Vítám vás již tradičně u vyhlášení Mobilu Roku 2023, nejlepších mobilních telefonů, které se v letošním roce na českém trhu představily a také se na něj oficiálně uvedly. Než přejdu k vyhlášení samotných vítězů v jednotlivých kategoriích, dovolte mi se za uplynulým rokem tak trochu ohlédnout. Když to vezmu hodně ze široka, vlastně jsme se za celý rok žádného vyloženého překvapení v podobě nenadálé novinky nebo nějaké pecky nedočkali a uplynulých 12 měsíců bylo tak vcelku poklidných a předvídatelných.
Samsung představil zkraje roku sérii Galaxy S23, následovanou o pár měsíců později Galaxy A54 5G, Xiaomi kontrovalo skvělým Xiaomi 13 Pro, vivo jejich vivo X90 Pro, Honor svým Magic 5 Pro, Sony Xperii 1 V a Apple svou sérií iPhone 15. Nic zásadního v podobě široce dostupného rolovacího telefonu, ohebného iPhonu či iPadu jsme se nedočkali a kdybych tak parafrázoval jednu českou socioložku komentující soutěž StarDance, letošní rok byl takovou pornografií pohody. To ovšem neznamená, že by letošní telefony byly nějak špatné, ba naopak. Pojďte se i vy společně se mnou podívat, který z nich si odnese ocenění nejvyšší Mobil Roku 2023.
Výsledky Mobil Roku 2023 ve všech hlavních kategoriích
Základní smartphone
Do kategorie základních smartphonů patří jakýkoli chytrý mobilní telefon zhruba do nebo kolem hranice 5 000 Kč. Je hodně zajímavé, že z této kategorie se nám docela slušně vytratilo realme a jeho otěže tak přebrala velmi úspěšně Motorola. Dokonce tak úspěšně, že kdybyste si chtěli vybrat skvělý mobilní telefon od zhruba 3 000 Kč do 12 000 Kč, klidně byste v jakékoli kategorii mohli bez problému odpovědět Motorola. Až tak moc v roce 2023 tato americká značka, jakožto první výrobce mobilních telefonů na světě, dominuje. A kdyby vás mimochodem zajímala historie mobilních telefonů a jak to všechno vzniklo, určitě se mrkněte na video, které jsem o tématu točil. Nyní ale přejdu na vyhlášení prvního vítěze, a i když jsem hodně dlouho uvažoval třeba o takovém Xiaomi Redmi Note 12S, nakonec jsem za vítěze kategorie základních smartphonů zvolil Motorola Moto G54 Power Edition, která jak už název trochu napovídá, má něco společného s energií a v tomto případě 6 000mAh baterií s velmi dlouhou výdrží. Pochválit se dá také za velmi čisté prostředí, stereo reproduktory s Dolby Atmos, 3,5mm jack nebo 120Hz obnovovací frekvenci.
Motorola Moto G54 5G
Nižší Střední třída
V nižší střední třídě, to znamená plus mínus kolem 6 000 Kč – 8 000 Kč, je to stále velký boj mezi Motorola, Xiaomi a pochopitelně i dceřinou značkou POCO. Obzvláště, pokud Xiaomi vsadilo na trochu nefér doping a do soutěže pomyslně přihlásilo pomalu celou svou Klabzubovu jedenáctku v podobě série Xiaomi Redmi Note 12. I když se jedná o velmi dobré telefony, v poslední době mě uchvátila také Motorola Moto G84 5G, nakonec jsem ale zvolil za krále v této kategorii POCO X5 Pro. Telefon, po kterém šáhnete přesně ve chvíli, kdy nemáte peněz nazbyt, nepotřebujete bůhví jaké foťáky, ale jdete čistě po skvělém displeji a vysokém výkonu třeba na hry. Přesně na to je dělané POCO X5 Pro se svým 120Hz OLED displejem s podporou Dolby Vision, skvělou výdrží na 1 nabití, rychlým dobíjením, velmi dobrými reproduktory a koneckonců právě ani ten foťák není za svou cenu úplně k zahození. POCO X5 Pro si tak vítězství v nižší střední třídě bohatě zaslouží.
