Už si ani nevzpomínám, kdy jsem recenzoval nějaký levnější telefon pod 5 tisíc korun. Ne, že bych nechtěl, ale buď nebyl čas nebo se do této kategorie nedostalo nic, co by mne vyloženě zajímalo. Až do této chvíle, kdy na trh dorazila Motorola Moto G54 5G Power Edition. Telefon, kterému bych se rád podíval na zoubek. Jestli i vás zajímá, jak je na tom tento až skoro podezřele dobrý telefon v poměru ceny a výkonu, tak se pohodlně usaďte a začínáme.
Motorola Moto G54 5G
Design
Vyrobit telefon za 8 000 Kč až 12 000 Kč není zas takový kumšt. Nejste už tak zásadně omezení rozpočtem a od foťáku ještě nikdo nečeká zázraky. V kategorii nejdražších telefonů, tam už musíte hodně investovat do vývoje kamer, ale kategorie pod 5 tisíc korun je také celkem oříšek – tedy pokud se chcete prosadit. Máte hodně omezený rozpočet, ale kolikrát i docela náročného zákazníka, takového „budget“ lovce, který chce za své peníze dostat totální maximum až na dřeň. Jako výrobce musíte hodně přemýšlet, kde ušetřit, aby to nebylo moc vidět a naopak, kde přidat, abyste se blýskli nějakým pořádným parametrem. Ušetřit se dá pochopitelně na materiálu, a to je zrovna věc, kterou do 5 tisíc nikdo moc neřeší. Skleněná, natož keramická záda v této kategorii nikdo nepotřebuje, a tak není divu, že Motorola Moto G54 5G Power Edition najela na plastové provedení. Kde už je to lehce kontroverzní je vyndání nabíječky z balení. A ano, Motorola je zatím asi jediný renomovaný výrobce, který se rozhodl v takto levném telefonu odstranit nabíječku. Chápu, někoho to možná naštve, ale ruku na srdce – nemáme doma každý už 50 různých nabíječek? K čemu bude někomu obyčejná 51 v pořadí? Já jsem si u svého, byť dražšího telefonu, zvyknul na bezdrátové nabíjení, ale jinak, když někam jedu, stejně jsem si radši dokoupil 200W GaN nabíječku. Tou nabiju všechna zařízení najednou a nemusím tahat extra na notebook, extra na mobil, extra na tablet nebo pro přítelkyni na druhý mobil. Stačí jedna s takovým výkonem, že nabijete úplně všechno. A kdo nepotřebuje 200W, může vzít i levnější. Každopádně zpátky k telefonu, kde ona záda jsou sice plastová, ale alespoň příjemná na omak, že nejde o takový ten úplně levný plast. I tak to ale asi nikdo řešit nebude, protože je překryje přibaleným silikonovým pouzdrem.
Displej
Kde je asi největší ústupek nebo chcete-li rozdíl mezi Motorola Moto G54 5G Power Edition a dražší Motorola Moto G84 5G je displej. 6.5" je fajn průměr, 120Hz je také fajn, barvy jsou živé, saturované, krásné, ale je to IPS. Vlastně jeden z hodně povedených IPS panelů, ale pořád je to IPS, žádný AMOLED. Navíc jeho maximální svítivost 600 nitů a velká spodní brada, není úplná hitparáda. To je ovšem jediné, co se tomuto telefonu dá v jeho kategorii vytknout a pokud by vám to vadilo natolik, že je to pro vás nepřekousnutelná věc, pořád si můžete připlatit „pouhých“ patnáct stovek a vzít Motorola Moto G84 5G.
Výkon
Vlastně ano, budu k vám upřímný, je tu ještě jedna věc, kde se Motorola rozhodla ušetřit. Tím je softwarová podpora. Telefon totiž přichází na Androidu 13 ve chvíli, kdy je k dispozici již Android 14 a nabízí pouze jeden jediný velký upgrade, to znamená na Android 14 a hotovo. Pak už budete dostávat jen 3 roky bezpečnostních záplat. Motorola tak tento telefon prodává víceméně tak jak to je. Přitom je to trochu škoda, když jejich software je tak očesaný, až je to vlastně jeho přednost. Takový úplně diametrálně jiný přístup oproti Xiaomi. Nicméně do očesaného systému by přece jedna aktualizace navíc, kde je práce asi relativně nejméně, vadit nemusela. Každopádně je to tak a je potřeba se s tím smířit. Aspoň je ale tento systém hrozně návykový a tím, jak je téměř čistý jen s minimální Moto nadstavbou alá gesta pro vyfocení obrazovky, zapnutí svítilny, foťáku, tak si jej prostě zamilujete. Všechno běží úplně v pohodě, poklidně, bez větších záseků, a to primárně díky procesoru Dimensity 7020 od Mediateku, který se svým výkonem může měřit vlastně i s mnohem dražšími telefony. Vlastně je to jen zhruba o 10-20% horší výkon, než je dvojice letošních Samsungů Galaxy A34 5G a Galaxy A54 5G. Ty sice nabízejí už více muziky, třeba odolnost IP67, kde tato Motorola disponuje jen odolností proti lehkému stříku, ale minimálně výkonem od sebe tyto telefony nejsou zas tak daleko.
