kůže vegana, či 0,9mm u zbylých klasických barev a baterie z loňských 5400mAh narostla na rovných 6000mAh. Díky tomu se prodloužila o dost i výdrž na 1 nabití a není problém atakovat ani 10 hodinovou hranici zapnutého displeje na 1 nabití. V praxi jsem tak nejčastěji chodil domů včetně i náročného focení nebo natáčení videí a měl jsem pořád velkorysých 30-40% baterky po celém dni používání. V naprosto minimální míře tak budou existovat případy, že byste se vůbec museli připojit někam na zdroj energie. A i v takovém případě na vás OnePlus myslí se 100W drátovým nabíjením, kdy do plna jsem se dostal za necelých 45 minut nebo v případě 50W bezdrátového pak kolem hodiny a čtvrt. Jen počítejte s tím, že adaptér není v balení a OnePlus používá pro plnou rychlost nabíjení technologii SuperVOOC a je tak třeba mít pro její využití kompatibilní drátovou nabíječku nebo magnetickou bezdrátovou.
Jaké jsou hlavní rozdíly oproti předchůdci?
OnePlus 13
OnePlus 12
Zpracování je prvotřídní, ale upřímně trochu nudné
Teď už se ale vážně dostávám k celkovému designu, který je hodně subjektivní a názor si určitě udělá každý sám, ale i tak vám přidám ten svůj právě asi ze 2 pohledů a uvidíte, jestli se s tím ztotožníte. Oproti minulému roku, alespoň v mojí modré barvě, působí letošní třináctka takovým usedlejším dojmem. Ona loňská sexy zelená s mramorovým designem se letos přetavila ve dvojici klasické černé a bílé s Gorilla Glass 7i nebo právě, jako barvu roku, tuto modrou koženkovou. I modul fotoaparátů ze stejného hliníkového provedení, jako má tělo, působí usedlejším dojmem, což možná trochu víc zapadá v rámci synergie se 180 let starou značkou Hasselblad, ale nevím, jestli to nepůsobí možná až moc nudně. Značku OnePlus jsem měl vždycky za takového bořiče mýtů, za někoho, kdo vystoupí z davu a popere se o své místo na slunci, ale teď je to možná až moc velká nuda.
S 8,9mm jde opravdu o nádherně tenký telefon
Sice v rámci kvality pochopitelně prvotřídně zpracovaná, ale nuda. Pokud máte děti, asi mi dáte za pravdu, že to prvorozené je takové vypiplávanější, ale další už jsou pak většinou takoví větší šibalové. A tady mi to právě vzhledem k tomu, že OnePlus je ten druhorozený šibal po OPPU tak nějak chybí. Ale to je, jak říkám, můj osobní dojem a vy to můžete mít naprosto jinak. Z technických parametrů v designu a další výbavy pak nechybí tradiční přepínač pro ztlumení vyzvánění či zapnutí vibrací na boku, infraport nebo nově kombinovaná voděodolnost IP68/IP69. To znamená, že kromě klasického ponoření do vody zvládá zařízení i stříkající vodu z blízka nebo teplotu vody kolem 80 stupňů. Ne, že bych vám doporučoval telefonovat třeba v páře, ale v teoretické rovině by to telefon měl bez problému zvládnout. Protože ale záruka nic takového nekryje, jde spíš o takové uchlácholení, že letošní třináctka nabízí lepší ochranu než ta loňská.
Skvěle svítící displej s podporou HDR10+ i Dolby Vision
U displeje jsme prakticky na tom stejném, co vloni. To ale není na škodu, protože v displejích byl vždy OnePlus prvotřídní a tak i loňská specifikace je stále letos pořád skvělá. V praxi tak jde o 6,82“ LTPO Amoled se 120Hz obnovovací frekvencí, podporou HDR10+ i Dolby Vision a 10bitovými barvami. Panel je stále na všech 4 stranách včetně rohů stále jemně zakulacený směrem k rovným bokům, což je asi největší poznávací znamení oproti slabšímu 13R, ale podobně jako u realme GT 7 Pro jde opravdu jen o mírné zakulacení, které už v žádné funkčnosti nebrání. Co se tedy vylepšilo oproti loňsku? Inu rámečky jsou letos symetrické a nasazena byla i nová generace ultrazvukové čtečky otisků prstů pod displejem a musím říct, že funguje opravdu na jedničku. Dokonce je i na ergonomicky naprosto ideálním místě a snad jediná škoda, že jde o její klasickou variantu a ne tu, která funguje po mnohem větší ploše displeje, jako to bylo vidět třeba u Vivo X80 Pro.
