Pokaždé, když mi dorazí na recenzi nějaký další telefon od Motoroly, vždycky se tak nějak na chvíli zastavím a řeknu si, jestli už tentokrát to konečně bude ten telefon, kde budu moci s klidem v duši říct něco jako: „Jo, tohle je ten telefon, který si bez obav kupte.“ A přitom to víceméně není tak těžké, stačí přinést slušný telefon, který nebude v žádné disciplíně extrémně ztrácet a v některé bude excelovat. Pak bez problému můžete říct, že toto je velmi slušný telefon, který si kupte právě, pokud chcete velmi dobrý foťák nebo za tuto cenu lépe vybavený telefon neseženete nebo tento telefon je tak malý a lehký, že nic podobného ve své kategorii není. No schválně si zkuste tipnout, čím zaujme dnešní Motorola Edge 20 – zvládne být ve všem aspoň průměrná a někde excelovat?
DESIGN
Stejně, jako u holky nebo u kluka je minimálně 50% úspěchu na rande první dojem, i nová Motorola Edge 20 ve vás rozhodně nechá nějaké dojmy. Pokud znáte loňský Edge, hned první věc, která vás zarazí, je, že slovo Edge bylo vybráno jako synonymum pro zahnuté displeje. A bohužel už po několikáté se ukazuje, že Motorola se nedokáže ani rok držet svého vytyčeného cíle, protože letos jsou u všech třech představených Edgů displeje naprosto rovné. Samozřejmě, toto není nic, co by muselo běžného zákazníka nějak extra trápit, ale spíš to ukazuje na fakt, že Motorole stále dlouhodobá koncepce chybí a spíš tak nějak chaoticky reaguje na to, co se zrovna děje. A nejde jen o název Edge, v minulosti to bylo pro změnu názvosloví One, které prezentovalo telefony s Android One, ač v pozdějších telefonech žádný Android One nebyl, ale název zůstal stejný. Zatímco tedy třeba OnePlus se držel koncepce Flagship killeru a každý rok vydal o něco lepší a o něco dražší telefon a dokáže teď bez problému prodávat dvacetitisícové telefony, Motorola jednou skočí sem a podruhé zas úplně jinam. Pokud si jednou tedy koupíte telefon Motorola a jste spokojeni, nemáte téměř kam přestoupit, protože nástupnický model neexistuje, a tak už těžká loajalita u telefonů androidových značek je tím ještě víc oslabena.
Tolik aspoň k mým prvním pocitům, které z přicházejícího modelu mám, byť musím uznat, že na první pohled vypadá telefon velmi dobře a rozhodně vás zaujme jednak velmi tenkým tělem a oproti ostatním telefonům s váhou jak pírko. Opravdu máte na chvíli pocit, jak kdybyste po vzoru dávných časů vyndali z krabice telefon, do kterého je teprve potřeba vložit ještě baterku. Samozřejmě, tenké tělo je něco, co musíte chtít a pokud se rozhodnete pro tuto kategorii telefonů, musíte obětovat velkou baterii a dlouhou výdrž. Ať už je to iPhone 12 Mini, Xiaomi Mi 11 Lite nebo právě tato Motorola Edge 20, ani u jednoho z telefonů extrémní výdrž nečekejte a rozhodně se i tady držíte v intencích jednodenního telefonu, kde samozřejmě hodně záleží na způsobu použití. Pokud budete hrát hry, ani jeden den nedáte, pokud jej budete používat jako já, tím pádem cestou do práce a z práce sledování videí, poslouchání podcastů, brouzdání po webu, v práci pár telefonátů a sem tam nějaké fotky, jste v pohodě a dorazíte domů ještě s nějakými 15-20% baterie bez problému. Na firemní večírek, hodně focení, natáčení videí, v podroušeném stavu volání a smskování na telefonní čísla, které jste už dávno měli vymazat ze seznamu to ale bez dalšího připojení k nabíječce už moc nevidím. Alespoň je k dispozici už 30W nabíječka přímo v balení a to je fajn. Celkově ovšem počítejte, že v kombinované výdrži jste někde na půl cesty mezi iPhonem 12 Mini a Mi 11 Lite 5G.
