- Neskutečně krásný design v dřevěném dekoru a s IP68
- Na telefon s 6,7" displejem opravdu kompaktní rozměry
- Perfektní čitelnost displeje na sluníčku
- Moto gesta, připojení k počítači Smart Connect
- Slušné kombo 3 fotoaparátů
- Displej není LTPO a chybí mu Always On
- Procesor není vlajkový, seženete jej i v POCO F6 za poloviční cenu
- Nové prostředí ještě trpí na občasný zásek
- Fotoaparáty na úplnou špičku nestačí
- V Evropě zbytečně předražený (v Indii je k dostání za poloviční cenu)
Je to už téměř měsíc, kdy Motorola představila svou trojici telefonů z řady Edge 50. Recenze prvních 2 nižších verzí už jsou venku a já právě teď držím v ruce model nejvyšší – Motorola Edge 50 Ultra. Dokonce se mi podařilo ulovit na recenzi i nádhernou variantu v dřevěném dekoru, kterou máme na Huramobilu exkluzivně k prodeji, ale bohužel je to také barva, kde má výrobce zpoždění s dodávkami, údajně kvůli technickým potížím při výrobě. Jestli tedy máte v plánu pořizovat novou Motorolu Edge 50 Ultra v nejbližší době, na výber bude pravděpodobně pouze ze zbylých 2 barevných variant. To ovšem na recenzi nemá vliv a tak jestli jste připraveni, můžeme začít.
Motorola nás každý rok něčím překvapí
Pokud máte v názvosloví telefonů Motorola chaos, vůbec se vám nedivím. Psala to spousta z vás u minulé recenze Fusionu a je to tak. Koneckonců ona jej má možná i samotná Motorola, ale to už tak u mladých značek či značek v přerodu bývá. Motorola je sice první výrobce mobilů na světě, ale po přechodu pod křídla Lenovo sice zůstalo ústředí v americkém Chicagu, ale výrazně do toho nejspíš promlouvají i jiné pobočky. Třeba do designu série Edge 50 promlouvalo hodně evropské ústředí v Itálii, které onen přídomek Ultra nebere jako nejlepší možný procesor s nejlepšími foťáky, jak jste zvyklí třeba u Samsungu S24 Ultra nebo Xiaomi 14 Ultra. Priority Italů jsou jinde. Italové jsou klidně schopni v Neapoli zkrachovat městský rozpočet tak, že nefungují ani komunální služby a odpadky se tím pádem válejí po ulici, ale i mezi nimi kráčí hrdě s kabelkou Gucci, kabátku Versace a botech od Louboutina. Tím nechci hanit vůbec novou Motorolu, jen poukazuji na fakt, že zatímco pro středoevropany je prioritou nejlepší možný poměr ceny a výkonu a tak vnímají slovo Ultra, jiná oblast může klidně ve slovu Ultra vidět luxusní design do maximální možné míry, ale procesor tam dáme takový, aby to v pohodě fungovalo. A že ten absolutní top strop nevadí. Tolik je asi na vysvětlenou, abyste chytili vůbec „mood“ a „vibe“ tohoto telefonu, kde design je absolutní priorita.
Absolutní prim hraje nejen design, ale celkový zážitek z rozbalení telefonu
Vlastně ono to začíná už rozbalením z krabice, kde už ve chvíli, kdy jí vezmete poprvé do ruky, zjistíte, že je něco jinak. A teď nemyslím její papírově recyklované provedení, ale vůni parfému, která se z celého balení telefonu line. Není to sice novinka, tento zážitek už je tu s námi zhruba rok, ale pro toho, kdo vezme telefon Motorola Edge 50 Ultra poprvé do ruky, to bude rozhodně něco netradičního. Vcelku příjemný a svěží parfém ve vás tak vzbuzuje emoce ještě dřív, než rozbalíte, po designové stránce, jeden z nejkrásnějších telefonů, které jsou momentálně k dispozici. To se bavím pochopitelně primárně o oné variantě s dřevěným dekorem zad, který ovšem máte šanci získat bez příplatku a rozhodně bych jej doporučoval. Motorolu, navíc za takové peníze, si nejpsíš kupujete hlavně kvůli tomu, že se chcete odlišit a největší odlišení nabízí právě dřevěná varianta.