Fotoaparáty
Překvapivě velmi dobře jsou na tom i fotoaparáty, a dokonce jsou zde dva, a dokonce šíro není to nejobyčejnější a přímo tleskám za to, že se Motorola nesnažila do své Moto G54 5G Power Edition vměstnat kombinaci 2Mpx pro rozostření pozadí a 2Mpx makro, aby z lidí dělala blbce, že má 4 foťáky. Ne, jsou tu pouze 2 a oba dávají dokonalý smysl. Hlavní 50Mpx, pozor, s optickou stabilizací doplňuje ještě 8Mpx širokoúhlý objektiv, pozor, s ostřením. To jsou v této kategorii dva naprosto nevídané prvky! Asi teď tušíte, že foťáky budu hodně chválit a musím říct, že v kategorii do 5 tisíc korun jsou tohle jedny z nejlepších fotek, které momentálně můžete dostat. Hlavně nebuďte zklamaní, že hned po vyfocení to v telefonu nevypadá nejlépe. Processing chvíli trvá, ale když pak přenesete fotky do počítače, byl jsem jejich kvalitou velmi příjemně překvapen.
Fotogalerie
Pochopitelně pár neduhů se zde najde, občas jsou snímky trochu moc přeprocessované a na můj vkus lehce saturovanější, ale v této kategorii a s touto výbavou a pro jakou je to cílovou skupinu uživatelů, klobouk dolů. Pochválit musím určitě pěkné HDR, takže hezký dynamický rozsah a hlavně ostrost, kterou
telefon docílil právě díky optické stabilizaci. S ubývajícím světlem už je to pochopitelně horší, přidává se šum, celková ostrost trochu mizí, ale třeba zlaté barvy podzimu jsou zachovány krásně, a překvapivě i SPZ jsou pořád velmi dobře čitelné. Silný processing automatického režimu je třeba velmi dobře vidět u fotky Národního Muzea, kde chodník je až nebývale skvěle ostrý, až na pár detailů si foťák slušně poradil se stažením expozice u budovy muzea, aby nešla do přepalu, ale detaily na trávníku už nezvládl. Za to se ovšem na Moto G54 5G Power Edition vůbec nezlobím, tohle je v kategorii do 5 tisíc korun na automatický noční režim hodně slušná fotka. A to berte navíc, že já fotky hodnotím po přenesení do počítač, ne z obrazovky mobilu, kde se spousta věcí ještě dá schovat. Pochopitelně o třídu horší je širokoúhlý objektiv, což se dalo koneckonců čekat a děje se tak naprosto na všech, byť i dražších mobilech. Jen u nich jsme pochopitelně s tím „o třídu horší“ někde jinde. Večer a v noci na něj raději zapomeňte, ale přes den fotí zase na svou kategorii velmi dobře. Krásná ostrost, opět lehce přitažená saturace, a i když dynamický rozsah už není tak dobrý, jako na hlavním, pořád je tento objektiv velmi platným členem týmu. Pohodová je i selfie kamerka, která docela slušně separuje popředí od pozadí, ale na můj vkus už je tady vidět hodně pracující software, ale zase jsme v kategorii do 5 tisíc, kde se spousta věcí odpouští. Stejně tak tu nikdo nečeká natáčení do 4k, naopak FHD do 30 nebo 60 snímků myslím bohatě postačí.Finální verdikt
Nebojte, nekončím. V rukávu mám ještě pár zajímavých věcí, kvůli kterým byste mohli tento telefon chtít a tím hlavním tahákem je baterie. Moto G54 se totiž vyrábí ve 2 verzích. Jedna pro Asii s názvem Motorola Moto G54 a druhá pro Evropu s názvem Moto G54 5G Power Edition a světe div se, k nám se tentokrát dostala ona lepší varianta. G54 v Power Edition totiž nabízí 6000mAh baterii, která ve spojení s úsporným procesorem na úrovni legendárního Snapdragonu 778 nabízí naprosto úžasnou výdrž. Pochopitelně, hodně bude záležet na tom, jak dlouho denně a na co používáte mobil, ale ti úspornější nebudou mít problém dosahovat i třídenní výdrže. Já jsem se dostával zhruba na 9-10 hodin zapnutého displeje na 1 nabití, a to je famózní hodnota, která doufám pro někoho vyrovná i onu absenci 33W nabíječky v balení, což je maximální rychlost, kterou telefon podporuje. Celou veskrze pozitivní recenzi ještě lehce pocukruju slušně hrajícími stereo reproduktory, ucházející haptikou, rychlou čtečkou na boku a celá tahle pohoda je zabalené v krabici z eko materiálů.