Motorola Moto G84 5G
Design
Představte si, že přijdete z obchodu, položíte na stůl krabičku s Motorola Moto G84 5G a řeknete někomu, ať nový telefon rozbalí a schválně tipne jeho cenu. Vsadím se, že drtivá většina lidí po vybalení tipne mnohem více, než je aktuálních 6 489 Kč. Moto G84 5G je totiž nejvyšší telefon své řady, ale přitom se drží s cenovkou hodně nízko. Po vybalení na vás okamžitě vykoukne nádherná červená nebo dvě modré barvy s honosnými názvy Viva Magenta, Marschmallow Blue nebo Midnight Blue. Nejde o kreativní výmysl Motoroly, ale přímo o název oficiálních barev Pantone, což je americká firma vytvářející vzorník barev, který je celosvětovým standardem. Motorola začala spolupracovat s Pantone u Motorola Edge 30 Neo, kdy vytvořili společně nádherný telefon v barvě roku Veri Peri a já jsem rád, že se podobně skvělý nápad posunul i do nižších řad. A na spolupráci je Motorola rozhodně pyšná, protože typický štítek ze vzorkovníku, v mém případě, s nápisem Pantone Viva Magenta najdete i na zádech z veganské kůže.
V trochu jiném, lesklejším odstínu je pak vyveden jednak rámeček telefonu, ale také i modul foťáků a musím uznat, že za mne je Moto G84 5G jeden z nejlépe vypadajících telefonů kolem částky zhruba 5 000 Kč – 6 000 Kč. Celkově pak jde o „boxy“ design s rovnými boky a lehce zaoblenými hranami, aby telefon padnul dobře do ruky. Asi jediné dvě věci, kde poznáte, že spíš jsme v levnější třídě jsou boční plastová tlačítka zasazená v plastovém rámu. Jsou zbytečně moc úzká, takže při přejíždění prsty cítíte ostrost jejich hran a pak je zde tradiční nepěkné plastové pouzdro, které působí jak pěst na oko. Chápu, že jsme v levné třídě, kde jde primárně o cenu, ale proč do balení nepřidat polykarbonátový kryt ve stejné barvě, jako je telefon, aby se nezničil onen celkový dojem. To je jako když byste si koupili nové BMW za 2 miliony korun, které dorazí na letních gumách a na zimu jej obuli do čínských pneumatik z Penny marketu, které zlevnily do akce, protože se někde válely 10 let na skladě. Jezdit se na tom dá, ale v první zatáčce letíte do pole.
- Na svou cenu nadprůměrný design
- IP54
- Skvělý OLED displej s vysokou svítivostí
- Velmi dobrá výdrž baterie
- Slušné reproduktory s Dolby Atmos
- 3,5 mm Jack
- Čistý operační systém s Moto gesty
- Velmi dobré denní snímky
- Širokoúhlý fotoaparát s AF (možnost použít i na makrp)
- Chybějící podpora HDR
- Přichází na Androidu 13, podpora pouze 1 rok velkých aktualizací + 3 roky bezpečnostních záplat
- V roce 2023 již zastaralejší procesor Snapdragon 695
- Širokoúhlý fotoaparát průměrné kvality
Displej
Kde se ovšem Motorola vyšperkovala je displej. Nádherný 6.5" AMOLED se 120Hz obnovovací frekvencí, poměrem stran 20:9 a až 1300 nity svítivosti a 10bitovými barvami je absolutní nadstandard. Rámečky jsou decentní, symetrické, barvy věrné a na tuto třídu si zkrátka není na co stěžovat. Pochopitelně zde nečekejte Always On, HDR10+ nebo Dolby Vision, protože to by pak nemuseli výrobci prodávat dražší telefony, kdyby všechno napěchovali do těch 6tisícových. Úplně spokojený jsem nebyl v úvodní verzi softwaru ani s automatickou obnovovací frekvencí. Občas se mi zadrhla animace, což ovšem nebylo procesorem, protože při natvrdo nastavených 120 Hz jsem takové věci nepozoroval, ale věřím, že tohle je zrovna věc, která se vylepší v dalších aktualizacích. Ono totiž i některé hry, které nevím proč, se na automatiku přeply do 60 Hz, ale na vynucených 120 Hz jeli naplno, a to vypadá vyloženě na chybu software.
Hardware
Po hardwarové stránce je to taková klasika. Snapdragon 695, jako už trochu starší procesor, ale s podporou sítí 5. generace spadl cenou do této kategorie, a tak se dá hardwarově Moto G84 5G považovat za takový pohodový standard. Výkonem necelých 400 tisíc bodů to sice na nejnáročnější hry není, ale v celkovém použití rozhodně ostudu neudělá. Na méně náročnější hry je to v pohodě a pokud pokukujete po vyloženě herním telefonu, stejně asi raději šáhnete po Poco X5 Pro, což je ale na druhou stranu spíš jednostranně zaměřený telefon. Moto G84 5G je pro všestranného uživatele, který má priority někde úplně jinde. Třeba téměř čistý operační systém blížící se stockovému Androidu, takže všechno běhá čistě jak po drátkách, a navíc jsou tu ta neskutečně návyková Moto gesta, kde už se možná budu opakovat, ale zatřepáním spustíte svítilnu, otočením foťák, třemi prsty vyfotíte obrazovku atd. To je vždycky něco, kvůli čemu se k Motorole rád vracím.