Prohlédněte si novou Motorolu Edge 50 Ultra ze všech stran
Ty zbylé dvě jsou pak klasická černá anebo Peach Fuzz alias barva roku ve spolupráci s Pantone. Ale víte co, není to jenom o barvě, ona celkově je Edge 50 Ultra konstrukčně krásný telefon a při 6,7“ displeji byste vlastně ani nevěřili až jak i kompaktní dokáže být. Vzal jsem jej totiž na porovnání s vivo X100 Pro, které má 6,78“ displej, což je rozdíl v podstatě minimální a Edge 50 Ultra je ve všech rozměrech – výška, šířka i tloušťka mnohem kompaktnějším zařízením. A to se nebavím o váze pod 200g nebo naprosto minimálně vystupujícím hrbu fotoaparátů, který můžete, jak jinak než schovat navíc ještě do přibaleného krytu.
Skvěle svítící displej s minimálními rámečky má ale i své mouchy
Rozhodujícím prvkem v designu je pochopitelně požadovaný tvar telefonu. Tím mám na mysli to, jestli jste spíš fanoušci „boxy“ telefonů s rovnými hranami a plochým displejem nebo vám více vyhovují zakulacené varianty. Já jsem spíš osobně fanda prvního řešení, protože funguje lépe dotyk a třeba text se nezalamuje přes hrany, ale chápu, že pokud chcete udělat co nejkompaktnější telefon, ale současně s velkou plochou displeje a minimálními rámečky, je tohle momentálně jediné řešení. Tím pádem otázka preference každého uživatele, což v rámci objektivní recenze na finální hodnocení nemůže mít vliv. Co už ale ano je otázka samotného použití panelu. Ten je velmi dobrý, jeho reálná svítivost 1447 nitů v automatickém režimu, kterou jsem osobně naměřil, je famózní, barvy jsou živé, skvělé, průstřel pro selfie kamerku je decentní, ale přece jen k dokonalosti mu 2 věci chybí. Fajn je, že je zde podpora HDR10+ i Dolby Vision, ale při udávané ceně telefonu 25 tisíc korun už je trochu fail chybějící certifikace pro NetFlix anebo chybějící LTPO, navíc, pokud je v telefonu pouze 4500mAh baterie, kde potřebujete při tak velkém panelu každé procento enormně šetřit. A nemyslím si, že správná cesta šetření baterie je pak ještě navíc absence Always On režimu.
V tak kompaktním těle asi nikdo nečekal výdrž maratonce
To jsou pak ony drobné střípky, které dokážou, byť skvělý panel vrátit spíš do horšího průměru, pokud budeme brát v úvahu konkurenci ve stejné cenové kategorii. S výdrží to totiž obecně žádná hitparáda není a obecně počítejte zhruba 6-6,5 hodin zapnutého displeje na 1 nabití a tam je prostě většina konkurence jako Magic 6 Pro, Vivo X100 Pro, S24+ a další telefony za podobnou cenu dál. Aspoň takovou malou náplastí budiž 120W nabíjení s adaptérem v balení, tím pádem za zhruba 25 minut máte nabito komplet do plna. Alternativou je i 50W bezdrátové a pro dobíjení dalšího příslušenství je připraveno 10W reverzní. Obecně je ovšem potřeba brát polehčující okolnost s kompaktností telefonu oproti konkurenci, kde při stejných velikostech displeje je holt kapacita baterie větší.
