- Luxusní design
- Možnost získání unikátního fotokit příslušenství
- Tenoučké rámečky mírně zahnutého displeje
- Nekompromisní výkon, který se jen tak neutahá
- Fotosestava drtí téměř veškerou konkurenci
- Někomu by nemusel vyhovovat příliš vystupující modul
- Funkce fotokitu by chtěly ještě hodně vychytat
- Svítivost displeje by mohla být ještě lepší
- Výdrž baterie je spíš průměrná
- Startovní cena může spoustu lidí odradit
Když vám dorazí do ruky nějaké dělo, jako Xiaomi 14 Ultra, je to prostě radost recenzovat. Tento telefon toho v sobě nabízí totiž tak moc, že snad ani nebudu zdržovat dlouhými úvody a hned se na to vrhnu. Dámy a pánové, vítám vás u recenze dost dobře možná aktuálně nejlepšího fotomobilu na trhu – Xiaomi 14 Ultra.
Co dostanete navíc u objednávek v březnu?
Nejdřív vám ale řeknu, jak bohaté dostanete balení, pokud si telefon objednáte do 31.3. – to totiž platí startovní akce s fotokitem, který běžně stojí 4 990 Kč. Nebudu teď úplně hodnotit, jestli cena fotokitu je oprávněná či ne, protože konkurence nic takového nenabízí a spíš se opravdu vrhnu na obsah balení, kde v základním balení telefonu dostanete kromě přístroje samotného ještě polykarbonátové pouzdro, návody, jehlu na vyndání simky, kabel a 90W nabíječku. Pak ale vybalíte fotokit, kde dostanete nádherné kožené pouzdro, které rozhodně předčí kvalitou i designem to polykarbonátové z krabice. Je totiž něčím speciální. Má odnímatelný kroužek kolem výřezu pro foťáky, kdy v balení naleznete jeden stříbrný – ten je udělaný tak nějak, aby ladil s barvou telefonu a pak druhý oranžový, který má za úkol pro změnu modul foťáků hodně akcentovat. No jo, ale to není všechno, třetí „prstýnek“ je poté speciální – má totiž v sobě závit určený na našroubování speciálních filtrů, jak je možná znají majitelé dospělých foťáků. 67mm je jeho velikost a na výběr tak máte spoustu možností od mist filtrů, polarizáků, ND atd. Vše za účelem, abyste docílili ještě lepší fotografie a nebo videa, kde je třeba pro optimální „přirozené rozostření“ pohybu takový ND filtr víc než žádoucí. Filtry pochopitelně nejsou součástí balení, protože druhů je opravdu spousta a ten požadovaný je potřeba si dokoupit. Dalším příslušenstvím je pak nasazovací grip pro lepší uchycení v průběhu focení. Ten si můžete nasadit, ale také nemusíte – není to vůbec nutné. Jeho použití je spíš kvůli lepšímu držení a pak pochopitelně také kvůli dalším ovládacím tlačítkům pro spoušť videa, foťáku a také zoom. Grip se nasadí na telefon v krytu a nemusíte se bát, že by spadnul, má totiž přepínač, který jej pak uzamkne na místě. Osobně si ale myslím, že zrovna grip je jedna z největších nedotažeností celého telefonu. Něco jako u minulých telefonů, kdy Xiaomi nasadilo na záda displej, s kterým pak nevědělo co dělat, i u gripu se někdo dostatečně nezamyslel nad jeho funkčností. Nejdřív pochválím to, že součástí je i přídavná baterka, která dokáže prodloužit focení či natáčení o nějakou půl hoďku, že lehký ovládací soft ukáže widget se stavem nabití, že v menu si můžete přemapovat tlačítko pro nahrávání videa na něco jiného, zoom nemusí fungovat kontinuálně, ale umí se přepínat mezi nativními ohnisky, ale pak je zde ono kolečko, které řeší kompenzaci expozice a tady začíná moje kritika.Xiaomi 14 Ultra našima očima
Vyřešit aspoň ony softwarové bolístky u přídavného gripu, je zde rozhodně potenciál aby to bylo jedno z nejdokonalejších originálních příslušenství, které můžete k jakémukoli mobilu sehnat
Co mi nejvíc vadí na fotokitu?
