Tento spor se vede snad od samotného začátku obou platforem. Samozřejmě jsem používal dříve Android než iPhone. Nakousnuté jablíčko na telefonu pro mě byl znak prestiže, bohatství, úspěchu a sám jsem nevěřil, že si někdy nový iPhone pořídím.
Zabrouzdáme-li tedy do historie a zeptáme se na otázku, zda byl dříve iOS nebo Android, dostaneme se k podobně nejasné otázce, jako zda bylo dříve vejce nebo slepice. Zároveň nám historie pomůže pochopit celou filozofii, a tedy zároveň i všechny výhody a nevýhody obou značek.
Android se objevil už v roce 2003, avšak tehdy se na něm pracovalo jako na softwaru určeném pro digitální fotoaparáty (už víme, kde je chyba). Z této vize však nakonec sešlo a firma stojící za projektem začala své snahy upínat k vytvoření systému, který měl být konkurencí pro tehdejší Symbian a Microsoft Windows Phone. V roce 2005 pak firmu Android koupil Google, který její snahy dotáhl k prvnímu zdárnému konci – tedy první verzi operačního systému Android pro mobilní zařízení. Ta si svou premiéru odbyla v roce 2008 jako open-source řešení, které mělo právě díky své otevřenosti, a tedy faktické instalovatelnosti na jakoukoliv elektroniku splňující hardwarové požadavky, dobýt svět. Tahle vlastnost Androidu samozřejmě přetrvala doteď a je to jeden z hlavních argumentů proč někteří lidé upřednostňují Android před iOS.
To historie iOS je o poznání přímočařejší. Apple jej totiž od prvopočátku vyvíjel s vizí dostat jej na své iPhony. První verze systému iOS, která nesla název iPhone OS, byla vyvinuta na základě počítačového macOS (konkrétně pak s jádrem XNU). Objevila se „již“ v roce 2007 v prvním iPhonu 2G. O rok později pak byl iPhone OS přejmenován na iOS, čehož se drží dodnes. Pokud se ptáte, proč se Apple nevydal stejnou cestou jako Google a nevytvořil open-source systém instalovatelný i na zařízení výrobců třetích stran, odpověď je jednoduchá. Větší otevřenost s sebou přináší nutnost tvorby určitých kompromisů souvisejících s hardwarem. To je v očích Applu cesta k produktům, které nebudou tak kvalitní, jak by být mohly. Je pro něj proto lepší, když (zjednodušeně řečeno) předem ví, pro jaký hardware svůj software vyvíjí. Vývoj všem těmto skutečnostem uzpůsobí tak, aby byl výsledný operační systém ušitý na míru každému zařízení, na které míří. Systém je tak maximálně optimalizovaný. Applu navíc dává jeho postoj celou řadu dalších výhod souvisejících s dodatečnou softwarovou podporou, protože vše může řešit přímo. Rovnou u softwarové podpory zůstanu a řekneme si, že jde o první a jeden z největších důvodů proč zvolit zrovna iPhone.
Pro mě absolutně největší benefit všech zařízení Apple. iPhony se totiž mohou pyšnit až pětiletou oficiální podporou pro své produkty. To znamená, že pokud si letos koupíte nový iPhone, tak se můžete těšit na velkou aktualizaci systému každý rok po dobu přibližně pěti let. Což je pro mě jako zastánce iPhonů z druhé ruky opravdu důležité.
Se softwarovými aktualizacemi velmi úzce souvisí i jejich distribuce, která je v případě produktů Apple bleskurychlá. U Applu platí, že jakmile je aktualizace na jeho serverech zpřístupněna, je okamžitě k dispozici všem zařízením po celém světě, se kterými je kompatibilní. Jediným „problémem“ jablíčkářů tak je banalita ve formě pomalejšího prvotního stahování kvůli vytížení serverů Applu. Zatímco u novinkových aktualizací by čekání na ně až tak nevadilo, u aktualizací obsahujících bezpečností záplaty je jejich rychlé doručení naprosto klíčové. Je proto naprosto super, že je Apple schopen chyby opravovat prakticky okamžitě po dokončení opravného patche.
Provázanost zařízení od Applu je bezkonkurenční a funguje naprosto skvěle. Byl jsem překvapen již provázaností iPadu 2 s iPhonem 5S, což je již opravdu nějaká doba. Apple se na svůj ekosystém opravdu soustředí a upřímně – nebýt ekosystému, tak bych i přemýšlel nad konkurenčními alternativami. U konkurence sice podobných funkcí můžete dosáhnout také, ale většinou se jedná o řešení třetích stran. V případě Applu toto funguje automaticky. Pokud tedy vlastníte produkt například z řady Mac nebo nějaký iPad, tak se můžete těšit na telefonování či odpovídání na SMS pohodlně přes váš počítač nebo tablet. Samozřejmá je i automatická synchronizace kontaktů, kalendáře, fotek či e-mailů. Vše funguje hladce a automatizovaně.