Pokud je pro vás důležitý fotoaparát, velkým konkurentem může být i za podobnou cenu Vivo X100 Pro
Motorola Edge 50 Ultra
vivo X100 Pro
Hardwarově patří telefon do kategorie odlehčených vlajek
Moje kritika se začne pomalu stupňovat ve chvíli, kdy se dostanu k hardwaru. Lépe řečeno hardware je velmi slušný, ale cena, za kterou jej Motorola prodává je víc než ambiciózní, vlastně skoro by se dalo říct, že je to loupež za bílého dne. V telefonu totiž tepe Snapdragon 8s Gen 3, to znamená ten stejný procesor, který je i v POCO F6 a to se momentálně prodává ve startovní akci za 10 800Kč. Po ukončení akce sice POCO vystoupá na 11 990Kč, ale dost podobně je na tom i Edge 50 Ultra. Ve startovní akci za 21 990Kč a po akci za 25 390Kč. Pravda, dostanete za takové peníze 1TB úložiště, ale to je zase něco, kde by drtivé většině lidí stačilo úplně v pohodě 512GB. A k ceně vám řeknu ještě jednu věc – Edge 50 Ultra má i svou alternativu. Jmenuje se X50 Ultra, prodává se v Indii, místo eSIM podpory má duální slot pro 2 sim karty a se základním 256GB úložištěm stojí po přepočtu na naše 13 tisíc korun, takže vlastně půlku. A to je sakra rozdíl. Ne nadarmo se pak říká, že Motorolu je dobré kupovat tak 3-6 měsíců po startu a tato zbytečně nastřelená cena to jen potvrzuje. Jinak po hardwarové stránce telefon není vůbec špatný. Snapdragon 8s Gen 3 je vlastně jenom přejmenovaný loňský 8 Gen 2, to znamená loňský nejlepší procesor na Androidu, kde dostanete zhruba 1,5 milionu bodů v Antutu.
Hodnocení si určitě zaslouží bližší vysvětlení. Ač se souhrnně jedná o vcelku povedený telefon, v rámci celkového hodnocení mu nejvíce vaz sráží cena. Design je hodnocen téměř absolutně skvěle, ale je potřeba mít v patrnosti i jeho porodní problémy, kdy zejména dřevěná varianta není z počátku kvůli technickým problémům dostupná. U displeje je ve své cenové kategorii největší chybou absence režimu Always On, schopnost pádu obnovovací frekvence, ale také chybějící certifikace pro HDR obsah v NetFlixu. Hardware za svou startovní cenu je oproti konkurenci slabší a horší chlazení, stejně jako slabší baterie je holt nutná oběť celkového "form factoru" telefonu, nicméně projevit se to v hodnocení musí. Po softwarové stránce byly body stržené za bugy v prostředí a pomalou fotoaplikaci generující chyby, což by se vzhledem k použitému hardware opravdu dít nemělo. Fotoaparát pak získal primární stržení bodů jednak za porovnání vůči stejně naceněné konkurenci, ale také za softwarové chyby, které se projevily neideálním použitím nočního režimu.
Jak si telefon vede v benchmarcích?
Doufám jen, že aspoň s prodloužením podpory se zvedne i rychlost, protože Motorola je pověstná tím, že aktualizace přicházejí oproti konkurenci až celkem pozdě
V řeči čísel je to tak zhruba o 25% pomalejší procesor než aktuálně ty nejlepší. Výkonu je tedy na rozdávání na cokoli co potřebujete, včetně her. Tam jen ovšem ale narazíte na limit, kdy v menším těle nejde tak dobře pořešit chlazení a je to krásně vidět na zátěžovém testu, kde prostě po čase procesor sníží svůj výkon, aby se uchladil. A na dlouhé hraní není vhodná ani slabší výdrž telefonu a zaoblený displej jakbysmet. Zkrátka na hraní si tento telefon asi nekupujete, což ovšem neznamená, že by se na něm hrát nedalo. Jen jsou na to lepší jiné telefony, třeba ono zmiňované POCO F6. Motorola tak spíš na rozdíl od POCO vyniká v krásně čistém operačním systému, co se týká minima balastu a i celá nadstavba s novým názvem Hello UI je taková hezká, moderní, svěží. Už to není úplně čistý operační systém, naopak. Přepracovalo se notifikační centrum, systémový font je motorolí, celé nastavení je jiné, čisté, nikde žádné zbytečné barvy navíc. Vlastně takový absolutní opak telefonů POCO, Xiaomi či Realme. Za mě je tohle rozhodně správný směr, stejně tak jako konečně i zvednutí podpory na 3 roky velkých aktualizací a 4 let bezpečnostních záplat. Doufám jen, že aspoň s prodloužením podpory se zvedne i rychlost, protože Motorola je pověstná tím, že aktualizace přicházejí oproti konkurenci až celkem pozdě. Pochopitelně musím pochválit ještě tradiční skvělá Moto gesta, velmi dobré propojení s počítačem nebo koneckonců i výukové animace, které vás učí jednotlivá gesta používat. Obecně je ovšem na prostředí vidět ještě to, že je zbrusu nové a že sem tam to není tak dokonalá optimalizace jako u konkurence. Na to, že má telefon totiž v základu 16GB operační paměti, 1TB úložiště je typu UFS 4.0, procesor je loňský vlajkový, nepůsobí úplně dobře, když se třeba sem tam někde škubne animace. To je patrné asi nejvíc v aplikaci fotoaparátu, kde jsem na záškuby narážel vcelku často a často jsem si i na nějakou věc musel počkat. Nejmarkantnější problém byl třeba při focení novým trojnásobným objektivem v podvečer, kdy se aplikace tváří, že fotka je hotová, vy tím pádem už schováváte telefon do kapsy, ale ve skutečnosti expozice ještě probíhá a výsledkem je pak často máznutá fotografie.