Vyřešit aspoň ony softwarové bolístky u přídavného gripu, je zde rozhodně potenciál aby to bylo jedno z nejdokonalejších originálních příslušenství, které můžete k jakémukoli mobilu sehnat
Kolečko si můžete také přemapovat na jinou funkčnost, takže jej víceméně i znefunkčnit, nabídky je spousta, ale když jej chcete využít, je neskutečně volné, takže jen lehká manipulace s telefonem znamená nechtěné posunutí expozice, kterého si vůbec nemusíte všimnout a pak si říkáte, že fotka je přeexponovaná nebo podexponovaná. Soustředíte se totiž na kompozici a jemného posunutí kolečka si ani nevšimnete. Druhá věc, která mi vadí, že než aby západka pro fixaci krytu byl přepínač na pérku, který se vrátí vždy do pozice zamčeno, je to pouhý přepínač, takže se vám v kapse může nenadále přepnout a v při rychlejším zacházení pak může kryt vypadnout. Třetí nedotaženost mi ale vadila ze všeho nejvíc a to, že tlačítko spouště má 2 úrovně. Namáčknutí, kde ostříte a domáčknutí znamená vyfocení. Bohužel ale nejde zaboha nikde nastavit způsob ostření, abyste si namáčknutím zaostřili na nějaký bod, pak upravili kompozici a domáčkli. Jedna z nejzákladnějších funkcí a pokud Xiaomi tento telefon prezentuje jako fotomobil a tento fotokit bude stát po akci pět tisíc korun, určitá modifikace aplikace foťáku je víc než žádoucí. Přitom uzamknout ostření aplikace delším podržením na displeji umí, tak nevím, proč by to nešlo nastavit i na první úroveň spouště gripu. Další „nedotažeností“ je absence závitu na krytu, takže pro použití na stativu budete muset stále využít nějaké kleštičky. Přitom by to šlo vyřešit podobně jako u GoPro výklopnými nožičkami, na které byste namontovali adaptér a pak mohli použít širokou paletu GoPro kompatibilního příslušenství. Poslední výtka míří směrem k nabíjení z gripu. Nečekejte powerbanku – vestavěná baterka spíš jen udrží aktuální nabití a prodlouží výdrž tak o půl hodinky. Nabíjení probíhá skrz port na gripu a po nabití telefonu se dobije i samotný grip. Často jsem ale nabíjel radši telefon zvlášť, protože nabíjení telefonu skrz grip mi připadalo o dost pomalejší. Až na tyhle věci je grip ale hrozně fajn vyřešit aspoň ony softwarové bolístky, je zde rozhodně potenciál aby to bylo jedno z nejdokonalejších originálních příslušenství, které můžete k jakémukoli mobilu sehnat.
Zpátky ale k telefonu a jeho samotnému designu. Vyrábí se ve 2 barevných provedeních – černá a bílá, což asi oceníte jen ve chvíli, kdy použijete originální polykarbonát nebo nebudete mít nasazený na telefonu kryt z fotokitu, což by mi osobně připadala strašná škoda. Je totiž mnohem hezčí a dává telefonu takový víc profi look. Z pohledu tvarů se pak díváte na zařízení s rovnými boky a jemným zaoblením jak na zadní, tak přední stranu a protože jsme u Ultra modelu, kde prim hrají papírově perfektní senzory v čele s 1“ hlavním, nad váhou 220g se asi nepodiví nikdo, stejně tak jako nad hodně vystupujícím modulem foťáků. Holt větší senzor potřebuje i větší optiku, což už jsme před nějakými dvěma měsíci mohli vidět třeba u Vivo X100 Pro se stejným senzorem. Kapitolu designu tak zavírám jen zmínkou o pochopitelné odolnosti proti vodě a prachu IP68.
Displej s WQHD+ rozlišením a minimálními rámečky nezklame
Displeje umí Xiaomi parádní na 3x levnějších telefonech a tak by byla ostuda, kdyby tady to byla bída. A samozřejmě není – 6,7“ Amoled s 12 bitovými barvami a až WQHD+ rozlišením a pádem obnovovací frekvence ze 120 Hz na 1 Hz je prostě paráda. K tomu tenoučké rámečky jen jemně zaobleného displeje, podpora HDR10+ a Dolby Vision – zkrátka vše tak, jak má být u nejlepší vlajky. Jen svítivost displeje jsem upřímně čekal trochu větší. Ta se mi zdála jak u Vivo X100 Pro, tak OnePlus 12 zkrátka lepší.