Střední třída
Na čase je podívat se na střední třídu, to znamená na telefon kolem 10 tisíc korun. V této kategorii je modelů totální přehršel a výběr je obrovský. Jen tradičně připomínám, že toto je Mobil Roku 2023 a ne seriál TOP 5 a tím pádem se bavíme o telefonech, které se u nás představily v roce 2023. Nečekejte tím pádem žádné Galaxy S21 FE a podobné odlehčené vlajkové lodě z minulých let. Letošním králem střední třídy je tak POCO F5, krásný a lehoučký telefon s tenkým tělem – vlastně takový pokračovatel velmi dobrého Xiaomi Mi 11 Lite. POCO F5 se blýsknul ideální kombinací velmi dobré ceny, skvělého výkonu, perfektního displeje, a to všechno se solidní výdrží a rychlým nabíjením. Možná, že jste ve světle reflektorů jiných telefonů na tohle POCO už pozapomněli, když se představilo už v květnu, ale klidně si osvěžte paměť jeho recenzí.
POCO F5
Vyšší Střední třída
Pokud jste si klepali na hlavu, že jsem vítězem střední třídy nevyhlásil OnePlus Nord 3, teď jste se dočkali. Nord 3 totiž oficiálně vyhlašuji za nejlepší telefon vyšší střední třídy. Byť totiž možná cenou kolem 10 tisíc korun patří spíše do střední, svou výbavou ovšem rozhodně strčí do kapsy spoustu i mnohem dražších telefonů konkurence. Kdybych totiž musel vybrat jeden absolutní telefon v poměru ceny a výkonu, je jím OnePlus Nord 3. Za neuvěřitelně mrzké peníze totiž nabídne prakticky téměř dokonalost. Začnu úchvatně rychlým procesorem, kterému se v této cenovce snad vůbec nic nevyrovná. Pokračovat se dá přes brilantní displej s vysokou svítivostí, minimálními rámečky, skvělými barvami, výbornou výdrží, rychlým nabíjením a velmi dobrým hlavním foťákem. Přesně ideálně narvané nejlepší komponenty do telefonu kolem 10-12 tisíc korun dle konfigurace. Gratuluji do OnePlus za mimořádně vyvedený telefon.
OnePlus Nord 3
Odlehčená Vlajková loď
Kategorie odlehčená vlajka dokáže být hodně ošemetná. Mohlo by se sem bez problému vejít třeba Xiaomi 13 jako odlehčená verze Xiaomi 13 Pro. Mohl by se sem vejít iPhone 15, kdyby jeho pomalu jedinou inovací nebylo jen USB-C a to ještě z nařízení EU. Mohl by tady být Samsung S23 FE, kdyby jej nevybavili pro náš region 2 roky starým, a ne moc povedeným Exynosem, navíc za ne moc atraktivní cenu. Nakonec jsem ovšem zvolil druhý, neméně skvělý telefon, který za mne trčí jen v těsném závěsu za skvělým OnePlus Nord 3. Tím vítězem se stává Xiaomi 13T, který sice v něčem za Nordem zaostává, ale v jiném jej naopak předčí. Třeba plnohodnotná certifikace IP68 nebo záda z veganské kůže nebo koneckonců brilantní displej s 12bitovými barvami, 144Hz obnovovací frekvencí, vysokou svítivostí a podporou Dolby Vision. Sice nenabídne tak rychlé nabíjení, ale zase má 4 roky velkých aktualizací a 5 let záplat. Nedávno jsem mezi uvedenými dvěma telefony dělal porovnávačku a stačí jen kliknout na odkaz pro sledování. Gratuluji za odlehčenou vlajku do Xiaomi.
Xiaomi 13T
Vlajková loď
Vlajka roku je nejlepší neohebný mobilní telefon. Best of the best. A tady je to rozhodnutí absolutně nejtěžší, a i když se budu odvolávat na co největší objektivitu, tohle rozhodnutí bude vždy naprosto subjektivní. Rovnou prozradím, že se rozhoduju mezi Samsung Galaxy S23 Ultra a Apple iPhone 15 Pro Max. Každý z nich má pozitiva, každý v něčem vyniká a jiný zase ztrácí. Apple v synergii s dalšími zařízeními nepřekoná dlouho nikdo, ve videích poráží všechny telefony na trhu, jeden hardware byl vytvořen pro jeden software, má nejrychlejší možný procesor letošního roku a oproti tomu Samsung má skvělý 10násobný teleobjektiv, podporu desktopového režimu DeX, integrovaný stylus, po letech konečně skvělý Snapdragon i u nás a troufám si říct, který vydrží jet na vyšší výkon po mnohem delší dobu, než je tomu u Apple. Zkrátka a dobře, v roce 2023 jsem měl oba tyto telefony jako „daily drivery“, z nichž je iPhone 15 Pro Max ten hlavní telefon a Apple vlastně používám nonstop od prvního jejich telefonu, ale vítěz může být jenom jeden. Pokud se tedy vrátím do co možná největší objektivity, za naprosto skvělý telefon si to prvenství letos zaslouží Samsung Galaxy S23 Ultra a já tímto do Samsungu moc gratuluji!