Bolístkou, jinak velmi slušného teleobjektivu, je bohužel aplikace
Pro focení je k dispozici kompletní "svatá trojice"
Tím se dostávám vůbec k celkové sestavě fotoaparátů. Ty jsou zde 3 v konfiguraci 50MP širokoúhlý s autofokusem pro focení makra, 50MP hlavní senzor a 64MP trojnásobný periskopický zoom. Zajímavá je ovšem tentokrát i 50MP selfie kamerka a nejen rozlišením svého senzoru, ale také přítomností autofokusu, což opravdu je v rámci široké daleké konkurence rozhodně unikát. A není divu, i tohle je italský rukopis, kde přece je důležité mít hezké fotky sebe sama, což sice není můj případ, protože já bych spíš potřeboval AI kameru co ubere 30 kilo, ale v dnešním světě sebelásky věřím, že rozhodně spousta lidí ocení, že toto je jeden z nejlepších selfie foťáků ve své kategorii. Teď už ovšem na zadní stranu, kde je velmi dobré kombo všech třech objektivů, s kterými je prostě radost fotit a jsem strašně rád, že je vidět, jaký kus cesty Motorola za poslední roky ušla. Kdybych měl výstupy jednotlivých fotoaparátů přirovnat k nějakému telefonu, asi nejblíže by byl Xiaomi 14. V tomto srovnání totiž strašně záleží na tom, zda budete Edge 50 Ultra pozicovat podle jeho základní ceny 25,5 tisíce s telefony podobně kategorie nebo za akční startovní cenu necelých 22 tisíc s tím, co je za podobnou cenu k mání. Zatímco kolem 20 tisíc je právě Xiaomi 14, Samsung Galaxy S24 , OnePlus 12 a zde se srovnávat dá, u základní ceny sedí neochvějně , jako aktuálně stále nejlepší fotomobil letošního roku a to je diametrálně odlišný telefon.
Porovnejte širokoúhlý fotoaparát Motorola Edge 50 Ultra vs Vivo X100 Pro?
Jak můžete vidět z obou fotografií, Motorola Edge 50 Ultra sice disponuje širším úhlem záběru, ale celkový processing fotografie zvládlo mnohem lépe Vivo X100 Pro.A co hlavní fotoaparát?
1" senzor Vivo X100 Pro opravdu čaruje a jeho síla se projeví primárně ve tmě. Povšimněte si třeba v levé straně fotografie keřů, které na Motorole úplně zanikají ve stínech. Dynamický rozsah (rozdíl mezi tím, co je ještě viditelné ve tmavých oblastech fotky vs světlých oblastech fotky) je tak na opět na Vivu lepší. Toho telefon může docílit právě díky mnohem většímu senzoru, kdy za stejný čas "pochytá" mnohem více světla.Jak je na tom teleobjektiv obou telefonů?
Zatímco Edge 50 Ultra disponuje 3x přiblížením, Vivo X100 Pro nabízí 4,3x přiblížení, ovšem s famózní světelností f/2.5, čímž dokáže naprosto přirozeně bez jakékoli dodatečné funkce portrétu perfektně rozostřit pozadí. Barvy jsou také mnohem živější a celkově je snímek i ostřejší.