Jen těžko byste hledali u hardware nějaký kompromis
Ani u hardwaru nezná Xiaomi 14 Ultra kompromisy. Snapdragon 8 Gen 3 je to nejlepší, co můžete v telefonu dostat a k tomu je k dispozici i velkorysých 16GB operační paměti a 512GB úložiště. Tady snad jediná škoda, že k nám se dodává jen jedna varianta právě s 512GB úložištěm, ale to je vskutku pochopitelné. U nás totiž nejsou moc lidé zvyklí za Xiaomi, byť jejich nejlepší telefon, platit částku 35 tisíc korun a tak si výrobce spíš testuje letos místní rybníček, kolik je schopen telefonů prodat. Pokud bude zájem dostatečný, je teoretická naděje, že v budoucích generacích se dostane i na terabytové varianty, kde ovšem cena, obávám se, poskočí někam lehce pod 40 tisíc korun. V rámci použitého hardwaru je ono úložiště pak pochopitelně typu UFS 4.0 a tak je více než jasné, že v kombinaci s onou pamětí a revidovaným HyperOS, nabízející 4 roky aktualizací Androidu a 4 roky záplat, pak nenarazíte na sebemenší zásek. Všechno běhá naprosto rychle a spolehlivě. Obzvlášť pak musím pochválit perfektní chlazení, eventuelně větší toleranci maximálních teplot.
Jak si stojí Xiaomi 14 Ultra v benchmarcích?
Telefon se totiž dokáže při náročných hrách roztopit hodně slušně a nejvíc tepla pak vyzařovat skrz hliníkový rámeček. Neberte to ale tak, že by se přehříval uvnitř, naopak dokáže jet na plný výkon velmi dlouho a hravě tak strčí do kapsy všechnu konkurenci jako Honor Magic 6 Pro, Vivo X100 Pro i S24 Ultra sklonit se musí jedině před ROG Phone 8, ale to je ovšem typicky herní telefon. V ruce to ovšem bez krytu opravdu pocítíte. Nabíjení je pak už zmíněné 90W drátově, což znamená zhruba 30 minut z nuly do plna nebo 80W bezdrátově, k čemuž ale potřebujete originální nabíječku. A výdrž? Ta je spíš průměrná a hodnotím jí určitě pod S24 Ultra. Byly dny, kdy jsem dal i 8 hodin na 1 nabití, ale to jsem nedělal nic náročného a skoro vůbec jsem nefotil. Počítal bych střízlivě tak kolem 6,5 - 7 hodin pokud budete trochu víc točit a fotit.
Jak si stojí oproti svému největšímu rivalovi?
Xiaomi 14 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra
Síla telefonu se projeví v nádherných fotkách
Tak a teď jdu konečně na foťáky, kde soustava je královská. 50MP 1“ hlavní senzor doplňuje 50MP teleobjektiv s 3,2x násobným přiblížením, další 50MP s 5násobným přiblížením a širokoúhlý snímač je, jak jinak než, 50MP. V aplikaci je pak nabízeno ještě 2násobné přiblížení, ale jde o klasický výřez z hlavního objektivu. Dřív, než se dostanu ke kvalitě samotných fotek, ale musím promluvit o 2 asi nejčastějších dotazech, které mi píšete. První se týká chrastění při zatřesení telefonem a ano je tu. Není to ovšem vada, jak by si možná někdo mohl myslet, ale vlastnost. Ono chrastění je optická stabilizace foťáků, kde nejvíce slyšitelná je z pětinásobného zoomu, který logicky potřebuje stabilizaci největší. Takové chrastění je pak slyšitelné ve všech mobilních telefonech s podobným typem stabilizace objektivů. Někde víc, někde míň. V S24 Ultra, kterou mám tady hned vedle je to slyšet také, i když pravda o řád míň. Schválně si zkuste zapnout na svém Xiaomi 14 Ultra 5 násobný zoom, zatřást s telefonem a uslyšíte, že najednou se chrastění značně vytratilo. Druhý aspekt je pak mlžení čočky. Přečetl jsem kolem tohoto tématu spoustu diskuzí, dokonce jsem dostal i nějaké fotky a videa do emailu a na sockách a musím říct, že nejspíš je to kus od kusu. Můj se třeba nezamlžil ani jednou a to jsem fotil ráno, odpoledne, večer, v noci, prostě ani jednou. Dostal jsem ale pár fotek a videí od vás a nemám důvod vám nevěřit. Ten problém ale nejspíš postihuje jen některé kusy a když jsem se dožadoval odpovědi ze Xiaomi, bylo mi řečeno, že jde o výrobní postup, kde součástí lepidla je nějaká zbytková vlhkost, která při určitých podmínkách může mít za důsledek její zkondenzování. Podle diskuzí na Redditu by ve většině případů mělo stačit vyndat šuplík na simkartu a pustit aspoň na hodinu natáčení videa v 8k, což by mělo vygenerovat dostatek tepla pro vysušení vlhkosti. Chápu, že u telefonu za 35 tisíc korun je to asi takové DIY řešení, jako kdybyste si koupili Ferrari, po 50 kilometrech vám šmajdalo kolo a klika u dveří visela na 1 šroubu a po zavolání do servisu vám řekli, že je to normální, že se to stává a musíte si pěkně všechny šrouby ještě jednou dotáhnout. Dotáhnete a pak najedete v klidu 10 tisíc kilometrů do dalšího servisu a jen si říkáte, jestli to máte u tak drahého auta zapotřebí. No, je to na vás, ale musím říct, že za ty fotky to stojí. Jsou totiž jednoduše famózní.