Mít prvotřídní displej byla vždy pro OnePlus povinnost
Celkově si ovšem OnePlus 13 zaslouží za displej velkou pochvalu a jak už za své živé barvy, vysokou nebo naopak i schopnost nízké svítivost v absolutní tmě, tak i třeba za širokou paletu nastavení. Zvolit si můžete jeden ze 3 režimů barev, vyvážit bílou nebo nechat všechno na telefonu. Zvednout si můžete ale i rozlišení ze standardního fullHD na 1440p, což má pak pochopitelně vliv na výdrž baterie, ale pochválit musím i certifikaci pro NetFlix jak pro HDR10+ tak Dolby Vision. Zkrátka po stránce displeje není telefonu opravdu moc co vytknout.
Prémiový Snapdragon 8 Elite by potřeboval lepší chlazení
U té hardwarové vsadil OnePlus na nejnovější Snapdragon 8 Elite z dílny Qualcommu. Prakticky tak nic lepšího od tohoto výrobce momentálně nemůžete dostat. Už poměrně pár let tak nejsou jakékoli záseky na takto vybavených telefonech problém a vše běhá naprosto rychle a plynule. Zkrátka i za pár let nebudete mít s tímto procesorem problém. To, co se ovšem řeší se stále navyšujícími se výkony procesorů, je i potřeba jejich čím dál tím lepšího chlazení. A chtě nechtě musel v tomto ohledu vylepšovat i OnePlus. Větší odpařovací komora na novém procesoru ovšem žádný zázrak nepřinesla. V rámci dlouhodobého výpočetního výkonu procesoru je výsledek dokonce slabší než vloni, ovšem zlepšila se stabilita grafického jádra. V praxi tak počítejte, že v tomto ohledu zásadní upgrade nečekejte. Alespoň ne teď z počátku na úvodní verzi software.
Jak si vede telefon v rámci benchmarků?
5 let aktualizací Androidu a 6 let bezpečnostních záplat
To se ale může s jakýmkoli dalším upgradem změnit. Koneckonců nebylo by to u OnePlus poprvé, kdy další upgrady přinesly výrazné zlepšení a vlastně, jak už jsem říkal v úvodu – OnePlus na to má 5 let, kdy se zavázal podporovat tento telefon v rámci velkých aktualizací a rok déle v těch bezpečnostních. A oproti dalším čínským firmám se dá na tento závazek přece jen trochu víc spolehnout, vzhledem k mateřskému OPPO a také třeba k tomu, jak příkladně aktualizoval loňský OnePlus 12 na aktuální Android 15, kdy 30 října vyšla beta a 6 listopadu pak stabilní verze. To je třeba o měsíc dřív, než se svou aktualizací přispěchal Samsung na řadu S24. V rámci AI funkcí zde na nic zásadního nenarazíte – to znamená, že odkázáni jste na to, co představí či upgraduje Google. Gemini zde sice je, ale písnička je to stále stejná. Buď v angličtině dostanete jeho lepší verzi s funkcemi asistenta nebo v českém Gemini bez něj. Sympaticky aspoň vypadá AI editor ve fotkách, který občas dokáže hodně obstojně doostřit fotky pořízené teleobjektivem, obzvláště ty, kde jste využijete ještě navíc i digitální výřez. Ten rozdíl v doostření je opravdu patrný.
