- Líbivý design s minimálně vystupujícími fotoaparáty a certifikací IP68
- Skvělá čitelnost 6,67" displeje se 144Hz obnovovací frekvencí
- Minimalistická nadstavba s tradičními Moto gesty
- Dvojice objektivů dokáže produkovat velmi použitelné fotky
- Širokoúhlý senzor lze použít i na pěkné makro
- Rámeček je pouze plastový
- Chybí podpora HDR a Always-On
- Procesor je spíš slabší průměr své kategorie
- Očekávaná výdrž na 1 nabití se nedostavila
A ano, letos je zase všechno jinak. Koneckonců u Motoroly je každý rok všechno jinak a je jedno, jestli se bavíme o vlajkách nebo jejich odlehčených variantách typu Fusion. U Motoroly máte zkrátka každý rok překvapení a pokud jste očekávali, že letošní model bude nástupem Motorola Edge 30 Fusion s vylepšeným procesorem - třeba Snapdragonem 8 Gen 2, zůstane nejspíš jen u očekávání. Motorola Edge 50 Fusion si tak z předchozího modelu kromě designu a zahnutého displeje nebere vůbec nic a prakticky se jedná telefon víc podobný loňskému Motorola Edge 40 Neo, než svému jmenovci. To ovšem neznamená, že je špatný, jen od něj čekejte to, co byste prvoplánově mohli.
Nejpodobnějším předchůdcem je loňský Edge 40 Neo
Motorola Edge 50 Fusion
Motorola Edge 40 Neo
Tenoučké a zaoblené tělo nebo nízká váha mohou být velkým lákadlem
A když už jsem u toho designu, díváte se na nádherné a tenoučké tělo s váhou pouhých 175g, za což rozhodně patří Motorole uznání. Vemte si totiž, že tenkost telefonu je pouhých 7,9mm, což je jen o 0,2mm více než u předchůdce a to i za situace, že baterka se ze 4 400mAh zvedla na rovných 5 000mAh. Druhé designové plus je pak i v tak tenoučkém těle jen minimálně vystupující modul fotoaparátů. Rámeček je poté plastový, záda také a i když výrobce mluví o kombinaci silikonu a polymeru, je vlastně možná jen škoda, že v kombinaci materiálů není toho silikonu víc – třeba by pak záda byla kluzká trochu méně. Důležité ovšem je, že nejsou lesklá, nepatlají se a že v balení najdete také plastový kryt, což je plus pro milovníky příslušenství v balení a mínus naopak pro milovníky přírody. K designu, který je tak nejsubjektivnější částí telefonu pak už musím zmínit jen 3 věci – boky jsou rovné se zakulacenými hranami i rohy, ochrana IP68 proti vodě a prachu tu je a jediné, co mi připadá takové až moc laciné jsou boční tlačítka.
Brilantní svítivost na sluníčku 144Hz displeje
Skvělý je ovšem naopak 6,7“ OLED displej. Tedy alespoň s ohledem na svítivost, kde jsem naměřil 499 nitů v manuálním, ale hlavně parádních 1339 nitů v automatickém režimu, což je pod 10 tisíc opravdu výborná hodnota překonávající drtivou většinu konkurence. Třeba i u nedávno recenzovaného POCO F6 Pro jsem naměřil jen lehce nad 1000 nitů a to je telefon za cenu kolem 15 tisíc korun. Jinak jde u Motoroly o displej s minimálními bočními rámečky, kterých telefon dosahuje jak jinak než díky jejich zaoblení. Oproti tomu brada i čelo už nějaké, byť minimální, rámečky mají a pod tím vrchním pak najdete také 32MP selfie kamerku v průstřelu.
Asi jediná vyloženě škoda je pak absence 2 dalších věcí – funkce Always On a HDR. Ani jedno tady nečekejte, ale zase na druhou stranu jsme v kategorii budgetového telefonu, kde osobně kdybych si měl vybrat jestli always on s málo svítivým displejem nebo současnou variantu báječné svítivosti bez always on, beru jasně tu současnou. Na letním slunci to totiž oceníte jednoznačně. Stejně tak, pokud se nedíváte na filmy a nepatříte mezi náročné uživatele, bude vám absence HDR asi taky šumák.