Snad ani nemá cenu popisovat všechny fotky do detailu, protože jsou opravdu skvělé. Vybrat si můžete typicky mezi Leica Vibrant a Leica Authentic, podle toho, jestli máte radši usedlejší a kontrastnější nebo živější a saturovanější a pak si už jen užíváte. Pochválit musím jednoznačně barevnou konzistenci mezi všemi čtyřmi senzory, skvělý dynamický rozsah, ideální kontrast, minimální doostřování a krásné supermakro, které telefon dosahuje ne širokoúhlým, ale 3,2 násobným teleobjektivem. Díky tomu jsou opravdu úchvatné detaily a nádherně přirozený bokeh. Snad jediným slabším řetězem celého článku je pak širokoúhlý foťák. Není to ale extra kritika, na poměry dnešních telefonů je velmi dobrý, jen když zbylé 3 objektivy nasadily laťku tak neuvěřitelně vysoko, šíro na jejich famózní level nestačí. Občas si tedy všimnete neostrosti, občas dynamický rozsah nestíhá, ale spíš v noci než ve dne. Tím se dostávám k večerním a nočním fotkám, které jsou neméně skvělé. Dech vám vyrazí místama skvělé detaily a příjemně překvapí i dynamický rozsah, kde perfektně čitelné, až na ono šíro, jsou na všech objektivech i neonové nápisy a nechybělo málo, a teleobjektivem jsem si mohl číst pomalu i cedule na oblečení skrz výlohu do Primarku. Za foťáky tak patří do Xiaomi můj obdiv. Opravdu jediná vada na kráse je to zónové ostření, které jsem zmiňoval na začátku a k dokonalosti tak chybí snad jen software z Xperií. Být to tu nebo tyto foťáky v nové Xperii 1, asi bych skákal metr do vzduchu. Velmi dobrý je i portrétní režim jak ze zadních foťáků, tak i z předních, alespoň, co se týká separace. Na selfíčku je portrét už pochopitelně měkčí, ale pořád velmi dobře použitelný. No a na video se tradičně mrkněte sami v naší recenzi na YouTube.
Xiaomi 14 Ultra je tak společně s Vivo X100 Pro momentálně nejlepším fotomobilem na trhu
Vyplatí se? Záleží, jak moc velký foto-fanoušek ve vás je
Xiaomi 14 Ultra je tak společně s Vivo X100 Pro momentálně nejlepším fotomobilem na trhu
Když bych měl tedy Xiaomi 14 Ultra finálně zhodnotit, jednoduše se jedná o skvělý telefon a naprosto plnohodnotného konkurenta k takové S24 Ultra. Ta může konkurovat navíc S-Penem nebo desktopovým režimem DEX či delší podporou a vyšší výdrží baterie, ale obávám se, že na poli fotoaparátů Samsung jednoduše nestíhá. A je to škoda, protože Ultra by mělo u každého výrobce znamenat to nejlepší, co je kdo schopen vyrobit bez ohledu na cenu. A vzhledem k tomu, že jednopalcové senzory už tu jsou s námi od roku 2021, kdy se poprvé objevily u Sharpu v Japonsku, rok na to v globální distribuci u Xiaomi či Viva, je škoda, že korejský výrobce momentálně tak trochu na poli toho nejlepšího stagnuje. Xiaomi 14 Ultra je tak společně s Vivo X100 Pro momentálně nejlepším fotomobilem na trhu a je jen na vás, kterému z obou dvou dáte přednost. 14 Ultra pochopitelně přidává ještě bonbónek navíc z pohledu dalšího senzoru, do konce března je k dispozici fotokit, který využijí primárně milovníci fotografie, nabízí skvělý hardware, minimálně lepší softwarové prostředí než Vivo, velmi dobrý displej s tenoučkými rámečky. Zkrátka 14 Ultra se opravdu povedl a pokud nemáte problém utratit takovou pálku za telefon, jednoduše tady musím telefon jednoznačně, i přes ty DIY pro někoho počáteční trable, doporučit.