Na druhou stranu by se mohla Motorola už trochu pochlapit s aktualizacemi. Tohle je totiž nejzásadnější ostuda celého telefonu, který přichází stále ještě na Androidu 13, ovšem slibuje pouze jeden jediný update, to znamená na Android 14 a pak 3 roky bezpečnostních záplat. O to větší ostuda to je, když Android 13 je na konci své životnosti a každou chvíli budou chodit telefony s Androidem 14 z krabice. Takže když to vezmu kolem a kolem, tak tím, že telefon mohl přijít už na čtrnáctce, v podstatě nemá velkou aktualizaci vůbec žádnou a bezpečnostní záplaty z prvního srpna teď, když píši tuto recenzi 15. 11. 2023 úplně také na příkladnou podporu nevypadá. Koneckonců jeden z důvodů, proč si čtete recenze mobilních telefonů. Přesně tohle je ta informace, kterou se výrobce ani prodejci úplně moc nechlubí.
Zpátky ale k telefonu, na který se opravdu jinak ale moc kritiky říct nedá. Za 6 500 Kč tu totiž najdete stereo reproduktory s Dolby Atmos, mimochodem překvapivě velmi dobře hrající, haptika, pokud se jedná o jemnou odezvu na klávesy také ujde, silnější spojená s vyzváněním už lehce rezonuje, čtečka otisků prstů funguje velmi dobře a potěší vás i 30W nabíječka v balení a opravdu dlouhá, až nadstandardní výdrž 5 000mAh baterie. Aby ne, jsme v kategorii, kde procesor je relativně úsporný, výkon do 500 tisíc bodů v Antutu není extrémní žrout proudu, a tak nemáte problém i při relativně častém používání vydržet 2 dny. Já jsem se pravidelně dostával na nějakých 7,5 hodiny zapnutého displeje a vyloženě potěšila spotřeba energie v noci, kdy si telefon vzal za nějakých 7 hodin spánku pouhá 2 % z baterky.Fotoaparáty
U foťáků je to velmi jednoduché, jsou zde pouze 2 a fotí naprosto, ale naprosto dle očekávání. Hlavní 50Mpx senzor je opravdu fajn a to na svou třídu jak ve dne, tak v noci, kde ohromným způsobem chválím to, že výrobci konečně zapracovali i do této kategorie automatický noční režim. Přece jen právě ve třídě levných telefonů, kde uživatelé nejsou experti je potřeba, aby použití bylo co nejintuitivnější a aby z telefonu lezly hezké fotky bez jakéhokoli nastavování. To se povedlo a stejně tak přesně poplatné této cílové skupině, a to se opravdu nechci nikoho dotknout, je i barevná kalibrace. Na můj vkus jsou fotky až moc saturované, ale věřím, že drtivé většině cílovky se tohle bude líbit. Teď je podzim, takže trefit hezký den s jasnou oblohou, který napálí zlatavé listy je trochu zázrak a povedlo se. Schválně mrkněte sami na blankytně modrou oblohu se zlatavým trávníkem nebo velmi slušnou separací v portrétním režimu na náměstí Jiřího z Poděbrad.
Pak je tu základní 8Mpx širokoúhlý objektiv, od kterého čekejte hezké snímky spíš opravdu za ideálních podmínek. Takže hodně slunečno a fotky jsou fajn, ale když se zešeří, už je to bídnější a v noci tomuto objektivu nepomůže ani svěcená voda. Jenže to je přesně očekávaný výsledek, takže já jsem vlastně i spokojený. Podívejte se v galerii na rozdíl mezi hlavním foťákem a širokoúhlým u Národního Muzea. Tím nemyslím, že hlavní fotoaparát by byl bůhvíjak dokonalý, v ostrosti ve stínech jsou velké rezervy, dynamický rozsah také není ideální a na přepaly rozhodně narazíte, ale myslím, že pro cílovou skupinu, pro kterou je tento telefon vybaven to stačí úplně v pohodě. Stejně tak i u videa určitě nikomu nebude vadit, že je zde jen FullHD. A vlastně jeden dovětek bych k širokoúhlému senzoru přece jen měl. Od ostatní konkurence alespoň vyniká přítomností autofocusu, takže pokud rádi fotíte na makro různé žilky na listech, berušky a podobně, tak toto 8Mpx šíro je na to asi 10x vhodnější než 2Mpx nesmyslné makro, které se často objevuje v mobilech této cenové kategorie. Takže aspoň jedno takové malé významné plus.
Finální verdikt
Pokud jste četli pozorně, asi můj závěr možná ani nepotřebujete, ale už je to taková tradice, tak vám to hezky pěkně celé shrnu. Motorola Moto G84 5G je hodně, ale hodně fajn telefon, který musím pochválit za spoustu věcí a jednu jedinou, ale pro někoho důležitou vytknout. Tou je pochopitelně mizerná podpora aktualizací, ale pokud se přes tento fakt přenesete a novinky v software nepotřebujete, budete spokojení. Dostanete totiž krásný design, skvělý displej, výbornou výdrž na 1 nabití, skvělé reproduktory s Dolby Atmos, 3,5mm Jack, Moto gesta, možnost rozšířit velkorysou konfiguraci 12GB/256GB ještě o paměťovou kartu a přes den velmi slušný hlavní foťák. Za mě je Motorola Moto G84 5G velmi dobrý telefon, který je možná trochu opomíjený doprodejovou Motorola Moto G72 nebo novou Moto G54 5G Power Edition. Rozhodně to je ovšem telefon, o kterém se vyplatí přemýšlet a který bude myslím hlavně časem až spadne cena nebo se doprodají starší modely zrát jako víno.