U hardwarové výbavy se bohužel ubíralo
U hardwarových vlastností je asi ten největší downgrade oproti svému jmenovci a je to přesně to, co už jsem avizoval na začátku. Záleží tak na vás, jak se na současný Edge 50 díváte. Jestli optikou toho, že existoval Edge 30 Fusion nebo jestli optikou Edge 40 Neo, či prostě jen nějakého telefonu Motorola, kde přemýšlíte, jestli za své peníze dostanete ten nejlepší možný telefon.
A zase, těch úhlů pohledu může být několik, ale pokud budete dobře poslouchat, určitě se v jednom z nich najdete. Tak předně, procesorem je Snapdragon 7s Gen 2 s plus mínus nějakými 630 tisíci bodů v Antutu. To je výkon, který na dobře optimalizované prostředí je dostačující, stejně tak na to zahrát si na střední detaily i náročné hry typu Genshin Impact, Call of Duty atd.
Jestli ale hledáte telefon vyloženě na hry, pak jste si ovšem recenzi této Motoroly pravděpodobně ani nepustili a v ruce držíte stejně o 2 tisíce levnější POCO X6 Pro s jednou tak vysokým výkonem. Síla Motoroly tak tkví v něčem úplně jiném – kombinaci slušného, ale teoreticky i úsporného procesoru, osobitého designu, skvělého displeje a operačního systémemu s typickými a strašně návykovými moto-gesty.
Jak si stojí Motorola Edge 50 Fusion v syntetických benchmarcích?
Asi už to znáte, takové to dvojité zatřesení telefonem pro spuštění svítilny, 2x obrácení pro spuštění foťáku, přejetí třema prsty po displeji pro vyfocení obrazovky atd. Gest je spousta a pokud se je naučíte používat, garantuju vám, že v dalším vašem telefonu, který nebude Motorola vám budou chybět.
POCO X6 Pro Recenze: Rozdrtí konkurenci široko daleko!
K prostředí bych ještě nedávno dodal přídomek „čisté“, ovšem i to se nyní už tak trochu mění. Na jednu stranu je to možná škoda, na tu druhou to jde zatím velmi dobrým směrem. Motorola své prostředí nazývá Hello UI a kromě už zmíněných gest a animace nastavování čtečky otisků prstů si můžete třeba vygenerovat tapetu pomocí AI a nějakého vzoru. Funguje to poměrně jednoduše. Stačí namířit fotoaparát telefonu na jakýkoli vzor, třeba látku doma na sedačce, na polštřáři, já třeba využil gumový vroubkovaný pásek na svých hodinkách a telefon si chvilku pochroupe a zhruba za 10 vteřin máte několik návrhů AI tapety. Je to sice určitý gimmick, asi to zrovna nebude ten argument, proč si novou Motorolu koupit, ale ta možnost tu je, když už výrobce tak trochu zaspal na poli AI v dalších segmentech. Nicméně některé AI funkce Googlu, jako "kouzelná guma" v telefonu i tak najdete.
Výdrž baterie překvapila
Nedá mi to ovšem a musím se ještě vrátit k onomu teoreticky úspornému procesoru v kombinaci s mezigeneračně větší kapacitou baterie, což je pro mne možná asi jedno z největších zklamání na tomto telefonu. Výdrž totiž není bůhvíjaká a kdo by při takové konfiguraci čekal 8-9 hodin, toho zklamu. Já jsem z Edge 50 Fusion nevymáčkl víc jak 6-6,5 hodiny zapnutého displeje na 1 nabití a to je škoda. Těžko říct, kde je zakopaný pes a může to být koneckonců jak v hokeji. Můžete jak Američani nebo Kanada poskládat sebelepší team z hvězd a medaili si nakonec neodvezete. Nic ovšem není ztraceno, berte to tak, že Motorola se ve svém novém Hello UI teprve rozkoukává, nikdo jí na startu moc šancí nedává, ale nakonec to s dalšími aktualizacemi na to zlato třeba klapne. Předpoklady tu totiž jsou a tak by s dalšími aktualizacemi opravdu mohli přijít. Teď aspoň musíte, v případě docházející šťávy, vsadit na rychlé 68W nabíjení, kde stačí 15 minut na nabití na 50% a zhruba 45 pak pro dobití do plna. Bezdrátové nabíjení pak zde bohužel nehledejte.