Byť se to již málem nezdá, komunikace je jednou z nejdůležitějších funkcí mobilních telefonů. U Androidu se spoléhá stále buď na SMS a telefon, nebo na aplikace třetích stran typu WhatsApp, Messenger a podobně. Apple si pro své uživatele vytvořil vlastní řešení – iMessage integrovanou do aplikace Zprávy a pro audio a video hovory FaceTime. Obě služby fungují jen mezi zařízeními Apple. Nově se teď mohou k hovorům přes FaceTime připojit i zařízení, která nejsou od Applu. FaceTime a iMessage nabízí kromě velmi silného zabezpečení i vysokou spolehlivost, přívětivost a širokou využitelnost. Již jsem to zmiňoval v minulé sérii, kde jsem psal o tricích a tipech. V případě iMessage si totiž lze posílat třeba fotky, videa či jiné soubory, ale třeba i přes ni hrát hry. Co se pak týče FaceTime, jsou hovory přes něj z hlediska zvuku i videa vysoce kvalitní. A to jak v případě, že voláte ve dvou, tak i ve skupině. Svou komunikaci můžete navíc oživit pomocí nejrůznějších animovaných vychytávek přímo od Applu ve formě Memoji či Animoji, potažmo celou řadou samolepek. Ve zkratce se tedy jedná o vynikající komunikační řešení, jehož alternativa pro Android zatím chybí.
Dalším nesporným kladem systému iOS je bezpečnost jeho obchodu s aplikacemi App Store. Ten si Apple striktně střeží skrze celou řadu bezpečnostních a ověřovacích mechanismů mířených na vývojáře aplikací, které mají za cíl jediné – odhalit potenciální nebezpečí. Ať už se bavíme o podvodných aplikacích, vyloženě nekvalitních či nefunkčních kouscích, aplikacích ohrožujících bezpečnost uživatelů nebo různých formách virů, nic takového zpravidla do App Store přes jeho striktní síto neproklouzne. Jediná „nevýhoda“ je tedy pro malé vývojáře, kteří by chtěli se svou aplikací na App Storu prorazit, zatímco Apple je do svého obchodu ani nepustí. Ano, čas od času Applu přeci jen nějaká nebezpečná aplikace propadne, ale její život v App Store je zpravidla jepičí. Apple je ihned po zpětném prověření maže. Při stahování aplikací z App Storu tedy není třeba mít obavy o bezpečnost.
Se striktními pravidly App Store úzce souvisí i takřka nulové riziko chytit na iOS virus. To se také odráží od jejich uzavřené filozofie oproti Androidu. Virus na iOS totiž z aplikace získat nelze, jak díky zabezpečení App Store, tak i díky následnému sandboxovému fungování aplikací v iOS. Sandbox lze zjednodušeně řečeno popsat jako místnost oddělenou od všech okolních aplikací a zákoutí systému, ve které aplikace po spuštění běží. Jinak řečeno, je to také důvod, proč na Androidu nikdy nemáte dost místa. Uživatel se nemusí bát toho, že by aplikace začala po svém startu „prolézat“ nekontrolovaně telefon, jelikož to díky „sandboxu“ není možné. Ptáte-li se pak na to, zda není možné virus chytit přes prohlížeč Safari, odpověď je stejná – prakticky nikoliv. I Safari je extrémně zabezpečeno a navíc sandboxové, obavy tedy nejsou na místě. Díky tomu nemusíte na iOS instalovat žádné antivirové aplikace, protože jsou na něm prakticky k ničemu.
Zatímco mnoho majitelů telefonů s Androidem naráží postupem času na čím dál více „zasekaný“ telefon, u iOS se toho bát nemusíte. Zpomalování systému v souvislosti se stárnutím iPhonu je takřka nezaznamenatelné, a to i v případě, že je telefon zaplněn daty. Rozhodně se tedy nemusíte bát toho, že se vám začne iOS v iPhone po pár letech aktivního používání sekat a budete jej kvůli tomu muset vyměnit. Nutno přitom podotknout, že proti sekání bojuje i samotný Apple řadou softwarových i hardwarových funkcí. Jedná se například o správu energie iPhonu. Ta může telefon v případě blížícího se selhání baterie mírně zpomalit s tím, že uživatele upozorní na nutnost její výměny. Jakmile je baterie vyměněna, telefon začne fungovat jako předtím.
Jako poslední důvod zde mám jeden v poslední době nejdiskutovanější. Jestli je něčím Apple dlouhodobě proslulý, je to důraz na ochranu osobních dat uživatelů. Ty chrání nekonečným množstvím nejrůznějších mechanismů. Navíc je neustále vylepšuje a úroveň ochrany uživatelských dat proto posouvá na čím dál vyšší úroveň. Ne, že by si Android na ochraně uživatelských dat nezakládal, ale na Apple v tomto směru zkrátka nemá. Ať už se bavíme o šifrování téměř všeho nebo snaze eliminovat veškeré sledování uživatelů na internetu a v aplikacích. Ne nadarmo jsou ostatně produkty Apple označovány za ty nejbezpečnější z hlediska hardwaru i softwaru.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.