Samsung Galaxy S23 Ultra
Design roku
Nyní přináším speciální kategorii Design Roku a ano, jedná se o ještě subjektivnější kategorii než Vlajková loď. Hodnotím zde ovšem netradiční počiny ve smyslu toho, že vyzdvihuji telefon nebo výrobce, který se vymanil z tradičního okoukaného designu a vsadil na něco jiného. Pro mne je takovým etalonem OnePlus Concept Phone, telefon, který nám OnePlus ukázal na CES v Las Vegas v roce 2020, ale protože šlo o koncept, nikdy k jeho oficiálnímu vydání nedošlo. Škoda. Myslím každopádně, že asi všichni se v roce 2023 shodneme, že prvenství si zaslouží Motorola za celkové propojení se značkou Pantone, kdy tuto spolupráci rozšiřuje na další a další modely. V roce 2022 to byla Motorola Edge 30 Neo v barvě Veri Peri, letos se propracovala krásná Viva Magenta do Motorola Moto G84 5G nebo Motorola Edge 40, kterou pomyslně vybírám za letošního vítěze kategorie Designu roku jednak za onu barvu, ale také za to, jak mimořádně skvělý telefon za hodně atraktivní cenu to teď je. Gratulace tedy míří do Motoroly.
Motorola Edge 40
Kompaktní telefon
Nejlepší kompaktní telefon je poměrně jednoduchá kategorie. Zde se utkávají primárně 3 telefony. Samsung Galaxy S23, Zenfone 10 a klasický Apple iPhone 15. Pokud budu postupovat vylučovací metodou, iPhone 15 nic zajímavého oproti předchůdci nepřináší, navíc stále se jedná, byť o kvalitní, nicméně 60Hz displej, Zenfone 10 hodně zklamal foťáky, a tak logickým vítězem nemůže být nikdo jiný než Samsung Galaxy S23, pořád ještě se Snapdragonem. Podle všeho by ovšem měla přijít příští rok Galaxy S24 na Exynosu a tak Galaxy S23 možná bude ještě zrát jako víno. Gratuluju do Samsungu.
Samsung Galaxy S23
Ohebný mobil
Letos jsem se rozhodl nevyhlašovat nejlepší herní telefon, protože ASUS ROG Phone 7 jednak nemá u nás konkurenci, ale hlavně sám o sobě už je několikátým tím stejným klonem sebe sama, a tak by tato cena nebyla ani fér. Přejdu tedy na kategorii další, kterou je nejlepší ohebný mobil. Tady mě rozhodně mezi všemi flipy, foldy a razry nejvíc učaroval nový OnePlus Open. Sice jsme v cenové kategorii ultra prémiové nad 40 tisíc korun, ale Open si své místo rozhodně zaslouží. Přináší rychlý procesor, skvělý pant, minimální přehyb na dotek a konečně i „form factor“, kdy vám nevadí používat samotný telefon i v zavřeném stavu. Gratulace míří do OnePlus.
OnePlus Open
Fotomobil
U nejlepšího fotomobilu jsem měl jasno už hodně dlouho. Jestli jste sledovali pravidelně moje YouTube videa, dost často jsem tento telefon zmiňoval jako benchmark, jak by měly mobily fotit. Aby ne, spolu s vivo X90 Pro totiž šlo o jediné 2 telefony na našem trhu vybavené 1" senzorem hlavního foťáku a Xiaomi naboostované spolupráce s Leicou toho využilo na jedničku. Za fotomobil roku tedy vyhlašuji Xiaomi 13 Pro a byť už se u nás definitivně doprodalo, těšit se můžete na jeho nástupce. Řada Xiaomi 14 by se měla představit hned v lednu 2024 a možná, možná pro vás bude v tomto ohledu i jedno hodně velké překvapení, tak se těšte.
Zklamání roku
Zklamání roku je jedna ze 2 kategorií, která není pozitivní a spíš jde o takovou anticenu, a protože nechci být příliš dlouho negativní, zmíním pouze vítěze nebo možná poraženého, kterým se stává značka realme za to, s jakou rychlostí její hvězda pohasla. V roce 2022 jsme mohli číst palcové titulky, jak jde o pátou nejrychleji rostoucí značku v Evropě, jak bude vše sluníčkově růžové, ale chyba lávky. Realme se tak nějak pomalu a potichu stahuje z Evropy, a i když pár modelů je ještě k dispozici, osobně nedoufám v žádný brzký návrat.