Trojice 50MP fotoaparátů je i letos ve spolupráci s Hasselblad
Slušný posun nastal u obou vedlejších senzorů z celkem trojice fotoaparátů. OnePlus 13 je teď vybaven třemi 50MP senzory fotoaparátů, i když pochopitelně jiné velikosti. Hlavní Sony LYT-808 o velikosti 1/1.4” tak doplňuje ještě dvojice menších senzorů, konkrétně šíro je 1/2.75“ od Samsungu a trojnásobný periskopický zoom pak obsluhuje menší senzor IMX882 od Sony s velikostí 1/1.95“. A musím říct, že snímky na všech třech objektivech vypadají velmi dobře, ale hlavně také konzistentně.
Všechny 3 fotoaparáty podávají konzistentní barvy
Ať se podíváte do haly zlínského stadionu, kde jak barva ledu v rámci vyvážení bílé, tak i výrazná žlutá barva vsetínského klubu nebo na malebný západ slunce ve Vysokých tatrách, na všech 3 objektivech vypadají fotky naprosto konzistentně. Velmi dobrý je na hlavním fotoaparátu dynamický rozsah, ostrost, ale i barvy. Tady pochopitelně vůbec v celkovém podání záleží hodně na tom, co preferujete. I když ale hlavně, co se týká západu slunce v Tatrách vypadají možná fotky i skoro přeHDRkovaně a trochu uměle, zrovna v tu dobu byla opravdu taková realita. Snad jediné výtky bych měl k širokoúhlému senzoru, kde přece jen dynamický rozsah trochu ztrácí, ale na druhou stranu možná občas nechat objekty ve stínu, než se snažit zbytečně z nich vytáhnout to co tam není, aby výsledkem byl šum.
Teleobjektivu by pak slušela zase trochu lepší ostrost, která se pochopitelně vytratí o to víc, když použijete šestinásobný zoom, což je ale jen dvojnásobný výřez z nativního trojnásobného teleobjektivu. Jasně, jde o výřez, ale přece jenom bych i tak zde čekal o trochu lepší výsledek. Lehkou kritiku pak dostane i portrétní fotoaparát, kde přece jen je fotka až zbytečně moc kontrastní a detailní ve středních tónech. Skoro, jak kdyby byl typický slider „clarity“ vytažený až na moc.
Zpátky ale ještě k širokoúhlému senzoru, kde musím pochválit přítomnost AF a tím pádem dostáváte vlastně zdarma i čtvrtý fotoaparát, protože pořídit můžete velmi obstojně i makro snímky. Večerní snímky jsou fajn a víceméně potvrzují to, co jsem říkal i o denních a jsou tak dokonale předvídatelné. To znamená konzistentní, co se týká barevného podání a jsem rád, že na všech 3 objektivech velmi dobře funguje i v noci dynamický rozsah – pochopitelně s přihlédnutím k jiné laťce na každém objektivu. U šíra pak je večer patrná ostrost spíš u středu fotky a teleobjektiv už je v horších podmínkách dost měkčí. Suma sumárum slušné fotografie, ale Vivo X200 Pro na tom bude „hádám“ trochu lépe ?
Prohlédněte si kompletní fotogalerii z telefonu OnePlus 13
Video úplně tak nenadchne
U videa telefon podporuje až 8k při 30 snímcích, popřípadě 4k60 nebo pro slowmotion až FHD 240 nebo HD 480. Já ale většinou natáčel všechna videa na 4k60, což je příjemné, že využít můžete na všechny 3 objektivy. Na můj vkus je ale video až moc měkké i na hlavním objektivu, což bych přece jen spíš očekával od zbylých 2 a tak je víceméně jedno, který objektiv použijete v rámci ostrosti finálního videa. Podívejte se v naší recenzi na YouTube na pár záběrů paning shotů ze zasněžené Prahy z hlavního a nebo na test mikrofonu a teleobjektivu s dvojnásobným výřezem do vyprodané haly Luďka Čajky, kde paštikáři z Gotýša dostali gól. No a poslední tradiční video ukázka bude mířit na test přední a zadní kamerky a jejich stabilizace.