Nová nadstavba Hello UI
No a co je nového v novém Hello UI? Především systémové Moto fonty, kterých si všimnete třeba ihned v přepracovaných notifikacích. Kompletně přepracované je i celkové nastavení telefonu, kde se najdou asi milovníci čistého a jednoduchého designu – je to přesně takový ten opak telefonů Xiaomi, či čehokoli z rodinky Oppo, Realme, OnePlus. Jak říkám, Motorola se sice vydala svým vlastním směrem od čistého Androidu, ale zatím to vypadá na směr správný, kde hlavním mottem zůstává stále jednoduchost a čistota celého prostředí.
Snad se s novým přístupem pak změní i rychlost aktualizací, která byla doposud tak nějak nevalná. Každopádně určitě je potřeba zmínit, že i ve Fusionu dostanete 3 roky velkých aktualizací a 4 roky bezpečnostních záplat. A aktualizace opravdu potřeba budou, ať už co se týká baterie, tak třeba občasných anomáliích v prostředí. Pochválit musím určitě optimalizaci v tom směru, že i dlouho neotevřená aplikace jako fotky má galerii okamžitě načtenou, ale občas se stane, že se trhne animace při přechodu do jiné aplikace nebo při stažení na lištu, kde je vidět, že Motorola se snaží opravdu o rychlé animace, ale někdy zkrátka ten frame v animaci vypadne. Stejně tak se mi jednou stalo, že aplikace fotky vůbec nereagovala a musel jsem celý telefon restartovat. Holt porodní bolístky prvních vlastních verzí nového prostředí, kterému ale já osobně hodně fandím.
eSIM rozhodně stále není pod deset tisíc samozřejmostí
Z takových těch okrajových, ale neméně důležitých vlastností musím ještě zmínit podporu eSIM, což u telefonu pod 10 tisíc je rozhodně plus. Neméně pozitivně hodnotím i velmi dobrou haptickou odezvu, a hodně hlasité stereo reproduktory, kde ovšem hlavně na vyšší hlasitost jsou basy prakticky neslyšitelné. Sluchátko při hovorech umí být na maximální úroveň tak hlasité, že si telefon musíte dát od ucha, což je rozhodně plus v hodně hlučném prostředí a kdybych měl něco kritizovat, asi by to byla jen čtečka otisků prstů, která sice funguje velmi spolehlivě, ale její umístění je až moc nízko.
Lepší dva dobré než čtyři špatné fotoaparáty
No a tím se dostávám k fotoaparátům, které má Motorola 2 – 50MP hlavní doplněný 13MP širokoúhlým senzorem. Rozhodně tak už na startu je vidět jedna pozitivní věc – žádné balamutění čtyřmi foťáky, kde jeden je 2MP makro a druhý 2MP pro rozostření pozadí. Ne, prostě a čistě jen dva, kde širokoúhlý senzor má autofokus a tím pádem jej bez problému můžete na ono makro využít, což vám v podstatě nahrazuje asi tak 5x plnohodnotně ono zbytečné makro u konkurence. A musím říct, že makrofotky z šíra vypadají opravdu působivě.
Teď ovšem k oběma fotoaparátům, kde mi jejich výstup asi nejvíc připomíná nedávno recenzované POCO F6 Pro. Motorola totiž podává dost podobný výkon. Není sice tak dobrá třeba v dynamickém rozsahu, ale umí udělat neméně dobré fotky a přitom na procesoru s 2,5x slabším výkonem. Bohužel ovšem opakuje také ty stejné chyby nekonzistence mezi hlavním a širokoúhlým senzorem, kdy šíro má spíš tendenci často ve vyvážení bílé ujíždět do zelených tónů, zatímco hlavní do magenty. Když ovšem pominete zrovna tyto 2 věci, nebo si je doladíte následně v telefonu, myslím, že s výstupní kvalitou snímků budete vcelku spokojeni.