DISPLEJ
Samozřejmě u výdrže hodně záleží na tom, jak si nastavíte displej. Motorola Edge 20 se totiž rozhodně, když už ne zaobleným displejem, chlubí OLED displejem se 144Hz obnovovací frekvencí a čtečkou otisků prstů zabudované v bočním zapínacím tlačítku. To už jsme v této cenové hladině měli u Xiaomi Mi 10T, ovšem tam šlo pro změnu o IPSKO. Tak či tak ale počítejte, že 144Hz displej si zase vezme z baterie cenné procenta navíc a otázkou zůstává, zda je to vůbec potřeba. K dispozici máte 3 režimy nastavení frekvence, 60Hz, adaptivních 48-120Hz podle toho co děláte nebo natvrdo 144Hz. Osobně oněch 144Hz spíš beru jako marketing a čím se vyšvihnout než abyste viděli reálný rozdíl mezi adaptivním režimem, kde naopak frekvence klesá při nečinnosti a vyrazně tak šetříte baterii. V každém případě je ale displej opravdu prvotřídní a tady si ani není moc na co stěžovat. Dostatečná světelnost na sluníčku, HDR10+, 10 bitová barevná škála a ona vysoká obnovovací frekvence je něco, co za podobné peníze opravdu neseženete. Snad jediný průměrný parametr je FullHD rozlišení a pak trochu moje zklamání nad tím, když jsem spustil NetFlix a zjistil, že tato Motorola je dalším telefonem přicházejícím do prodeje bez certifikace pro přehrávání HDR obsahu. Snad se časem i tohle zlepší.
VÝKON
Po hardwarové stránce pak telefon pohání Qualcomm Snapdragon 778G, což je ten stejný procesor, který najdete třeba v Samsungu Galaxy A52s 5G, realme GT Master 5G nebo brzo přicházejícím Honoru 50. Při skóre kolem 500 tisíc bodů v Antutu je pak výkonu dostatek absolutně na všechno a pokud byste přece jen u hry zaznamenali nějaký záškub, vždycky se dá o stupínek snížit detail. Počítejte však, že byť jsme procesorem ve střední třídě telefonů, prakticky se výkonově jedná zhruba o 2 roky starý nejlepší procesor, který na Androidu v tu chvíli existoval. V dnešní době už tak na androidových telefonech není prakticky u drtivé většiny problém s výkonem a ten najednou začíná být vcelku druhotnou záležitostí.
SOFTWARE
Daleko zajímavějším posunem je ovšem software, kde čím dál tím více výrobců nabízí už 3 roky podpory. Stačí jmenovat Samsung, OnePlus a nedávno přidané Xiaomi. Samozřejmě ne u celého portfolia, ale třeba konkurenční telefony Galaxy A52s 5G, které jdou cenově přímo proti této Motorole nabízí už 3 roky podpory. U Motoroly zas na druhou stranu máte hodně návyková gesta pro spuštění foťáků, svítilny a celkově hodně odlehčený operační systém podobný čistému Androidu, ale samozřejmě, jestli je to pro vás dostatečné, to si musíte odpovědět sami. Jako taková třešnička na dortu ovšem může být podpora Ready For neboli připojení k externím displejům alá Samsung Dex. Prvním telefonem, který tuto funkci přinesl u Motoroly do střední třídy, byla Motorola G100 a dnešní Edge 20 tak v těchto šlépějích pokračuje a G100 víceméně nahrazuje. Navíc řešení použití je více, to znamená při připojení přes Miracast k podporovanému televizoru můžete zrcadlit obrazovku zařízení nebo nainstalovat aplikaci do počítače a při připojení k počítači zas ovládat telefon prostřednictvím klávesnice a myši. Anebo telefon používat jako webkameru pro videohovory a druhou stranu pak můžete vidět na velkém displeji počítače.