Smolař roku
Smolař roku je onou druhou kategorií, kde nejde zrovna o ultra pozitivitu. Smolař můžete být buď svým vlastním přičiněním nebo nedopatřením, které nejste schopni ovlivnit. Bohužel tentokrát jde o případ první a za smolaře roku vyhlašuji Nothing Phone (2). Byť jde o značku, která si u nás získala svým prvním telefonem či sluchátky s neotřelým designem velkou oblibu, byť jde o spolupráci Carla Peie a Caseyho Neistata a další slavná jména, byť po prvotním úspěchu se do tohoto telefonu vkládaly velké naděje, nakonec se ukazuje, že na Androidu je, kromě dobrého nápadu, důležitá i adekvátní cena. Drahý Nothing Phone (2) tak láme rekordy nízké prodejnosti všude po světě, a i když jde o telefon s příkladnou podporou, Nothing přesto tahá za záchrannou brzdu a už v únoru na MWC představí nejspíš jeho odlehčenou variantu pod názvem Nothing Phone (2a). Otázkou ovšem bude, zda to nebude už jen předělaná původní Nothing Phone (1), která toho zase moc nového nepřinese. A to vlastně u Nothing ani nemluvím o faktu, že značka s dvěma telefony a pár sluchátky, která existuje na trhu s telefony 2 roky, příslušenstvím 3 roky, ještě diverzifikuje své cenné zdroje na podznačku CMF, která by se měla soustředit na levnější produkty. Konkurovat tak bude primárně sama sobě, navíc s levnějšími produkty se pojí menší zisk, což je ovšem to, co Nothing s mrzkými prodeji Nothing Phone (2) naopak potřebuje. Hrdinů jsou plné mobilní hřbitovy, ale každopádně držím palce, ať to Carlovi vyjde. Za jeho snahu si to rozhodně zaslouží.
Skokan roku
Protipólem smolaře roku je kategorie Skokan Roku. Letos nemohu skokanem roku vyhlásit nikoho jiného než Motorola! Značka roste u nás raketovým tempem, přináší atraktivní telefony za velmi dobré ceny a prakticky tak sbírá zákazníky tam, kde momentálně konkurence vyklidila pozice nebo nenabízí dostatečně atraktivní telefony. Uvádím tím realme, jako kdysi dávného konkurenta pro Xiaomi. Motorole na to stačilo pár úspěšných modelů jako Moto G60, Moto G72, Moto G32, Moto G54 nebo Moto G84 a rázem roste ve statistikách prodejnosti v ČR raketovým tempem. Ne vše je ovšem zadarmo a pořád mějme na paměti, že Motorola, byť se tváří americky a ustředí má stále v USA, pořád patří čínskému Lenovo a atraktivita letošních telefonů může být opravdu subvencemi Lenovo. Tak či tak, zákazník vyhrává a další gratulace míří do Motorola.
Inovace roku
Poslední dnešní kategorií je inovace roku. Sem se řadí takové novinky jako kdysi dávno barevný displej, dnes třeba první telefon s ohebným displejem, pokud někdy přijde do telefonů vodotrysk, určitě si to zaslouží nominaci do kategorie Inovace Roku. Dnešní cenu ovšem zamířím možná tak trochu ironicky na značku, která se dnes oficiálně neumístila. Ano, asi tušíte, že jde o Apple a inovaci roku dostává za objev nevídaný, a to konkrétně za přínos USB-C do svých mobilních telefonů. Dlouhá léta jsme tak slýchali, jak odstranění nabíječek z balení pomůže ekologii, ale nikoho nenapadlo, že nutnost dokupování si dalších kabelů či nabíječek jen kvůli jinému konektoru tuto bohulibou vlastnost tak trochu degraduje. Teď už se ale konečně můžeme vézt všichni na veselém obláčku univerzální nabíječky s kabelem pro všechna zařízení a naše planeta možná bude časem zase o trochu míň zaneřáděná zbytečným elektroodpadem.
PF 2024
Jsme u konce předávání cen za rok 2023. Rád bych vám všem popřál krásné Vánoce, šťastný nový rok 2024 a abyste se v tom příštím roce měli tak, jak si nejvíc přejete. Abychom byli hlavně všichni zdraví, měli se rádi, místo válčení se na sebe usmívali a když už jsme na tom tech kanále, aby výrobci pro nás měli co možná nejlepší telefony a další tech vychytávky. Čtěte náš blog a sledujte naše videa pravidelně, protože leden 2024 je nový Techtober, kdy se představí zhruba 6 nových vlajek a já budu samozřejmě opět u toho.