Ten rozdíl asi pozná i laik. To ovšem padá, pokud se budeme bavit o ceně kolem 20-22 tisíc, kde konkurence je porovnatelná. Jsem hrozně rád, že ze všech objektivů na Edge 50 Ultra lezou velmi dobré snímky a žádný z nich se nemusí vůbec stydět za svůj výstup. To znamená, že všechny 3 objektivy chválím velmi dobře. Mínusové body bych strhnul pouze za občas horší dynamický rozsah, kde sem tam přepal prostě uvidíte, občas není fotka absolutně dokonale ostrá, ale chápu, že uměle přeostřenou a přehdrkovanou fotku dávných Motorol nikdo nechce, ale největší vyložený problém se týká spíš aplikace.Měřit se spolu mohou oba telefony jakž takž pouze v širokoúhlém senzoru, ale i tam Vivo vyhrává a na hlavním i teleobjektivu pak poráží Motorolu na plné čáře. Nebudu vám úplně prezentovat všechny porovnávací fotky, kterých jsem nafotil necelou stovku, ale mrkněte sami.
Jak fotí Motorola Edge 50 Ultra? Prohlédněte si kompletní fotogalerii
A to jednak, co už jsem říkal o mázlých fotkách z teleobjektivu, ale také špatnou práci s nočním režimem, kdy se zdálo, že Motorola absolutně dlabe na dnešní standard automatického nočního režimu. To by se dalo pochopit u telefonu za 10 tisíc korun, ale za dvoj nebo dvoj a půl násobek ceny myslet na to, že potřebujete zapínat manuálně režim Night Vision, aby fotka dopadla o level líp? To už mi úplně ideální nepřipadá. U videa pak musím rozhodně pochválit možnost natáčení na všechny 3 objektivy ve 4k60 a na výstup se podívejte tradičně sami v naši video recenzi na YouTube.
Ač mi to trhá srdce, tak v rámci doporučit či nedoporučit musím být maximálně objektivní a říct vám, ať si novou Edge 50 Ultra nekupujete
Edge 50 Ultra lze momentálně jen těžko doporučit
Ač mi to trhá srdce, tak v rámci doporučit či nedoporučit musím být maximálně objektivní a říct vám, ať si novou Edge 50 Ultra nekupujete. Ne teď za tuto cenu. Motorola sice udělala designově krásný telefon, ale nacenila jej za svou výbavu tak extrémně vysoko, kde se to zkrátka nevyplatí. Já vím, že v módním světě máme spousty značek a rozhodně se jen těžko porovnává třeba mezi Channelem a Louis Vuittonem a dalšími top top módními značkami, které nemají problém si za své kabelky říct i statisíce, ale to jsou dlouho zavedené značky s jasným konceptem, naprosto oddanou komunitou zákazníků, celosvětovou přítomností jen v těch nejluxusnějších ulicích a také naprosto striktními pravidly. A to je bohužel přesný opak Motoroly, která se teprve tak nějak hledá a spíš než striktními pravidly působí interním chaosem bez dlouhodobé strategie. Jak jinak si totiž vysvětlit, že každý rok vychází model, který se jmenuje jinak, cílí na jinou skupinu zákazníků, je to jen převlečený ten stejný telefon, který seženete na jiném kontinetu za půlku ceny. Včera jsme se snažili nalákat specifikacemi, dneska to bude designem a co to bude zítra? Takto se nebuduje silný brand a už vůbec ne loajální zákazník. Já vím, že u Fusiona nebo Pro jsem takový, možná až drsný závěr neměl, ale je to Motorola, kdo názvem i cenou zasadil v Evropě svůj telefon mezi prémiové kousky.
Vivo X100 Pro Recenze: Nejlepší fotomobil roku 2024?
Nevýhoda nás Čechů je, že jsme poměrně slušné konzervy, a tak dřív, než se k nějaké změně rozhoupeme,...
To znamená mezi kousky, kde jsou telefony jako S24+, Vivo X100 Pro, Honor Magic 6 Pro, iPhone 15 Pro, prostě tam, kde je laťka hodnocení ta nejkritičtější, protože v této kategorii jsou zákaznící, kteří si mohou koupit za své peníze cokoli. Tito zákaznící ovšem kupují v drtivé většině nejlepší iPhone nebo nejlepší Samsung a abyste je přesvědčili k něčemu jinému, musíte nabídnout něco opravdu výjimečného, jako se to podařilo letos Vivu X100 Pro s opravdu dokonalým fotoaparátem.