FOTOAPARÁT
Znáte to přísloví o tom, že když honíte moc zajíců najednou, nakonec nechytnete žádného? Tak by se dal asi ilustrovat případ fotoaparátů v Motorole Edge 20. Ta totiž přichází v cenovce kolem hranice 10 tisíc korun a představit v tomto ohledu mobilní telefon s plnohodnotnými třemi objektivy je i na dnešní dobu poměrně ambiciózní sousto a za mě asi největší chyba, kterou Motorola v tomto telefonu vyrobila. Jednak hlavní 108MP senzor HM3 je ten stejný, který najdete i v levnější Edge 20 Lite, tak kupodivu v o 6 tisíc dražším Edge 20 Pro, a to už leccos napovídá. Ve dne fotí celkem slušně s občas chybějícím dynamickým rozsahem a překvapivě trochu desaturovanými barvami, s ubývajícím světlem to už ale začíná být i v podvečer problém a detaily se z fotky poměrně rychle vytrácí. To je samozřejmě čas přejít na noční režim. Problém je, že noční režim musíte nasadit až neobvykle brzo oproti konkurenci a že se u Motoroly za ta léta moc nezměnil. Tím pádem výsledkem je pořád ta opravdu ošklivá a těžko uvěřitelná HDR omalovánka jako kdysi. U zbylých 2 objektivů je příběh naprosto stejný, jen s kvalitou počítejte o stupeň hůř. Za dne to tím pádem ujde, ale večer už jsou fotky nepoužitelné a noční režim pro jistotu chybí úplně. Software je vůbec největší slabina Edge 20. I obyčejné realme za pár korun umí pustit noční režim na všech foťácích a škoda, že se v tomto ohledu nevydala Motorola cestou OnePlus Nordu 2 5G. Raději přinést méně foťáků, ale zato lepších. V cenovce kolem 10 tisíc prostě nepotřebujeme 3 plnohodnotné foťáky, když ani třeba Xiaomi Mi 11 za dvojnásobek je nemá. Extra vás nenadchne ani video, časté přeostřování, šum a prakticky absence detailů i ve slušně osvětleném depu Kačerov rozhodně na výsledku moc nepřidá. Jako smutnou tečkou na závěr v kapitole foťáků je pak onen samotný software, kde předpokládám, že jde o bug, ale dost často se stává, že spoušť foťáku reaguje klidně s několikavteřinovým zpožděním, jako kdyby se telefon rozhodl po stisknutí spouště hledat třeba 2-3 vteřiny optimální zaostření a pak teprve pořídit snímek, a to asi chápete, že je poměrně otravné a že vám tak klidně mohou utéct ony okamžiky, které chcete zachytit.
ZÁVĚREČNÝ VERDIKT
Jak tedy nejlépe Motorolu Edge 20 shrnout a odpovědět na úvodní otázku? Abyste vyčnívali, stačí přinést ve všem aspoň průměrný telefon a v něčem vyčnívat. A tady se obávám, že Motorola u Edge 20 selhala. Ano, máme zde nádherný displej s minimálními symetrickými rámečky a 144Hz, tenké tělo a slušný procesor, ale obávám se, že to je tak všechno. Ochrana je zde pouze proti náhodnému postříkání, a ne IP67 jako u A52, na svou tenkost je výdrž o 20% horší než u mnohem levnější Mi 11 Lite, stereo reproduktory chybí, foťáky nemají optickou stabilizaci a oproti A52s nebo Nordu 2 telefon fotí hůř. Navíc je jeho cena paradoxně ze všech 3 telefonů nejvyšší. Za Edge 20 totiž momentálně dáte 13 tisíc korun a to je opravdu moc. Obzvlášť když za tyto peníze si bez problému koupíte téměř už OnePlus 8T nebo Samsung S20 FE. Telefony s 3 letou podporou opravdové odlehčené vlajky. Tady se obávám, že Motorola se snaží navázat na úspěch 2 roky staré Motoroly Zoom, která ovšem slavila úspěch až když její cena klesla někam k 8 000 Kč a to by upřímně byla i za Edge 20 odpovídající cena. Prostě se motat kolem ceny Mi 11 Lite 5G nebo jej alespoň sehnat za 10,5 tisíce, kde byla jeho cena v předobjednávkách a občas jej za podobnou cenovku koupíte. A co na Motorolu Edge 20 říkáte vy? Napište mi do komentáře.
SLEDUJ VIDEO RECENZI