Raintouch vám umožní ovládat přístroj nejen v dešti
Než se dostanu k úplnému závěru, jen bych ještě zmínil 2 důležité věci. A to dvojici stereo reproduktorů, které hrají tak nějak na pohodu v průměru své kategorie. To znamená vcelku slušně, jen jim chybí trochu basová složka. Jednoznačně ale musím pochválit skvělou haptickou odezvu telefonu, kterou si tentokrát můžete ještě detailněji nastavit, a to nejen v rámci její síly, ale jestli má být reakce ostrá nebo jemná. Za mne je každopádně úžasná. A jedna bonusová pochvala na závěr. OnePlus vloni představil svou technologii Aqua touch, nebo-li fungující ovládání telefonu i když má mokrý displej. Asi jsme se už všichni setkali někdy s tím, že rychle vezmete telefon mokrýma rukama ze sprchy, že telefonujete nebo dopisujete smsku a venku prší a s kapkami na displeji se takové ovládání dost ztíží. No, a právě na to myslel OnePlus se svým Raintouch (přejmenovaný Aqua touch) a musím říct, že ovládání funguje o poznání lépe než na jakémkoli jiném telefonu. Blbinka nebo drobný detail, ale rozhodně šikovný.
Připravte se na nový normál a tím je zásadní zpomalení inovací.
Vyplatí se upgradovat nebo je lepší počkat?
Tak a teď už k finální ceně a hodnocení. Když to vezmete kolem a kolem, oproti loňsku je rozhodně největší upgrade asi design, baterie a s tím spojená celková výdrž telefonu na 1 nabití, která je skvělá. Ano dvojice senzorů šíra a teleobjektivu také, ale to za zásadní posun v kvalitě výsledné fotografie ani nijak nepovažuji, stejně tak jako aktuální nejlepší procesor. Ten ovšem trpí v extrémních výkonech při dlouhodobějším použití na přehřívání, takže ve finále jsme ve výpočetním výkonu při nejlepším na loňských číslech. Jak už ale říkám dlouhodobě a komu to ještě nedošlo – připravte se na nový normál a tím je zásadní zpomalení inovací. Už nedává úplně smysl si kupovat novou vlajku každý rok, ale spíš tak ob rok nebo ob dva, protože jedině tak pocítíte, že opravdu držíte v ruce vylepšený telefon.
Vyber si svůj OnePlus 13 právě teď
A ono se už tak víceméně děje, čímž se ovšem bohužel dostáváme do dost nepříjemné spirály. Náklady výrobcům rostou a klesající prodeje vinou malých změn znamenají menší přísun peněz výrobcům na vývoj, což zpomaluje zase o to víc inovace a chuť zákazníků utrácet za stejné telefony. Výrobce pak musí zdražit, aby si udržel profitabilitu, ale pochopitelně mírně vylepšený, zato dražší telefon táhne o to méně a tak se tahle nepříjemná spirála dál a dál roztočí. Tím tak nějak navazuji na co, co jsem říkal a to, že inflace dohnala už i výrobce telefonů. OnePlus 13 je k dostání ve 2 variantách – 12/256GB za 25 990Kč nebo 16/512GB za 28 990Kč. Protože už je ovšem taková tradice na startu nějaká slevová akce, těšit se můžete i tentokrát. Minimálně až do 21.1. asi nemá cenu kupovat nižší paměťovou verzi, protože na tu vyšší je promoakce, kdy vás telefony vyjde na 26 490Kč, což je jen o pětistovku nad nižší kapacitou a navíc první zájemci až do vyprodání zásob dostanou hodinky OnePlus Watch 2R v běžné ceně 6 990Kč.
K dispozici je ihned na startu i příslušenství
Jen připomenu, že nakupovat můžete již v tuto chvíli prémiový OnePlus 13 a na OnePlus 13R je potřeba si s dodávkou týden počkat. Objednat jde ale už teď. Jen mějte na paměti, že jen doslova za 3 dny startuje i Vivo X200 Pro, které může s vaší volbou taky celkem hezky zamíchat. Inu, leden je nabitý, a tak je rozhodně na co se těšit.