Jak fotí nová Motorola Edge 50 Fusion? Prohlédněte si kompletní galerii
A to pochopitelně musím laťku na foťáky oproti POCO F6 Pro snížit, protože se díváme na o třetinu levnější telefon. Večer už pochopitelně tak extra hitparáda není, horší dynamický rozsah je vidět třeba v čitelnosti poutače či nápisu Hlavní nádraží, ovšem má to jedno velké ale. U Edge 50 Fusion se vyplatí zapnout dedikovaný noční režim. Dostanete totiž o poznání lepší výsledky než z toho automatického. Schválně posuďte sami právě u onoho Hlavního nádraží a to nejen u jeho nápisu, ale i celkově lepšího ovládnutí světel pod zasklenou střechou. Stejně tak dramatický rozdíl nastal v naprosto tmavé uličce osvětlené jen mizerně jednou lampou. Povšimněte si opravdu té změny v celkové ostrosti fotky při nepoužití či použití nočního režimu a určitě na to nezapomeňte, ať nejste zbytečně z fotek zklamaní. A co určitě musím pochválit je celkové uklidnění processingu nočních fotek Motoroly, kterou jsem vždycky dával za příklad, jak noční fotka vypadat nemá. Teď je over-processing ještě přece jen poznat, ale rozdíl je to tak obrovský asi jako mezi Finskem a Norskem na mistrovství světa v hokeji.
Častým problémem bývá barevná nekonzistence mezi oběma fotoaparáty
Jak si můžete všímnout, fotografie ze širokoúhlého senzoru je spíš vyvážena do odstínu zelené, zatímco z hlavního spíš na opačnou škálu do magenty.
Motorola Edge 50 Fusion tak bude skvělá pro ty, kdo chtějí perfektně čitelný displej na sluníčku s minimálními rámečky, čistý a svěží operační systém s návykovými Moto-gesty, dostatek místa pro fotky, protože konfigurace 12GB operační paměti a 512GB úložiště v základu je skvělá
Vzít či nevzít novou Motorololu Edge 50 Fusion?
Když by v dnešní době žil Shakespeare a jeho Hamlet, mohla by znít legendární otázka: „Vzít či nevzít novou Motorolu Fusion“? Moje odpověď je jasná. Univerzální doporučení u žádného telefonu nikdy neexistuje a jestli vám někdo tvrdí opak bez dalšího kontextu, tak "kecá". Vždy je potřeba jakýkoli telefon či věc postavit proti vašim konkrétním potřebám, které jsou pochopitelně u každého člověka jiné. Stejně tak jako Ferrari nebude vhodné auto pro zemědělce na polňačky, či pro dřevorubce do lesa, stejně tak je to u každého telefonu. Tato Motorola Edge 50 Fusion tak bude skvělá pro ty, kdo chtějí perfektně čitelný displej na sluníčku s minimálními rámečky, čistý a svěží operační systém s návykovými Motogesty, dostatek místa pro fotky, protože konfigurace 12GB operační paměti a 512GB úložiště v základu je skvělá. Stejně tak lehkost telefonu, podpora eSIM nebo koneckonců i unikátní desktopové prostředí Ready For, o kterém jsem vlastně ještě vůbec nemluvil, to jsou všechno věci, které když využijete, bude pro vás tahle Motorola dokonalým přístrojem. A protože jsme ve startovní akci pod 10 tisíc korun, kde navíc ještě můžete získat sluchátka Motorola Moto Buds+ ve spolupráci s Bose za půlku ceny, to znamená jsme v budgetové kategorii, je pochopitelné, že nějaká negativa se najdou. Těmi je jednoznačně slabší procesor a výdrž baterie. Zatímco s prvním už neuděláte nic, to druhé se věřím časem ještě o dost zlepší. A abych to zakončil ještě jedním pozitivem, nikoho určitě neurazí tahle sestava dvou objektivů, kde je vidět, jak velký kus cesty Motorola udělala. Suma sumárum, za mě velmi dobrý telefon, kterému až ještě trochu víc klesne cena směrem zhruba k 8,5 tisícům, bude to jeden z nejlepších kaufů ve své katagorii.